Sevilen Tarihi Karakterler

(Kadir Tezcan) #1

Tüm muhitimiz az ya da çok tarih okumuştur. Ve tarih okuyan kişilerde şu duygu genelde ortaya çıkar. Ah be şimdi onunla konuşmak sohbet etmek vardı. Var mı sizde de böyle? Kime gitmek içinizi dökmek smile ondan tavsiye almak istersiniz??

(Drocan) #2

Biraz alakasız ama Dan Carlin podcasti tarih konusunda efsanedir. Özellikle Cengiz Kağan hakkında çok ünlü bir serisi vardır. Tarih okumaya zamanı olmayan mühitçilere duyurulur

(Kadir Tezcan) #3

Tahninen bir sürüdür. Mesela ben çok fena Atatürk hayranıyım. Ama Yavuz Selimle de sohbet etmek isterim.

(Hürcan Köse) #4

Goethe, Dante ve Shakespeare'i bir masaya toplayıp uzunca sohbet etmek isterdim. Hocam sizin yüzünüzden derslerden kalıyoruz, ne diyorsunuz

(Erkin Hazırol) #5

Musa , İsa , Muhammed müdür ne yaptınız demek isterdim?

Yakın tarihte George Best ile bira içip anılarını konuşmak isterdim.

Tesla abi öldükten sonra değerini anladılar diye haksızlığın dibini görmüş abimizi avuturdum.

Edgar Allan Poe 'ya gizemli yazdın gizemli öldün be abi ama kalplerimizi fethettin derdim.

Nostradamus panpayla kehanetleri konuşurdum.

Da Vinciyle takılırdım.

(Berk Kaynak) #6

Platon,Socrates,Herakleitos başta olmak üzere çoğu antik yunan filozofuyla konuşmayı isterdim. Dante de çok konuşmak istediğim insanlar arasında. Büyük liderlerden ise Büyük İskender ve tabii ki Atatürk. Savaş sanatını yazan Sun Tzu ve şu üç büyük peygambere diyecek birkaç çift lafım olduğundan onları isterdim.

Da Vinci'yi de unutmayalım.

(Selin) #7

Elizabeth Báthory, Ted Bundy vee Jack The Ripper büyük üçlüm olurlardı herhalde

(Osman ) #8

Bir tarihçi olarak oldukça ilgi duyduğum İttihat ve Terakki'nin lider kadrosuyla konuşmak isterdim herhalde.

(The Hızır) #9

Pek çok farklı isim sayabilirim, neler neler, hikayeler, efsaneler... Mesela Osmanlı tarihinden benim favorim I.Selim (Yavuz)'dir. Herhalde tüm tarihte en sevdiğim karakter de o, daha sonra Fatih Sultan Mehmed ve IV.Murad Han...

(Burak Aydın) #10

Şöyle Poe, Van Gogh, Da Vinci ile aynı masada oturup konuşmak vardı...

(Can Öztaş) #11

Atatürkü dahil etmeden(O her zaman 1.cidir çünkü) ilk 3ü şöyle yapardım:
1.Tesla(Lanet olsun Edison!)
2.Da Vinci
3.Heredot olabilirdi(zaman dilimleri çok farklı biliyorum)

(Enis Selim ) #12

Einstein dan fizik dersi alırdım

(Uğurcan Erdem) #13
  1. Spartaküs - Gerçekte yaşadı mı yaşamadı mı belli değil gerçi ama öğrenirdik işte fena mı olur.
  2. Leonardo da Vinci
  3. Nikola Tesla - Mesleki sorularım var kendisine, hem uğramışken bitirmeyi de yaptırmayı düşünüyorum.

(Batuhan Erarslan) #14

Söylenenler dışında Hannibal geldi benim aklıma ilk. Yok yok o değil, Kartacalı olan. İhtimaldir ki tarihin gördüğü en büyük general, Roma'nın kabusu. İskender'i falan sayıp bu abiyi unutmak biraz ayıp bana kalırsa.

Tolkien'i de es geçmeyelim tabii, sayılan diğer büyük yazarlar arasında ufak da olsa bir yer edinmiştir herhalde. Gerçi ben Robert Jordan'la konuşmayı tercih ederim seçme şansım olsa.

Sevdiğim karakterler arasına girmez belki ama Muhammed'le de oturup bir konuşmak isterdim. "olayın ne senin hacı?" diye sormak güzel olurdu. Diğer peygamberlerle de tanışabilmek ilginç olurdu tabi.

Unutmadan bir de Richard Feynman var, iki çift laf etmeyi en çok isteyeceğim insanlardan biri.

(Ozan Cem ) #15

Atilla'yla tanışmak acayip olurdu

(Ekrem) #16

Galieo Galilei'nin arkadaşı olsaydım keşke , bir gün bana gelip bak abi dünya dönüyor falan diye anlatsaydı ne güzel alay ederdim smile

(Mehmet Can) #17

Arkadaşı ipden tespit edebilirsek eğer

(Erkin Hazırol) #18

ahahahahaha Minority Report tadında

(Cem) #19

John Lennon ile ot içmek,
Freddie Mercury ile beraber bohemian rhapsody söylemek,
Siddhartha Gautama ile yoga yapmak,
Gandhi ile pasif direnişi konuşmak,
Van Gogh ile absinthe içip resim yapmak,
İsterdim.
Böyle uzar gider.
Keşke Rip Hunter olsak be.

(Ömer Faruk Eş) #20

Atatürk'ü yazmamıza gerek yok bence de . Sıralama olarak yazmıyorum ama Tesla, Gogol ve Atsız ile konuşmak isterdim.