Robotların Yükselişi: Boston Dynamics

( ◉) #1

Adını çoğumuz robotlar yaptıkları eziyetlerle, itip kakmalarla duyduk bu şirketin.

2013 yılında Google çatı şirketi Alphabet Inc. tarafından satın alınıp, malum robotları yaptılar. 2017 yılında ise SoftBank, şirketi satın aldı.

Çalışmalarına hızla devam ediyor.

Robotlarındaki denge unsuru şaşılacak şekilde gelişmiş, ters takla atabilen robotları var.

İlerleyen zamanlarda çığır açacağını düşündüğüm bir şirket. Buralar değerlenir…

• Bu teknolojinin geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

(Umur) #2

Skynet?

(The Godwoken) #3

Robotlar ve uzay ile alakalı gelişmeleri gördükçe aklıma ilk senemde aldığım İktisat dersi geliyor.

self-sufficiency denilen kendine yetme durumuna robotlar önümüzdeki 50 yıl içinde -belki daha kısa zamanda- erişecekler.

İşler o noktada kızışmaya başlayacak.
Çünkü şuan robotik bize inanılmaz bir üretim kapasitesi, ileri düzey bir yaşam standardı ve bilgiye erişim konusunda neredeyse sınırsız bir imkan sunuyor. Ancak ileri ki zamanlarda talep karşılanamaz boyutlara ulaşacak ve robotik başlı başına bir probleme dönüşecek.

Robotların insani temel motor hareketlerini yerine getirmeye başlamasıyla birlikte ve bu hareket sistemini yönetecek bir yapay zekanında yeterli düzeyde geliştirilmesiyle birlikte bugün farklı cinsel tercihe sahip insanların evliliğini tartışırken önümüzdeki 100 yılda robotların temel hak ve özgürlükleri üzerine tartışacağız.

Gel gelelim ben bilim-kurgu filmlerinin tellallığını yaptığı kaos teorisini gerçekçi bulmuyorum.
“Makineler” sahip oldukları fiziksel ve mental özellikleriyle bugün bizim çözüm bulamadığımız binlerce konuyu bir kaç yıl içerisinde çözüme kavuşturabilirler.

Okyanuslar onlar sayesinde keşfediliyor ve keşfedilecek. (Hatta bu sayede uzayda koloni kurmaktansa Okyanus kolonileri kurmaya çalışacağız.)

Uzay çalışmaları keza öyle…

Tıp, İletişim vesaire vesaire…

Bu söylediklerimin aksine belki de bizi yok etmek isteyebilir ve hatta bunu başarabilirler. Öyle bir durumda tek dileğim ömrümün Makineler vs İnsanlar savaşını görmeye yetmesidir.

( ◉) #4

Şuanlık bilinç yok robotlarda, ancak yapay zekanın gelişimi robotları yönlendirmeye başlayabilir.

(Umur) #5

Durumun farkındayım zaten, ilgili olduğum bir alan. Ancak bu gidişata göre gerçek anlamıyla bilincin ne olduğunu bilmeden bilinç sahibi robot yapmamız çok zor, en az bir 50 yıl veriyorum ben.

( ◉) #6

Bilinç sahibi robot yapmalı mıyız ki?
Şahsen deneysel olarak da olsa, bu konudan uzak durma taraftarıyım.

(Palyaço gibi giyinen ucubelerle kötü bir geçmişimiz var!) #7

Geleceği şimdilik belli. Bilgi tabanı yüksek ihtimalle internet olacak bir teknolojik gelişimle ortaya çıkacak robotlardan insan mantığına sığacak hareketmer bekleyemeyiz.

@Evsiz sana başka bir cevap verecektim hatlar karıştı :smiley:

(Umur) #8

Yapmalıyız tabii ki. Skynet’e bağlama olasılığı %99 olsa bile(ki değil) yapmalıyız.

(Vefa Tanır Dilek) #9

images
Dünyanın bütün robot işçileri birleşin

(fza) #10

Heyecan verici buluyorum bu gelişmeleri, hafif endişelenmiyor değilim ama denemekten zarar gelmez. Yani, sanırım…

( ◉) #11

Ne tür beklentileriniz var bu konudan?

Neden o kadar riske rağmen bunu yapmalıyız?

(Metehan / Friendly Necromancer ) #12

Fixed*

12

Evet çok sıkılıyorum.

(H. Yakup) #13

https://www.youtube.com/watch?v=VXJZVZFRFJc

(y) #14

Robotlara eziyet diye bir şey söz konusu olamaz şuan için.Ne zaman eziyet olur robotlar hissedebilmeyi ogrenince ancak eziyet mümkün olabilir.Bu gelişmeler güzel çok hızlı ilerliyor insansı görünen ve düşünebilen robotlara biraz daha yaklastik

(Kuyuya düşmüş it) #15

İyi de sonuç olarak acı hissetmiyor diye eziyet etmek, kabul edilebilir bir şey mi oluyor?

(y) #16

Sadece acıyı değil hiç bir şeyi hissedemiyorlar şuan.Dediğim gibi hissetmeyi ogrettigimizde işler değişir.Bu eziyet muhabbeti de robotlara dayanıklılık testinden dolayı arttı yoksa kimse sırf eziyet etmek için robot üretmez degilmi :smiley: Robota ayakta durma testi yapıyorlar insanlar yazık ya yazıyor en komik şey de bu

(Kuyuya düşmüş it) #17

Açıkçası ben böyle şeyler gördüğümde bi’ parça mutlu oluyorum, en azından bazı insanlar hala empati yapabiliyor acıma duyguları var diye.

(y) #18

O robotun hislerinin olduğunu bilsem bende üzüleceğim yazık ya napıyorlar diye bende derim ama şu noktada bunu demek yanlış bence.Diyen insanlara da birşey demem bu onların iyi kalpli iyi niyetli olduklarını gösterir bazılarıda daha fazla vur daha fazla şiddet uygula ki saglamlıgını bilelim der robotun dayanıklılığını bilelim der kişiden kişiye değişen şeyler.Şu da var robotlar ile bizi ayıran en önemli şeylerden biri duygu hissi.Eğer robotlar da bir gün duyguları anlıyabilen hissedebilen ağlıyan üzülen sevinen bir evreye gelirse aramızdaki farklar çok aza iner bu da tehlikeli.Elon musk ve bir kaç milyarder yapay zekaya sahip robotların gelişmesine karşı imza da atmışlardı yanlış hatırlamıyorsam.Belki de gelecekte robotlar o kadar gelişir ki insanlar ile karşılaştırıldığında ayırt edilemez duruma gelir

( ◉) #19

Eziyet kabul edilebilmesi için karşı tarafın bir acı çekiyor veya en azından hissedebiliyor olması lazım.
Görevi meyvelerin suyunu çıkarmak olan mutfak robotu ile görevi dayak yemek olan Dayak robotun teorik olarak hiçbir farkı yok.
Varoluşunun yegane temeli, üreticisinin emellerini gerçekleştirmek olan metal yığınları sonuçta.

(Umur) #20

Kendi çıkarlarımız için? Bizleri hızlı ve doğru bir şekilde ileriye taşımaları için, bilinç ve duygu verene kadar zaten bir nevi mekanik köleler yaratıyoruz. O saatten sonra da bilinç ve duygu verebildiğin bir şeye vermemek… Ne bileyim, doğru gelmiyor. Verip onlarla birlikte devam etmek, ortak çıkarlara koşturmak en doğrusu tabii insanlığın bu kafasıyla ortalık Skynet’e de dönebilir ama olsun.