Osmanlı Devleti Nasıl Bu Kadar Yükseldi/Neden Böyle Çöktü?

(Kürşad (Chieh-she-shuai) Şahin) #1

Tarih bilen/seven arkadaşları sahneye davet ediyorum.
Osmanlı Devleti bu kadar yükselmeyi nasıl başardı?
Çökmesine ne sebep oldu?

(Salihalpo Anısına) #2

Fransız İhtilali sonrası oluşan milliyetçilik akımı, Osmanlı'ya da yaramadı malesef. İç çatışmalar körüklendi ve her azınlık bağımsız devlet kurmak istedi, bunda diğer devletlerin kışkırtmaları da mevcut tabi. Ayrıca Fatih'in vefatından sonra oluşan " bilimden uzaklaşma " durumu zamanla Osmanlı'nın çoğu şeyden geri kalmasına neden oldu, Coğrafi Keşifleri takip edip diğer devletler kadar kaynak sahibi olmadık.

(Sarah) #3

Osmanlı'da Kanuni ile birlikte fethedilen yerlerin çoğalması ve daha sonra aslında yükselmesinde en büyük etken olan, çok iyi bir şekilde otutturulmuş düzenin bozulması ve devlet adamlarında bilgi ve tecrübeye bakılmadan rüşvet ve iltimasın işin içine girmesi asıl çökmesine neden olan şeylerdir. Daha sonra isyanlar, diğer ülkelerin Osmanlı'ya karışması, verilen tavizler derken işin içine bir sürü şey girmiştir.

(Alfie Solomons) #4

Çöküşte en büyük etken cahillik ve işine gelmeme bence,matbaa ilk geldiğinde gavur icadı deyip kabul etmemişlerdi.Aslında eliyle kitap yazanların işine gelmiyordu,cahil halk da bu beyanlara inanıp kabullenmiş nlaşılan.

(Özgür) #5

İstanbul'un fethi ile bilim adamları, aydınlar, el yazmaları falan batıya gitti biliyorsunuz. Bunlar Bati'ya gidince batıda aydınlanma başladı geliştiler biz de kendi büyüklüğümuzun verdiği özgüvenle hiç gelişmelere bakmadık tabi. Sonra ağzımıza ettiler. Yani demem o ki Osmanlı'nın yıkılması tamamen Fatih' in İstanbul'u fethetmesi yüzündendir

(Franz Joseph ) #6

Osmanlı Devleti benim nazarımda en iyi imparatorluklar ilk üçüne giremez. İlk 5'tir, ilk 10'dur onu konuşuruz ama şöyle bir şey var, Osmanlı 1300'de kuruldu, 1900'da yıkıldı diye net tarihe çekersek tam olarak 600 yıllık bir tarih var. Bundan önce ve sırasında Haçlı Seferleri, Rönesans gibi şeyler yaşanırken, Osmanlı padişahlarının kendilerine onca bilim insanı ve sanatçı gelmesine rağmen, "İslam" ve "Dine göre" olanını yetiştirme sevdası yüzünden elinin tersi ile bir güzel itmesi, Osmanlı'yı mahveden şeydir.

Dünya'nın süper gücü o dönemlerde, hatta 600 yılın neredeyse 500'ünde Osmanlı bir Süpergüç olarak yaşıyor diyebiliriz, bu kadar sürede yaşanan onca olaya gözü kapalı oturmuşlar resmen, inkar edebilir misiniz? Padişahlarının hepsini suçlayamam. II.Mahmud, III.Selim gibi kalbur üstü Osmanlı padişahlarının yaptığı reformlar sayesinde bu devlet son yıllarını yaşayabilmiştir. Tabi bu reformların zamanla kıraathanede nargile kahve yapan dayılanan ahali ağzına etmeseymiş, Osmanlı gerçekten de çok güçlü bir ülke olabilirmiş.

Ve kafa yakan mantık hataları var en büyük sebebide padişah han hazretlerinin ben üç kıtaya sahibim diye dolanması. O dönemde adamlar gemilerle gidilmedik yer bırakmıyorlar, oysaki pasifik hariç iki okyanusada açılma fırsatı var Osmanlı'nın.

(Durukan İ.) #7

Devlet kurulurken ve büyürken bilime, gelişmeye aç insanlar vardı. Bir toprağa sahip olmak elbet devlet için önemliydi ama içinde ki kültürel zenginliklere de kulak verirlerdi. Yıkılma durumuna gelen fetret devrinde dahi Mehmet Çelebi bilim adamlarına ve kültürel zenginliği geliştiren yetenekli kişilere destek olurdu. İşte daha sonra zamanla var olan yenilmeye başlandı. Bu var olanı yeme hadisesi de elbette geleneklere nüfuz etti. Devlet düzeni sırf bu var olanı yeme hadisesi devam ettirilsin diye değiştirildi, yenilikçi padişahlar isyanlarla hiç edildi. Portekizliler dünyayı "Yeni dünya bulduk" diye inletirken Osmanlı çoktan amacı sadece toprak olan savaşları başlatmıştı bile. Tabi elbet bu da son bulacaktı ki Fransız ihtilali ile gelen milliyetçilik bunun kaymağı oldu. İşin aslı ne milliyetçilik ne de "bilim adamlarının kaçması" felan değil bence. İşin aslı padişahların devletin nasıl var olduğunu hatta nasıl var edildiğini unutması bence.

(Berdan ) #8

Osmanlı'yı bitiren en önemli nokta, dış borca bağımlı hale gelmesiydi.
Eğer birinci dünya savaşını İttifak devletleri kazansaydı, Osmanlı'nın yıkılması en az 100-200 yıl daha gecikirdi.

(Fransuva'nın Ayranı) #9

Gelenekseli terk etme korkusudur (benim yorumum) ve bupek çok padişahta ağır basmıştır. Bunu biraz açmak gerekirse polyanacı davranıp kanuni yaptığında oldu ise ben yaptığımda neden olmasın düşüncesidir ve bu arada ki gelişmeleri görmemeye yol açıyor. Tabi uzun süre hiç bir şey olmayınca ve birden her şeyi almaya çalışmak fazla bir şekilde zarar veriyor.

(Yes, right. I hang up the phone and leave the sardines.) #11

Osmanlı'nın çöküşünde padişahların da etkisi var. Fatih Sultan Mehmet, Kanuni gibi adamlar gerek askeri, gerek idari açıdan yeteneklilerdi, küçüklükten yetişmişlerdi. Fakat |.Ahmet'ten sonra gelen kafes usulüyle şehzadeler sancağa çıkmadan sarayda yaşamaya, halktan-insanlardan uzaklaşmaya başladılar. Psikolojik sorunlar yaşadılar. Kimileri ölümüne dek kafeste yaşadı. Varis olanlarsa tahta geçti ve böylece tecrübesiz, bilgisiz padişahlar Osmanlı'nın çöküşüne vesile oldu.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #12

Hepsi doğru ama hepsi yanlış. İbn-i Haldun'un bu konudaki görüşü -ki sonuna kadar katılıyorum - şöyledir: "Ona göre; topluluklar arasında olan asabiyet bağı sayesinde devletler kurulmuştur. Düşünür, devleti, ortak çıkarları ve ihtiyaçları karşılamaya yönelik bir kurum olduğunu iddia etmektedir. İbn Haldun, devletin yıkılışında asabiyet bağının zayıflamasına bağlamaktadır. Ona göre; insanın doğup, büyüyüp ölmesi gibi devletlerin kurulup, gelişmesi ve yıkılması doğal bir olaydır."

(*) #13

Sen tez yazıcak,bunu savunucak ve üversitelerde bunu yüzlerce kişiye anlatıcak kıvamda bi adamsınlan. Allahını seviyosan az daha konuş. Hahahahah.

(buraya bakarlar hafiz) #14

Kardo bu nasil mantık? İstanbulu almasan ankarayla bursayla ne kadar buyuyeceksin ? Ben hakkaten hicbisi anlamadim bu dediginden

(falanfilan) #15

Sanayi devrimini yakalayamadı.

(Salihalpo Anısına) #16

Sen alıntı yapacağın kişileri karıştırmışsın bence, ben öyle bir şey demedim ki​:sweat_smile:

(buraya bakarlar hafiz) #17

Bi arkadas osmanli istanbulu alinca coktu demis ona yazacaktim mobilden zor oliyi

(Protogonos (Ali)) #18

Türkler militer bir toplum.Bunu kimsenin inkar edeceğini sanmıyorum.Osmanlı'nın yükseldiği dönem,hem İslam dünyasının güçlü olduğu(dolayısıyla Müslüman olmanın avantaj sağladığı) hem de askeri gücün en büyük güç olduğu bir dönemde denk geliyor.Ayrıca,yine musluman oldukları için sahip oldukları bir bilim kültürleri var(En büyük Müslüman bilim adamları bu devirde yaşamıştır).

E madem bu kadar güçlüleri,neden çöktüler?Çünkü değişmediler Devir değişti,Avrupa'da üniversiteler kuruldu,insanlar aydınlandı.Yeni felsefeler,teknolojiler bulundu.Ama Osmanlı bu gelişmelerin gerisinde kaldı.Osmanlı bilim yolundan ayrıldı.Hekimler,yerini Şeyhlere,hacı-hocalara bıraktı.Medreseler öğrenim yeri olmaktan çıktı,artık sadece İslam dinini hurafelerle doldurmaya yarayan bağnaz yurtları olmuştu.

Osmanlı çöktüyse,sebebi eğitimsizlik ve geri kalmışlıktır.

(Protogonos (Ali)) #19

Matbaanın yasaklanması,hattatların işsiz kalmaması içindi.

(Franz Joseph ) #20

Bir hocam sınav hazırlığında bize şöyle bir şey anlatmıştı :

Osmanlıda bir bıçak ustası var, günde iki bıçak atıyor kenara. Birde İngiliz fabrikatör var, günde 100 bıçak atıyor. Daha sonra İngiliz fabrikatör bunları Her yerde satıyor, kar elde ediyor. Üstelik İngiliz bıçağı 2, Türk el yapımı bıçak 5 akçe gibi.

(Melik Murat) #21

Fransız İhtilali’nin çöküşün büyük sebeplerinden biri olduğuna katılıyorum fakat daha öncesinde eğer Osmanlı rönesansa katılabilseydi Fransız İhtilali bu kadar etkilemezdi devleti diye düşünüyorum. Asıl sorun rönesans ve keşiflere katılamama yani bence.