Sevilen Tarihi Karakterler

(M.B.Gören ya da göremeyen) #83

Sokratesle muhabbet etmek isterdim ayrıca Alp Er Tunga'nın da bir cüssesini görsem yeter. Aslında yetmez daha çok merak ettiğim isim var ama şansımı zorlamayayım en iyisi

(Yağız Oflezer) #84

İlk bireyci anarşist William Godwin ile konuşmayı ve kızının Frankenstein'ı yazma aşamasını görmek isterdim. Lao Zi ile de Taozim hakkında kafa açmayı da ikinci tercihim yapardım tabi.

(Bedri) #85

Timur. Malum sebeplerden dolayı ülkemizde aşırı underrated'dir. Kişisel görüşümce hem Türk hem İslam dünyasının en iyi kumandanıdır.

(İlyas ) #86

Herhalde Şeyh Şamil en sevdiğim tarihi karakterlerden biridir ama şahsen tanışmak isteyeceğim kişiler ise büyük yazarlar ve felsefeciler olabilir emin değilim ama tek hakkım varsa Fatih olurdu. Hem entelektüel hem gerçek bir mareşal ve Osmanlı'da muhtemelen en devrimci kişilik.

(imnotevensorry) #87

Timur'un Türk UluDivanina çıkartıldığı bir Azerbaycan televizyon programı vardı. Eski büyük Türk Han'ları hakim, savcı vs rolündeydi. Bilge Kaan, Alparslan, Atilla vs di o hakim, savcı rolünde olanlarda. Timur kendini savunuyordu. Hatta bir bölümünde Yavuz Sultan Selim'de tanık olarak çağrılıyordu. Gayet güzel, bilgilendiricive eğlenceliydi. Timur'un bakış açısını da net bir şekilde gösteriyordu.

Azerice olmasıda ayrı bir güzellik katmıştı programa. Ses bakımından eski Türkçeye benzerliğinden sanırım :slight_smile:

(İlyas ) #88

Programın ismini hatırlıyorsan yazsana lisenin başında izlemiştim bir daha izlemek isterim.

(Oğuzhan Çetin) #89

Şizofren demeyin olum şu adamlara çok saygı duyulası devrimciler.

(Oğuzhan Çetin) #90

Atatürk, II. Mahmud, Fatih Sultan Mehmed, İsa, Muhammed, Freddie Mercury, Carl Sagan

(imnotevensorry) #91

"Fatihlerin Divanı" imiş

(İlyas ) #92

Teşekkür ederim. (20 karakter sınırı)

(imnotevensorry) #93

Rica ederim

(Umur) #94

Şizofren, zeki ikisinden birisi olduğu kesin ama saygı duyulası? Lol no.

(.) #95

Cezayirli Hasan Paşa çok ilginç bir adam. İTÜ'yü kurması için III. Selim'e tasarı gönderen adamdır. Cezayir'in çöllerinden Osmanlı İmparatorluk Ailesinin 2. adamlığına yükselmesi de ilgimi çeken ayrı bi konu. Ayrıca yanında aslanla gezermiş. He, bildiğin aslan. Ama muhabbet olarak en çok Mustafa Kemal Paşa ile konuşmak isterdim. Gerçekten onunla yapacağım 5 dakikalık kayda alınan bi konuşma Türk tarihini tamamen değiştirirdi.

(Kaan) #96

Neden bilmem aklıma ilk Skanderbeg (İskender Bey) geldi.

Kendisi Arnavutluğun ulusal kahramanı sayılabilecek birisi sanırım. Osmanlı'nın balkan fetihleri sırasında soylu bir aileden devşirilmiş birisidir. Sancakbeyliğine kadar yükselmiş daha sonra emrindeki 300 süvariyle firar edip Arnavutlukta baş kaldırısını ilan etmiştir fakat bölgedeki asillerden destek görmemiştir. Destek görmemesine rağmen küçük sayılarla Osmanlı'ya karşı zaferler alır. Başlarda bölgede tampon görevi göreceğinden Venedik'in desteğini alsa leş birliğini kurmasının ardından Venedik tarafından tehdit olarak görülmeye başlanan İskender Bey iki koldan savaşmak zorunda kalsa da yenilmez.
İlerleyen dönemlerde 100.000 kişilik devasa ordularla kuşatma yapan Osmanlı ordularının erzaklarını yakarak hatta erzak satan venedikli tüccarlara saldırarak orduların geri çekilmelerini sağlayıp varlığını sürdürmüştür.
1468 yılında sıtma yüzünden ölmüştür ve Arnavutluk hızla çökmüştür.
Dönemin büyük gücü Osmanlının balkanlarda yayılışını 25 yıl geciktiren bu adamı bir tanımak görmek isterdim.

Tarafsız bir gözle bakıldığında çok underrated bir tarihi karakter olduğunu düşünüyorum

.

Aha bu da heykeli.

(doğucan eroğlu) #97

Robespierre, St. Just, Marat
Marx, Engels, Lenin, Stalin, Mao, Molotov,Kalinin, Che, Fidel

Atatürk'ü de çok severim her ne kadar az yukarıdakilerle fikir anlamında uyuşmasa bile saygım sonsuzdur. Ama bir konuda çok kırgınım; ne Charles ne Louis ne de Nikolay devrimin şaşmaz adaletinden kaçamadı sen tutup osmanoğullarını sürgüne yolladın.

(anon864549) #98

Thales ve Anaksimandros

(Tunay Irmak) #99

Hz. Muhammed'e ümmetinin ne hale geldiğini anlatıp şikayette bulunmak,

Timur ile satranç oynamak,

Fatih Sultan Mehmet ile Homeros'un İlyada kitabı üzerini konuşmak,

Atatürk'e uyumasını engelleyen, aklında dolaşan dahiyane fikirleri sormak,

Carl Sagan ile de dünya dışı yaşam hakkında konuşmak isterdim.

(İzel) #100

Hezarfen Ahmed Çelebi. Adını ta ergenlik yıllarında, havalimanı isminde duyup da merak edip araştırdığım zamandan, üniversitede kendisinden bahsettiğimiz zamanlara kadar hep hayranlık duymuşumdur kendisine, ilginçtir ki ve bunu kime söylesem ilginç karşılanır ki benim idolüm olmuştur, çünkü bana gerçekten istersem her şeyi yapabileceğimin hatırlatıcısı olmuştur hayatım boyunca. Neden diye soranlara da "Adam uçmuş lan, uçmuş!!" diye cevap vermişimdir hep. (Şimdi de öğrencilerime anlatıyorum, şaşırıyorlar onlar da aynı tepkiyi veriyorlar heheh)

Kendisi hakkında tek bilgiyi Evliya Çelebi'nin Seyahatname'si verir, gerçekte yaşayıp yaşamadığı da kesin olarak bilinmiyor ama ben hep onun gerçekten yaşadığına ve gerçekten, çevresindekilerin ona deli gözüyle bakmalarına aldırmadan kanatlarını takıp uçtuğuna inanmışımdır.

Ne güzel lan, ne zaman aklıma gelse yüzüme bir gülümseme yayılır, hakikaten çok severim kendisini ve bir şekilde geçmişe dönme şansım olsa, gidip kendisiyle iki çift laf etmek, hatta yardımcısı olmak bile isterdim.

(Hezarfen olmaz denilen şeyi oldurup uçtuktan sonra, dönemin padişahının "Bu adam bizim başımızı yakar." diyerekten kendisini sürdüğü rivayet edilir bu arada. Eh, bir şeyler yüz yıllar geçse bile değişmiyor sanki.)

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #101

Neden saygı duyulası değil? Bu konularda iki yönlü de yorum yapmak doğru gelmiyor bana. Bir kere Hz.Muhammed (evet bu konu başlığında Muhammed ibn-i Abdullah'a Hz. diyenlerdenim, çünkü birazdan açıklayacağım) hakkındaki çoğu şeyi öldükten 2,5 asır sonra öğrendiğimiz bir insan. Kaynağına kadar takip edebildiğimiz söylemler var -ki bunların da kesinliği kesin değil- bir de kaynağına kadar takip edemediğimiz tonlarca bilgi var. Kaynağına kadar takip edebildiklerimizi ele alırsan pek çoğuna göre gayet de saygı değer bir insan.
Mesela pedofili olması yönünde iddialar var. İddiaya göre ikinci eşiyle evlendiğinde ikinci eşi bir çocukmuş 12'lerinde filanmış. Oysa bu o dönemki Arap toplumunda kadınların yaşının ergenliğe girdikten sonra sayılmaya başlanmasıyla ilgili bir durum. Bu gelenek hala Arabistan'ın ücra köşelerinde devam eden bir gelenek. Bu biraz da Arap toplumunun kadını bir obje olarak görüp tazeliğini ölçmek için ergenliği baz almasıyla da ilgili bir şey. Ki zaten, kaynağına izleyebildiğimiz bilgileri göz önünde bulundurursan Hz.Muhammed, ilk eşi dışında hiçbir eşiyle cinsel ilişkiye girmedi.
Ve arkadaşın dediği gibi, İslam o dönemki Arap toplumunda çok devrimci bir sistem. Bir kere, kölenin köle olmayanla , erkeğin, kadınla, mertebesinin sadece amellerine göre belirlenebileceğini iddia eden bir sistem.

(Umur) #102

"Gerçekten siz kadınları bırakıp şehvetle erkeklere yaklaşıyorsunuz. Doğrusu siz, ölçüyü aşan (azgın) bir kavimsiniz." (7/81)

"Siz insanlardan (cinsel arzuyla) erkeklere mi gidiyorsunuz? (26/165)

"Rabbinizin sizler için yaratmış bulunduğu eşlerinizi bırakıyorsunuz. Hayır, siz sınırı çiğneyen bir kavimsiniz." (26/166)

'' Derken, tan yerinin ağarma vaktine girdiklerinde onları (o korkunç ve dayanılmaz) çığlık yakalayıverdi. Anında (yurtlarının) üstünü altına çevirdik ve üzerlerine balçıktan pişirilmiş taş yağdırdık. Elbete bunda derin bir kavrayışa sahip olanlar için ayetler (ibretler) vardır. O (şehir) gerçekten bir yol üstünde (hâlâ) durmaktadır. ( Hicr Suresi, 73-76 )

2:228 - " Yalnız erkekler için, onların üzerinde bir derece vardır. Allah çok güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir."

4:34 - " Erkekler, kadın üzerine idareci ve hakimdirler. Fenalık ve geçimsizliklerinden korktuğunuz kadınlara gelince: Önce kendilerine öğüt verin, yataklarından ayrılın. Bunlar da fayda vermezse dövün. "