Muhit Siyaset Başlığı

(öğnkü) #330

8A71785E-73A6-4DB8-8057-23AD69E3B0D8

(öğnkü) #331

İşte aradığım kurtarıcı, tam bir savior.

(Franz Joseph ) #332

Arkadaşlar, ben itiraf etmek istiyorum ki Meral Akşener’e gönülden inanıyorum. Eğri oturup doğru konuşalım : bu kadın sağıda soluda tek çatıya toplayabilecek bir insan (bence) Zira ben amaçlarında Osmanlı’yı canlandıracağız gibi bir şey okumadım güncel haber sitelerinde, olması gereken yerinde ve kalkındırıcı şeyler.

(öğnkü) #333

Osmanlı’yı canlandırmayan ve her iyi vaatte bulunan herkes bir umutsa bizi bayağı umutsuzluğa boğmuşlar ya, üzüldüm herkesin bu kadar “çaresiz destekçi” olmasına. Neyse herkesin kendi görüşü of kors.

(Franz Joseph ) #334

pardon? kusura bakmada ben senin beklediğin vaatleri çok merak ediyorum. Sanki ülke çok iyi, her şey yolunda, biride sıradan bir vaatlerde bulundu. Pesimist olalım? Ülke yıkılsın mahvolsun, biz yine birini sorumlu bulur ona kakalarız sorunu.

(öğnkü) #335

Osmanlı’dan bahsetmemek, bir partinin başkanı olamayınca o partiden kopmak, koptuğu partiden yanına aldığı isimlerden daha farklı isimlerle de bir araya gelmek, genel ve umut dolu mesajlar vermek, her görüşü kucaklıyorum görüntüsü vermek… 2001’deki Recep Tayyip Erdoğan’dan tek farkı kadın olması şu profilin. 2001’deki AKP’ye kadar düştüysek bizi çok kötüsüne alıştırmışlar demek ki, bunu görmek üzücü. Alternatifsizlik ve vizyonsuzluk bizi kötünün farklı ve görece daha iyi bir versiyonuna itmiş, ülke olarak halimizi böyle görünce üzüldüm sadece. Demek ki Türkiye Cumhuriyeti umut beslenebilecek bir yerden ziyade elimizdeki en idare edilebiliri yaşadığımız ülke olmuş artık. Hayallerin gerçekleştirildiği bir ülkeden hayatın idare edildiği bir ülkeye, çok vahim.

(lou) #336

mhp tabanı bilinçaltında akp sempatizanıydı zaten yıllardır diye düşünüyorum. akpnin yaptığı merkez sağ paravanını kullanıp necmettin ve türkeş akımlarını birleştirmekti denebilir hatta bir açıdan bakılırsa. akşenerin en büyük oy potansiyeli mhp olarak görünse de, chpden daha fazla oy alır diye düşünüyorum. bence yıllardır tüm muhalefetin yaptığı en büyük hata rte’nin siyaset tarzına inmekti. en azından ana muhalefetin tam tersi bir uslup takınması bir çok şeyi değiştirirdi diye düşünüyorum. akşener de aynı yolda. bu halleriyle kime çalıştıklarının farkındalar mı acaba o konuda da şüphelerim var. farkında da olabilirler. akşener dahi bir proje olabilir hatta. bahçelinin bu denli saçmalamasını herşeyden daha iyi açıklar kanaatindeyim. ülke siyasleri ve siyaseti tam sürat saçmalamaya devam ediyor. gelecek konusunda umutsuzum. ağaçların arasına çekilip kaybolmayı düşünüyorum.

(Invictus Maneo) #337

Bir şey soracağım. Sen de ankete barajı geçemez demiştin Meral Akşener’in partisine. Ben MHP ile birbirlerine köstek olup diğer partilerden oy koparamayacakları için MHP ile birbirlerini baraj altına çekeceklerini düşünüyorum. Senin düşüncelerini merak ettim bu konuda.

(öğnkü) #338

Ben CHP’nin çok hakim olduğu, hayır oranının %70 üstü çıktığı bir yerde yaşıyorum. Bizim burada bu hakim seçmenden oy koparması imkansız, %1 bile alamaz o taraftan. Fakat bizim burada muhafazakar kesim ülkenin geneline göre daha laik ve hükümet karşıtı, o yüzden oradan bayağı oy toplayabilir. Özellikle ben burada MHP’yi geçeceğini düşünüyorum, ki son yerel seçimde MHP %24 almıştı burada sırf belediye başkanı sevilmediği için. Bu tepki oyu bu sefer MHP’ye karşı işleyip Akşener’e çok rahat dönebilir, %24 olmasa da temiz %10-%15 alır. Ülke genelinde de CHP ve MHP’yi yönetimlerinden dolayı sevmeyen muhalif seçmen (CHP’den çok ama çok az) ve ufak oy oranları olan parti seçmenleri oy verecektir bence. Bu da max. %8-9 yapar, o yüzden AKP’den oy çalmaları şart. O tarafa oynamaları lazım ki bence bu da çok zor.

(Franz Joseph ) #339

Sorunda bu zaten. Bu milletten, bu ülkeyi bir nebze olsun ben çıkarırım diyen bir insanın çıkması sadece umut verici ve gülümsetici. Mitingleri engellemek için elektriklerin kesildiği, suikastlerin düzenlendiği bir ülkede yılmadan birini görmek. Kendisine inandığımı söylerken, oy vermekten daha çok yürüdüğü yolun sonuna gelebilir diye düşünüyorum. Eğer hükümetle yarışacağına, oturduğu koltuktan kalkmayan yüzsüz bir hükümet var ortada ben yenebileceğini zaten düşünmüyorum. Halk altından kalkar bunun bir tek, oda 10 senedir demokrasi ile olmuyor, ya biz beceremedik oy verenler olarak, ya da kediler iyi alıştı trafoya girmeye.

Daha dibe çökmedik, tam gaz gidiyoruz sadece. Türk’ün aklı ya koşarken ya da sıçarken gelirmiş derler ya hani. Tam o söz işte.

(Burak) #340

Şu an CHP’nin ısrarı ve AKP’nin desteği doğrultusunda erken seçim yapılırsa hem İYİ Parti baraj altında kalacak hem de sistem değişikliğine gideceğiz. Ortada cumhuriyet diye bir şey kalmazsa belki kutladığımız son 29 Ekim de bu olacak otomatikman. Bunun bilincinde olan herkes umarım yarın dolu dolu kutlar bayramını.

(Friendly Neighborhood Spider-Man ) #342

İYİ Parti’nin parti programı

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/yeniparti/parti_programi.pdf

(öğnkü) #343
  • Umut Oran
  • Muharrem İnce
  • Selin Sayek Böke

0 oylayan

(Invictus Maneo) #344

Niye biz görünelim? Suikaste kurban gidelim diye mi? Bize köstek olunsun diye mi? Ne zaman şartlar eşitlenir o zaman ortaya koyarız kendimizi. Adam o kadar rahat ki referandum maddeleri 2019’da yürürlüğe konulacak olmasına rağmen çıkıp AKP benim partimdir diye kükreyebiliyor. Yargı bile hesap soramıyorsa bizim elimizden ne gelecek? Ket vurdukları eğitim (!) sisteminin yetiştirdiği bireyler mi demokrasiyi sürdürecek?

Bu sefer tutmadı dostum. Bu sefer tutmadı. Maalesef bu sefer iş işten geçti. Maalesef @solien haklı. Türkiye Cumhuriyeti en iyi ihtimalle vasatın yaşanabildiği bir ülke halinde. İstersen 2002’den 2017’ye ödül alan Tübitak projelerini inceleyebilirsin. Özgün, zekice projelerden “Papaz Eriğini İmam Eriğine Dönüştürme” projelerine nasıl dönüştüğünü göreceksin.

Edit: Buyrun link. Korkunç. https://seyler.eksisozluk.com/tubitakin-yillara-gore-degisen-bilim-algisi

(öğnkü) #345

Umut Oran yaşıyor mu? Nerede bu adam? Uzun bir aradan sonra ilk defa adını duydum :grin:

(öğnkü) #346

Ben yıl içinde görüşmüştüm kendisiyle, her zamanki gibi yapılı, atletik ve kısmen soğuk bir abimiz.

(Franz Joseph ) #347

Siyasi görüşü bir yana bırakalım, benim çok hoşuma gitti bu. Anananı da al gitlerden, israil döllerinden sonra bunu görmek. Hakikaten ümitsizliğin içinde aslında normal bir şey. Ne kadar düşüyoruz yahu buna sevinecek kadar…

(Invictus Maneo) #348

Bunun şov olmadığından %100 emin olamayız. E RTE de başta (bugünün Türkiye’sini göstererek) “Ben Türkiye’yi buna dönüştüreceğim.” demedi. Yani ben şahsen hala güvenemiyorum. 2007’den beridir şoktayım.
Edit: Evet ama İsrail döllerinden ananı da al gitlerden daha normal ve insani bir tepki. O yönden takdir edilesi.

(Franz Joseph ) #349

Bence de. Bende emin olamıyorum, ama cidden onca şeyin içinde ümit veriyor o ruhu hissetmek.

(öğnkü) #350

Her şeyi bir kenara bırakıp bakıyorum şu videoya. Bir şey dikkatimi çekti. Akşener’in konuşması değişmiş sanki. Yani tonlamaları falan. Nasıl açıklasam bilemedim şimdi.