Oscar Lokali

(Yiğit Demiralp) #1

Oscar 2016 başlığında daha önceki genel olarak Oscar'a, ödül verme parametlerine, bana çok yapmacık gelen toplumsal hassasiyetlere sövüp, doya doya Birdman, Life of Pi övebileceğim bir başlık göremedim.

Soruyorum ey ahali, Oscar nedir? Filmin başında Oscar ibaresi izlenmeye değer olduğunu mu gösterir? Toplumsal mesajları Oscar üzerinden özümsemek ne kadar doğrudur, bu beklentiyle Oscar'a bakmak ne kadar doğrudur? Sinan Engin, senin baronun bize yarım santim ufak gelir, derken Oscar konusunda haklı mıydı? Leonardo neden Oscar alamıyor?

Hemen içimi dökmeye başlıyorum;

• Zamanında sosyete pazarında korsan film/müzik sattığımdan mütevellit, Oscar'a şölen gözüyle bakardık. Yılın tam da bu zamanları elinde ufak bir kağıtla gelen birini görünce gözümde dolar işareti mikroskopsuz görünebilir olurdu, hakkını yiyemem.

• ''Oscar'a film çekme'', ''Oscar'a oynamak'' gibi geyikler filmlerle ilgili beklentiyi baştan belli ettiği için gayet iyi. Yani boş boş oturup izleyecek film ararken, ya şöyle Oscar işi bişe yok mu, lafını duyunca aydınlandım bu konuda.

• Oscar'ın duruşu belli olduğu için toplumsal duruş beklemek bence gereksiz. Ama toplumsal hassasiyet adına, ki bence açık bir biçimde ''Selma''nın aday gösterilmesi biraz ''kitleye oynamak'' gibime geliyor. Yani, utanç duyuyoruz, özür mahiyetinde vs o kadar da içten değil sanki.

Görevimiz Muhit
Overrated Bulduklarınız
(Doğan) #2

Öncelikle bu tarz konular ve izlediğin filmleri eleştirmek için ayrı başlık bulamazsan Sinema Salonu başlığını kullanabilirsin. Oscar ibaresi görülen filmler genellikle izlemeye değer filmler benim gözümde. Genellikle diyorum, çünkü bazen sapıtmış bir jürinin ellerinde olabiliyor ödüller. (bkz. 7 Oscar almış Shakespeare in Love) Bahsettiğin duruştan kastını da anladığım şekilde yorumlayacağım. Ödül törenleri Amerika'nın kirli tarihinin anlatılmasını, başta siyahiler üzerinde olmak üzere yapılan ırkçılık filmlerini ve tabi bir şekilde vizyonuyla Amerika'ya yön vermiş kişiliklerin biyografilerini seviyor. Bu nedenle Oscar'ın toplumsal bir duruşu olduğunu/kitlesel bir sömürü içine girdiğini düşünüyorum.

(Ege Gediksiz) #3

12 gönderi var olan bir konu içinde birleştirildi: Oscar 2016 [ANKET]

(K) #5

Beklenti çoğu şeyi bozabiliyor, filmden ne beklediğine bağlı o biraz. Gereksiz bulduğun kısma şöyle karşı çıkmak istiyorum, filmde Leo'nun boğazı ayı tarafından parçalanıyor vücudunda sağlam kemik kalmıyor, çoğu insan böyle bir durumdan canlı bile çıkamazken adam hayata tutunuyor, içinde bulunduğu soğuk ortamın vücudunu nasıl etkilediğinden bahsetmiyorum bile, ben ıkınmasını veya haraket ederken, su içerken, konuşurken acı çekmesini ve çeşitli sesler çıkartmasını normal buldum Uzun süre kısmına bende katılıyorum, filmi bir haftada 4 kere izlediğim için her biri asır gibi geldi bana.

Yani uzun lafın kısası tabiki beğenmeyebilirsin ama filmin arkasına koyulan emeği göz ardı edemezsin, işte tamda bu yüzden The Revenant hakettiği ödülleri büyük ihtimalle alacak.

(Cem) #6

Oscar adayları öğle yemeği grup fotoğrafı,

Bu da etikletlenmiş hali,

https://plus.google.com/u/0/photos/101140327794111893982/albums/6249162632904307441/6249162633371571810?pid=6249162633371571810&oid=101140327794111893982

(Xάος) #7

OSCAR a az kaldı. Sunucusunu tanımıyorum gaza gelemedim bu sene off

(Kaan Koca) #8

Nerden izliyorsun ???

(Cem) #9

Daha 1 gün var :smiley:

(Xάος) #10

Digitürk de verilecekmiş bizde yok ama zaten pazar gecesi oscar

(evethearteyes) #11

Annesini andığımın digitürkü hiçbir şey bırakmasın alsın zaten

(Doğan) #12

Üzülmeyin dostlar
http://oscar.go.com/live

(Mert) #13

digi hangi kanalda vercekmis ya izleyebilitem var

(kerem ) #14

Bu gönderi topluluk tarafından bildirildi ve geçici olarak gizlendi.

(Xάος) #15

ilk kanalda denmiş

(Xάος) #16

eyvallah sen de olmasan...

(Ege Gediksiz) #17

Üzülün dostlar

(Cem) #18

Vpn keyf. :smiley:

(EfectoEliminare) #19

Digitürk veriyo ya herkese

http://www.digiturk.com.tr/oscar-canli-izle/

(T) #20

Margot Robbie, Jared Leto ve Henry Cavill bu gece ödül sunuculuğu yapacakmış sanırım.

(He served well) #21

Bu gönderi topluluk tarafından bildirildi ve geçici olarak gizlendi.