Paul Thomas Anderson’s Phantom Thread

(Berdan ) #161

Bu kadar yüksek notlar almasına rağmen Oscar’da en iyi film dalında veya PTA en iyi yönetmen dalında kazanamazsa veya en azından aday olmazlarsa Oscar komitesindekiler fazla tepki almazlar mı?

(Salih Alp Gökçek ) #162

Genelde olan bir durum bu. The Master’da da benzer şeyler oldu, film çok iyiydi, oyunculuklar efsaneydi ama sadece 3 dalda oyunculuklardan adaylık verdiler. PTA Oscar bekleyen bir isim değil. Joaquin Phoenix The Master’da asrın oyunculuğunu yaptı ama Oscar vermediler ne yazık ki. Varsın Oscar vermesinler, Texas Üniversitesi PTA’nın filmleri üzerine inceleme kitabı bile bastı, öğrenciler üzerine okuma yapıyor. İyi iş çıksın, Oscar belası da köşede dursun.

(Berdan ) #163

Geçen sene Moonlight’a Oscar vermeleriyle saçmalıkları bir üst seviyeye çıktı zaten.

(Miraç) #164

Oscar aşırı beyaz kampanyasıyla artık iyice siyasal bir hal aldı. Listeyi her etnik kökenden biri bulunsun diye zorlama yapıyorlar. Artık filmleri çok umursadıklarını sanmıyorum.

(Salih Alp Gökçek ) #165

Çok nahif ve estetik yönü güzel bir sahne:

Bu da resmî albümden yayınlanan bir kısım:

(Salih Alp Gökçek ) #166

Adamlardaki şans harika:

(Salih Alp Gökçek ) #167

Film Amerika’da vizyona girdi, Metacritic’te eleştiri sayısı 31’e yükseldi ve güncel puan 92. 31 adet verilen puanın da 16’sı 100.

Film, The Guardian’ın 2017 yılı için yaptığı 50 filmlik listede de 4. sırada yer aldı.

Listede ilk 10 ise şöyle:

1-Call Me By Your Name
2-The Florida Project
3-Get Out
4-Phantom Thread
5-Lady Bird
6-The Post
7-The Shape Of Water
8-Blade Runner 2049
9-A Ghost Story
10-Lady Macbeth

Görevimiz Muhit
(Burak) #168

Ben geçenlerde Call Me By Your Name’i izledim. Bittikten sonra dedim iyi ya fena değilmiş, sonra internette yorumlara bakınırken gördüm, ‘‘yılın en iyi filmi’’, ‘‘ödülleri süpürecek’’ falan fıstık bir sürü şey yazmışlar. Abartılacak kadar iyi olduğunu düşünmüyordum şaşırdım, sonra aklıma hikayenin eşcinsellik üzerine olduğu geldi ve şu an sırf bu yüzden bu senenin Moonlight’ının bu film olacağını düşünüyorum. İnsanın aklını zorla kötü düşünmeye sevk ediyorlar. Sonra bunları dile getirince homofobik, kadın hakları karşıtı, faşist vs. falan oluyorsun. Çekilen filmlerin konusu standart, yönetmenler de üstüne bir şey katmıyor. Oyuncunun filmdeki rolünün etnik kimliği ya da cinsel kimliği öne çıkarılınca 5 puanlık film 10 puan oluyor eleştirmenlerin gözünde. Meeh yani. Phantom Thread’i daha izlemedim, ama bu filmden her anlamda daha iyi olduğuna eminim neredeyse.

(Salih Alp Gökçek ) #169

Her sene aynı terane zaten. Hep birbirinin karbon kopyası filmler, hep benzer konular. Call Me By Your Name için ben de öyle düşünüyorum. Resmen artık bazı konular için kontenjankar açıldı ve onlar üzerinden de ödül dağıtımı yapılıyor. Call Me By Your Name ile Moonlight, Spotlight ile The Post, işte siyahileri anlatan mutlaka birkaç film. Akademi zaten umurumda değil ama bazı şeyler de tat kaçırmaya başladı artık.

(Burak) #170

Mesela bu hikayede bir yaşanmışlık vardı, en azından bazı noktalarda ilgi çekiciydi. Vurucu kısımları vardı, yönetmenlik meehti lakin herkesin bildiği ama dile getiremediği şeyleri söylediler, ve farkındalık yarattılar. Anlatmak istedikleri bir şey vardı en azından. Ama bu? Yani ne var aşk hikayesiyse ne yapalım, heteroseksüellerinkine ayrı ilgi gösterilmiyorsa bunu daha ilginç kılan ne? Toplumsal tabu diye bir şey de kalmadı ki Avrupa’da falan, isteyen istediği gibi yaşıyor, farkındalık yaratacak bir şey yok. İnsanların cinsel kimliği umurumda değil, isterse gider bir karpuza ilgi duyar beni hiç ilgilendirmez, kişinin kendi hayatı. Ama böyle gözüme sokulunca delleniyorum ben de artık, bunları yazdım diye de sanat düşmanı ilan edilirim yakında.

(Berdan ) #171

Spotlight iyi filmdi yalnız, Oscar’ı haketmişti.

(Salih Alp Gökçek ) #172

Spotlight’a kötü demiyorum ama sinema olarak çok da bir değeri yok benim için.

(Kid A) #173

Benim çok sevdiğim bir film kendisi. İzlerken bayağı zevk almıştım. Gayet sürükleyici bir filmdi açıkçası. Adaylığına da ödülü kazanmasına da sevinmiştim.

Bu arada Greta Gerwig’in kariyeri nasıl şekillenecek acayip merak ediyorum. Dipnot olarak geçeyim istedim.

(Salih Alp Gökçek ) #174

Son zamanlarda iyi film çıkmıyor zaten. 2007’den beri, özellikle Hollywood’ta belirgin bir düşüş var. Senarist eylemleri vs. de bunda bir miktar etkili olmuş olabilir. Filmlerin tekdüzeleştiğini ve artık o “sanat” kavramının yozlaştığını düşünüyorum. İnşallah çok daha iyi filmler izleriz, temennim o yönde.

(Mrs Mercedes'i Arıyor) #175

Florida Project, Phantom Thread ve Molly’s Game’i izleyemediğim için şu anda 2017’nin en iyi 2. filmi benim gözümde. Onlar gelince değişebilir

The Post’u da izlemedim ama Spielbergün elinden uzun süredir güzel bir şey çıkmıyor. En son “bu cidden güzeldi” dediğim bir Tenten vardı bir de Lincoln (onda da DDL fanlığımdan)

Post yılın Spotlight’ı olacak. O kesin. Ama ben Call Me By Your Name’i çok sevdim, sana uzun süre sonra katılmıyorum.

Benim çok sevmediklerimden birisi ise Shape of Water. GDT ve Michael Shannon’ı çok severim ama çok daha iyi olabilird.

(Mrs Mercedes'i Arıyor) #176

Bence çıkıyor ama yeterli değeri görmüyor(Inherent Vice ve Inside Llewin Davis son 10 senenin en iyi ama en underrated filmlerinden 2si mesela). Ya da çıkanlarla çıkmayanların oranı çok absürd.

(Berdan ) #177

Cidden hala bu filmin Oscar aldığını kabullenebilmiş değilim. Aday olan en az 5 film yüz kat daha fazla hak ediyordu ödülü.

(Salih Alp Gökçek ) #178

Yeterli ilgi görmemesi durumu ayrı bir konu zaten, o konu büyük problem. Benim bahsetmek istediğim daha çok üretkenliğin azaldığı hususu.

(Mrs Mercedes'i Arıyor) #179

Ben ona katılmıyorum. Mesela bu seneye bakıyorsun, aslında ne kadar yaratıcı/orijinal filmler çıkmış. Split(ben bu sene izledim en azından), Beguiled, Phantom Thread, Get Out vs vs. Ama ödülleri toplayanlar genelde bu seviyeye çıkamayan ama reklamı yapılacak seviyede iyi olanlar bkz. Spielberg filmleri, Shape of Water falan

(Salih Alp Gökçek ) #180

Olabilir tabi, bana öyle geliyor sanırım biraz da. Filmleri az çok önceki muadilleriyle kıyaslama huyu da iyi değil sanırım, bende biraz o sorun var :sweat_smile: (beğeni hakkım yok)