Paul Thomas Anderson’s Phantom Thread

(Salih Alp Gökçek ) #101

Boston Society of Film Critics’ten; En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Orijinal Müzik Ödülleri geldi. Bu topluluk 2017 Oscar’ında; En İyi Yönetmen ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’yu tutturmuştu ve En İyi Film Ödülü’nü alan Moonlight’a da iki ödül vermişti:

http://www.bostonfilmcritics.org/

(Salih Alp Gökçek ) #102

Film Altın Küre’ye sadece 2 dalda aday oldu. Önemli olan ödüller boşta kaldı, zaten her yıl ezbere yazılan adaylar bu yıl da varlıklarını korudular. The Master en iyi filme aday bile olmamıştı, bazı şeyler çok normal geliyor artık. Seçimi yapanlar sanattan anlamayan, pespaye insanlar genelde. Oscar’da bazı şeylerin değişeceğini ümit ediyorum, etmek istiyorum:

https://www.goldenglobes.com/

(Mrs Mercedes'i Arıyor) #103

Sırf Phantom Thread değil, çok fazla film hak ettiğini alamadı. Jordan Peele veya Greta Gerwig yerine Ridley Scott’ı koymaları sinirimi bozdu zaten. Onun dışında ise oyunculuk kategorilerinde büyük saçmalıklar var.

(Salih Alp Gökçek ) #104

Öyle evet, başlığı olduğu için Phantom Thread ile ilgili kısmı yazdım ama; ezberden aday yazımlarına devam ediliyor hala.

(Mert Özden) #105

David Fincher’a olduğu gibi PTA’e de bir garezi var Amerika’nın. Neden acep?

(Salih Alp Gökçek ) #106

There Will Be Blood’ta, koyu bir cemaatçilik eleştirisi vardı, Amerika Beyaz Hristiyan bir ülkedir, zülfüyare dokundu yüksek ihtimal. Paul Thomas Anderson Punch Drunk Love’da, Cannes Film Festival’inde en iyi yönetmen ödülünü aldı, film de aday oldu, Oscar’da tek adaylığı yoktu. The Master aşırı aşırı hakkı yenen bir film oldu, orada da tarikatçılığa ciddi bir eleştiri vardı. Sadece üç oyunculuk adaylığı verildi filme, hani sinematografisi müthişti, yönetim de harikaydı, bilmiyorum var bir şeyler ama rahatsız ediyor beni.

(Mrs Mercedes'i Arıyor) #107

Ben Hollywood’un istemediği türde filmler yaptığını düşünüyorum. Zaten 2013 yılına bakarsanız Wolf of Wall Street’in çok az ödülle bitirmesinin nedeni de buydu. İstedikleri türde bir film değildi. Fincher ve PTA çok rahat film yapımcıları, bunu iyi anlamda söylüyorum. İzletmek istedikleri bir sahne, anlatmak istedikleri bir hikaye varsa ne olursa olsun yapıyorlar ve bu yüzden onların filmi bana biraz daha samimi ve gerçekçi geliyor. Özellikle The Master.

@Fransuva Hoffman’a verilmemesi çok saçmaydı. Hatta şöyle ki 5 ana ödülün (Oscar,Golden Globa, BAFTA, SAG ve bir tane daha vardı) 5i de Waltz’a giderken daha ufak ödül törenlerinde Hoffman domine etmişt. Ayrıca o sene DiCaprio’nun performansı Waltz’tan daha iyiydi bence, ama aday olmadı.

Başrolde ise çok ağır bir topa karşıydı (DDL) ve çok kısa süre önce Joaquin Phoenix ödül törenleri hakkındaki görüşlerini çok dobra bir şekilde dile getirmişti. DDL fanboyu olabilirim ama Abraham Lincoln performansı diğer birçok performansına göre bir tık altta kalıyor. 9.5/10 diyelim hadi :smiley:. Joaquin Phoenix ise kusursuzdu. Benim düşüncem 2012de Phoenix, 2002de ise DDL kazanmalıydı başrolü, o seneki Oscarlarda ise hem Adrien Brody’e verilmesi hem de Phoenix’in açıklamaları sonucu DDL’e gitti.

(Salih Alp Gökçek ) #108

Hani açıklanan eleştirmen puanlarına bakıyorum, ilk yedi yönetmen direk 100 vermiş. Bu yıl favori olan çoğu filmi inceledim, birkaçı hariç hiçbirinin ilk yedi puanı 100 değil. Çoğu aldıysa da birkaç tane yüz alıp, sonra 70’ler dolaylarına kadar düşmüş. Phantom Thread’te de 75 gördüm ama ciddi beğenildi film ve Nolan’ın yönetmende aday olup, Paul Thomas Anderson’ın olamamasını anlamıyorum.
@Burak_Ozdemir bence de o yıl, bir iki adım farkla Phoenix ödülü haketti. Hoffman’ı söylemiyorum bile.

(Mert Özden) #109

PTA hakkında garibime giden şey, röportajlarında çok efendi duruyor. Hatta dışarıdan dominant bir kişiliğe sahip olduğunu bile söylemek güç. Ama adam hiç çekinmeden böyle derin sularda yüzebiliyor. Çok garip, aynı zamanda takdire şayan.

(Mrs Mercedes'i Arıyor) #110

Ridley Scott ve Steven Spielberg cidden isimlerinden dolayı aday olmuş gibi hissediyorum. Yalan yok daha izlemedik ama değil sadece PTA, Jordan Peele ve Greta da uçup gitti. Tam emin değilim ama Chicago Film Critics ödüllerinde de Phantom Thread en iyi filme aday olmamış. Garip cidden. Hani böyle övülüp şu ana kadar bu kadar vasat bir ödül sezonu geçirmesi çok saçma.

(Salih Alp Gökçek ) #111

Evet çok saygılı bir insan. Bir röportajda Tarantino konuşmasına müsade bile etmedi. Bence işe tam anlamıyla sanat olarak baktığı için riskleri kolay alıyor, hani o sahne onun için gerekli ve zaten olması gerekiyor, bundan dolayı çekmesinde de bir sakınca yok gibi düşünüyor olabilir.

Ekleme: O bahsettiğim röportajı da buraya atayım belki izlemek isteyen olur. Altyazı yok ne yazık ki, PTA ile Tarantino zaten yakın arkadaşlar, biraz samimiyetten dolayı Tarantino bayağı rahat :sweat_smile:. Röportaj yaptıkları yer de Tarantino’nun evi olmalı:

(Salih Alp Gökçek ) #112

(Burak) #113

Daniel Day-Lewis’e bakıyorum da, adam her şeyiyle Johnny Depp’in olmak isteyip de olamadığı bir kişi gibi duruyor dsjkdksdj. Çok beğeniyorum tarzını falan baya klas bir insan.

(Salih Alp Gökçek ) #114

Güzel tanımlama :sweat_smile:. Özel bir insan olduğunu düşünüyorum, hayatı çok ırgalamadan yaşıyor. Tarz olarak da neredeyse hep kendisiyle alakası olmayan karakterlere hayat verdi.

(Ertunç Doğan) #115

Scientology Hoffman’a o ödülü aldırmadı yazın bunu kenara!!!
Joaquin Phoenix çok iyi bir oyuncu ben olsam kafasın kafasına ödül fırlatırdım.
PTA yaptığı filmlerde ağır ve keskindir ve Oscar hiçbir zaman böyle bir ağırlığa sahip değildi. PTA bana göre zaten ödüllerin en iyisini aldı. Bize verdiği tad zaten onun için bir ödüldür.

(Salih Alp Gökçek ) #116

Şunu da belirteyim; -muhitte olma ihtimali yüksektir diye düşünüyorum- videoya altyazı ekleyebilecek biri olursa, sinemaseverler ve sinema öğrencileri adına çok güzel bir video kazandırmış olur.

(Salih Alp Gökçek ) #117

Her zaman Paul Thomas Anderson’ın Oscar’a ödül vermesi gerektiğini düşünürüm. Oscar kalibresinin çok üstünde olduğunu düşünüyorum ve açıkçası alıp almadığı da umrumda değil. Spotlight’a En İyi Film Oscar’ı vermiş Akademi, The Master’ı en iyi filme aday yapmıyorsa; zaten çok objektiflik beklememek lazım. Hani ciddi anlamda lobicilik, başka bir şey değil.

(‪Ya arkadaşlar Marvel çocukça diyenler cidden sıktı artık.13 yaşında çocuklar Dark Knight izliyor karanlık efekt görüyor sonra buraya geliyor hemen ''off çok büyük işi filmm marvel çok çocukçaa'' diyor.Marvel'da Daredevil,Blade,Ghost Rider‬) #118

Ya Salih, eleştirmen notlarını örnek verdiğin bir postta neden sadece Nolan’ı söylüyorsun ki :d Senenin en iyi notunu aldı neredeyse.

(Salih Alp Gökçek ) #119

Aday olmasın demedim zaten, sadece bazı yönlerden adaylıklara anlam veremiyorum onu belirmek istedim.

(‪Ya arkadaşlar Marvel çocukça diyenler cidden sıktı artık.13 yaşında çocuklar Dark Knight izliyor karanlık efekt görüyor sonra buraya geliyor hemen ''off çok büyük işi filmm marvel çok çocukçaa'' diyor.Marvel'da Daredevil,Blade,Ghost Rider‬) #120

Anladım ama spesifik olarak Nolan’dan bahsetmen garip olmuş. Spielberg, Ridley Scott, Del Toro adaylık almışken Nolan’ı konuşmam pek :d