Netflix Türkiye

(Zeynep) #1158

en sevdiğim dizi gelmiiiiiş :heart_eyes: :heart_eyes:

("Daisy Ridley Fanboi" ) #1159

Netflix üye olanlar sormak istiyorum. Netflix içeriklerin sansürlemeye başladım?

(Geekiz ama ergeniz) #1160

Yoo,nereden çıkardın bunu?

Anlık Zamanı 🤓 (DİKKAT! Fail içerebilir...)
(Oolong) #1161

Bir ara YouTube gibi servislere RTÜK el atacağını söylemişti. Onu soruyor.

("Daisy Ridley Fanboi" ) #1162

Netflix CEO’su RTÜK yeni İNTERNET yasası ile ilgili bizi girdiğimiz ülkelerin yasalarına saygılıyız demişti yani açık bir şekilde Türkiye de ki içerikler sansürleyeceklerin söyledi. Yanlış hatırlamıyorsam RTÜK denetlemesi bu ay başlamış olması lazım. Tabi esas mühim soru netflix RTÜK da lisans hakki aldım?
@Estranged sonra da Youtube değil Netflix denetleyeceğiz diye düzeltirler.

("Daisy Ridley Fanboi" ) #1163

2028 geldiğimiz de Netflix’in hem içeriklerin artacağın hem de abone sayısı artmış olacağın düşünüyorum. Hem de ülke de ki yerli platforumların artacağın ve dizi izlemek için insanlar Televizyon yerine internet tercih edeceğin düşünüyorum. Tabi işin kötü tarafı sansürün de artacağın düşünüyorum.

(.) #1164

Sansür genellikle orta doğu ülkelerinde oluyor.Avrupa veya abd de sansür gelmesi çok zor bu tarz platformlara.Gelirse insanlar direkt sonladırır aboneliklerini.Aynısı türkiye için de geçerli.Eğer sansür uygularsa netflix içeriklere ciddi kullanıcı kaybeder.

("Daisy Ridley Fanboi" ) #1165

Ah yusuf’cum ah Türkiye de kaç bin abonesi var sanıyorsun netflix bin ve ya 5 bin ancak abonesi vardır Türkiye de dünya da bu adamlar 120 milyon abonesi var. Türkiye de abone kaybetse ne olacak netflix bir zarar uğrarım sanıyorsun üstelik Netflix CEO’sun girdiğimiz ülkelerin yasalarına saygılıyız diye bir açıklaması var. Yani adamlar zaten burada ki abonelerin umursamıyor. Benim yukarıdaki yorum yapmam sebebi bir az da internet sitelerin mecbur kalacağımız düşündüğüm için yaptım bu düşüncem sebebi tamamen bu haberle ile ilgili :

@Yusuf israil de ki netflix youtube kanalın abone sayısı:

Sence israil de kaç bin abonesi vardır netflix’in?

(.) #1166

Bin veya 5 bin abonesi vardir dediginde kaybettin beni :smiley:
Türkiye de 150-200bin civari abonesi vardir netflixin.

(fza) #1167

Kriz kötü bir şey tabi ama bu sebeple çoğu uyduruk bok çuvalı olan yerli dizilerin sayısının azalacağı ihtimali hoşuma gitti.

("Daisy Ridley Fanboi" ) #1168

Hm Olabilir ama her türlü Netflix Türkiye de sansür geleceği kesin gibi çokta bir şeyin değişeceğin düşünmüyorum. Yani sonuçta CNBC-E yıllarca sansürlü yayın yaptı. Yine izlemek isteyen oradan gitip izledi. Bir de tahmin doğruysa Youtube kanalın da ki abone sayısına yakın bir sayı.

Cengiz semercioğlu 300 bin demiş Ya Netflix bu sansür olayın da mutlaka kaç bin abone kaybedeceğiz diye hesaplamıştır bir de daha önce dediğim gibi burayı önemseseler dizilerin korsan siteler de yayınlanmasına izin vermezti.

( ◉) #1169

Ya sansür konusunda zaten boşa kürek çekiyoruz. Firmalar yeni pazara girerken, o coğrafyanın kültürel özelliklerine göre konum alırlar. O pazara özel üretecekleri yapımlar da haliyle kültüre uygun olur. Yüzde 5lik kısma denk gelen marjinal fikirleri, pazar payı ve kamuoyu etkisiyle kaale bile almazlar.

Zaten en baştan, adı konulmamış bir sansür var. Sansürsüz sandığımız yapımlar da zaten sokakta kızı karton kutuya dayayıp git gel yapmaktan veya amuğagoyim tarzı küfürlerden ibaret.

Oysa asıl sansür direkt yapısal olarak geliyor. Hiçbir dizide ateist ve bunu belirten karakter göremeyeceğiz, aynı şekilde eşcinsel ve bunu yaşayan karakter olmayacak. Siyasi altmetinli diziler baştan gelmeyecek. Sistem eleştirileri “chpli laik teyze” yahut “devrim gelecek açlık bitecek” kafasından çıkamayacak. Biz de sokak ağzı küfürler veya göt gördüğümüz dizilere “oo bu sansürsüz” demeye devam edeceğiz. Bu önümüzdeki en az 10 yıl için böyle.

Coğrafya kaderdir…

(Cem Ekiz) #1170

Bu dediğinin sadece ülke özelinde olduğunu düşünmüyorum. Dünyada da böyledir bu durum. Srpski Film bir istisnaydı (ki güzel olup olmadığı tartışılır, ben iğreniyorum ama sansürsüz mü, sansürsüz :slight_smile:). Genel olarak baktığımızda sinemada ekstrem işler görmek çok zor, olanlar da büyük tepki çekiyor. Geçmişte daha liberal işler olduğu da bir gerçek. Örneğin 1969 yapımı Easy Rider’ın finaline doğru asit tribinde iki gencin mezarlıkta sevişme sahnesi var. Çok da kaliteli ve gerçekçi bir sahne. Bugün böyle bir işi dünyada hiç kimse yapmaz. Bizde sansür varsa Batı’da da SJW var :slight_smile:

Ekleme: Bir de Panic In Neddle Park geldi aklıma. Sahneler harici düşünürsek konusu itibarıyla bugün yine yapılamayacak bir film. Bence Al Pacino’nun en iyi filmidir bu arada. Ya da yine Al Pacino ve John Cazale’nin başrollerinde oynadığı, iki eşcinselin soygun girişimini anlatan bir film var, adını unuttum. Bu da yapılamaz bugünün kafasıyla.

( ◉) #1171

Ben sansürü cinsellik özelinde değerlendirmek istemiyorum.

Daha ciddi olan sansür çeşidi fikri sansürler. Ancak konusu bile geçmiyor. Bi film veya dizide amgötmeme üçlüsünden biri bariz meydandaysa sansür yok sayılıyor. Oysaki olabilecek en basit prim çeşidi. Herhangi bir başkaldırıya da öncülük etmesi imkansız. Bir filmde cinsellik olmaması bence sorun değil, ancak fikirsiz, popüler algılara boyun eğmiş bir film olması büyük bir sorun.

(Cem Ekiz) #1172

Dediğinde haklısın ama ben sadece cinsellik değil, konu itibarıyla da bu bahsettiğim örneklerdeki gibi filmler yapılacağını düşünmüyorum. Ne asit tribi anlatılabilir bugün, ne evsin keşlerin yaşamı… Hayatın içinden gerçeklik mi bunlar, evet ama görmezden gelmek insanların işine gelir. Ben bunu genel bir sorun olarak görüyorum hatta. Ezhel’in tutuklanması olayında da buna benzer tartışmalar görmüştük. Bu dünyada uyuşturucu kullanan var mı, var. Hırsızlık yapan var mı, var. Öyleyse müziği de olmak zorunda, filmi de, kitabı da. Olayı saçma sapan ahlak değerleriyle yargılamak çok aptalca. Evin kapısını kilitledikten sonra dışarıda ne olursa olsun bana ne diyor insanlar. Bu da yapılan sanatsal işlerin kalitesini, gerçekliğini etkiliyor. Bir de bize derlerdi “kaçış edebiyatçısı” diye. E bu ne?

("Daisy Ridley Fanboi" ) #1173

Bu blu tv ve puhu tv gibi daha çok Türk dizisi yayınlayan platforumlar ile ilgili Netflix özellin de türkiye de Türk devletin eleştiren her hangi bir dizi,film ve belgesel yapamayacak eşcinsel karakterler netflix yapacağı Türk işlerin de olamayacak.

(Emre) #1174

Bu Netflix’te Brooklyn Nine-Nine’ın 4. ve 5. sezonu niye yok ya? Gelip gelmeyeceğini bilen var mı?

(Yaşar Can Özcan) #1175

4.sezon 20 eylülde gelicek

("Daisy Ridley Fanboi" ) #1176

TÜRKİYE’DEN İSTEDİĞİNİ ALDI MI?
Bizde rakamlar pek konuşulmaz. IHS Markit, değişik konularda bilgi üreticisi olan, Londra kaynaklı bir araştırma şirketi… Türkiye’yle ilgili değişik alanlarda araştırmaları var ve onlardan birini yayınladı.

“Netflix ve Amazon, Türkiye OTT (Over The Top Television) yayınlarına girmekte başarılı olamadı. Yerel grupların domine ettiği pazarda payları, sadece yüzde 5” Raporun özeti bu…
Kaç milyon abone var?
Araştırmada şöyle bir yorum da bulunuyor: “Ülkede ekonomik zorluklara rağmen, IHS Markit’in yaptığı son araştırmalara göre, abone sayısı (paralı yayınlar) 3.9 milyon…
Bu da, Orta ve Doğu Avrupa toplamından daha fazla.” Ayrıca, Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone gibi GSM şirketlerinin, paralı TV platformlarının bulunduğu pazardaki paylarının yüzde 95’e ulaştığı da araştırmada belirtiliyor.
Neden beklediğini alamadı?
Gerekçeleri de şöyle sıralamışlar: “2016’nın kasımında piyasaya giren Netflix, Türk tüketicileri kolay bir şekilde platformlarına çekemedi. Bunda, nispeten artan fiyatı ve yeterli sayıda bulunmayan yerli içerik rol oynadı.” Nitekim Netflix’in önümüzdeki yıllarda daha fazla orijinal yerel içerik üreteceği yönünde sinyaller var. Çok sayıda yeni Türk dizisini ve filmini Netflix’te görürsek, şaşırmayalım. Sonuçta, büyük bir yapıdan bahsediyoruz. Payını mutlaka daha yukarılara götürecektir. Amazon için aynı şeyin geçerli olduğunu söylemek, şimdilik mümkün değil.
Paylar nasıl?
İnternet üzerinden yayın yapan paralı yayınların (OTT) dağılımlarıysa şöyle: Turkcell yüzde 43, Tivibu Go yüzde 42, Blu TV yüzde 2, Vodafone yüzde 3, Digitürk Play yüzde 3, Netflix yüzde 4 ve diğerleri yüzde 3…

@Yusuf Netflix’in Türkiye pazarın da %4 pay var ve bunu sebebi Bana Soracak Olursanız halen İnternet de paralı dizi izlemeye alışık olmaması ve Netflix ve blu tv gibi platforumların reklam iyi yapılmaması.