Muhit Siyaset Başlığı

(Burak) #166

Erdoğan yanlış ata oynadı. Tarih tekerrür ediyor. Sağ partilerden gelen iktidarlar 50 yıldır ABD’ye güvenip yola çıktıkları her işte sonradan böyle apışıp ortada kaldılar hep. Amerikalılar zaten sürekli Win-Win durumundalar. Rusya’yla da boşuna papaz olduk. Artık ne batıdan ne doğudan hayır gelmez yapayalnız kaldık valla dış siyasette. “Biz zaten Esad’la din kardeşiyiz” açıklamaları is loading…

(Küçük Tatlı Sincap 🐿️) #167

Dünyayı lahmacunlar yönetsin !

(Invictus Maneo) #168

Kürtlere basbayağı ABD yardım ediyor zira orada yarı bağımlı bir Kürt devleti her açıdan işlerine gelir. Gayet de ABD’den destek görürler daha devlet düzeninde değilken bile ABD ne silah yardımını esirgedi ne de Guardian zırhlı araçları. Evet mantıklı bir hamle değil ayrı eve çıkmak isteyen üniversiteli tribinde ayrı devlet kurma çabaları.

@Aurum üstteki yazına büyük oranda katılıyorum. Türk Silahlı Kuvvetleri (afedersiniz ama) artık bi halta müdahale edemez. Anca gerileyen terör örgütüne karşı Leopard 2’lerle gövde gösterisi yapar ki gördük o Leopard 2’lere Kornetlerle neler yaptıklarını. Orduda kurmay kalmadı. Hava Kuvvetleri’nde F16 pilotu kalmadı da ABD’den eğitmen dileniyoruz IMG_20170909_233523

(Rurouni Kereviz) #169

Türkiye hiç bir zaman bu coğrafyada yalnız kalmaz daha doğrusu yalnız bırakılmaz. Dış siyasette yalnız olmak iç siyasette bazılarının işine geldiği için yalnızı oynuyoruz şuan.Suriye’de Esed’in kazanacağı belliydi en başından. Zaten asıl mesele Esed’i yıkmak değildi.Asıl mesele referanduma hazırlamaktı coğrafyayı o da oldu.

(Burak) #170

Bu iktidar ilkleri yaşatmak konusunda bir hayli tecrübeli. Çok iddialı konuşmamak lazım, hayatta olmaz dediğimiz şeylerden gerçekleşmeyen ne kaldı? Ben son yüzyılda hem batıya hem doğuya bu kadar mesafeli olduğumuz başka bir dönem okumadım, duymadım, bilmiyorum. Piyon olmayı yalnız olmamak olarak algılıyorsan o konuda haklısın, yalnız kalmayız.

(Doğukan Çolak) #171

3-4 yıl önceki gerilla taktiği kullanan örgüt yok ne yazık ki karşımızda şuan. ABD tarafından tam desteklenen, neredeyse son teknolojik silahlara sahip 40-50 binlik bir örgüt var. Şuan Türkiyede Genelkurmay başkanının emrinde birlik yok.

Ayrıca kurulcak bir Kürdistanın tek düşmanı Türkiye değil. Irak, İran ve Suriye’den toprak iddiaları var. Özellikle İran bu yüzden engellemek istiyor.

(Can) #172

Irak biraz dağınık durumda şuan, ayrıca olası düşmanları tek diplomatik ülkeler değil, 3. taraf olarak IŞİD’te olabilir, tabi burada bir paradox var, Amerika hangisini destekleyecek?

(Doğukan Çolak) #173

Amerika şuan PYD’ye tam destek vermekte zaten, ki bunun devam edeceğini görmek için kahin olmayada gerek yok. Rakka kırsalına ulaşan Suriye Ordusunun ABD uçakları tarafından bombalandı zaten. ABD her türlü korumakta kararlı. Kuzey Irak’taki referandum sonrası (ki bağımsızlık sonucunun çıkacağı kesin bence) çatışmalarının yaşanacağıda kesin. En basitinden Kerkük kimin elinde olucak? PYD Suriyede elinde tuttuğu topraklarla Kuzey Iraktaki devlete bağlanacak mı? Esad buna izin verir mi? İran güdümlü yerel milis güçler ne yapıcak? Suriye ve Iraktaki Türkmenler kabul edicek mi? Türkiyenin güney sınırı ne kadar güvenli olucak? Türkiye ve İran ortak bir operasyon yapar mı? Rusya ABD kuklası bir Kürt devletine izin verir mi? İsrail neden Kürdistan kurulmasını destekliyor? O kadar çok soru ve ihtimal var ki. Tek söyleyebileceğim şey, Orta doğu’da barış başka bir bahara kaldı.

(Invictus Maneo) #174

IŞİD’den geriye pek bir şey kalmadı ama. PYD’ye yardım ederler. Zira ABD için o kadar mantıklı ki Kürt devleti fikri. Irak Ordusu Musul’u alırken baya bir yıprandı. Suriye de keza aynı şekilde. İran’ı meşgul tutup kendilerine petrol pompalayacak bir devlet her açıdan işlerine gelir. Para ABD için hiç sorun değil ki. Hele meyvesini sonra toplayacaklarsa nasılsa.

(öğnkü) #175

Sizce günümüz dünyasında herhangi bir ülkede ordu politika ilişkisi nasıl olmalı?

(Invictus Maneo) #176

Tecrübelerim senin sorularını cevaplamamamı söylüyor ama… Neyse. Ordu zırt pırt siyasete müdahale etmemeli. Ve ordu sadece başımızdakiler mermiye kafa atmaya çalıştığında (şuan olduğu gibi) müdahale etmeli. Ayrıca ipler öyle sıkı tutulmalı ki yabancı istihbaratların sızması engellenmeli. Yine de bahsettiğim “Eğer orduda subay olmazsa darbe de yapamazlar” kafasında bir FETÖ tasfiyesi değil.

(Metehan / Friendly Necromancer ) #177

Yazının sonuna kadar evden almazlar umarım. Ülkeden ülkeye değişiyor ama canım vatana gelirsek. Ülkemizin kurucuları zaten ordu mensuplarıydı çoğunlukla. O yüzden ordu kendini her zaman inkılapların savunucusu olarak görmüştür ve herhangi bir tehditte yönetime el koymuştur (Komünizm,İslamcılar vb.). Bu kısa vadede tehditleri savuşturmuş gibi gözükse de uzun vadede ülkeye zarar veriyordu. Çünkü yapılan darbeler halkın bilinçlenmesini önledi. Belki bırakılsa ülke çok zor zamanlar geçirirdi ama milli hafızada kalırdı bunlar aynı yanlışlar bir daha yapılmazdı. Zaten gördüğünüz üzere ordunun içine sızma çalışmalarının nedeni bu müdahaleyi önlemekti. Çünkü ordu asla Atatürk’ün çizgisinden çıkan bir Türkiye’yi kabul etmezdi. Neyse şimdi kendi görüşüme gelirsek. Ordunun hiç bir şekilde siyasete müdahale etmemesi gerekiyor zannımca. Belki kanarız da akıllanırız bir daha aynı yanlışları yapmaz halkımız.

(Can) #178

Referandum ilk adımları, ben çok korkuyorum düşünürken çünkü küçük küçük örgütlerden artık devlet kadar sözü geçen bir parti ve ordu haline geldiler. Esed buna izin vermez.

Savaşın kopacağı yer Kerkük’tür, Kerkük’te ihlal edilen Türk hak iddiası var, sonuç olarak ana taraf Türkiye olacaktır.

Hayır, olası bir çatışmada Türkiye bloğunun yanında yer alırlar.

Tahliye gerektirecek kadar güvensiz olabilir.

Hayır, bu devlet Rusya’nın çıkarlarına çok ters olacaktır, zira olası bir bloklaşmada Amerika kuklası olduğu bariz bir devlet ortada olacaktır.

İsrail desteklese de desteklemese de onların bu işten çok bir çıkarı yok. Fakat klasik herhangi bir NATO ülkesi dahi Kürdistan projesini destekliyor. Özellile Almanya.

Kuzey Kore’nin ne zararı olabilir işi burada patlıyor, Kore Amerika’ya çok pahalıya patlar. Dolayısıyla eğer ki Türkler olarak tarafsız olmayı başarırsak bu olası savaşta, süreci çok yavaşlatır, bu da güzel bir strateji olur.

Şu an bence politika yönetiyor orduyu.

(Burak) #179

Bırak iç içe olmayı savaş dönemleri haricinde siyaset ve ordu kelimeleri bile yan yana gelmemeli. Ordu bu ülkenin kolluk kuvveti değil garantisidir. İktidarın uşaklığını yapıcak sürüsüyle başka kurum ve kuruluş var zaten.

(Can) #180

Dünyada sadece bizim ülkemiz değil hemen hemen tüm ülkelerde sağcı görüşler iktidara gelmeye başladı, olmayanlarda da sol partilere oranla kıl payı kaybettiler. Neden acaba?

(Can) #181

Devletlûmüz, Padişahımız TEOG’un kaldırılmasınu buyurmuşlar. Okullar kendi sınavını kendi yapsınmış, kendisi böyle uygun gördüyse, elbette doğrudur…

Kaynak Bunedio değil.

(Doğukan Çolak) #182

Gündemi dağıtma çabası gibi geldi bana. Barzaninin bağımısızlık referandumu ciddi bir durum aldı artık, ki restte çekti. Zamanında ‘Türkiye seninle gurur duyuyor’ diye alkışlattıkları için pek laf etmiyolar.

Muhit Kıraathanesi :coffee:
(The Red Viper of Dorne) #183

Okullar kendi sınavını yapsın dese keşke, sene içinde notlarıyla yürürsünler diyor. Şişirme notlarla bir anda parlayan imam hatiplerle dolacak her yer.

(falanfilan) #184

Bence öyle çok fena torpil olur. Kayırma ihtimali çok daha kolay. Sorular arası adalette belli değil genel bir zorluk düzeyi tutturamayabilirler.

(The Red Viper of Dorne) #185

Kesinlikle, hem de hiç adaletli olmaz. Türkiye için uygulanabilir bir sistem değil.