Muhit Siyaset Başlığı

(Kubilay ) #3575

Adam netice de 5 ayda alabiliyor bunu,yaşam standartları ve alım gücü bizden fersah fersah üstün…
Tabi söyle bir konu da var bu durum halkın geri kalanı için ne kadar geçerli?

(Can) #3576

Sıfır olması her zaman enflasyon göstergesi değildir. Bu birazda açıkçası adamlar öyle istemişler meselesi, çünkü şu an ki enflasyonları %0.7. Şu 3 sene içinde en fazla %1.6 olmuş. Tarihçesini bilmiyorum pek ama yen çıktığından beri dolarla aynı değerde diye biliyorum.

Evet iş anlaşmaları dolarla yapılıyor. Ben pek uluslararası ticarette yen kullanıldığını görmedim, hatta bu Japonyaya özel değil, tüm dünya uluslararası ticarette Dolar kullanır.

Japonya’da alım gücünün bu kadar iyi olmasının sebebi neredeyse olmayan bir enflasyon, yerli ürünlerin tüketilmesi ve güvenilir bir ticaret. Aynı formülü Türkiye’de uygulasa bizde süper oluruz. Ancak bizde yerli malı projeleri okula evden fındık fıstık ceviz getirmekten ibaret kaldı. Japonya’da üretilmeyen şey bulamazsınız. Talebinize göre alış veriş yaparsınız, kimse sizi daha pahalısını almanız için zorlamaz.

Bunun yanında, Türkiye’ye kıyasla en çok öne çıkan olay zorunluluk piyasasının olmaması. Türkiye’de genelde en alakasız bir şey bile bu durum yüzünden ihtiyaç haline geliyor. Mesela araba. Türkiye’de bir yerden bir yere özellikle büyük şehirlerde ulaşım çok zor olduğundan, araba almak zorunda kalıyorsunuz. Ama Japonya’da araba almak yerine bir alternatifiniz var. Böylece insanlar daha rahat bir biçimde harcama yapıp yaşamını sürdürüyorlar. Biz ise, her şeye para biriktirmeye çalışıyoruz.

Ama şöyle bir gerçek var Japonya biraz pahalı bir ülke. Orada yaşayanların maaşı ile her şey ucuz ve normal olsada, dışarıdan gelen ve orada yaşayan için fiyatlar biraz normal üstü. Tokyo gibi kalabalık yerlerde evler 10m2 bile olabiliyor.

(John Watson) #3577

Sorunun cevabını Quora’da buldum. Japon yeninin nominal değerinin düşük olmasının sebebi İkinci Dünya Savaşı yüzünden oluşan hiperenflasyonmuş. Yen/dolar oranı 1970’lerden beri düşerek (Bu düşüş eğilimi nominal değerin düşük olmasına rağmen para birimin güçlü kabul edilmesinin nedeniymiş.) 90’ların ortasında şu anki konumuna gelmiş. 2014’te 1 dolar 75 yen civarına ulaşınca devlet ihracat gelirlerini arttırmak için devalüasyona giderek döviz kurunu arttırmış.

Yani geçmişten gelen bir enflasyon etkisi ve devletin yüksek ihracat rakamlarını korumak için müdahale etmesinden kaynaklı bir durum. İskandinav ülkelerindeki düşük nominal değerin de muhtemelen benzer senepleri vardır.

(and this man a name) #3578

yani atıyorum 50000 yene çok iyi bir ekran kartı alabiliyor ve bu da onlar için çok fazla değil öyle mi?

(Can) #3579

Bugün açıklanıyor. Modeli açıkçası merak ediyorum fakat hayırlı bir model olacağını zannetmiyorum. Sabit kur olayına gidilebilir. Ekşide varlık vergisi getirilebilir denilmiş. Yani her türlü vatandaşın kemiklerine binecek bir model olacak.

Hayır çünkü 300.000 Yen gibi maaşlar alıyorlar. 3000₺ maaşla 500₺ ekran kartı gibi düşün. İki sıfırı attık sadece.

(Fransuva'nın Ayranı) #3580

Bizim altı 0 kullandığımız dönem gibi aslında japon yeni.

(John Watson) #3581

Daha çok son dönemi. Enflasyon canavarı muhabbetinden sonraki dönem.

(Süt Satan Kabadayı (İBO)) #3582

Haydi hep beraber bütün bunları görmezden gelelim. 3. Havalimanı mı ne yapılıyormuş. Ona odaklanalım. Diğer her şeyi bırakalım. :kissing_smiling_eyes:

(marko) #3583

Dolar 5.5 civarı şu an, ekonomi bakanlığına kayyum atansın artık yav yeter güldük eğlendik tamam.

(Can) #3584

Ülkemden çok şey beklemiyorum, okumuş, profesör uzmana gerek yok, şu ekonomi bakanlığına 2 çocuklu memur aile babasını atasalardı, ülke olarak biraz dişimizi sıkardık yine de daha iyi ekonomimiz olurdu ya.

Bir aile babası mantığında da mı yönetemezsiniz ülkeyi. Yapacağın iş çok basit, giderleri kıs :man_shrugging:t2:

(and this man a name) #3585

Çok soru soruyorum ama soracak başka bir yer yok. ak parti hükümeti son birkaç yıla kadar doları nasıl düşük tuttu. fabrikaların satışından gelen dolarlarla mı?

(marko) #3586

Ömer Turan’dan sonra just an another cancer type listesinin üst sıralarındaki Serkan İnci’ye bakayım dedim, maşallah o da Amerika’yı yeni keşfetmiş fgsdcxz. Dolar 10 olsun var ya bunlar Atatürklü t-shirt giyip Sarı Saçlı Mavi Gözlüm ile video atarlar gsdfgsdcxz. Her ne kadar Erasmus planlarımı çok derinden etkilese de ülkede ne kadar yandaş, yalaka ve devlet imkanlarıyla yolunu bulmuş tip varsa hepsinin girdiği durumu birden izlemek çok eğlenceli. Ali Ağaoğlu bile iflas etmediğine dair açıklama yapmak zorunda kaldı, güzel güzel fgsdfcxz.

(Kürşad the Falcone) #3587

AKP döneminde ekonomi borçlanma üzerine dönüyordu. Döviz cinsi dış borçlarla büyük yatırımlar finanse ediliyordu, taşıma suyla da olsa dönen bir ekonomi vardı. Şimdi bu durumun patlamasının sebebi artık hem kamuda hem özel sektörde borçların dönmemesi. Dış borç stoku temelli bir krizdeyiz zaten. Tabi hem ülkenin hem de dünyanın politik durumuda bunu bol körükledi.

(Can) #3588

Şu son 2 senede neredeyse üretimi durdurduk. Son 2 senede sayısız skandalımız oldu. Bilişim sektöründe engellememiş olduğumuz site kalmadı. 2 senedir gereksiz uzun bir olağanüstü hal var. Ülkede taraflı ve şüpheli yürütülen bir cadı avı var. Vergiler çok arttı, bir ürün alırken devletede alma zorunluluğun geldi vergilerle. Bu hal içinde kimse Türkiye’ye ne gelir, ne de buradan çıkabilir.

Özetle, şu son 2 sene içinde Erdoğan’ın uygulamış olduğu politikalar Türkiye genelinde değil Dünya genelinde çok tolere edilebilir politikalar değil. Özetle:

• Ülke artık stabil değil, terör örgütleri ve özellikle Kürt ayrılık hareketi yüzünden ekonomimiz şu son 2-3 senede çok zarar gördü.

• Medya ve Hukuk kesinlikle tarafsız değil, yani bir haksızlık olduğunda sizin hakkınızı savunacak görünen kimse yok, hatta zararlı bile çıkabilirsiniz.

• Ülkemize giren mal sayısı, çıkan mal sayısının çok üzerine çıktı. Hükümet yerel satıştaki problemleri düzeltmek yerine, çok daha basit ama pahalı bir alternatif olan ithalatı seçti.

• Turizm sistemi çok zarar gördü. Turizmde dahi doğuyu özellikle Müslüman camiayı memnun edecek şekilde turizm sistemizi tasarladık. Bunun yanında turistler açık açık kazıklandıklarının farkına varmaya başladılar.

Yani, güvensizlik konusu.

(marko) #3589

Ülkenin tüm kaynaklarını, her yerini bitirdiler. Normalde özelleştirmenin en temel mantığı şudur, devletin iyi yapamadığı hizmetleri daha iyi şekilde ve bürokrasiye takılmadan özel sektör yapar. Fakat bunlar cumhuriyetten beri yapılan fabrikaları sattı, üstüne özel sektör de daha iyi bir üretim yapamadı. Bizim burada Alpullu Şeker Fabrikası var, önce AKP satmıştı sonra özel şirket batınca o da sattı ve şu an üretim yapılmıyor. Tütünü, zeytini ve daha bir sürü ekimi bitirdiler.

Sözde IMF’deki borçları kapayıp o borçların bilmem kaç katı borç yaptılar ve en garanti sektör gözüken inşaata yöneldiler. Türkiye şu an hiçbir şey üretmeyen çirkin beton yapılarından oluşuyor, ne tarımı tarım ne hizmeti hizmet ne sanayisi sanayi. Dünyadaki yenilikleri kaçırdılar ve meslek lisesi/fen lisesi yerine sürekli imam hatip açarak rezil bir eğitim sistemiyle birlikte insan niteliğini de düşürdüler.

Gereksiz dış politika hataları yaptılar. AB sürecindeki bir ülkeyi komşularıyla kavgalı, gereksiz ve anlık çıkışlarla Katar ve Nijerya gibi ülkeler dışında zerre dostu olmayan bir ülke yaptılar. Hem Rusya’nın hem Amerika’nın düşmanı oldu Türkiye, sana bana verseler ülkeyi biz bile bu kadar kötü dış politika yönetmezdik.

Turizmi batırdılar, ülkede ekonomi battığı halde eskisi gibi turist kalmadı. Kimse burada kendisini güvende ve huzurlu hissetmiyor, o yüzden gelmiyorlar.

Kısaca yıllardır anlık hezeyanlar ve islamcı/sömürgeci bir bakış açısıyla koskoca ülkeyi bitirdiler, halk da buna tepkisini dolara sümkürerek falan veriyor işte bildiğin gibi.

(and this man a name) #3591

Eğer rte nin müslüman olduğunu biri bana kanıtlarsa ben en koyu ak partili olucam.

(Süt Satan Kabadayı (İBO)) #3592

Yarım saattir babaannemle tartışıyorum. O bana diyor ki “Ameriqa”. Diyor ki “Doları hep o gavur yükseltiyor”, “Bizi bölecek, biz bölününce müslümanların dayanağı yıkılacak. Sonra müslümanları kıracak” Tamamen A Haber’den öğrendiklerini bana satıyor…

(Rurouni Kereviz) #3593

2005’te eğitim sistemini yeniledik ama gel gör ki on üç senede eğitimden verim alamadık. Singapur kendi eğitim sistemini düzenlerken gelip bizim eğitim sistemine de bakış attı hatta bazı yerleri bizden aldı. Şuan Singapur’un eğitim sistemi dünya üzerinde ses getiren bir eğitim sistemi. Adamlar bizden yararlanarak harika bir sistem oturttu biz on üç senede hep geriye gittik. Demeden edemiyorsun benden yararlanan adam sistemi oturttu da ben nasıl yapamadım bunu ?

(Can) #3594

not: ekşiden aldım mynet okumam genelde.

Türkiyede her zaman veli ve öğrenci, öğretmenden değerlidir. Bir şeyin sorumlusu her zaman öğretmen olur. Öğretmen öğrenciyi uyarınca bile zararlı çıktığından dolayı, eğitim sistemi bu halde. Sistemde çok büyük sorunlar yok. Sabah gel, akşam çık klasik eğitim sistemi bu. Herkes alanını seçiyor. Disiplin? Disiplin sıfır.

Neden sildin anlamadım ama: kasıtlı olmadan yapılan mantıksız seçimler olduğu kadar makam mevki içinde yapılanı var.

Neden?

(marko) #3595

Berat Vibebayrak hajum yenilik hajum inovasyon 4.0 ekonomi hajum dünyayla entegre ekonomi hajummm Serkan İnci robot mobot hajum