Muhit Siyaset Başlığı

(Can) #3493

İşlerine gelirse öyle bir harcarlar ki…

Rusya’nın bu eylemlerine kimse şaşırmıyor. Daha bir kaç ay önce Tumblr ve Reddit gibi bir kaç site, Rusya adına devlet destekli propaganda yapan bir sürü hesap kapattı. Rusya’nın böyle işleri oluyor hakikaten. Özellikle 2016 seçimleri için yapılan propagandalar.

(Witch-Dentist of Muhit) #3494

Neden böyle bir şey yapmış ki şimdi? İnsan döner bi’ güler, kusura bakma der. Bir şeyler diyor yine de belki özür diliyordur yüz beş karış.

(Haydi gel (ayran) içelim.) #3495

Biraz da mizah. :slight_smile:

(İkbal Kartal) #3496

Sory Süleyman,he is my groom

(s) #3497

kesinlikle katiliyorum.
muharrem ince hakli - haksiz bir sey demiyorum ama ben rakip olmam dedikten sonra yaptigi bu tavir beni cok soguttu.

(Can) #3498

Pargalı İbrahim?

(marko) #3499

Yukarılarda daha önce muhalefet ve Erdoğan’ın kalıcılığı konuşulmuştu, buna bağlı bir şeyler yazmak istiyorum.

Ben kendi adıma muhalefetin uzun yıllar boyunca sürecek bir muhalefet yapmadığını, AKP’nin de kendine ait bir hayat yorumu olmadığından dolayı muhalefet partilerinin arasındaki uyumsuzluktan çok güzel beslendiğini ve iktidarını tamamen bunun üstüne kurduğunu düşünüyorum. Açayım.

2002 seçimleri. AKP’nin oyu %34 ve açık ara 1. parti. Mecliste AKP dışında sadece %19 alan CHP var, geri kalan partilerin hepsi meclis dışı. Eğer seçim barajı %5 olsa Meclis’e 5 parti daha (ANAP, DYP, MHP, GENÇ PARTİ ve DEHAP) girebiliyor, oy kullanan vatandaşların sadece %53’ü kendisini temsil edebilecek bir partiye oy vermiş; ülkenin yarısının Meclis’te sözü yok. Oy vermeyenleri de katarsak ülkenin yarısından fazlası Meclis’te yok, seçmenlerin %28’sinin oy verdiği (%34 de diyebiliriz) bir parti Meclis’in %66’sına hakim. Benzer şey CHP için de geçerli, aldığı oyun iki katı kadar bir temsiliyeti var Meclis’te.

Bir kere bu çok abuk bir durum, demokrasiye aykırılığını geçtim akla mantığa da uyan bir durum değil. İki partinin de ülkeyi bu şekilde yönetmesi bana seçim barajının suistimali gibi geliyor, eğer baraj olmasaydı belki yine 2007 seçimleri aynı şekilde sonuçlanacaktı ama en azından AKP tek başına bu kadar güçlü bir iktidar ve CHP bu kadar güçlü bir tek başına muhalefet kuramayacaktı. Bu duruma iki partiden de itiraz edildiğini, seçim barajının ne kadar kötü bir şey olduğunu söylendiğini ben hatırlamıyorum. Bu not düşülsün sadece.

O dönem (2002-2007) Türkiye’nin ekonomi politikası önceki hükümetin politikasını devam ettirmek, dış politikası Avrupa Birliği’ne üyelik, iç politikası da OHAL’in ve yasakların kaldırılmasıydı. Bu aynı zamanda CHP’nin savunduğu bir politika biçimi değil mi? Günümüzde CHP OHAL’den rahatsız, dış politikada AB yönünde kararlı ve ekonomide de daha farklı şeyler söylüyor. Bu benim gördüğüm üstü kapalı bir koalisyon aslında, sadece bu konularda değil o dönemde iki parti belirli konularda da ortak çalışarak sonralara göre daha iyi bir ilişki kurdular. Tayyip Erdoğan’ın meclise sokulması da bunun başlangıcı mesela. Sert muhalefet yine vardı, fakat şimdiye kıyasla işler daha CHP’nin istediği gibiydi. Laiklik, Fetullah Gülen ve eğitim gibi konularda anlaşamıyorlardı mesela ama bugüne baktığımızda çok da major bir anlaşmazlıktan bahsedemeyiz sanırım.

2007 oldu, seçimlerde MHP barajı geçti ve HDP’nin o dönemki partisi bağımsız olarak Meclis’e 25-30 civarında mv soktu. %84 katılım oranı da vardı, dolayısıyla daha dengeli ve daha adil duran bir Meclis geldi fakat uygulamada çok da öyle olmadı.

Ergenekon-Balyoz-Oda TV yaşandı. Türk yakın dönem tarihinin Uludere, 15 Temmuz ve 17-25 Aralık ile birlikte utanç olayı, adeta bir kepazelik. Bu davanın savcısı olan dönemin başbakanı 2003’te Türk askerinin başına çuval geçiren Amerikan askerleri için “Sağsalim evlerine dönmelerini temenni ediyorum” demişti ya, bunun yanında hiç. Türk Ordusu’nun en değerli subayları, tüm rütbelileri ve en önemlisi Genelkurmay Başkanı’na terörist ve darbeci denildi. Kendisine asla leke yakıştıramayan yarbaylar bu iftirayı kaldıramayıp hücresinde intihar etti, insanların hayatlarından yıllar alındı. Alevi askerler fişlendi, gazeteciler tutuklandı, solcular her zamanki gibi sindirildi ve Türk Ordusu ayaklar altına alındı. Şimdinin milliyetçileri, vatanseverleri ve terör düşmanları o zaman bu ülkenin askerlerine düşmanlardı. O askerlerin yerine birlikte maklube kaşıkladıkları kardeşleri yerleştirdiler ki bunun bedelini biz ülke olarak ödedik.

Bu dönem de böyleydi, bu davanın avukatı olan CHP ile AKP’nin arası iyice açıldı doğal olarak. AKP ileriki dönemde cemaat ile olan bağları güçlendirdi ve HDP’ye yakınlaştı. 2010 Referandumu’nda cemaat “mezardaki ölülerle birlikte” evet, HDP de kısmen “Yetmez ama evet” kısmen de boykot diye geçirdi, ta ki 2013’e kadar.

2013’te Gezi oldu, 17-25 Aralık oldu. HDP her ne kadar başta “darbeyi görse de” sonradan geziyi çok sahiplendi, daha ilk günden orada olan milletvekilleri de işi sürdürdüler. Cemaat de ay araları açıldı yok Fetullah Gülen küsmüş derken malum kasetleri ifşaladı. O yıl AKP-Cemaat ittifakı fiilen bitti, 2015’te de “Seni başkan yaptırmayacağız” ile çözüm süreci bitti. Adeta tek başına kalan AKP aradığı desteği 15 Temmuz sonrası MHP’den buldu, daha dün Balyoz’da ve çözüm sürecinde en ağır hakaretleri birbirine eden iki lider artık ölümüne kanka olmuştu. CHP-MHP muhalefeti artık yerini CHP-HDP muhalefetine bıraktı ve AKP-MHP artık tarikatlar tarafından da destekleniyor falan filan, buraları biliyoruz zaten.

Peki ben niye birçok detayı atlayarak kısa bir yakın Türkiye siyaseti okuması yaptım, çünkü iki tane kanıtlamak istediğim şey var:

• Muhalefet partileri tutarlı ve sürekli bir muhalefet halinde değiller, olmadılar. Hepsi zamanı gelince ya koltuk değneği ya da sözünü sakınmayan cesur kalem oluyorlar.
  • AKP yüzsüz ve nereye çekersen oraya giden; çıkar, sömürü ve gericilik dışında tutarlı politikası kolay kolay olmayan ve bir dediğini bugün dememeyi ilke edinmiş tek adama bağlı bir mafyatik yapı.

Dolayısıyla, AKP böyle oldukça ve muhalefet sorumluluk almak yerine “işine gelince” iktidara yanladıkça bu ülkede muhalefet iktidarı değiştiremez. Nasıl ki iktidar partisi çocuk tecavüzleri, cemaatin siyasi ayağının araştırılması ve 4 bakan hakkındaki yolsuzluk iddialarını araştırmayı reddediyorsa muhalefet de bu şekilde tavır alanları unutmayıp “İyi şeyler yaparlarsa tabi destekleriz” dememeli. Muhalefet muhalefet yapmalı kısaca, başka bir şey yapmalarına hiç gerek yok. Cesur ve kararlı bir muhalefetin oy kazandırdığını umarım muhalefet partileri de anlayacaklar.

(Can) #3500

Çağrı burada yanlışsın. Hükümetin her yaptığına hayır diyen, karşı çıkan muhalefet muhalefetlik yapmaz, çocukluk yapar. Ulusal çıkarlar söz konusuysa gerekirse birlikte olunur. Muhalefetin meclisteki rolü engelleyici değil denetleyicidir. Mecliste denetleme ve uzlaşma yerine kavga var.

Bu arada CHP-MHP muhalefetinin CHP-HDP muhalefetinden daya iyi olduğunu düşünüyorum. Türk muhalefeti berbat çünkü Türk muhalefetinin partileşme anlayışı berbat. Özellikle mecliste, özellikle Türkiye’de onca eğitimli, yetişmiş sosyalist siyasetçi varsa, hepsi HDP mensubu. HDP’ye bir garezim yok mecliste olmalarından da rahatsız değilim, ama itibarı berbat bir parti olduğu ortada.
Türkiye’de neden sosyalizm yokun cevabı zaten bu: nasıl olsun ki? Sosyalizmin kitlesi proletaryadır. Ülkenin çiftçisi, işçisi, emekçisi HDP’yi ayrılıkçı bir örgütü destekleyen bir parti olarak tanıyor. Sosyalist her türlü örgüt, oluşum ve birlikler terör örgütlerine militan yuvası haline gelmiş. Daha öncede yazdım kimse sallamadı.

(marko) #3501

Benim demek istediğim bu değildi. Daha meclis çalışmaya başlamadan, başkan seçilmeden her parti sırayla “iyi şeyler yaparlarsa destekleriz” diye açıklama yapıyorlar. Pervin Buldan daha seçim zamanı çözüm süreci tekrar başlasın tekrar giderim diyor ve CHP sanki karşılarında gerçekten iyi niyetli insanlar varmış gibi her eleştirisinin sonuna yıllardır “gelin kardeşim birlikte çözelim” diyor. Bu tutum yanlış. Karşılarında yeni bir parti yok, 16 yıllık iktidar bir parti var. Sanki AKP hiç ülkeyi yönetmemiş, sanki o soru önergelerini CHP ve HDP onlarca kere vermemiş gibi bir daha ve bir daha tekrar tekrar aynı şeyleri mi deneyecekler? Adamların Atatürk’e hakaret eden kıza ceza verirken bile niyetleri belli, hala daha “iyi şeyler olursa destekleriz”. E iyi destekle, ben de seni desteklemiyorum ama artık. Zalimden, hırsızdan medet umun diye oy vermiyorum ben, hakkımı savunun diye oy veriyorum. Hiçbiriniz hakkımı savunmayacaksanız hiçbirinize oy vermem olur biter. Ülkeyi yönetmek istediğinizde görüşürüz ne diyeyim.

Buna kısmen katılıyorum, çünkü CHP-MHP aynı anda ezilen oldular ülkede. Türkler olarak her zaman “ortak düşmana” karşı her zaman daha etkili strateji geliştiriyoruz, ilginç.

Buna katılıyorum, sosyalistlerin bu ülkede söylemesi gereken çok söz var. Onların savunduğu neredeyse her politika iktidar ile tamamen zıt ve onlar yıllardır meclis muhalefeti gibi eğilip bükülmeden az-çok varlıklarını sürdürdüler. Bu tarz dik duran ve herhangi bir görüşe mensup partiler olmalı artık mecliste, diğerleri bana çok kirlenmiş geliyor artık.

(Can) #3502

Ama sonuçta tutunulması gereken tutum bu. Meclisteki sorun, bunu deyip kimsenin yapmaması. Aynı sözü AKP’de her seçimde Türkiye kazandı diyerek veriyor. Ama mecliste, AKP ne önerirse muhalefet reddediyor, muhalefet ne önerirse AKP reddediyor. Olay bu. Bir kanun dizisi mi çıkacak, şu kanun çıkarılsın bu eklensin değil. Kim teklifi verdi gözüyle bakılıyor işe.

MHP belki de komple taraf değiştirmedi kim bilir? Adam özetle partisini çok güzel kurtardı aslında. Muhalefetten yönetime geçtiler bir bakımada.

Yani, mecliste kalkıp ne kadar inkar edilse de, eşitliği ve kardeşliği savunup kalkıp açık açık Kürt partisi imajının verilmesi, propagandasının yapılması vs. bunun desteklenecek bir tarafı yok. Bu yüzden bu ülkenin tek “sosyalist” lideri Doğu Perinçek :smiley: Gerçi, bu ülkeyi yönetse yönetse Perinçek yönetir.

Bunun yanında bana biri ne zaman Türkiye’de sosyalistlerden bahsetse, aklıma çirkin protesto seslerinden başka bir şey gelmiyor ya. O ne öyle ya, hece hece vurgulu… Dünya’da siyasetin geldiği durum :d

(I sexually Identify as an Attack Helicopter. Ever since I was a boy I dreamed of soaring over the oilfields dropping hot sticky loads on disgusting foreigners. People say to me that a person being a helicopter is Impossible and I’m fucking retarded.) #3503

Bir de halay çekmek var.

(marko) #3504

Dokunulmazlıklar ve tezkere gibi muhalefetin desteği ile geçen çok fazla AKP önergesi var, muhalefetin kabul edilen önergesi ise benim bildiğim yok.

Samimi muhalefet etmiyormuş demek ki, şimdi olduğu gibi.

(Can) #3505

İşte o dediğini bilemeyiz. MHP aslında muhalefet yapıyor yine. Adam olur mu yav diyor, olmuyor :thinking: Daha ne olsun :smiley:

(Can) #3506

(marko) #3507

Bu anlaşmazlığı çözmek için titreşimli yüzük alıyormuş falan böyle şakalar

(Can) #3508

Ne koymuş be.

(Burak) #3509

Üstad yine hazırcevaplığını konuşturmuş zuhahahahaha hayvan gibi kahkaha attım buna he. Adama bak bildiğin fakirler sussun demiş.

(bite my shiny metal a**) #3510

Kanala kayyum atanması yakındır.

(nam-ı diğer) #3511

Hmm. Kim kimin karısı oluyor bu analojide?

(Can) #3512

Google çeviri bile bedava be vizyonsuz herifler