Muhit Siyaset Başlığı

( ◉) #1475

Senin dediklerin yüzlerce sayfalık kimsenin okumadığı parti manifestolarında zaten yazıyor.
Halka yönelik siyasette lafı dolandırmamak, direkt olmadan önemlidir. Köyde kıraathanede oturup çayını yudumlayan amca için fiyat istikrarını sağlama yöntemleri ile fizik problemleri arasında bir fark yok. Ancak mazot 1 tl olacak vaadi kulaklarını dikeltiyor. Çünkü traktörüne mazot almakta zorlanan o.

Türkiye’de yıllardır çok güzel muhalefet var aslında. Ancak halk arasında ‘‘Türkiye’de muhalefet yok yea’’ lafı çok yaygın. Bunun sebebi sözgelimi 3.havalimanı için muhalefet devir maliyetleri, orman raporları, çevre istatistikleri ile uğraşırken Erdoğan çıkıp ‘‘Almanya’nınkinden daha büyük olacak, o yüzden kıskanıyor’’ diyor. Bu halka inme becerisi ve başarısıdır.

Madem ki halkımız böyle, yöneticiler de başlangıçta bu şekilde konuşmalı, sonrasında kademeli olarak seviyeyi arttırmalılar.

(Destiny has arrived) #1476

Bu öyle değil ama.Milletimiz için özel günler de gençlerere destek amaçlı ve bunu gerçekten yapabilir gerekli bütçe ayarlanırsa

(Can) #1477

Makarna dağıtmaktan farkı yok.

(Can) #1479

Daha akıllıca/faydalı şeyler yapılabilir, para dağıtmaktan önce çözülmesi gereken şeyler var. Onlar hakkında birkaç vaad bekliyordum ben.

(Destiny has arrived) #1480

Onlar da açıklanır eminim büyük mitingler başlayınca.Bunlar ön vaadler henüz.

(Can) #1481

Bunun farkındayım ama içime sinmedi yani. Yapısal birkaç şey bekliyordum.

(falanfilan) #1482

E populizmden başka bir şey olmuyor bu. Halkın anladığı ölçüde mi icraat yapmak lazım? Verilen paralar fiyat tavanları kulağa çok mantıklı gelse de bunun diğer tarafı da var. Devlet zaten bu kadar bütçe açığı ile boğuşurken gidip 4 milyon öğrenciye senede 2 kere para vereceksin e bu nereden çıkacak? Ya şimdi vergiyi yükselteceksin ya da borç alıp sonraki nesillere yükleyeceksin bu yükü.

Mazotu 1 lira yapmak zaten dünyanın en aptalca iddiası. 5 lira olan mazottan sanki üretici 4.5 ₺ kar ediyor. Belki uygulamadan sonra mazot satmak karlı olmaktan çıkacak belki karın azalması üreticiyi farklı yerlere kaydıracak. Serbest piyasanın ayarıyla oynamak ne kadar mantıklı? Populist olalım diye dayanağı olmayan vaatler hoş gözükmüyor bana.

(Destiny has arrived) #1483

Bu vaad edilen verilecek paranın nasıl verileceğini de açıklar mitingler de.

( ◉) #1484

Öncelikle bu bir tarım teşviği. 2016 dizel passat sahipleri için değil. Toplumun katma değer sağlayan küçük bir kesimine mazotu bir lira yaparak hem tarımı teşvik etmiş oluyor hem de ekonomiyi kalkındırıyorsun. O yüzden aptalca bir iddia değil, gayet uygulanabilir.

Diğer iddialar oldukça popülist. E insanlara hak ettikleri verilir. Halkın nabzı para ile atıyorsa para vaad edilir. Yüzlerce sanat merkezi açacağız dese kimsenin zerre umrumda olmaz.

Dediğim gibi muhalefet yıllardır yüksek tabaka edebiyatından dolayı kaybediyor. Bunun sonlanması lazım artık.

(Kid A) #1485

Şu vaatler bana ne bileyim, çok boş vaatler gibi geliyor. Gençlerin milli bayramlarda eline geçecek olan 500 liradan daha büyük problemleri var bu ülkede. Bilmiyorum, bir türlü de vazgeçmiyorlar bu tür boş olarak nitelendirebileceğim vaatlerden.

Sen ülkenin ekonomisini kalkındırmaya yönelik bir vizyona sahip olduğunu o 500 lira vereceğim dediğin gençlere deklare edebilirsen, o gençler senin arkandan zaten koşa koşa gelir.

Muharrem İnce’yi en baştan beri destekleyen ve büyük ihtimalle bir sorun olmadığı taktirde seçimde oyunu İnce’den yana kullanacak olan ben, şu an minik bir miktarda da olsa İnce’ye karşı bir acaba beslemeye başladım.

Umarım daha yapıcı vaatler ile karşımıza çıkar bundan sonra Muharrem İnce.

(Destiny has arrived) #1486

Nasıl yapıcağını açıklamadığı sürece dediğin gibi boş vaat şuan.

(Kayra Yeşilırmak) #1487

Meral Akşener’in vaatleri nasıl olacak, göreceğiz. Özelikle yargı ve eğitim için güzel planları olmalı. Liyakat esaslı devlet planlamasını ön plana çıkarmasını bekliyorum. Bunlar halledilince ekonomi de bir nebze düzelecektir.

(Kid A) #1488

Şu eleştirdiğim vaade ne kadar yoksam işte şu vaade de o kadar varım :

“meydanlarda yapay zekayı konuştukça ülkenin gündemi de bu olacak. televizyonlarda bunlar konuşulacak televizyonlarda hurafeler tartışılmayacak. mesela kuantum diyen bir cumhurbaşkanı olacak. uzun yıllar sonra kuantum diyen endüstri 4.0 diyen bir cumhurbaşkanı olacak. cumhurbaşkanı’nın dili bu olunca türkiye’nin gündemi de bu olacak. ilerleyen günlerde türkiye için hayallerimi, ufkumu, gelecek vizyonumu meydanlarda milletimle paylaşacağım.”

Bize, gençliğe bunlarla gelin.

(öğnkü) #1489

Muharrem İnce’nin Selahattin Demirtaş’ı ziyaret edecek olmasına nasıl bakıyorsunuz?

• Olumlu bakıyorum.
  • Kararsızım.
  • Olumsuz bakıyorum.

0 oylayan

Bir cumhurbaşkanı adayı olan Selahattin Demirtaş, cezaevinde kalmalı mıdır?

• Evet, kalmalıdır.
  • Kararsızım.
  • Hayır, kalmamalıdır.
  • Fikrim yok.

0 oylayan

( ◉) #1491

Muharrem İnce tüm cumhurbaşkanı adaylarından randevu istedi. Bu sebeple Selahattin Demirtaş ziyaretine ‘‘destek’’ olarak bakmayı yanlış buluyorum. Ama yandaş medya böyle yansıtıyor.

İkinci soru için de, ‘‘cumhurbaşkanı adayı olmak’’ herhangi bir yargılanmadan feragat etmeyi sağlamamalı.
Şuan Demirtaş, hala yargı sürecinde. Kesinleşmiş bir suçu yok. Eğer adaylığı kabul edilmeseydi karşı çıkardım ama yargılanmamasını yanlış bulurum.

Bir de ben şahsi olarak da, fikri olarak da kendisinden ve çizgisinden nefret etsem dahi, ikinci turda HDP’nin de oyuna ihtiyaç var. Bu kucaklaşma birçok sorunun da çözümü olabilir.

Terörden hiçbir tarafın beslenmediği günler en büyük umudum.

(Franz Joseph ) #1492

Ben de Muharrem İnce’nin kendisini ziyaret etmesini normal ve sağlıklı, bunu karşı propaganda amaçlı kullanları ise saçma buluyorum.

İkinci içinde, Demirtaş terör örgütü ile işbirliği yapmaktan, sebep ne olursa olsun sorumlu ve suçludur. Terör ile işbirliği içinde olmuş kimse mecliste olmamalıdır. Demokrasi bu değildir. Meclis bir ülkenin kalbidir, değil adaylığa, milletvekili dahi olmamalıdır o kalp denilen yerde. Ancak Demirtaş’ın adaylığına saygı gösteriyorum, her parti gibi gösterilmesi çok normal. Fakat kendisinin şansı yok.

( ◉) #1493

Sürreal zamanlardayız…

‘‘Kenancım bak düşüyorsun falan sonra üzülüyoruz’’

(öğnkü) #1494

Kenan Sofuoğlu’na cumhurbaşkanı danışmanlığı geliyor rez alın.

( ◉) #1495

Bu da on daha koymalı ekonomi muhabbeti.

(13. Sakar Kral) #1496

-Emeklilere şu kadar para vereceğiz!

-Öyle mi? Bizde öğrencilere vercez lan!

-Ovv ikinizde yanıldınız biz tüm borçları siliyoruz!

Sonra vay efendim neden oyunu boş kullanmayı düşünüyorsun? Bunlar hangi seçimin vaadleri, okul başkanlığının mı? Bahçeye havuzda yaptırtacak mısınız?