Paul Thomas Anderson’s Phantom Thread

(Salih Alp Gökçek ) #141

Maalesef ben de olması gerekenle, olacak olanlar arasında bağ kurmamaya çalışıyorum. Öbür türlü büyük hayal kırıklığı oluyor. Film şu an The Guardian’da ilk sırada ama Golden Globe vere vere iki adaylık verdi, cidden anlayamıyorum.

(Burak) #142

Oscar kazanamaz çünkü popüler kültürün sömürebileceği hiçbir materyali içermiyor. Düz sanat filmi. Oscar’ın da sanatla bir alakası olmadığı için pek ödül alabileceğini sanmıyorum. Ki ödül alamaması da filmi daha değerli yapar benim açımdan, çünkü ihtiyacı yok.

(Salih Alp Gökçek ) #143

Öyle tabi, ne filmlerin hangi ödülleri aldığını görünce, bazen aynı konumda olmaması daha iyi diyorum ben de.

(Burak) #144

Hani Cannes’da aday olup alamasa veya aday olamayıp alamasa anlarım, da Oscar’ın pek geçerliliği kalmadı sanki lobicilik faaliyetleri yüzünden. Prestij şovuna döndü.

(Salih Alp Gökçek ) #145

Ki Cannes’tan en iyi yönetmen ödülü almıştı zaten PTA. Avrupa ödülleri daha önemli benim için de.

(evethearteyes) #146

Sanat filmi de olsa mainstream filmler. Anlaşılması zor filmler değil yani. Oscar’a o kadar da uzak değil bence PTA.

(Burak) #147

Abi sanat filmi illa anlaşılmaz olmak zorunda mı yahu bu nasıl bir düşünce? Mainstream olma ihtimali bile yok, olmaması için uğraşıyorlar. Daniel Day Lewis’in adı çok büyük belki ondan öyle düşünebilir insanlar, ama Oscar imkansız bu sene.

(Salih Alp Gökçek ) #148

Yok yahu PTA’nın çoğu filmi mainstream değildir. The Master ve Inherent Vice mesela, izlemesi ve takip etmesi zor filmler. Belki Phantom Thread bu konuda daha rahat olabilir evet.

(evethearteyes) #149

Ya anlaşılması zor değil derken izlenmesi zor değil yani. Nuri Bilge ile PTA filmi aynı mı şimdi? Gayet de mainstream. Hangi sanat filmi IMDB’de yüzbinlerce oy alıyor yav yapmayın.

(Salih Alp Gökçek ) #150

Inherent Vice, on tane Nuri Bilge Ceylan filmi zorluğundadır. İzlemediysen tavsiye ederim, güzel bir kurgusu vardır :+1:

(Kid A) #151

Ben PTA’nın ödülleri bizim burada konuştuğumuz kadar dahi takmadığını düşünüyorum.

(evethearteyes) #152

İzlemedim onu ya. Bakarım bir ara.

(Salih Alp Gökçek ) #153

Bir de şöyle bir husus var; Paul Thomas Anderson filmlerinin tarzı Arthouse diye geçer, hani Tarkovsky gibi düşünebilirsin, o da meşhurdur ama içerik olarak farklıdır.

(Burak) #154

Yani 6 Oscar adaylığı bulunuyor şu ana kadar ama bence hala mainstream değil, hayır kabul etmiyorum djskjds. Hazır yaşı da kemale ermişken Amerikalı kimliğinden sıyrılıp Avrupa Sineması’na kaysa süper olur.

(Salih Alp Gökçek ) #155

Hollywood’un içinde doğan biri, son filmi Phantom Thread’e kadar da filmlerini hep aynı yerde çekti. İlk defa bölgesel değişilik yaptı, belki zamanla kitlesel değişiklik de yapar.

(evethearteyes) #156

Dostlarım evet sanatsal yönü de var PTA filmlerinin ama gayet de ana akım sineması sunuyor bize :d Bu kötü bir şey de değil yav kabul etmek lazım. Ana akım sinemasının köpeğiyiz.

(Salih Alp Gökçek ) #157

Sen Inherent Vice ve izlemediysen The Master izle sonra yine konuşalım :sweat_smile:. Tabi dediğim gibi işleyiş az çok Hollywood Sineması’na benzer, sonuçta o sinemanın içinde doğmuş biri ve etkilendiği yönetmenler (Altman gibi) de o akımın benzer yönetmenleri ama farklı yönleri de çok, biraz filmlerini keşfetmek gerekiyor sanırım.

(Burak) #158

Ben de ona güveniyorum işte. DDL oyunculuğu bırakmasa Jim Sheridan gibi yapışırdı ona, Amerika’dan uzaklaşırlardı birlikte ama işte, şu haliyle biraz zor. Amerika’dan ayrılmayacaksa da Focus Features’dan şaşmasın. Bana kalırsa son yıllarda Art House büyüsünü biraz geri getirdiler şirket olarak.

(Ertunç Doğan) #159

Yapmayın etmeyin yaaa!! PTA nin yaptığı her filmde bir Amerika etkisi vardır. Her yaptığı işe kendisinden bir şey katar. Varsın Oscar almasın bırakın da istediğini yapsın

(Salih Alp Gökçek ) #160

Eleştiri sayısı 25’e yükseldi, puan da 94’e çıktı. 25 eleştirinin 14’ü 100 şu an: