Sinema Salonu ­čŹ┐

(Do─čukan) #3621

Elbette bu konuda daha hassas olaca─č─▒m.

(fza) #3622

Dalga m─▒ ge├žiyorsun? Ben o spoiler─▒ g├Âr├╝p de, sitem ettikten sonra gizlemen bir etki etmedi bana.

(ÔÇťDaisy Ridley FanboiÔÇŁ ) #3623

adam bir hata yapm─▒┼č olmu┼č bitmi┼č. yani birbirimiz kalbin k─▒rmaya de─čerim? :slight_smile:

(fza) #3624

A├ž─▒k├žas─▒, cidden sinirimi bozmaya ba┼člad─▒ bu spoiler meselesi. Ge├ženlerde @KayraYesilirmak gibi cidden yanl─▒┼čl─▒kla olsa neyse ama direkt filmi anlatan bir mesaj g├Ârd├╝─č├╝mde ├ž─▒ld─▒r─▒yorum. Bir filmden bahsediyorsan, spoiler olacak ┼čeye de dikkat edersin.

(Do─čukan) #3625

Tamam afedersin ama bence ├žokta kafana takma Get OutÔÇÖu izleyeceksen zaten ilk 1 bu├žuk saati i├žin izlersin. Son 14 dakikas─▒ o kadar t─▒rt ki. Yani ├žok kafana takma hem de o spoiler─▒m da okudu─čun ┼čey literally ├Âyle de─čil, baya b├Âyle olaylar olaylar yani sana ÔÇťBurus Vils asl─▒nda ├Âl├╝ym├╝┼čÔÇŁ spoiler─▒ vermedim.

(Gambit) #3626

Whaaaaat??

(Do─čukan) #3627

Hangi Filmde ├Âl├╝ onu s├Âylemedim ki. The Fifth Element mi? Unbreakable m─▒? Die Hard m─▒? Pulp Fiction m─▒? Expendables m─▒?

(Sapere Aude!) #3628

Ke┼čke onu da s├Âyleseydin, b├Âyle olmad─▒.

┼×aka bir yana, spoiler konusunda hassas olmak ├Ânemli. Spoiler almaktan ho┼članmayanlar i├žin Spoiler butonundan ├Ânce filmle alakal─▒ bir uyar─▒ konulursa mis gibi olur.

(Gambit) #3629

┼×akas─▒na diyorum dostum :joy:

(Do─čukan) #3630

Biliyorum dostum merak etme :blush:

(─░brahim Kaya) #3631

Ger├žekten ├žok ho┼čuma gitti. True Story filmlerden bu sene en ├žok ilgimi ├žeken film ÔÇśÔÇśThe Disaster ArtistÔÇÖÔÇÖ filmiydi ama bu filmde keyif verece─če benziyor.

(fza) #3632

Bu film de 1 milyar─▒ ge├žer muhtemelen:

(Geek Velet) #3633

Ba┼čl─▒─ča yeni geldim, niye adaylar 2016ÔÇÖn─▒n adaylar─▒ diye bir d├╝┼č├╝nd├╝m

(K├╝r┼čad (Chieh-she-shuai) ┼×ahin) #3634

@GeekGozlugu ge├žen Hafta Dr. StrangeloveÔÇÖ─▒ tavsiyen ├╝zerine izledim, ├žok iyiydi, te┼čekk├╝rler.

Peki filmin ismi neden Dr. Strangelove? Ak─▒lda kal─▒c─▒ bir karakter ama ba┼črol de─čil, yada ├žok kritik bir rol├╝ de yok hikaye de.

(Do─čukan) #3635

Bir ┼čey de─čil dostum. ─░zlemi┼č olman beni mutlu etti ger├žekten bu filmi herkes sevmeli. Yani herkesin sevmesine gerek yok ama seven sevsin :exploding_head: ├çok mindfuck bir c├╝mle oldu kabul ediyorum neyse soruya ge├žeyim.

Bence olay Stanley KubrickÔÇÖin yarat─▒c─▒l─▒─č─▒ yani adam isim d├╝┼č├╝nm├╝┼čt├╝r filme ve filmdeki en janti isim Dr. Strangelove ya, bence bu y├╝zden onun isminin filme iyi gidece─čini d├╝┼č├╝nm├╝┼čt├╝r gibime geliyor, filmi uyarlad─▒─č─▒ kitab─▒n ad─▒ olan Red AlertÔÇÖ─▒ kullanmak yerine Dr. Strangelove ismini kullanmas─▒ daha ┼č─▒k olmu┼č film i├žin.

(imnotevensorry) #3636

├ç├╝nk├╝ Kubrick filmde yer alan politik kara mizah─▒n temelini Dr. Stranglove ├╝zerine kuruyor. Dr. Strangelove dahil filmde kullan─▒lan t├╝m isimlerde g├Ânderme mevcut. Fakat di─čer isimlerde direk ve daha k├Âr g├Âze parmak g├Ândermeler varken (bkz.Jack D. Repper) StrangeloveÔÇÖ─▒n isminde ki g├Ânderme ├žok daha genel oldu─ču i├žin daha belirsiz duruyor. Kubrick de hi├ž bir zaman a├ž─▒klamam─▒┼č g├Ândermeyi.

Benim d├╝┼č├╝ncem ise garip a┼čk/garip sevgi di─čer g├Ândermelerdeki (bkz.MerkinMuffley) gibi erotizm yerine insan sevgisine y├Ânelik ger├žekten garip olan sevgiden bahsediyor. Ki ├žo─čunlu─ča g├Âre bu ger├žek bir sevgi de─čil.

S├Âz konusu insanl─▒─ča kar┼č─▒ olan sevginin temelinde de iki ┼čey yat─▒yor: Hitler/Nazizim ve Stalin/So─čuk Sava┼č. Hitler ba─člant─▒s─▒n─▒ karakterin direk kendisinden ve tutkusuna ra─čmen insan hayat─▒na kar┼č─▒ istatistiki yakla┼č─▒m─▒yla Nazizim belirtileri g├Âz├╝k├╝yor. Stalin/So─čuk Sava┼č ba─člant─▒s─▒ ise direk Strangelove ├╝zerinden olmasa da d├╝┼č├╝ncenin ├ž├Âz├╝mlenmesi esnas─▒nda kendini g├Âsteriyor.

Kendisi ger├žekten yarat─▒c─▒ fakat filmdeki en ÔÇśjantiÔÇÖ ismi se├žmek yarat─▒c─▒l─▒k de─čildir. Bu isim romandan da de─čildir hatta.

Kitab─▒ direk bire bir uyarlam─▒yor. Sadece o zamanlarda zaten filmin konusu ├╝zerine d├╝┼č├╝n├╝yorken daha sonradan kitapla kar┼č─▒la┼č─▒p olay ├Ârg├╝s├╝ ┼čeklinde bir esinlenme oluyor.

(Do─čukan) #3637

Vaay bunu bilmezdim. Birebir Adapte etmiyor da yaln─▒zca esinleniyorsa bu filme duydu─čum tutku dolu sevgiyi bir ka├ž g├Âmlek daha artt─▒r─▒yor.

(Hilmi Bilenbay) #3638

Durum hikayesi seven herkesin bu filmden keyif alabilece─čini d├╝┼č├╝n├╝yorum. Vizyondan kalkmadan bir g├Âz atabilirsiniz. Belki de kendiniz i├žin ÔÇť─░┼če Yarar Bir ┼×eyÔÇŁ yapm─▒┼č olursunuz. Sinemayla kal─▒nÔÇŽ

(Umur) #3639

San─▒r─▒m sormas─▒ en uygun yer buras─▒.

Leyla ile Mecnun izlerken yap─▒lan g├Ândermeyle akl─▒ma gelen bir film var. Ad─▒ gelmedi tabii ki. B├Âyle bir film var m─▒ emin bile de─čilim :sweat_smile:

┼×├Âyle, bir adam bebekken gemide bulunuyor ve gemide b├╝y├╝yor. Hayat─▒ boyunca da gemiden d─▒┼čar─▒ ad─▒m─▒n─▒ atmam─▒┼č. Onu anlat─▒yor. S├Âyleyebileceklerim bu kadar :sweat_smile:

(Hakan) #3640

K├╝├ž├╝len Hayatlar, Norve├žli bir bilim adam─▒n─▒n a┼č─▒r─▒ n├╝fusa ├ž├Âz├╝m olarak insanlar─▒ 13 santimetreye k├╝├ž├╝ltmeyi ke┼čfetmesi ve bunu 200 y─▒l i├žinde ger├žekle┼čecek global bir d├Ân├╝┼č├╝m olarak sunmas─▒ sonras─▒nda olacaklar─▒ hayal ediyor.