Muhit'in 9Gag Arşivi

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #4895

Hayır, bu bu şekilde çalışmıyor. Komünizm temel olarak malın herkese eşit olarak dağıtılması ve kimsenin özel mülkü olmaması, ekonominin tamamen hukuki şahsiyeti olmayan bir devlet altında toplanması ve bu devlet tarafından yönetilmesi (dediğim gibi, bu devletin şahsiyetinin olmaması, yani bu devletin tam anlamıyla var olmaması gerekiyor zira komünizm son aşamasında anarşist bir sistem denilebilir).

Nitekim tarihte komünizm hiçbir zaman uygulanamadı, zira komünizm aşamalar hâlinde olan bir sistem.

Ben liberteryen bir liberalistim. Komünist sistemi savunmuyorum. Ama komünist sistemi, komünist ideolojiyi ve özellikle Karl Marx’ı yaşanan ölümlerle itham etmek sarkastik amaçlar dışında mantıklı bir bakış açısı değil. İdeolojiler eğer insan ölümü üzerine kurulmadılar ve/veya insan ölümünü gerektirmiyorlar/emretmiyorlarsa insan ölümü için suçlanamazlar.

Pek çok insan bugün İslam’ı mütecavizlikle, barbarlıkla, medeniyet düşmanlığıyla suçluyor mesela.

Evet, İslam insan öldürmeye savaş koşullarında taviz verir ve hatta destekler ama mütecaviz olmayı da yasaklar ve barış eğer herhangi bir şekilde mümkünse son ana kadar da barışı ve şiddetten uzaklığı savunur.

Nitekim senin gibi insanlar, İslam’ı kasti olmadan ve hatta İslam’a aykırı bir şekilde ölüme sebep olabileceği için İslam’ı bunlarla suçluyorlar.

Komünist ideoloji zaten bu ölümleri, bu sefaleti önlemek için kurulmuş bir ideoloji temelinde. Uygulanmasında ve uygulayanlarında olan problemler için idealar düzleminde olan ve bu uygulama ve uygulayanlara bizzat karşı olan bir şeyi suçlayamazsın.

(Şanslı13) #4896

Ben komünizmin ne amaçla çıktığından bahsetmiyorum sonuçları olan sefaletten bahsediyorum.

Bu arada

Ne?

(LastHorseBender) #4897

Beklediğim drama yoksa geekmuhitte mi olacak?! Her türlü dramaya okeyim ben.

(Şanslı13) #4898

Yok çıkmaz hepimiz medeni insanlarız.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #4899

Senin komünizme olan bakış açının aynısını İslam’a uyguladığımızda ortaya çıkan şey bu.

(LastHorseBender) #4900

Hadi hadi siz buradan yürür muhteşem drama çıkarırsınız. Güveniyorum size. Ha tadımız kaçmasın derseniz de saygı duyarım :smiley:

(Şanslı13) #4901

Bekle şimdi de kominizim ve islam ı mı karşılaştırıyoruz?

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #4902

Hayır. Ama benim dediğimden bu anlamı çıkartabildiysen daha fazla konuşmaya gerek yok.

(Şanslı13) #4903

Ben komünizmin sonuçları ekonomik açıdan sefalet, bunun sonuncunda da ölüm var diyorum sadece sen ise benim komünizm için demediğim şeylere “komünizm” yerine “islam” ı koyarak “bak senin dediğin diğer taraftan böyle oluyor” diyorsun. Konu islam a nasıl geldi ben onun kafa karışıklığının içindeyim.

(I sexually Identify as an Attack Helicopter. Ever since I was a boy I dreamed of soaring over the oilfields dropping hot sticky loads on disgusting foreigners. People say to me that a person being a helicopter is Impossible and I’m fucking retarded.) #4904

Genellemenin düşük olduğunu örnekle açıklıyor Audo işte, neyi anlamadın gözlüklü.

(İsmail Yüksek ) #4905

(Wet Meatball) #4906

(Volkan Şahin ) #4907

(BW) #4908

(Wet Meatball) #4909

(halı, kilim, travel) #4910

Aslında bu anlattığın komünizm değil de sosyalizm olmuş.

Cevaz verir daha doğru bir tabir olacakmış gibi hissediyorum.

(Kürşad (Chieh-she-shuai) Şahin) #4911

When they want remove your mustache

(Şanslı13) #4912

(The Night and The Silent Water) #4913

Bunlar biraz daha ofansif mizah başlığının gülü bence.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #4914

Orada cümle biraz karışık, aslında belli bir yere kadar sosyalizm ve belli bir yere kadar komünizm ama cümlede hata yok, birkaç kere daha oku (bu ne ödev verirmiş gibi).