Muhitin Twitter Ar┼čivi ­čÉŽ

(Berk) #2720

Hakl─▒s─▒n d├╝zelttim. ─░lk tabi ya┼čamak ama bana g├Âre ├Âzg├╝r olmadan ya┼čaman─▒n anlam─▒ yok. Ba┼čkas─▒ i├žin ya┼čayacaksam ya┼čamasam da olur.

(hal─▒, kilim, travel) #2722

Bu kadar kesin konu┼čmazd─▒m. Birinci D├╝nya Sava┼č─▒ÔÇÖnda sekiz milyon insan sava┼č esiri olmu┼č. Bu kadar adam esir kamp─▒nda ya┼čam─▒┼č. Can─▒na k─▒ymak o kadar kolay bir ┼čey de─čil.

(Berk) #2723

Onun karar─▒n─▒ vermek hayat m├╝cadelesi i┼čte. Ya can─▒na k─▒yacaks─▒n, ya d├╝┼čman askerinin seni vurmas─▒n─▒ bekleyeceksin ya da sava┼č─▒n bir an ├Ânce bitmesi i├žin kendini yiyip bitirecek bir umut besleyeceksin ama her t├╝rl├╝ bir darbe yemi┼čsin. O da sava┼č─▒n neden cehennem oldu─čunun sebebi. Can─▒na k─▒yan say─▒s─▒ az─▒msanamayacak kadar bu arada. Alman esir kamplar─▒nda kendini asan, yakan ciddi say─▒da insan var.

(hal─▒, kilim, travel) #2724

Elbette var. Ama yapamayan ├žok daha fazla var. Umar─▒m kimse b├Âyle bir karar vermek durumunda kalmaz. B├Âyle bir ┼čeyle ├╝zle┼čmeden de bu konuda h├╝k├╝m vermek istemem.

(Berk) #2725

E yani. Bizimki farazi konu┼čmak i┼čte. Umal─▒m her zaman h├╝r ve kendimiz i├žin, kendi kararlar─▒m─▒z─▒ verebilmek i├žin nefes ald─▒─č─▒m─▒z bir d├╝nya olsun. Sadece ├╝lke de─čil.

(hal─▒, kilim, travel) #2726

Kesinlikle kat─▒l─▒yorum.

(falanfilan) #2727

Evet var ama ├žo─ču alanda bu engellenmeye ├žal─▒┼č─▒yor. Bir motor s├╝r├╝c├╝s├╝ kasks─▒z motor s├╝rd├╝─č├╝nde ceza al─▒yor ├ž├╝nk├╝ can─▒n─▒ korumas─▒ i├žin takmas─▒ gerekiyor fakat insanlar bunu anlamakta g├╝├žl├╝k ├žekiyor, insanlar─▒n kendisini korumaya kafas─▒ yetmiyorsa ├Âl├╝me terk mi edeceksin?
Binan─▒n giri┼čine sigaras─▒z alan ├žekilmeden ├Ânce pofur pofur t├╝tt├╝r├╝yorlard─▒ ┼čimdi adam bir 5 metre y├╝r├╝y├╝p sigaras─▒n─▒ i├žiyor. Bunu anlamas─▒ laz─▒m fakat anlam─▒yor birisinin, g├╝c├╝ kullanma tekelini elinde bulunduran birinin gelip i┼či d├╝zeltmesi gerekiyor.

─░┼čte bu tarz ├Ânemli kararlar da kanun yap─▒c─▒n─▒n sonu├žlar─▒ iyi hesaplamas─▒ gerekiyor. Bir ┼čeyi d├╝zelteyim derken bir ├žok ┼čeyi bat─▒rabilir. D├╝zeltmeye ├žal─▒┼čt─▒─č─▒ ┼čey asl─▒nda sorun bile olmayabilir. Ben bu netflix sans├╝r konusun da memeye sigaraya k├╝f├╝re giri┼čeceklerini d├╝┼č├╝nd├╝─č├╝m i├žin bu kadar gazlara gelip ├Âzg├╝rl├╝─č├╝m├╝z gitti diyenlere k─▒z─▒yorum. Kovacs─▒n 2. b├Âl├╝m de m├╝zeye girmeden ├Ânce bir repli─či var onu kald─▒racak tarzda sans├╝r yapacaksa denilen gibi bu ├╝lke cahil kal─▒r. Ama striptiz clubdaki birka├ž meme gitse ├žok da cahil kalmay─▒z herhal.

Burada da yukar─▒da dedi─čim ┼čeye geliyoruz. Sigara evet zararl─▒ ama ┼čuan yasaklamaya kalksak muhtemelen ├žok ├žok daha k├Ât├╝ sonu├žlar do─čururuz. Sigara aptalca kanser yapan bir ┼čey ama insanlar bunu i├žmeye devam ediyor. Sigara b─▒rakma hatt─▒ tarz─▒ ┼čeyler var insanlar ├žok ak─▒ll─▒ davranmad─▒─č─▒ i├žin. Ne kadar i┼če yar─▒yor onu bilmem.

─░nsanlar ak─▒ll─▒ davranm─▒yor derken bunu kendim de yap─▒yorum. Sabahlar─▒ erken kalkmam gerekiyor fakat sabah kalkt─▒─č─▒mda ├žok bir ┼čeyin fark─▒nda olmuyorum.Kapat─▒p tekrar yat─▒yorum, ben de telefona alarm olarak 5 tane basit matematik problemi soran ve telefonun kapanmas─▒n─▒ engelleyen bir ┼čey y├╝kledim. Bu ┼čekilde mecbur kalk─▒yorum belki benim o an istemedi─čim bir ┼čey kalkmak fakat uzun vadede yarar─▒ma olan ┼čeyi yapmam i├žin kendimi zorlamam gerekiyor.,

En az─▒ndan 1 kanaldan engellenmesi de bir ┼čeydir. Di─čer insanlar─▒n sigara i├žme iste─čine 1 salak y├╝z├╝nden kar┼č─▒ ├ž─▒kmak mant─▒kl─▒ bir hareket olmaz.

─░┼čte bu ├žok zor bir soru :D. Karakterin ruh hali bozulmas─▒ elbet eserin de─čerini d├╝┼č├╝r├╝r. Ama karakterin de─čeri sahnedeki sigaraya m─▒ ba─čl─▒ oluyor. Replikler ├žok daha b├╝y├╝k ├Ânem ta┼č─▒yor bu konu da. Tabi senin dedi─čin tarz bir durum da elbet vard─▒r. Zor bir soru bilemeyece─čim.

Gerizekal─▒ olup olmamakla alakas─▒ yok. ─░nsanlar genel olarak k─▒sa yollara ba┼čvurup, ├žabuk karar verdi─či i├žin yanl─▒┼č sonu├žlar do─čabiliyor bu hepimiz i├žin ge├žerli. Tabi bu ak─▒ld─▒┼č─▒ kararlar─▒n i┼čimize yarad─▒─č─▒ durumlar da olmuyor de─čil.

17

Benim kendi d├╝┼č├╝ncem. Yukar─▒da da dedi─čim gibi Altred Carbonda KovacsÔÇÖin 2. b├Âl├╝mde m├╝zeye girmeden ├Ânce sava┼č hakk─▒ndaki repli─či b├╝t├╝n b├Âl├╝m├╝nden daha de─čerli.

Ve burada ┼čunu sormak istiyorum. Sence Fight Clubdan ├Âzenip sigaraya ba┼člayan arkada┼č d─▒┼č etkenlerin etkisi alt─▒nda kalmadan ├Âzg├╝r ┼čekilde mi karar veriyordu?

(hal─▒, kilim, travel) #2728

O arkada┼č─▒n etki alt─▒nda kalabilece─či bir ya┼čtaym─▒┼č. Niye yeti┼čkin insanlar─▒n seyir zevkine engel olunmas─▒n─▒ istiyorsun; ├žocuk ya┼čta bir arkada┼č─▒n sigaraya ba┼člad─▒ diye? Ayr─▒ca Fight Club izlemese ba┼člamayaca─č─▒ konusunda ciddi ├Âl├ž├╝de ┼č├╝pheliyim.

(Berk) #2729

E─čer arkada┼č─▒n zihinsel bir engeli yok ise (Fight Club izliyorsa tahminimce yoktur.) kendi iradesiyle ald─▒─č─▒ bir karar evet. Yanl─▒┼č veya do─čru bir karar olmas─▒ bunu de─či┼čtirmez.

(falanfilan) #2730

1 ya┼č b├╝y├╝k olsa ├žok mu s├╝per duyarl─▒ olacakt─▒ :D.

Etki alt─▒nda kalmadan ald─▒─č─▒ bir karar de─čil. Farkl─▒ yanl─▒┼č bilgileri ya─čmurunda ald─▒─č─▒ bir karar. Tyler DurdenÔÇÖ─▒n filmde sigara i├žmesi propagandadan ba┼čka bir ┼čey de─čil.

Arkada┼č bir karakterin sigara i├žmesinden ne tarz bir zevk al─▒yorsunuz anlam─▒┼č de─čilim. Sigara bulan─▒k olunca filmin anlam─▒ m─▒ bozuluyor.
Tamam hadi senin zevkin bozuluyor. Sen brad pitt in a─č─▒z─▒nda sigara g├Ârerek 10 birim fayda kazan─▒yorsan. Bundan etkilenip sigaraya ba┼člayan adam 200 birim zarar g├Âr├╝yor.

(Berk) #2731

D├╝nyada 1 milyar insan sigara i├žiyor. Sokakta y├╝r├╝rken g├╝nde onlarcas─▒na denk gelecekti arkada┼č─▒n. O durumda ne yapacakt─▒? G├Âzlerini falan kapatacak herhalde senin mant─▒─č─▒nla. ─░├žen adama gidip abi ├žok g├╝zel sigara i├žiyorsun senin y├╝z├╝nden sigaraya ba┼čl─▒yorum bunun sorumlusu sensin falan m─▒ diyecek?

(hal─▒, kilim, travel) #2732

Bu k─▒sm─▒ uzatmam─▒n alemi yok demek ki.

Liseyi bitirdikten sonra Brad PittÔÇÖi i├žerken g├Ârd├╝ diye sigaraya ba┼člayan bir insan─▒n var olabilme ihtimali i├žin s├Âylecek kelime bulam─▒yorum. B├Âyle bir ┼čey m├╝mk├╝n de─čil. Ancak yapan─▒n embesil falan olmas─▒ laz─▒m. Sigaraya ba┼člaman─▒n en b├╝y├╝k sebebi sosyal bask─▒d─▒r. ─░kiden fazla insan─▒n bir araya gelmesini yasaklarsak hem sigaraya ba┼člayan hem de sigara i├žen insan say─▒s─▒ ├žok b├╝y├╝k ├Âl├ž├╝de d├╝┼čer. Herkes 200 birim yarar sa─člar.

(InMemoryOfEmirBK) #2733

Genel ve hakl─▒ bir yakar─▒┼č
Not: Cihat Akbel taraf─▒ndan da engellenmi┼čim, sevmezdim kendisini zaten

("Daisy Ridley Fanboi" ) #2734

E─čer karakter ├Âzetleyen bir durumsa evet bozuyor.

E─čer arkada┼č bir film de etkilenip si─čar i├žiyorsa bu tamamen ├žocu─čun zay─▒f oldu─čunu g├Âsterir. Yani yak─▒n bir arkada┼č─▒n da g├Âr├╝p ba┼člayabilirdi.

(falanfilan) #2735

─░nsanlar beraber olaraktan 10.000 lerce birim yarar sa─čl─▒yor s─▒rf sigara y├╝z├╝nden onlar─▒ ayr─▒ b─▒rakmak dedi─čim gibi mant─▒kl─▒ bir hareket olmaz. Benim s├Âylediklerimi ├žarp─▒t─▒yorsunuz. Doland─▒r─▒lan insanlar─▒ da korumayal─▒m o zaman. ├ľn├╝ne gelen istedi─čini yaps─▒n hi├žbir reg├╝lasyon olmas─▒n orda doland─▒r─▒lmayan ├Âb├╝r yerde doland─▒r─▒l─▒r sonu├žta.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #2736

Bu bu manaya gelmiyor, bir ki┼čiyi kendi tercihlerinden korumazs─▒n, bir ki┼čiyi ba┼čkalar─▒n─▒n tercihlerinden korursun. Ben hi├ž sigara i├žmedim ama y├╝zlerce sigaral─▒ film izledim, ┼čiddetten ├žok uza─č─▒m ama ┼čiddete meyilli insanlar─▒n ka├ž kat─▒ a─č─▒r ┼čiddet olan, gore sahneler izledim.

Ve ara┼čt─▒rmalar da medyada g├Âsterilen ┼čiddet ile toplumdaki ┼čiddet aras─▒nda herhangi bir ba─člant─▒ g├Âstermiyor.

Olay medyada de─čil ki┼činin kal─▒t─▒msal ve ├ževresel fakt├Ârlerinde ba┼čl─▒yor ve bitiyor. O ki┼či sigara i├žmeye meyilliyse bu adam─▒n sigara i├žen bir adam─▒n oldu─ču bir filmi izlemesi ciddi olup ger├žek hayattan bahsedecek olursak 0 birim olur. ├ç├╝nk├╝ ger├žek hayatta birimler yoktur, ger├žek hayatta fayda ve zarar ├žok daha kompleks bir ┼čekilde i┼čler. Ama ÔÇťkurgunun g├Ârece i┼če yaramazl─▒─č─▒ÔÇŁ iddianda oldu─ču gibi bu iddianda da bunun fark─▒nda de─čilsin, hayat─▒ birimlerle -ki bu birimleri de bence ├žok yanl─▒┼č konumland─▒rm─▒┼čs─▒n- de─čerlendirebilece─čini san─▒yorsun, hayat─▒n ÔÇť300 dolar verip 1500 dolar al─▒rsam k├ór etmi┼č olurumÔÇŁ basitli─činde oldu─čunu zannediyorsun.

Ek olarak: Hatta g├Âr├╝yoruz ki, ┼čiddetin g├Âsterilmemesi insanlardaki ┼čiddet meyilini artt─▒rabiliyor. ├ç├╝nk├╝ insanlar ┼čiddetin i─čren├ž yan─▒ndan bihaber ya┼č─▒yor.

Bir ├žocu─ča e─čer bir adam─▒n kafas─▒na demir d├╝┼čt├╝─č├╝n├╝ g├Âsterip sonu├ž k─▒sm─▒n─▒ sans├╝rle veya "Home Alone"daki gibi hi├ž g├Âstermezsen o ├žocuk birinin kafas─▒na demir d├╝┼č├╝rmenin sa─čl─▒ks─▒z bir olay oldu─čundan haberdar olmayacakt─▒r.

(hal─▒, kilim, travel) #2737

Ger├žekten ciddi ciddi insanlar─▒n bir araya getirilmemesi fikrinin yanl─▒┼č oldu─čunu mu yazd─▒n?

(Salih Arand─▒) #2738

animation

(Mert ├ľzden) #2739

Doktor bu ne?

(Berkay K├╝├ž├╝k) #2740

Bazen sadece arkadaki bu─čulanmalara bak─▒p hangi durak oldu─čunu anlamaya ├žal─▒┼č─▒rs─▒n her g├╝n 2 saatin metrob├╝ste ge├žmesinin zararlar─▒ÔÇŽ

Florya olmas─▒ laz─▒m bu arada