Muhit Siyaset Başlığı

(“Eğer benden saygı bekliyorsanız saçmalayan saygı falan yok bende") #3554

Tv de haber izliyorum genellikle FOX TV’i ama gazete okumuyorum.

([Godwoken]) #3555

Fox, Sözcü, Halk… Akit, Yenişafak, Atv…

Bu 6 basın yayın organı birbirinin tıpatıp aynısı.

Bir taraf muhalif kanadın duymak istediklerini söylüyor.

Öbür taraf iktidar taraftarlarının…

(Can) #3556

Tarafsız gazete, objektif medya diye bir şey yoktur. Yabancı medyalar bile taraflıdır (bkz:Sputnik, BBC)

Tarafsızlık önemli değildir. Bütün mesele taraflı bile olsan kral çıplak diyebilmek.

(marko) #3557

Tarafsız medya yoksa bile eskiden buna doğru atılan bir çaba vardı, açık oturumlar falan vardı. Şimdi herkes kamplarına çekilmiş, herkes fikrinden çok emin ama kimse kimseyle oturup tartışmıyor. Medya üzerinde faşist bir baskı ve oto sansür kesinlikle var fakat bundan önce de olmayan bir şey değildi bu. Devlette uzun bir süredir kalıcı oldukları için daha büyük bir korku figürüne dönüştüler haliyle, insanları da anlamaya çalışıyorum fakat halkı haberdar etmezlerse bu baskı dönemi asla kapanmayacak. Kamu görevi yaptıklarının bilincinde ve cesaretinde bir medya istiyorum, hangi partiye oy verdiği gerçekten önemsiz artık.

(marko) #3558

Ekonomi büyük olay ciddensmxkdmxdjnc

(Süt Satan Kabadayı (İBO)) #3560

Sevilimden ayrıldım. A Haber izledim, kendime geldim.

(Doğukan Çolak) #3561

Yavaş yavaş
IMG_20180809_093803

(sergen) #3562

(was never real) #3563

Nerdeeen nereye… van minüt

(Can) #3564

Yalnız, o zaman sovyetler birliğine yakınlaşma kozunu Ecevit çok akıllıca kullanmış. Bugün ki akıl aynı şeyi kullanamadı. Ama olsun, Türkiye güçlü ülke. Türkiye ile oynayamazsınız. Bineceksin bir uçağa, tarayacaksın amerikayı, onlar seni vuramıyor ya :crazy_face:

(Burak) #3565

[Laughs in Necmettin Batırel]

Yalnız piyasayı rahatlatma şekline bak esnaf lokantası işletiyor sanki ahahaha. Şu açıklamalara döviz kurları az bile tepki veriyor bence.

Edit: Harbiden lol ki ne lol

(was never real) #3566

(and this man a name) #3567

Arkadaşlar yeri burası mı bilmiyorum ama bir şey sorucam(Gerekirse silebilirim). Örneğin Japonyanın çok güçlü bir ekonomisi var ama para birimi o kadar değerli değil bu nasıl oluyor? bizden daha çok üretim yapmalarına rağmen nasıl bizim para birimimiz daha değerli? ha bi de babam böyle pasta yapmayı nereden öğrendi? :grin::grin::grin:

(John Watson) #3568

İskandinav ülkelerinde de aynı durum var. Nasıl oluyor ben de merak ediyorum doğrusu.

(Can) #3569

Bizim para birimimiz değerli değil, Japon Yeninde iki sıfır var. Yani 1 Yen değil, 100 Yen olarak hesaplamamız lazım. Ki oda, 4,90 civarına geliyor.

Güçlü ekonomilerinin olma sebebide, kendileri üretip, hem kendileri kullanıyorlar hem kendileri satıyorlar. Kimse Japon malı bir elektronik cihaza hayır demez.

(John Watson) #3570

İyi de neden iki sıfır var. Fazladan sıfır hiperenflasyondan dolayı konulmaz mı? Zamanında koymuşlar da sonradan öyle mi kalmış?

(Taylor Swift Fanboi) #3571

İş anlaşmaları Japon yeni üzerinden değil dolar üzerindendir belki.

(Hear me and rejoice) #3572

Japon dili okuyan arkadasimin japon arkadasi var.Ona sordum memur maaşi 200bin yenmiş mesela.İphone x de 60 bin yenmiş siz hesap edin yasam kalitesini alim gucunu.Ev kiralari da 40-50 bin yen arasiymis ortalama bir ev icin
Japon bir memur istedigi her seye ulasabilir maasi ile.Arabalar pahaliymis ama.1 milyon yen civarindaymis yanlis hatirlamiyorsam mercedesler

([Godwoken]) #3573

Yen, para olarak bizde kuruş cinsine denk geliyor aslında.

(Kürşad the Falcone) #3574

Memur maaşı 200bin yen ise bir Mercedes 5 katı olarak hiç pahalı değil aslında. 3 bin lira alan bir memurun 15 bine Mercedes alabildiğini düşünsene.