Paul Thomas Anderson’s Phantom Thread

(Salih Alp Gökçek ) #121

Del Toro kesin adaylığı hak ediyor ki Nolan’dan daha iyi bir yönetmendir benim için. Diğer ikisinin adaylıkları da şişirmedir bence. Spielberg çok çok iyi bir yönetmen ama The Post’un, okuduğum kadarıyla Spotlight tarzı bir film olduğunu düşünüyorum. Ridley Scott hakkında yorum yapmaya bile gerek yok bence.

(•) #122

Ben gitmedim ama filmekiminde Shape of Water’a giden 4 - 5 tane arkadaşım var ve baya baya Del Toro hayranları ama küfür ederek çıktılar filmden. Baya baya politik doğruculuk akıyormuş. Şişirme gibi geliyor o puanlar bana.

(Salih Alp Gökçek ) #123

Olabilir tabi, Altın Küre ve Oscar Akademisi çok sever politik doğrucu filmleri. Del Toro’yu sevme nedenim iyi bir sanatçı olması, filmlere yaklaşım şeklini ve çıkardığı işleri seviyorum. Aday olmalı dememden kasıt da şu; ben de izlemedim filmi ama Venedik’ten Altın Aslan alınca iyi bir şeyler yapıldığını düşünmeme sebep oldu. Üç büyük sinema ödülünden biri ve o biraz ümitlendirdi beni.

(Ertunç Doğan) #124

Bende Dunkirk puanlarının bayağı pompalama olduğunu düşünüyorum. Filmi 2 gün önce izledim filmde george dışında beni etkileyen bir karakter yoktu. Çekimler güzel fakat duyguyu almam gereken yerde bana işlemedi. En sevdiği filmlerden thin red line ı söyleyince ben çok şey umdum herhalde… Ulan Terrence neden çekmiyorsun bir tane daha

(Salih Alp Gökçek ) #125

Thin Red Line ayarına yaklaşmak çok da kolay iş değil zaten :confused:

(•) #126

Pompalama olması için bir sebep yok ki. İzleyen notları dışında Nolan’ın eleştirmen notları abartılı değil. Ayrıca film karakter filmi değil zaten neden karakter etkilesin ki seni. Diğer savaş filmlerinden farklı bir filmdi, The Thin Red Line tadını alamazsın Dunkirk’ten.

(Salih Alp Gökçek ) #127

Sinema adına güzel bir deneysel çalışma bence film, dediğin gibi karakter bazlı düşünmemek lazım. Kendi içinde farklı bir yol izlemiş bir film, bence güzel bir fikir.

(Ertunç Doğan) #128

Film kurtarma filmiydi fakat bana ingiliz vatandaşlar yardım ettiğinde onların sevincini vermedi. Ben kaçmaya çalışanları tanımak isterdim. George mesela tek kelimeyle benim filmde en sevdiğim karakter oldu. “Öğretmenlerim gazeteye baktığında bir şey yaptıklarımı görsünler” istiyorum diyerek

(Salih Alp Gökçek ) #129

Arkadaşlar tartışma güzel ama konudan sapmasın isterseniz, Dunkirk’ün kendi başlığı üzerinden devam edebilirsiniz.

(Ertunç Doğan) #130

Greenwood müzik hakkında konuşmuş.

(Salih Alp Gökçek ) #131

1800’ler klasik müziği gibi bir beste yapmış, dinlediğim kadarıyla yaptığı en iyi iş, umarım karşılığını da alır.

(Salih Alp Gökçek ) #132

İkisi film çekse güzel olur aslında, Joaquin Phoenix ve Benicio Del Toro da olsa tadından yenmez.

(Salih Alp Gökçek ) #133

Çok güzel bir röportaj olmuş:

(Salih Alp Gökçek ) #134

Görsel çok güzel:

Güncel Rotten Tomatoes puanı 91

(Salih Alp Gökçek ) #135

Jonny Greenwood’un film için yaptığı beste, filmin %70’lik kısmında mevcutmuş. Yani 130 dakikalık filmin 90 dakikasında Greenwood’un bestesi var:

(Salih Alp Gökçek ) #136

London Critics’ten 6 adaylık geldi:

(Salih Alp Gökçek ) #137

Flood olacak kusura bakmayın. Film, The Guardian’ın 2017 için yaptığı listede ilk sıraya yerleşti. Şu an 4’ten 50’ye doğru bir sıralama var, listeye bakmak isterseniz:

Şunları da ekleyelim:

(Salih Alp Gökçek ) #138

Fimden bir sahne de yayınlandı:

(Salih Alp Gökçek ) #139

Metacritic’e 5 eleştiri daha girildi ve 23 eleştiri oldu, şu an puan 93. Verilen 23 puanın 12’si de 100.

Rotten Tomatoes da 92’den sertifika verdi:

(Mrs Mercedes'i Arıyor) #140

Bomba gibi gitse de Oscarla çok uyuşmuyo adı. Lobisi mi kötü yoksa Hollywood’un garezi mi bilmem ama GoldDerby ve devamı gibi prediction sitelerinde çok alakasız oranlar var. Umarım yanıltır, ben en az 4-5 adaylık bekliyorum şahsen. Golden Globes kötü geçtikten sonra Oscarda da pek bir şey alamazsa üzülürüm.