Paul Thomas Anderson’s Phantom Thread

(Ertunç Doğan) #61

Bu filmi nisan ayına kadar beklemek bayağı zor olucak o zamana kadar buraya yayılır mı bilmem ama PTA çektiği filmlerde kendinden bir şey koyan bir insan ve bunu yaparken oyuncularında filmde bunu paylaşmasını isteyen biri. PTA, Adam sandler ın kariyerindeki en iyi performansı sergilettiren birisi sonuçta

(Salih Alp Gökçek ) #62

Film sinematografide, olması gerekse de Oscar’a aday olamayacak. Çünkü filmin sinematografisi ekip çalışması olarak gösterilmiş ve bundan dolayı da sinematograf kısmında biri yeralmayacak:

(Mert Özden) #63

Hayda… çok garip.

(Kid A) #64

And the oscar goes to Blade Runner 2049 o zaman.

(Salih Alp Gökçek ) #65

PTA could have credited himself in the role and thus been eligible for Cinematography awards, but didn’t feel comfortable with that grandeur.

“No, there is no credit [for a DoP] on the film,” he added.

"If you can give credit, Michael Bauman is the gaffer that I’ve worked with for many, many years on a lot of projects. I could veto Mike, I guess, but he held a lot of the keys.

"There was [also] a camera operator, Colin Anderson, I’ve worked with, and Erik Brown, who was the first assistant cameraman and Jeff Kunkel, who was a grip.

“It was a real package like that. It was a really easy way of working. You have to be very, very careful because there are way too many good cinematographers that I would not put myself in that class for a second.”

Aslında isterse kendini atarmış ama doğru bulmamış bunu.

(Kid A) #66

Yav sen ne güzel adamsın be Paul Thomas Anderson!

(Mert Özden) #67

Milletin hakkını yemek istemeyen koca yürekli PTA için bir dakikalık saygı duruşu o zaman.

(Salih Alp Gökçek ) #68

Aslında yine Robert Elswit ile çalışacaktı ama kendisinin 2 farklı işi daha olduğu için filmin sinematografı olamadı. PTA da hayatının ilk sinematograflık deneyimini yaşamış oldu ama aldıkları karar çok nahif ve hoş cidden. Her çalışana değer verilmesi, filmin bir bütün olduğunu kabul etmek gibi unsurlar harika gerçekten.

(Mrs Mercedes'i Arıyor) #69

Hani genelde birçok yönetmen ve oyuncu “ödüller için yapmıyoruz” der ama tam tersini gösterirler ya. PTA bunu demeden yapıyor. Aynı şekilde DDL de. Bu ikilinin bu özelliklerini çok seviyorum be

@VivaLaVida Dunkirk de sinematografide büyük adaylardan bence.

(Salih Alp Gökçek ) #70

Ben bir Paul Thomas Anderson ve Daniel Day Lewis hayranı olarak, iki çok sevdiğim yönetmen ve aktörün, 10 yıl sonra aynı filmde tekrar buluşacak olmalarına çok seviniyordum. Filmi de sabırsızlıkla bekledim, fragman çıktı ona da ayrı heyecanlandım ve beklentim ayrıca yükseldi. Fakat bunların hepsinden de ziyade, son 2-3 gündür okuduğum haberler beni hem çok mutlu etti hem de filme karşı ısıttı. Hani sevdiğim bir yönetmenin filminden de ziyade artık içimin ısındığı bir film haline geldi. Önce Paul Thomas Anderson’ın film aklına geldiğinde Daniel Day Lewis’i aradığını ve filmi yaparken de beraber çalıştıklarını, ikisinin de ne kadar özveri gösterdiklerini okudum. Bugün de bu sinematografi olayıyla alakalı fedakarlığı görünce de ciddi anlamda filme karşı ısındım. Paneli izlerken oyuncuların birbirlerine ve herkesin özellikle Daniel Day Lewis’e olan saygısı da görülmeye değerdi. Yorumlardan gördüğüm kadarıyla çok güzel bir film ortaya çıkmış, sinemanın hafif yozlaşmaya gittiği, eskisi kadar çok kaliteli filmlerin üretilmediği bu dönemlerde, böyle bir film çıkardıkları için tüm ekibi takdir etmek lazım.

(Mrs Mercedes'i Arıyor) #71

Kelimesi kelimesine katılıyorum. Ayrıca PTA ile Phoenix’in 3. kez birleşmesini de istiyorum ama umarım 2024’e kadar beklemeyiz :smiley:

(Salih Alp Gökçek ) #72

Ben de görmeyi çok isterim, bence göreceğiz de ama çok yakın olmayabilir tabi :sweat_smile:

(Salih Alp Gökçek ) #73

http://www.nationalboardofreview.org/award-years/2017/

(Miraç) #74

Yüksek çözünürlüklü.

(Salih Alp Gökçek ) #75

Bir en iyi senaryo ödülü daha geldi:

(Burak) #76

Çizgi roman uyarlamalarından içim şişti artık sanat filmi açlığı çekiyorum, bu cuma gelseydi güzel olacaktı. Çok fena beklentiye girdim umarım beklediğimi alırım. Ayrıca DDL neden oyunculuğu bıraktığını da açıklamış, okurken üzülebilirsiniz şimdiden uyarıyorum.

(Mert Özden) #77

Yalnız, filmi izlememek istememesi benim çok garibime gitti.

Başka biri berbat etmeden, bari şu adamla bir Kingdom Come filmi çeksinler.

(Salih Alp Gökçek ) #78

Makaleyi çok kez, çok farklı yerlerden okudum, hala tam kesin bir neden belirtmiş değil. Bırakıyorum dedi ve bıraktı, ciddi anlamda büyük bir kayıp.

(Burak) #79

Az çok bunları dediğini tahmin ediyorum, çünkü onun kuracağı cümlelere benziyor söyledikleri, biraz şairane. Normalde de biraz bohem hayatı yaşadığı için anca bu sebeplerden bırakabilir. Son filmi buysa en iyi filmi de budur diye düşünüyorum. Geçen hafta DDL maratonu yaptım, adam My Left Foot’dan beri aynı. Ben hayatımda bu kadar istikrarlı bir oyuncu görmedim. Kesinlikle yeri doldurulamaz bir insan.

(Salih Alp Gökçek ) #80

Öyle tabi, benim oyunculuk kategorisi içinde en çok beğendiğim kişidir. Özel olarak hakkında da çok araştırmalar yaptım, fark ettiğim en büyük şey de çalışkanlığıydı sanırım. Role gireceği karakter için yaptığı hazırlıklar olsun, karakter hakkında çok detaylı araştırmaları olsun gerçekten harika. Zaten Paul Thomas Anderson ile ikisi yakın arkadaşlar ve sinemayı bırakıyorsa da bu şekilde bırakması bir yandan da güzel oldu. İnşallah güzel bir filmdir ve hak ettiğini fazlasıyla alır, senaryoda ödülleri topluyor, umarım oyunculuktan da bir şeyler gelir. Yönetmen için güçlü adaylar var, bakalım neler olacak.