Sevilen Tarihi Karakterler

(Emirhan) #21
  • Ömer Hayyam. Bana hep dönemine göre aykırı bir adam olarak gelmiştir. Rubailerinden zamanında bir hayli etkilenmiştim.

Düşmüş feleğin çarkına, hep fırlanırız,
Sizler onu esrarlı fenermiş sanınız.
Evren koca fanus ve güneş lambasıdır.
Bizler de biçim, simge, bireyler kalırız.

Bu dünyaya kendi isteğimle gelmedim ben;
Şaşkınlıktan başka şeyim artmadı yaşarken.
Kendi isteğimle de gidiyor değilim şimdi,
Niye geldik kaldık, niye gidiyoruz bilmeden.

• Doctor Who sağolsun Van Gogh'la da tanışmak isterdim.
  • Diyojen'le tanışıp, Büyük İskender'e atar yaptığı ana canlı tanık olmak isterdim.
  • Tesla'nın yanına gidip ''knk merak etme değerin anlaşılcak'' derdim. Üzülmesin adam.

(Batuhan Erarslan) #22

Yalnız Tesla'ya gidip "değerin anlaşılacak" demek çok mantıklı olmayabilir. Adam dahi de olsa aklı çok yerinde değil. Zamanının ötesinde çok şey yapmış ama onun iki katı kadar da palavrası var, yaptım dediği şeylerin çoğuyla ilgili hiçbir şey yok ortada. Deli yani biraz. Bunu söyleyince kafayı iyice yakabilir "gelecekte ben çok ünlüyüm" falan diye. "Deli lan bu" diye öldürmesinler sonra adamı. Kendi haline bırakalım bence.

(Emirhan) #24

Adama bu tepkiyi verirler diyorsun

(Dehan Çağdaş Erdoğan) #25

Önce Mustafa Kemal Atatürk ile tanışmak isterdim. Sonra da Albert Einstein ile görelilik teorisi hakkında konuşmak isterdim. Bir de Hitler'in yüzüne bir yumruk patlatmak isterdim.

(Selin) #26

Neden ipden tespit ediyorsunuz beni fhflbfm

(Mehmet Can) #27

Cesetleri bulmak için tabiiki de art niyet beslemiyoruz

(Onur Birkan) #28

Herhangi başarılı veya çabalayan bir bilim adamı olabilir. Bunun haricinde Hannibal Barca

(Selin) #29

Sorun degil gelin sizi de gomerim vhsndbbddn

(e) #30
  • Martin Luther crown
  • Ömer Hayyam ve Rûmî
  • ha bir de Dalí'yi sanatını icra ederken şöyle uzaktan izlemek isterdim.

(Doğukan Kantaroğlu) #31

Büyük İskender ( neredeyse bilinen dünyayı fethetti bir bildiği vardır abimizin)
Isaac Newton - her ne kadar onu anlayacak kapasitenin %10'una sahip olamasam da en azından tanımak isterdim

(Ozymandias) #32

Bütün mitolojik karakterler olabilir. Özellikle yunan mitolojisine gerçekten ölüp ölüp bitiyorum.
Bu arada Da Vinci, elbette Atatürk ve Van Gogh şimdilik aklıma gelenler.

(Uğur Can Aksu) #33

Hitler, Da Vinci, Van Gogh, yeniçeri ocağının bozulmasından sonra onlardan çeken padişahlar, Napolyon ve Alfred Nobel. Bunların yanında yaver gibi, sağkol gibi bir yerde olabilmeyi, o zor anlarında sözlerine köz katabilmeyi nasıl istediğimin tarifi olamaz.

(Uğurcan Erdem) #34

Hitler'in sağ kolu mu olmak isterdin?

(Kaan Koca) #35

Hitlerle hangi ülkeleri ele geçireceğimizi konuşup, çılgın nazi doktorlarının deneylerini izleyip, Panzerlerin ortalığı yakıp yıkışına şahit olup, müttefiklerin ve komünistlerin yıkılışını izleyip, kabul edilmediği sanat fakultesini bombalayıp resmini beğenmeyen ve fakulteye kabul ettirtmeyen hocasına birlikte işkence etmek vardı şimdi...

(Uğur Can Aksu) #36

Kesinlikle. Psikolojik bir gözlem adına dha iyisi zor bulunur. Hem psikopat eylemlerinin dışında kalan idealist planlarında yer almak da isterdim.

(Uğurcan Erdem) #37

Anlaşıldı. Bu mecrayı temelli terk etmenin zamanı gelmiş.

(imnotevensorry) #38

Tesla ve Da Vinci ile beraber yeni buluşlar üzerine konuşmak keyifli olurdu. Günümüzde yaşasaydılar uçan araba falan kesin yapılmıştı:smile:

Newton ve Einstein'la bilim ve evren hakkında konuşmak isterdim. Beyni yakana kadar sicim teorisi, kaos teorisi vs. üzerine konuşurduk.

En fazla da Nietzsche, Ahmet Hamdi, Peyami Safa ve Cemil Meriç dörtlüsüyle oturmak isterdim. Karşılıklı tiradlar, aklın sınırını zorlayan duyguları tanımlama çabaları, zaman karşısında ki acizliğimiz, varoluş... Ve muhteşem egoların kapışması olurdu:) (benimki dahil:))

(nam-ı diğer) #39

İmhotep sevdiğim bir herif bak aklıma geldi durup dururken. Bir de Akhenaton vardır, bu ikisi yanlış zamanlarda gelmişler dünyaya.

(Yunus Şahin) #40

Hiçbiriyle konuşmak istemezdim.Çünkü, tarihi kişilikleri, bu perspektiften seviyor veya sayıyor olmam, yakınlaştığımda da böyle olacağını göstermez. Mesela adam saydığım Dostoyevski, deha, kişilik olarak öğrendiğim kadarıyla tam bir dallamaymış. Şimdi gel de konuş... Kavga çıkar, döverim.

Mesela Nietzsche, düşüncelerimiz yakın da olsa, oturup sohbet etsek, ne ben onu severim ne de o beni.

Napoleon'la konuşmak isteyebilirdim belki, "Deli mi dürttü de Rusya'ya girdin be hey dürzü?" diye sormak yerinde olabilirdi. Ama o sohbetin de sonu hoş bi yere varmazdı muhtemelen.

(Muhammet Alperen Bayraktar) #41

En çok da Cahit Zarifoğlu ve kankalarıyla Yedi güzel adamla takılmayı isterdim galiba