Muhit Siyaset Başlığı

(Burak) #1497

Ekonomi güllük gülistanlık olmadığı için borçlar üzerinden vaat verilmesi son derece normal, önceki dönemlerle bu dönemi karşılaştırmamak lazım bence. Enflasyon çift haneli sayılarda şu an. Borcu olmayan insan yok. Kredi kartı borcu, banka borcu, vergi borcu, katkı kredisi borcu vs. derken liste uzayıp gidiyor. Herkes cebini ve cebinde olmayan parayı düşünüyor, ilk etapta başka ne vaat edilebilir ki?

(13. Sakar Kral) #1498

Ateş ne zamandır benzinle sönüyor?

(Kürşad (Chieh-she-shuai) Şahin) #1499

Duymayı beklediğim vaatler:
-Vergi muafiyet ve istisnalarını kaldırıp, tek seferlik servet vergisi getirip vergi oranını tabandan tavana yayacağız.
-Özel sektör teşvikleri yatırımların devletin belirlediği spesifik alanlarda yapılması şartı ile verilecek. Şirketler finans piyasalarına değil reel piyasalara yönlendirilecek.
-Her bölge için konut üretim sınırı getirelecek, inşaat sektörü dizginlenecek.
-İmam hatipler kapatılacak, liselerde seçmeli din, temel hukuk ve temel ekonomi dersleri olacak.
-Özel sektöre ve kamu kurumlarına borçlanma kotası getirilecek.

Ekonominin mevcut durumuna bakarak en azından bir süre liberal politikalar yerine müdahaleci politikalar yürütülmesi gerektiğini düşünüyorum.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #1500

Bayrağımızın orak ve çekiç olması da beklediğin vaatler arasında mı?

(.) #1501

:smiley:

(Acıktım) #1502

19-01-01-images
Bu adam şimdi nerelerde merak ediyorum.

(öğnkü) #1503

İki tarafın da ikramiye vaadi aşırı saçma fakat ödenen devasa vergilerin sonucunda çok fazla israf eden bir hükümet modeli var kaç yıldır, birilerinin insanlara ödedikleri vergilerin düzgün yerlere harcanması gerektiğini söylemesi sizi siyasetten soğutuyorsa sorun sizdedir bana kalırsa. Tabi bu sorunun en iyi çözümü vergileri düşürmek, ama onu cumhurbaşkanı olan kişi tek başına yapabilir mi emin değilim. İnce’nin vaadi Saray’ın masrafını halka dağıtmak üzerine kurulu çünkü, o bağlamda yapamayacağı bir şey değil bu ikramiye olayı.

(Kürşad (Chieh-she-shuai) Şahin) #1504

Devleti etkin denetleyici bir pozisyona soktuğumu düşünüyorum. Üretim olanakları hâlâ özel sektörün elinde. Kâr odaklı aşırılıklarına karşı müdahaleler gerekli sadece.

(Burak) #1505

Bu ülkenin insanı devlete küstü öncelikle güvenini kazanmak lâzım, devlet halk için vardır. Bu açıdan muafiyetleri yangına benzin dönmek olarak görmek son derece sıkıntılı bir bakış açısı bence. Bu benzinse Suriyelilere harcanan 100 milyar TL nedir? Buna ödenek ayrılıyorsa yukarıda yazdıklarım da pekâlâ gerçekleştirilebilir. Önemli olan eldeki kaynakları verimli kullanmak, iktisat budur. Sanıldığı kadar fakir bir ülke değiliz ve bu millet yıllardır çektiği sıkıntıların ardından cebine biraz para girmesini, girmese bile en azından borçlarının silinmesini hak ediyor. Gerçekçi bir ekonomi modeliyle her şey çözülebilir, yeter ki hariçten gazel okumadan somut adımlar atacak insanlar olsun başımızda.

(13. Sakar Kral) #1506

Bunlar az gibi, direk özel sektörü yasaklasak? Öyle uğraştırmazlar da boş yere milleti, çalışarak fakirleşeceklerine yatarak fakirleşsin millet. Şu sosyalizm saçmalıklarından kopabilir miyiz artık?

bunlar gerçekçi değil.

(Sapere Aude!) #1507

Sosyalizmin hangi kısmı sana saçmalık olarak geliyor?

Eğer yanlış hatırlamıyorsam (iktisat dersini pek dinlememiştim, bilgilerim taze değil) bizzat Keynes ekonomiye müdahaleyi savunuyordu. Keynes de sosyalist değildi sanırım.

Yarım yamalak bilgim için pardon.

(13. Sakar Kral) #1508

Bütünüyle.

(öğnkü) #1509

Hiçbir ideoloji bütünüyle saçmalık değildir. - Solien

( ◉) #1510

Meral Akşener’in vaadinde borçları silmek yok, satın almak var. Devlet bankalardan borçları satın alıp, faizlerinden arındırıp ödetecek. Çaresizlik içinde borç ödeyen, faiz ödemekten asıl borcu bile eksiltemeyen insanlara bir umut bu.

(Sapere Aude!) #1511

Çok genel oldu. Sosyalizme bütünüyle hakim olmadığım için biraz parçalasak? Mesela en saçma gelen kısmı?

(Acıktım) #1512

Hiçbir saçmalık ideoloji değildir. - sulukofte

(Kürşad (Chieh-she-shuai) Şahin) #1513

Allah Allah, sosyalizm falan değil yahu. Kapitalizmin döngüsü bu: özel sektör büyür, şişer, krize girer ve devlet kurtarır. Şu an özel sektör dış borç tutarı 300 milyar doların üzerinde. Inşaat sektörü stok patlaması yaşıyor, devlete baskı yapıyor faiz oranları insin de millet krediyle ev alsın. Son açıklanan teşvik paketi niye çıktı sanıyorsunuz? Ekonomi kötü durumda ve bataktan çıkmak için doğru devlet müdahaleleri gerek. Ben sosyalizmin yanlısı değilim zaten. Ekonominin çok büyük bir güç olduğunu ve gücün devlet ve özel sektör arasında dengelenmesi gerektiğini düşünüyorum.

(13. Sakar Kral) #1514

Keynes in dediklerinden sonra gelişen savunmaları da anlatmış olmalı.

(I sexually Identify as an Attack Helicopter. Ever since I was a boy I dreamed of soaring over the oilfields dropping hot sticky loads on disgusting foreigners. People say to me that a person being a helicopter is Impossible and I’m fucking retarded.) #1515

Bu tutar he twitter’a yaz bunu.

(Destiny has arrived) #1516

Muharrem ince nasıl gençlere yardımda bulunacağını da açıklamış.Saray 6 ay kapalı kalacak oradan sağlanan tasarruf ile bu para verilecekmiş.İleriki yıllarda üretim ekonomisine geçilirse bu yardım çok daha kolay şekilde sağlanabilir gençlere.
Ben bilim ve teknolojiye şöyle şöyle yapıcaz diyen bir aday bekliyorum hala.Eğer önümüzdeki 3-4 yılı da boşa harcarsak iyice kopacağız teknoloji üretimi olarak dünyadan.Yarı iletken sektörü korelilerin elin de.Kendi markalarımızı yaratmalıyız dünya devlerine kolaylıklar sağlanmalı fabrika açmaları için ve aynı zaman da istihdam için de gerekli teknoloji yatırımları.Bakalım hangi adayın ağzından duyucaz bunları.
Marmara bölgesi dışına da çıkmalı bu yatırımlar ege anadolu ve diğer bölgelere yayılmalı ki ülkenin her yerin de hissedilsin bu büyüme