Rock&Metal Sahnesi

(marko) #1263

Yaln覺z ger癟ekten mi ne tesad羹f

(alifromboston) #1264

Bug羹n Axl abimin doum g羹n羹. Doum g羹n羹n kutlu olsun kral.

(Gazapkulu) #1265

Batakl覺k efendileri geri d繹nd羹!

Yine cay覺r cay覺r melodic deatha doyuracak bir alb羹m gelsin de kulaklar enlensin.

(Cem Ekiz) #1266

Bunu paylamazsam olmazd覺. Unspoken bence T羹rkiyede yap覺lm覺 tek m羹kemmel metal alb羹m羹, en iyi par癟as覺 da kesinlikle FTWDA.

(marko) #1267

Meshuggah覺n son alb羹m羹n羹 (The Violent Sleep of Reason) dinleyen var m覺, ilk iki ark覺y覺 dinleyip dinleyip baa sar覺yorum ka癟 y覺ld覺r 癟ok korkuyorum alb羹m kusursuz deilse diye.

(Hal Jordan) #1268

Bir 襤skambil Fal覺nda 覺km覺t覺k Birbirimize
O g羹zel kupa k覺z覺yd覺
Sinek valesiydimdim bense
GECE yar覺s覺 o perembe

(Hal Jordan) #1269

Rocktan 癟覺kt覺 prdn kendimi kapt覺rm覺覺m

(Quo vadis?) #1270

(Oolong) #1271

Ralf Scheepersin 1 tane de solo alb羹m羹 var. 襤lk dinlediimde Rob Halford sanm覺t覺m. :smiley: Yine Ralfin daha 繹nce konuk solist olduu bir ark覺 var ki, nefis

(Quo vadis?) #1272

A癟覺k癟as覺 ben Primal Fear覺 yeni kefettim. Megadeth, Iron Maiden, Metallica, Manowar d覺覺nda dinlediim grup say覺s覺 bir elin parma覺n覺 ge癟mezdi. Son bir ayd覺r iyice kafaya girdim. Rasgele a癟覺p a癟覺p dinliyorum arkadan. Bir haftad覺r dinliyorum Primal Fear覺 da hehe

(Oolong) #1273

Venom ulan :metal:

(b羹ra) #1274

Arinin sesi fena deilmi ya sanki, bunca zaman sahne kenar覺nda sakin sakin 癟ald覺 ama. ark覺lar覺n s繹zleri de her zamanki gibi houma gitti benim. Yine Duman kalitesinde, birka癟 siyasi is de var. Sound da iyi bence. ok youn olmayan, insan覺 yormayan rafine bir sound yakalam覺 gibi duruyor.

Yok can覺m ne fangirll羹羹, Odin ak覺na. :full_moon_with_face:

:cherry_blossom:

(Cem Ekiz) #1275

D羹n Spotifyda dolan覺rken Hot Hits listesinde g繹rd羹m ve bir iki ark覺s覺n覺 dinledim. Ne yaz覺k ki senin gibi d羹羹nm羹yorum. Asl覺nda Duman覺 da 癟ok beenen bir kii deilim ama aralar覺nda Ari Barokas覺n bass partisyonlar覺 houma gidiyordu. Bu alb羹mde akl覺mda yer edinen Ari Barokas fig羹r羹 yok. Belki de ben abartt覺m, bilemiyorum. Ama Metoboy alb羹m 癟覺kartt覺覺nda ne hissediyorsam o kadar olmasa da ona yak覺n eyleri Ari Barokas覺n bu Laf覺ma G羹cenme alb羹m羹 i癟in de hissediyorum.

Genel olarak T羹rkiye rock scenei i癟in bir yorum yapma gerei duydum bu alb羹m羹 bahane ederek asl覺nda: Kabul etmek gerekir ki her ne kadar yerli t羹keticimiz taraf覺ndan s羹rekli 繹v羹lmeye 癟al覺覺lsa da T羹rkiye rock m羹zii hi癟 de iyi say覺labilecek bir genre deil. Bunda yerel ezgilerden bir t羹rl羹 kopulamay覺覺, toplumsal mesaj verme kayg覺s覺yla hareket edip rock m羹ziin bireysel bir y繹n羹n羹n de olduunun unutulmas覺 ve birbirinin kopyas覺 sloganlara dayan覺lmas覺, bireysel bir konu ilenecei zaman da zaten yine yerli k羹lt羹r羹n taa feodaliteden kalm覺 k繹kleriyle beslenen s繹zler ortaya d繹k羹lmesi ve sonu癟ta arabesk rock denilen bir garabete ula覺lmas覺, u son zamanlarda da h覺zla genileyen indie ak覺m覺n etkisinin alt覺nda can 癟ekiir oluu etkili. Ben burada "Bizden bir bok olmaz"a gelmeye 癟al覺m覺yorum, aksine T羹rkiyede yarat覺lan rock m羹zii severek dinleyen bir insan覺m ama durumun tespiti bu. Ben bural覺 olduum i癟in, anadilim T羹rk癟e olduu i癟in, bu s繹z ve ezgilere zaten al覺k覺n olduum i癟in seviyorum T羹rk rock par癟alar覺n覺. Objektif bir a癟覺yla bakarsak pek 癟ounun 癟繹pe at覺lmas覺 gerektii kan覺s覺nday覺m.

Duman olsun; dier gruplar olsun; rockla balay覺p g羹z羹n savrulan sararm覺 yapraklara d繹nen Gece Yolcular覺, Kargo, Mavi Sakal falan gibileri olsun; bizim en iyisi olarak g繹rd羹羹m羹z o 60lardaki, 70lerdeki efsanevi sanat癟覺lar olsun; hepsinin sorunlar覺 ayn覺. Hatta belki bir noktada abart覺l覺 da olsa u yorumu yapabilirim ki Elvisin dahi pek 癟ok ii bizim yerli ilerden daha bir rocknrolldur. nce t羹r羹n ne anlatt覺覺n覺, ne anlama geldiini kafam覺zda bir canland覺rmam覺z gerek. Bizim millet olarak b繹yle bir problemimiz var.

Not: Bu yazd覺klar覺m覺 senin ahs覺na, Ari Barokas ahs覺na ya da Duman grubuna hitaben yazd覺覺m覺n d羹羹n羹lmesini istemem. Sen de benim gibi bir dinleyicisin zaten. Duman ya da Ari Barokas ise bu sa癟mal覺k, bu yozluk i癟erisinde birer 繹zneden baka bir ey deil. Bahsettiim yanl覺覺n i癟inde olan, ama zaten bulunduklar覺 yer-zaman-duru itibar覺yla kendilerinden farkl覺 bir ey beklenilemeyecek kiiler.

(marko) #1276

T羹rk rock m羹zii r繹nesans覺n覺 ya覺yor, hakeza metal m羹zii de.

(b羹ra) #1277

32b1cf9b1738837a91f9ff5a52c2b30c64441487_1_690x499

(marko) #1278

ok ciddiyim valla ben, kendi i癟inde deerlendirince 2010lu d繹nemler m羹thi.

(Cem Ekiz) #1279

Metal m羹zikteki gelimeleri takip ediyorum. Benim de houma giden pek 癟ok gruba rast geliyorum. zellikle uzun zamand覺r dillendirilen ama bir t羹rl羹 hayata ge癟irilemeyen eski T羹rk efsanelerine dayan覺larak yap覺lan iler art覺yor. Ve g羹zel iler de 癟覺k覺yor buradan. Bu konuda takdir ediyorum zaten.

Ama rock m羹zik i癟in bunu s繹yleyemeyeceim ne yaz覺k ki. Ger癟i d羹nyadaki rock m羹ziin durumu ne durumda, bu bile tart覺maya a癟覺k. Ama underground kalm覺 kimi gruplarla ve sanat癟覺larla irtibat halindeyim ki o sevdiim saf, progressive ve psychedelic temele dayanan rock scenei d羹nyada 繹lm羹 deil. Kitlelere eskisi kadar ulaam覺yor, tek sorunu bu.
Ama T羹rkiyede rock m羹zik art覺k 繹lm羹t羹r bile denilebilir. Rock grubu diye ortaya 癟覺kar覺lan gruplar覺n rock m羹zikle tek ortak noktas覺 elektro gitaristlerinin olmas覺. yleyse Anadolu rock denilen ey de rock m羹zik t羹r羹d羹r diyebilir miyiz? Ya da ben Nihans覺n Dideden ark覺s覺n覺 elektro gitar, bass ve bateri partisyonlar覺yla 癟alsam bu rock m羹zik mi olacak? Yahu, senelerce severek dinlediimiz Hayko Cepkin, "Ak Kitab覺"n覺 s繹yledi bilmem fark覺nda m覺s覺n覺z? Pamela gitti mit Besenle d羹et yapt覺. 50 senelik pop癟u Nil羹ferin alb羹m羹nde say覺s覺z rock grubu 癟ald覺 s繹yledi. T羹rkiyede rock grubu da rock sanat癟覺s覺 da art覺k yoktur; rock frontmani, rock gitaristi, rock bas癟覺s覺, rock davulcusu, rock klavyecisi zaten hi癟 olmam覺t覺r diyorum ben. Bu iddiam覺n da arkas覺nday覺m.

(marko) #1280

Neredeyse her yazd覺覺na kat覺lm覺yorum, buradan bana sal覺kl覺 bir tart覺ma 癟覺kmayacak iyi g羹nler dilerim.

(Fransuva'n覺n Ayran覺) #1281

Az 繹nce ya覺yorum sil batan ark覺s覺n覺 dinledim. S繹zlerinde fazlaca fl繹rt havas覺 sezdim. Sesi houma gitti rockta bariton ses severim. Ama tizler de biraz d羹羹k kal覺yor gibi yinede ho ark覺.

(Berkay K羹癟羹k) #1282

Klibi f覺r覺ndan yeni 癟覺kt覺.