Muhit'in 9Gag Arşivi

(I sexually Identify as an Attack Helicopter. Ever since I was a boy I dreamed of soaring over the oilfields dropping hot sticky loads on disgusting foreigners. People say to me that a person being a helicopter is Impossible and I’m fucking retarded.) #5037

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #5038

Çinliler barutu sadece havaifişek yapmak için kullanmadılar, aslına bakarsak, "tabanca"yı keşfeden Çinlilerdi, bununla da kalmadılar, bomba, alevli ok vb. amaçlarla da kullandılar.

Bu sadece yaygın bir mit.

Bu arada esprinin kendisi komikken hem resimlerin editlenmesi hem de yazıların sağdan sola gitmesi dikkatimi dağıttı.

(ulas) #5039

(Baba Yaga Dentist) #5040

Beyaz kapı üzerine mavi yazılmış görünüyor bana.

(Wet Meatball) #5041

İnsanların %90’ı mavi üzerine beyaz görüyormuş. Sen farklısın.

(Baba Yaga Dentist) #5042

Şu an gururlandım, neyle alakalı acaba? Kötü bir şey çıkmasa bari. :sweat_smile::joy:

(Wet Meatball) #5043

Aslında herkes mavi üzerine beyaz görüyor. :joy:
T R O L L E N D İ N

(Baba Yaga Dentist) #5044

Şimdi anladım olayı, ben de mutlu oluyorum saf saf. :joy::joy:

(Şanslı13) #5045

(Wet Meatball) #5048

Neden bu kadar agresifsin?

(Boş İnsan) #5049

Agresiflik mi, asla. Yanlış anlaşıldım :frowning:

(Wet Meatball) #5050

(I sexually Identify as an Attack Helicopter. Ever since I was a boy I dreamed of soaring over the oilfields dropping hot sticky loads on disgusting foreigners. People say to me that a person being a helicopter is Impossible and I’m fucking retarded.) #5051

Egonomi çok eyi.

(falanfilan) #5052

Ekonomi kötü çünkü dolar uçtu diyenler bana çok komik geliyor en azından işsizlik, enflasyon uçtu ekonomi çöktü de, ya da inşaat teşvikçi politikalar. Ve yüzyıl aynı büyüme stratejisi ile devam etmek imkansız yeri geliyor büyük iktisatçıların dediklerini bile çöpe atıyoruz.

(Volkan Şahin ) #5053

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #5054

Bir insanın “ekonomi kötü çünkü dolar uçtu” demesiyle “hastayım çünkü başım ağrıyor” demesi aynı ifadeler.

İnsanlar semptomlara bakıyor doğal olarak, çoğu insan enflasyon kelimesinin anlamını dahi bilmiyor ki?

(falanfilan) #5055

İşte doların çıkması sadece olumsuz etki yaratsa okey. Bende çıkıp ekonomi çok iyi dolar yüksek ihracatımız çok yükselecek desem mantıklı mı olacak.

Şurda açıklamışlar. Dolar uçtu ağzımıza sıçıldı değil uzun vade de ne olacak görmek lazım. Sert yükselişin zor oluyor o da bir gerçek ama.

(Cem Ekiz) #5056

Doların (daha doğrusu genel olarak döviz kurlarının) artışı Türkiye ekonomisini direkt olarak olumsuz etkiliyor. Çünkü dış ticaret dengesi ithalat lehine aşırı bozuk bir halde. Örnek vermek gerekirse; Vestel firması televizyon üretmek için gerekli hammaddeyi dışarıdan ithalat yoluyla alıyor, iç piyasaya TL üzerinden sokuyor. Bu hammadde atıyorum 100 dolar sabit kalıyor ama bunun için ödediği ücret 300 TL’den 450 TL’ye fırlıyor kısa bir sürede. Televizyonu iç piyasada aynı fiyatta tuttuğu sürece zarar yazmaya başlayacak. İstese de istemese de zam koymak zorunda kalıyor.

Yani evet, dövizin artması ihracatı da arttırıyor ama elektronik parça ile fındık fıstık arasında ciddi bir fiyat farkı da var :slight_smile: Bu durum bize bir süre sonra tüketim maddelerinin fiyatlarının uçtuğu ve bir süre sonra bulunamaz hale geldiği zamanlar getirecek (bkz: Perestroika dönemi Sovyet ekonomisi. Hatta parçalandıktan sonraki Rus ekonomisi).

(Wet Meatball) #5057

Bak sinirlendim şimdi

(halı, kilim, travel) #5058

Hırbonun biri dersten önce tahtayı karalamış.