Muhit Siyaset Başlığı

(K) #3513

(Can) #3514

:face_with_raised_eyebrow: 3 olurken, 4 olurken neredeydi bunlar…

(marko) #3515

Dolar 5.18 şu an saatlik artıyor valla haftaya “aaah doların 5 tl olduğu efsane zamanlar” diye tivik atarız.

(Can) #3516

Kusura bakmasınlar adam haklı, ben olsaydım yine diğer seçimde AKP’ye oy verirdim o yazılanlardan sonra. Bu ne biçim bir ötekileştirmedir böyle ya? Yani bu kadarı da fazla…

Bir gazeteci ya da siyasetçi kim hatırlamıyorum bir kaç gün önce zam ertesi güzel bir söz söylemişti, tıpkı o hesap. Ekonomi o kadar kötüye gittiki, hayallerimizi gerçekleştiremiyoruz diye yakınırken, ihtiyaçlarımızı karşılayamıyoruz demeye başladık. Aç ayı oynamaz, daha çok pişman olan olacaktır. Üstelik yine yastık altından dolarları çıkarın dedikten sonra.

(marko) #3517

Sayın Niçe her ne kadar yemeğimizi, suyumuzu, hayallerimizi ve paramızı hiç edip değerimizi iki paralık etse de seçilmiş bir hükümet hakkında BÖYLE KONUŞMA LAN SÜPÜRGE BALIĞI BIYIKLI DİNSİZ İMANSIZ YAVUDİ AJANI SİYONİZ PUROVOKATÖR

(Mert Özden) #3518

Dolar ve Euro kurlarını açmayın. Korkunçlu kadın var.

(evethearteyes) #3519

Hiçbir şartta oy atmayacağım partiler listesine hoş geldin CHP’cim AKP abin ile selamlaş.

(Devrim) #3520

Sizce İnce gerçekten AKP için bir rakip/tehdit ise, bu tarz açıklamaların sebebi nedir? Hükümet neden İnce’nin genel başkan olmasını istiyor gibi bir hal içinde?

(marko) #3521

Adaylardan daha çok alanı destekleyip CHP seçmenini 9 seçimdir yenilgiye alıştıran lidere itmeye çalışıyorlar sanırım ama herhangi bir AKP’linin başka bir parti için yaptığı yorumlar benim için hükümsüz, muhalefetin lider değişikliğinden daha büyük değişikliklere ihtiyacı var isimler yetmiyor malesef.

(Can) #3522

Çünkü İnce uzlaşmacı ve denetleyici bir muhalefet izliyor. Hükümetteki adamlar ahlaksız olabilir, ama ikinci bir görüşe çok ihtiyaçları var. Hani bu dediğim CHP’nin, AKP görünce direkt kanun teklifine hayır demesi gibi.

630 ile 569 arasında çok fark var. İlk 604 dendi, şimdi 569’a düştü. Kim doğru söylüyor? Bu birincisi. İkincisi de, CHP istediği kadar uğraşsın, yerel seçimleri kazanamaz. CHP belediyeciliğinden neredeyse kimse memnun değil.

(Can) #3523

Çekilen imzaları düşüp 569’a varmışlar. Ama denilene göre önemli olan kurultay talebinin bir kere oluşması. Talep oluşması ile toplanan imzalar yeterliyse ve sonradan imzalar geri çekilirse genede geçerli sayılıyor hukuken. Ama tabii ülkemizde herkes hukuku işine gelirse uyguluyor.

(Burak) #3524

Biz şimdi karneyle zeytin almış efsane nesil goygoyuna mı katılacağız abi bu nasıl kur be

(İkbal Kartal) #3525

Durmuyor mübarek

(marko) #3526

Şu son dönemde ekonomiyle veya KHK ile işten çıkarılmayla birlikte AKP’li olmaktan nedense vazgeçip “PUU ULAN O KADAR DESTEKLEDİK AYIP AYIP” noktasına gelen insanları gördükçe “Beter olun” demekten kendimi o kadar alıkoyamıyorum ki. Daha 1-2 ay önce “BATIYA İNAT LAİKLERE İNAT PKK’YA İNAT” diye inatlaşa inatlaşa oy veren insanların birden ceplerindeki paranın ne kadar değersiz olduğunu anlamasıyla birlikte yaşadıkları " AAA bunlar aslında kötü adamlarmış" aydınlanmasını zerre inandırıcı bulmuyorum.

Adamlar orduyu terörist, teröristi ordu yaptı. Eğitim, doğa, üretim, sanat ve bilim alanlarını adeta ülkeye düşmanmış gibi yok ettiler. Çaldılar çırptılar, açık açık yalan söylediler, kandırdılar ve kandırıldılar. Demokrasi ile hukukun zerresini bırakmadılar ama siz tüm bunlar hepimizin gözü önünde yaşanırken “inadına” gittiniz bu saf kötülüğün arkasında secde durdunuz. Şimdi de sözde taraf değiştirdiniz, bir aydınlanma yaşadınız ve diyorsunuz ki “yazıklar olsun Tayyip Erdoğan, biz seni şöyle destekledik böyle oy verdik”. İyi güzel, ama bunu derken sizi bunca yıl gözünüzü kapayıp 80 milyonun yıllarını çalmalarına ortak oldunuz diye eleştiren insanlar olunca da “ötekileştiriyorsunuz, caydırıyorsunuz” diyorsunuz.

Esas ötekileştiren tarafın insanları hapse atan, onlara terörist/hain diyen iktidar olduğunu görmeyelim ve diyelim ki biz gerçekten seni ötekileştiriyoruz. İyi, sen cay abi. Yine destekle adamları, dolar 10 lira olunca ben yine daha kötü de olsa yaşarım ama senin daha şimdiden ağlaşıp saf değiştirmene bakarsak sen çok da rahat edemezsin sanki. Sanki bunca insan bunca yıldır sadece kendi iyiliğini düşünerek size laf anlatmaya çalışmış gibi yine git AKP’ye oy ver, benzin seneye 10 lira olunca arabanı satın alabilecek adam bulabilirsin umarım ne diyeyim.

(Süt Satan Kabadayı (İBO)) #3527

Sosyal medyada bu tür şeyler görüyorum. Ak Parti’ye oy verip, pişman olan insan olduğuna inanmıyorum maalesef. Oy verenlerin bir kısmı “Ekmeği dolar la mı alıyok?” kafasında, bir kısmı da “Ama namaz kılıyo o yüzden ne olursa olsun biz çekeruz” kafasında dolaşıyor.

Yapacak bir şey yok, biz de çekmek zorundayız.

(Berkay Küçük) #3528

Beylikdüzü memnun. Kütüphanemize su basmadığı sürece sıkıntımız yok.

(marko) #3529

Ben cahil veya din dışında başka gözlükle hayata bakamayan kesimden bahsetmiyorum, bayağı bayağı ne olup bittiğinin farkında olan ve sözde bu ülkenin sahipleri olduğunu sanan aşırı yüksek vizyonlu seçmenlerden bahsediyorum. Yoksa dediğin insanlar için yapabilecek hiçbir şey yok sanırım.

(Finn) #3530

Önce bir düşünüyorum acaba insanlar bu sefer geç de olsa ders çıkarır mı diye, sonra Venezuella’ya bakıp öyle bir şeyin asla olmayacağını anlıyorum.

Alım gücünün düşmesi böyle bir hükümetin oylarını düşürmez aksine arttırır.

(Can) #3531

O kesim röportajlarda “bilmiyorum, hangisi iyiyse karar verip oy vereceğim” deyip AKP’ye oy verenler. Ya da MHP tabanlı ülkücüler ve CHPKK,HDPKK söylemleriyle karar değiştiren insanlar.

Şunu kabullenmek lazım, AKP’nin çok başarılı olduğu bir nokta var. AKP ideolojileri birden değişmedi, hep aynı fikirlerdi fakat öyle bir kampanya yaptılar ki, seçmenleri adeta büyülenmiş durumda. Seçmenler durumun çok iyi farkındalar, fakat “büyük devlet” olmak, Toroslardan otoban geçirebilmek onlar için daha önemli. Belki binecek arabaları yok, ama yine de önemli.

Türkiye şu anda büyük bir ekonomik krizin içinde. Ne olacağı belli değil, bir bakarsınız düşer bir bakarsınız artar. Selin Böke’nin dediği gibi Stagflasyon var. Yaşam koşulları çok zorlaşacak fakat bizim müdahale etme şansımız yok. Birden üretime geçme gibi bir şansımız da maalesef yok. Ülkenin din anlayışıyla yönetildiği çok ortada ki hayvan stoğu bile bayrama göre sayılır durumda. Zaten bayramdan bayrama et yiyebiliyoruz da, neyse.

(marko) #3532

Olabilir, ben twitter’da “REİS hainleri tokatla ehıehı” diye tweet attıktan 6 ay sonra KHK ile işten atılan bir polisi hatırlıyorum mesela o bana bayağı düz AKP’li gelmişti. İnsanları kolay kolay tahlil etmek zor şu dönemde ama o da var.

Patatesten ete samandan buğdaya her şeyi ithal eden ülke dünyanın en kral köprüsünü yapsın, boş. Böyle verimli toprakları kullanamamak için kötü niyetli olmak lazım, iş bilmeyecek kadar aptal insan bile buradan verim alır çünkü. Ama dediğin gibi, bazıları halinden memnun. Benim için de sorun yok eğer onlar için de yoksa, “dolar kaç olursa olsun 50 liralık aldıkları benzinle” şehir bile değiştiremediklerinde de halimden memnun olmaya devam edeceğim ben.