Muhit Siyaset Başlığı

(Finn) #3596

Yarın açıklanacak ekonomik model ile devletin döviz hesaplarından lüks vergisi alma (el koymanın legal hali) ihtimali var mı sizce.

İlk başta öyle bir şey yapamazlar diyorum ama yapsalar kim durdurabilir ki ?

(Can) #3597

Döviz hesaplarından vergi alınma ihtimali yüksek. Bunun yanında, normal varlık vergisi olarak gelire ve kazanca görede vergi alınabilir. Sabit kur olayı büyük ihtimalle olur, karaborsa coşar.

(marko) #3598

Çünkü bizim ölü yıkayacak ve Arapça bilecek milyonlarca insana ihtiyacımız var dostum, sen halka yukarıdan bakan bir monşer olduğun için bilemezsin ama milyonlar böyle istiyor.

just kidding

(Kürşad the Falcone) #3599

Bir seferlik bir servet vergisi getirebilirler. %5 civarı.

(Finn) #3600

%5 çok masum geliyor bana yaparlarsa en az %15 yaparlar.

(Kürşad the Falcone) #3601

Aslında mantıklı. Hazır CHP ve İP içerde kaynarken bunuda aradan çıkarmak istiyorlardır.

@ihya_oldum 15 çok. Hükümetin yüksek gelir gruplarını vergiden muaf tutabilme üzerine kapitalist bir anlayışı var zaten. Bu servet vergisini getirirlerse de çok çok mecburiyetten getirmiş olacaklar. Aslında servet vergisi yerine indirim, istisna, muafiyetleri ve vergi aflarını kaldırsalar o da iyi kâr.

(and this man a name) #3602

öncesinde de bir şeyler yazmıştım fakat bi kaç kez copy paste yaparken üst metnin ilk kısmını yapıştırmayı unutmuşum. şunu diyordum ettrafımda bir sürü insan rte nin müslüman olduğunu ve bu yüzden oy verdiğini söylüyor. hani sürekli din üzerinden siyaset yapıyor. ben de diyorum ki madem öyle kanıtlasınlar rte nin müslüman olduğunu. bırak rte yi kimsenin müslüman olduğunu kanıtlamak mümkün değil. ortada hiç bir şey yokken adam öldürülebilen ülkede makam ve para için müslüman rolü yapıyor olması olası değil mi? islam alimi diye göklere çıkardıkları adam terorist başı çıktı rte nin garantisi mi var?

(Finn) #3603

Sabit kurun gelmesi işleri yavaş da olsa düzeltir mi yoksa Venezuella gibi 3-4 yıl işe yarayıp bir anda ellerinde mi patlar ?

(Haydi gel (ayran) içelim.) #3604

Doğal olarak bir hafta bile işe yaramayıp patlar.

(Hear me and rejoice) #3605

Olası erken yerel seçimlerde muhalif partiler darmadağın olur.İyi partinin teşkilatları şuan sallantıda chp desen kendi seçmeni sırtını çevirdi sandığa gitmiyecek yarısından fazlası tahminen.Ak parti sahilleri de almaya başlıyacak artık.Ülke sarıya dönüyor tamamen

(imnotevensorry) #3606

Sabit kurun gelmesi hiç bir şeyi düzeltmez. Bir kaç günlük bile rahatlama sağlamaz. Üzerinde konuşulan önlemlerin hepsi ya günü kurtarmaya ya da birilerinin paçasını kurtarmaya yönelik. Şahsen ümidimi kaybettim ekonomiden. Yaklaşık 6 aydır doların min 6,5 tl yi göreceğini söylerken millet abartma diyordu. Artık 6,5’un bile iyi gözükeceği günlere doğru ilerliyoruz.

(Rurouni Kereviz) #3607

Tarih gerçekten tekerrürden ibaret. Şu ak parti hükümeti dönemi ile Menderes dönemi arasında çok benzerlik var. Ülke olarak çember çizip duruyoruz.

(Haydi gel (ayran) içelim.) #3608

Doları düşürecek üç şartı yazdım aha tekrar yazayım.

1. Abd ile aralar düzeltilecek
  2. Faizler yükseltilecek
  3. İMF!!!

Bu arada herkese küçük bir not yerel seçimlerde erkene alınmasa da chp ip rahat gömülecek. Erken seçim istenmesinin tek sebebi “hemen şu seçimler olsun da İmf ye rahatça gidebilelim.” dir.

(imnotevensorry) #3609

Tam tersi sıralama aslında:)

(Rurouni Kereviz) #3611

IMF her saatte borç verir.

(Haydi gel (ayran) içelim.) #3612

Verir İmf bu. İşi zaten bu.

Küçük bir bilgi.

(marko) #3613

Ben muhalefet partisi olsam (ki ALLAH (CC) korusun umarım olmam) bu koşullarda seçime falan gitmem. Bu ülkeyi niye devralayım yav. Kaldı ki Akit başlıklarını hayal edebiliyorum “AMARİKA İSTEDİ SOLIEN PARTİSİ GELDİ” “16 YILLIK REFORMLARI BATIRDILAR” falan. Zaten daha iyi sonuç elde edecek halleri yok, muhalefet 3 ay sonra falan seçim olursa boykot etmeli. Bu kötülüğün artık bir parçası olmaya gerek yok.

(John Watson) #3614

Bunlar hoş laflar değil. Özel hayat bizi ilgilendirmez.

(marko) #3615

Özel hayatıma her türlü karışıp ahlak bekçiliği yapan, vergimle bana efendi olduğunu sanan insanların özel hayatı beni ilgilendirir. Sorry.

(Haydi gel (ayran) içelim.) #3616

İstediklerinden başlayabilirler :smiley: