Ofansif Mizah Çukuru

( ◉) #81

Kilise-Vatikan(Çocuk tacizi)
Fransız Kadını(Yollu)
Kürt(Bölme vb.)
Polonyalı( Şamar oğlanı(WWE 2), hırsız)
Abd ordusu(Petrol)
Afrikalı(Aids)
İslam(Bomba, 4 kadın, çarşaf)
Türk(Goatfucker)

(Batuhan Burak) #82

Türkler (katil)
Ermeniler (hain)
Araplar (pis)
Aleviler (mum söndü)
Muhammed (deccal)
Düşünüyorum da hiç komik değil bunlar, hatta terbiyesizce.

(ulas) #83

Hadi normal formata geri dönelim

(Kürşad the Falcone) #84

( ◉) #85

Bu film aşırı güzel bir filmdi bu arada ya. Aşırı underrated buluyorum.

(Wet Meatball) #86

Dirtymind lul

(Umur) #88

(fza) #89

Bu imgenin esinlendiği fotoğrafı görmesem aklıma bir şey gelmezdi muhtemelen. :stuck_out_tongue:

(Wet Meatball) #90

Evet pis pis :slight_smile:

(Berk Ökten) #91

(Berk Ökten) #92

lol muazzammış bu ve yirmi karakter d

(Burak) #93

(Axl Rose Fanboyu) #94

Dev triggerlandım. adres ver

( ◉) #95

kgv1

(Bersan Şahin) #96

image

(Berk Kaynak) #97

İzninizle bu başlık ve sitedeki ofansif mizah içeriği hakkında bir iki kelam etmek istiyorum. Bir süredir, @pasithea ile özelden bu başlıktan duyulan rahatsızlık hakkında şikayetler alıyoruz. Bize özelden yazan üyeler, konudaki bazı şakaların ülkemizde yaşanan pedofili, taciz, tecavüz gibi olaylarla örtüştüğü ve bu konuda daha hassas olunması gerektiği konusunda şikayetçiler. Kesinlikle de rahatsızlık duyuyor olmakta haklılar. Lakin, biz oturduk ve eğrisiyle doğrusuyla bu konuyu konuştuk.

Şöyle ki, bu başlık aktif olmadan önce, Twitter, 9Gag gibi konularda ve hatta Kıraathane’de halihazırda ofansif mizah içeriği paylaşılıyordu. İnsanlar bundan rahatsızlık duyuyor ve bayraklıyordu. Bunu mizah olarak gören, hatta mizahı da bir eleştiri biçimi olarak gören insanlar bu bayraklamalara karşı çıkarken, bayraklayan üyeler de kendi rahatsızlıklarını dile getirmekte ve bunun yüzünden bizimle özelden yoğun bir tartışma ortamı yaratmaktalardı. Sitenin kurallarında açık şekilde ırkçılık, homofobiklik vb. konularda çok ciddi yaptırımlar olmasına rağmen, işin boyutunun “mizaha” indirgenmesi ve diğer üyeleri dışlayıcı bir yaklaşım sergilememesi yüzünden kafamız karışık durumdaydık. Sonra işte bu başlık açıldı. Hande ile alınan şikayet konusunda başlığı kapatmadan önce düşündük ki bu başlık insanlara kendisine girmeme ve hatta susturma hakkı veriyordu. Düşünce özgürlüğü kapsamında eleştirisini, eğlencesini yasaklı konular ile yapmak isteyen insanlara ise bir alan tanıyordu. Biz de şöyle karar verdik: Ofansif mizah ile ilgili bütün içerikler yalnızca bu başlıkta serbest olacak. Diğer yerlerde gördüğümüz takdirde postları kaldırma hakkımızı elimizde tutacağız. Çünkü insanların bu saldırganlığı görmek gibi bir zorunlulukları yok. Öte yandan bu başlık o zorunluluğu ortadan kaldırıyor. Aynı şekilde bu başlık ileride üyeler arasında çok fazla sıkıntıya mahal verirse bu başlığı da sualsiz kapatabiliriz. Ancak şimdiki haliyle güzel, iyi gidiyor.

Gelen eleştirilerde asıl üstünde durulan nokta “bizim ülkemiz” olması. Ancak ofansif mizahın bir ülkesi olduğunu düşünmüyorum. Her ülkenin ve kültürün sıkıntıları, hassas noktaları vardır. İnsanları doğrudan dışlamadığı ve rahatsız etmediği sürece ofansif mizahın gerek bir güldürü, gerekse bir eleştiri malzemesi olarak kullanılabileceğini düşünüyorum. İnsanın karanlık yönlerini alaya almak, kişiy özgürleştirici ve farkındalığı arttırıcı bir eylem bile olabilir. Tabii yukarıda dediğim başkalarının özgürlüklerini engellemediği sürece. Bu başlık da insanlara başlığa girmeme özgürlüğü tanıdığı için kalması gerekiyor bizce. Umarım kararımız hakkında zor zamanlar yaşadığımızı ve bütün Muhit’in genel mutluluğu için çabaladığımızı anlarsınız. Teşekkür ederiz.

(Cem Ekiz) #98

Güzel bir karar ama hangi mizahın ofansif olduğuna kim karar verecek? Örneğin daha öncesinde esprili bir şekilde şöyle bir serzeniş yapmıştım 9Gag Arşivi’nde:

Ofansif mizah olarak tanımladığımız şey ne yani tam olarak? Bu baya bireysel bir deneyim. Neden şikayet edilmiş onu da anlamış değilim.

(Berk Kaynak) #99

Şöyle ki bu tanımın bir sınırı yok, çok haklısın. Herkes istediği takdirde her şeyi ofansif algılayıp triggerlanabilir. Ancak kurallarımızda “ırkçılık, homofobiklik, cinsiyetçilik” gibi durumlar kesin suretle yasak. Biz bunu mizah bazında da benimseyeceğiz. Yukarıdaki kadınları aşağılayıcı bir mizah değil örneğin. İşi fazla bireysel bazda tutmadan, bu bahsettiğim kavramlar üzerinde ırk, cinsel yönelim, cinsiyet ile taciz, tecavüz gibi hassas konulara dokundurma yapan şakalara müdahale etmeyi düşünüyoruz. Tabii Muhit’teki sistem bayraklamalar üzerinden yürüyor zaten. Biz ahlak polisi gibi gezip “extermination” protokolü uygulamayacağız. Alınan bayraklar ve gelen şikayetler üzerinden kendi görüşümüzü de katarak değerlendirme yapacağız.

Postları kaldırma hakkımızı saklı tutuyoruz derken, ilk yapacağımız iş postu buraya taşımak olacak bu arada. Yalnızca, aksilik olması durumunda post silinirse, bu hakkımızı kullandığımız için fazla şaşırmamanız gerektiğini ima ettim. Zira diğer konu-dışı yorumları da kendi konularına taşırken, yorucu bir biçimde ısrarla konu-dışı yorum atan üyelerin yorumlarını direkt kaldırıyoruz. Bu da aynı hesap.

( ◉) #100

Homofobiklik, cinsiyetçilik ve ırkçılığı kullanan şakalara bu başlık altında da müdahale edilecek mi? Biraz yuvarlak bir cümle olmuş.

(post bu başlıkta tepki görüp kaldırılsa dahi benim açımdan bir yaptırımı olacak mı yoksa sadece post kaldırılıp devam mı edilecek bilmek isterim)

(Berk Kaynak) #101

Yok canım, bu başlıkta serbest. Yazının ana konusu o zaten. :smiley: Bu başlık dışında gördüğümüz, o temaları içeren mizahi içerikleri buraya taşıyacağız veya gerekirse sileceğiz. Ama bu başlık olduğu gibi kalıyor.