Sevilen Tarihi Karakterler

(Umur) #103

Buyur kanka nedenleri :slight_smile:

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #104

Dövün yanlış, darabe, eğer sonunda b ye bağlanıyorsa dövmek olur. Burada ayırmak, uzaklaştırmaktır. Yaygın bir çeviri hatası. Aynı zamanda idareci, çoğunlukla gözcü olarak da çevriliyor.

Sureden kesince bütün bağlam kopuyor, sure ev ekonomisi, vs'yi anlatan bir sure. Burada erkeğin fiziksel kuvvet dolayısıyla çalışma gücü olarak üstünlüğünü anlatıyor.

İslam eşcinselliği desteklemez ve aykırı olarak görür. Nitekim bu cehenneme götürecek bir şey değildir. Yİne, ayet ayet kesip birleştirince anlam kopuyor. Hicr Suresinde cezalandırıldığı anlatılan kavim, daha önce de anlatıldığı gibi radikal ve sapkın adetleri (gay'lik değil, bu insanlar insanlarla Kur'anın anlattığı şekliyle zorla cinsel ilişkiye giren zalim bir kavim) nedeniyle cezalandırılıyorlar. Surenin tamamını doğru bir çeviriden okursan ortaya çıkacak anlam budur. Ama çoğu zaman bizim mealcilerimiz müfessir rolünü aldıkları için anlam kayması yaşanıyor.

(Umur) #105

Hadi ona tamamım, eşcinselleri ve kadınları ikinci plana atan bir adama neden saygı duyayım? Devrim niteliğinde bir şey yaptı diye mi? Eğer buna cevabın evetse gel gidelim seninle Hitler'e de saygı duyalım.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #106

Şu an başka bir işle uğraşıyorum, birazdan devamını getireceğim.
Üstteki gönderiyi editleyerek söyleyeceğim.
Edit : Üstteki gönderiyi editleyerek söyleyeceğimi söyledim. Umarım bir sorun yoktur. Benim bu meseleyle ilgili daha çok söyleyeceğim var aslında ama, söyleyeceklerimin bir şey değiştireceğini de sanmıyorum, genelde değiştirmiyor çünkü. Ama okuduğun için teşekkürler

(Mithrandir the Grey) #107

Hangi tarihi karakterlerle hangi donemde karsilasmak istedigimi soylicem.

1. Mustafa Kemal Ataturk'un Manastir (Bitola) askeri okulunda okudugu donemde onunla sinif arkadasi olmak isterdim. Boylece onun karakter gelisimini yakindan gormus olurdum.

2. Omer Seyfettin: Askerlikten ayrilip ogretmen olarak anadoluyu gezdigi donemde onunla tanismak isterdim. Boylece yazmis oldugu hikayeleri bire bir ondan dinlemis olurdum.

3. Tolkien: Lord of the Rings kitabini yazdigi donem.

4. Van Gogh: Bunalim ve depresyon belirtisinin basladigi ilk donemler. Ona destek olmak isterdim.

5. Adolf Hitler: Nazi isci partisinin basina gectigi donem. Bu donemde olmak istemememin sebebi aslinda Adolf Hitler icin degil onu yerin halkin Adolf Hitler'den ne gibi bir beklentisi oldugu ne gibi bir gelecek umduklarini gormek icin.

(Mustafa Serkan Ericekli) #108

Sultan melikşah olabilir yada john f kennedy

(Liquidman) #109

Biraz milattan önceye gideceğim, Sokratesle konuşmak isterdim. Hatta Platon ile birlikte öğrencisi falan olmak

(Sertan) #110

Pisagor, İbni Sina, Ömer Hayyam, Nizamülmülk, Ak Şemseddin, Newton, Einstein, Curie, Atatürk

(halı, kilim, travel) #111

Hayret kimse yazmamış; Emmeline Pankhurst. İngiltere'de kadınlara oy hakkı için mücadele etmiş ilk aktivistlerden. Soyadının punk kelimesini andırması da hoş bir tesadüf.

(anon15906501) #112

"ve" cümlenin başına yazılmaz bikere tamam mı :triumph:

(-) #113

Atatürk, Lenin, Che, Karl Marx ve Friedrich Engels, Büyük İskender, Mao Zedong, Stalin, Fidel Castro, Hugo Chavez, Muammer Kaddafi, Sun Tzu.

İlk aklıma gelen askeri/siyasi liderler ve filozof/yazarlar şu şekilde dursun daha sonra diğer konuları, kişileri de eklerim.
Atatürk hariç rastgele sıralanmıştır.
Atatürk'ün eserlerini komünizm yolunda atılmış olan sağlam adımlar olarak yorumluyorum.
Büyük İskender ve Sun Tzu, stratejist dehalar olarak beni etkilemişlerdir.
Geri kalanlar bilindiği üzere komünizmin önemli kişilikleri. Özel olarak değinmek istediğim kişi Muammer Kaddafi. Bi ateist olarak komünizmi İslam'a çok iyi entegre ettiğini düşünüyorum ve dünyadaki farklı kültürlerdeki halklara komünizmi kazandırma konusunda yaptıkları örnek alınmalıdır.
Not: Hitler ve George S. Patton'u gözlemlemek, onlarla konuşmak (dertlerini anlamak) isterdim fakat kendileri sevdiğim kişiler değildir.

(.) #114

Bakın herkes ünlü yazmış . Ben buraya kendim bile tanımadığım birkaç insanı yazacağım . Ananemin annesi , dedemin dedesi . Onlarla veya ondan önceki soyumla çok tanışmak isterdim . Soyumun , ailemin nereden geldiğini bilmek istiyorum. Umarım bir gün öğrenirim

(Palyaço gibi giyinen ucubelerle kötü bir geçmişimiz var!) #115

Tek bir karakter değil ama Hun İmparatorluğunu görmek güzel olurdu.

(Ece) #116

Mustafa Kemal Atatürk, Ziya Gökalp, Bilge Tonyukuk, Emir Timur, Otto von Bismarck, Attila, Karamanoğlu Mehmet Bey

(Iron Man) #117

Atatürk
Sargon the Great
Kür Şad

(yakışıklı olduğum kadar mütevaziyim de) #118

Kür Şad, H.Nihal Atsız tarafından oluşturulmuş bir roman karakteridir. Bizzat yazarın kendisinin de ifade ettiği gibi tarihi bir gerçekliği yoktur.

(Iron Man) #119

Biliyorum ama bazı Cin kaynaklarında olduğu da ihtimaller arasında. Isim farklı tabi. Ben onun olma ihtimalini sevdim.

(Ece) #120

Hayır, vardır. Adı Çin kaynaklarında Chie-shih-shuai olarak geçer. Çin sarayında saray muhafızları generalliğine kadar yükselen bir Türk beyi. Kendisi gibi sarayda yüksek rütbelere ulaşabilen diğer Türk beyleriyle bir kalkışma planlıyorlar fakat sonu Atsızın yazdığı gibi hepsinin ölümüyle bitiyor. Çin kaynakları tabii ki taraflı olduğu için belki büyük bir olayı daha küçük yazmış olabilirler. Ya da olay sadece bundan ibaret bilemeyiz.
Edit: Kaynak Ahmet Taşağıl- Kök Tengri’nin Çocukları

(yakışıklı olduğum kadar mütevaziyim de) #121

Kür Şad adı, Atsız tarafından verildiği için Kür Şad roman karakteridir dedim zaten.
Çin kaynaklarındaki kalkışma, Atsız tarafından destansı bir hale sokulup, bize sunulmuştur.

(Iron Man) #122

Şuraya birde

Enheduanna

ismini bırakayım. Sargon’un kızı, ilk şair olduğu düşünülüyor.