Oscar Lokali

(fza) #791

Olay ne?

(Ertunç Doğan) #792

Emma Stone yönetmen adaylarını söylerken 4 erkek ve Greta Gerwig diye adayları söyledi.

(“Eğer benden saygı bekliyorsanız saçmalayan saygı falan yok bende") #793

Ağzından öyle çıkmıştır bir an kimsede saten önemsememiş gündem olmadığına göre.

(Ertunç Doğan) #794

Böyle der de konuşulmaz mı…

(Berkay Küçük) #795

Golden Globes’ta Natalie Portman’ın açıklaması Greta Gerwig’in Oscar adaylığı alması için yapılan anlaşılır bence gerekli bir açıklamaydı katılıyorum. Emma Stone Akademi Ödüllerinde en iyi yönetmen adaylarını tanıtırken adeta kin kustu ve orada ki her adaya hakaretti yaptığı. Greta dışında Patty Jenkins’ten başka konuşulacak kadin yönetmen işi yoktu ayrıca Patty’nin de adaylık alamaması gayet doğal. kesinlikle katılıyorum.
@Pomeron_Reboot olay buydu aslında

Bana göre aynısını düşünüyorum.

(Berkay Küçük) #796

Amerikan Eğitim Sistemi zaten berbat. Sadece verdiği örnek yanlış.

(Salih Alp Gökçek ) #797

Arkadaşlar temel problem ne biliyor musunuz? Samimiyetsizlik.
Teorik Bilim başlığına, alanlarında fark yaratan kadın bilim insanlarını ve bu kişilerin internet adreslerini bıraktım. Peki bu adreslere merak edip giren kaç kişi? Yine Sinema Kültürü Tartışma başlığında ilk kadın yönetmenle alakalı bir yazı da paylaştım, kendisi aynı zamanda ilk kurmaca film yöneten isim, burada da netice çok farklı değil.
Biz üretmeyi veya bir şeyler yapmak için mücadele etmeyi sevmiyoruz, sadece birileri bizim için konuşsun, süslü cümleler kursun yeter. Bu kadın hakları için mücedelede de aynı, çok basit şeylerin arkasından kitleler halinde gidip, temel nokta kaçırılıyor. Bugün de olduğu gibi.

(“Eğer benden saygı bekliyorsanız saçmalayan saygı falan yok bende") #798

Amerikan eğitim sistemi hakkında bir şey bilmedim de ona bir şey diyemem ama diğer dedikleri saçmalık.

(Mert Özden) #799

Oktay bilmeden çok konuşuyorsun. Yazdığım da ırklarla ilgili bir söylem bile yok.

(“Eğer benden saygı bekliyorsanız saçmalayan saygı falan yok bende") #800

Abi orada kadın-erkek eşitsizliğine karşı bir yorum yapıyorsun. Bence direk Irkçıla giriyor bu.

(Berkay Küçük) #801

Oktay
Kadın-Erkek eşitsizliği cinsiyetçilik öncelikle.

Mark Wahlberg blockbuster’larda sık gördüğümüz ve Oscar adaylığı bulunan bir isim. Aldığı ücretin herhangi bir kadın oyuncudan yüksek olması anlaşılabilir bir şey. Burada ilk önce benim eleştirdiğim şey karşısındakinin sıradan bir oyuncu olmadığıydı ve fiyatlar arası uçurumun çok olmasıydı.
Kendisinin söylediği sinema’da fiyatlar arası uçurumların var olduğu eşit bir ortamdan söz edilemeyeceği.
Burada söylediği şey doğru ayrıca söylediklerinde cinsiyetçilik de söz konusu değil. Ghost In The Shell’e bakarsan bir kadın oyuncu olan Scarlet Johansson da diğer oyunculara gore utopik bir miktar kazanıyor. Mesele kimin hakedip haketmediği değil. Kimin stüdyosuna daha fazla para kazandıracağı.

Olabildiğim kadar nazik ifade edebileceklerim bu kadar. Son olarak kişinin deneyimleri sonucu edindiği bilgiler ve ifade ettiği bilgiler üzerinden karakter analizini lütfen yapmayın. Söylenenlerin doğru ya da yanlış olmasının bir önemi yok.

(fza) #802

Bu sene(2017) çok sıkı takip etmedim kadın yönetmenlerin işlerini ama dişe dokunur bir şey olsa akademinin ıskalaması cidden büyük olay çıkarırdı diye düşünüyorum.

(Berkay Küçük) #803

Bu yıl önemli kadın yönetmenleri göreceğiz. Ben bu yıl için çok ümitliyim.

(Salih Alp Gökçek ) #804

2017’nin en iyi kadın yönetmen işi; Ildikó Enyedi’nin Teströl és Lélekröl (Beden ve Ruh) filmiydi ki film Berlin’den Altın Ayı kazandı zaten, Oscar’a da aday oldu. Bu film dışında The Beguiled gibi birkaç filmin adı çıksa da, çok fazla iyi film sayamayız.

(Haydi gel (ayran) içelim.) #805

Shape of Water için yapılmış şu eleştiri için ne diyorsunuz? :smiley:

(Berkay Küçük) #806

Bu bir eleştiri değil. Bu bir beyinsizin nefret kusması.

(Ata (Ö)zkan) #808

Bu yorum şudur—> Sırf insanlar arasında lafı geçsin, trend olsun, 10-20 dakikalığına gündemde dursun, dikkat çeksin diye yapılan bir hayli yapıcı yorum

(meta) #809

Makul bir sitem bana kalırsa.

(evethearteyes) #810

Oscar bu yıldan itibaren en iyi popüler film ödülünü dağıtmaya başlayacakmış. Ne bu şimdi anlamadım?

(John Watson) #811

İnternette İngilizce olarak aradım ama böyle bir şey görmedim. Eleştirmek için yazmıştır biri.