Sinema Salonu ­čŹ┐

(KartaL) #4067

Art─▒k Mark Ruffalo ya bak─▒nca yamuk a─č─▒zl─▒ kambur goril hulk geliyor akl─▒ma. Adam─▒n oyunculu─čunu zaten sevmiyordum art─▒k iyice g├Âz├╝me bat─▒yor.

(Muhsin Bayram) #4068

E─čer yapacak daha iyi bir i┼činiz yoksa Phil Lord ve Chris MillerÔÇÖ─▒n senaryo yaz─▒m─▒ ├╝zerine konu┼čtu─ču ┼ču konferans─▒ izleyin derim. ├çok resmi bir konferans gibi g├Âr├╝nse de ilk 10 dakikas─▒nda bile ├žo─ču komedi filminden daha ├žok e─člendiriyor.

(ÔÇťDaisy Ridley FanboiÔÇŁ ) #4069

2017 De─čerlendirmesi: Y─▒l─▒n En K├Ât├╝ Filmleri

Bir y─▒l─▒ daha bitirmek ├╝zereyiz. Sevgili da─č─▒t─▒mc─▒lar─▒m─▒z nedeniyle ├Âd├╝l sezonunda adlar─▒ an─▒lan pek ├žok filmi halen g├Âremedim. Festivallerde de ka├ž─▒rd─▒─č─▒m bu filmler nedeniyle g├Ân├╝l rahatl─▒─č─▒yla en iyi filmler listesi yapam─▒yorum. Lakin her y─▒l oldu─ču gibi bu y─▒l da izledi─čim filmlerden ├žo─čunu k├Ât├╝ buldu─čum i├žin upuzun bir y─▒l─▒n en k├Ât├╝leri listesi yapabiliyorum ama tabii ki bu yaz─▒da b├╝t├╝n k├Ât├╝ filmleri irdelemeyece─čim. ├ç├╝nk├╝ say say bitmez k├Ât├╝ filmler.

YILIN EN K├ľT├ťLER─░:
Justice League: Sadece DCÔÇÖnin de─čil, y─▒l─▒n da a├ž─▒k ara en k├Ât├╝lerdendi. Neredeyse her a├ž─▒dan d├Âk├╝l├╝yor: Efektler (b─▒y─▒k efekti en k├Ât├╝s├╝ olsa da kalan─▒ da bir o kadar k├Ât├╝), Danny Elfman imzal─▒ m├╝zikler, oyunculuklar (Gal Gadot her zamanki gibi kadronun en k├Ât├╝s├╝), aksiyon sahneleri, diyaloglar, k├Ât├╝ karakter, kahramanlar, s├╝rprizlerÔÇŽ 300 milyon dolar harcanan bu filmin en k├Ât├╝ taraf─▒ysa kahramanlar─▒n─▒ iticile┼čtirmi┼č olmas─▒. ├ľzellikle BatmanÔÇÖin t├╝m karizmas─▒n─▒n itinayla par├žalanmas─▒n─▒ izlemek t├╝m filmi izlemekten daha k├Ât├╝yd├╝. Joss WhedonÔÇÖ─▒n filmi MarvelÔÇÖa yakla┼čt─▒rmak i├žin her yere berbat espriler soku┼čturmas─▒ da kulaklar─▒ kanatt─▒. Snyder, DCÔÇÖnin en k├Ât├╝ se├žimlerinden demi┼čtim s─▒k├ža, ama galiba -MarvelÔÇÖdan kovulmu┼č- Whedon ondan da k├Ât├╝. ElfmanÔÇÖ─▒n m├╝zikleriyse filmi izlerken dahi unutuluyor, kariyerinin en k├Ât├╝ m├╝zikleri olabilir.

The Snowman: Hem oyuncu kadrosu, hem de Tomas Alfredson nedeniyle epey merak etti─čim The Snowman de en k├Ât├╝lerden. S├╝r├╝kleyici ve heyecanl─▒ bir kitaptan uyarlanan film senaryonun % 15 kadar─▒n─▒n ├žekilmemesi nedeniyle daldan dala atlay─▒p iki saat boyunca hi├žbir ┼čeyi (seri katilin ├žocuklu─ču, seri katil olma nedenleri, kad─▒nlar─▒ kar ya─č─▒nca ├Âld├╝rme nedeni, dedektifin alkolikli─činin nedenleri, eski dedektifin konuyla ilgisi vs), hi├žbir karakteri -dedektif Hole ve seri katil dahil- do─čru d├╝r├╝st anlatamadan, bir saniye dahi geremeden, ├╝st├╝ne t├╝rl├╝ mant─▒k hatalar─▒yla dolarak sona eriyor. En ac─▒ deneyimse Tinker Tailor Soldier SpyÔÇśda gerilimli atmosferin kral─▒n─▒ olu┼čturan AlfredsonÔÇÖun burada d├Âk├╝ld├╝─č├╝n├╝ g├Ârmek. Alfredson senaryonun tamam─▒n─▒ ├žekmi┼č olsa bile film vasata bile eri┼čemeyecekti, 2 saatlik g├Âr├╝nt├╝ler bunu kan─▒tl─▒yor. Dile─čim Michael FassbenderÔÇśin yoku┼č a┼ča─č─▒ yuvarlanan kariyerini d├╝zeltmesi, AlfredsonÔÇÖun bir daha bu denli berbat bir film yapmamas─▒. Ayr─▒ca senaryonun % 15ÔÇÖini ├žekmeyi nas─▒l unuttunuz?
Breathe: Andy SerkisÔÇÖin ilk filmi, Theory of EverythingÔÇśin k├Ât├╝ bir kopyas─▒, ki Theory de vasat bir filmdi kan─▒mca. Fakat BreatheÔÇśi daha k├Ât├╝ h├óle getiren ┼čey fel├žli adam─▒n ve ona y─▒llarca bakan e┼činin duygular─▒na, d├╝┼č├╝ncelerine, hayal k─▒r─▒kl─▒klar─▒na, zorlu ya┼čamlar─▒na en fazla be┼č dakika de─činiyor olmas─▒. Hatta e┼činin d├╝┼č├╝ncelerine de─činilmiyor bile. SerkisÔÇÖin ve senarist William MonahanÔÇÖ─▒n ├žiftin bu zorlu ya┼čama katlanmalar─▒n─▒n tek nedeni olarak a┼čk─▒ ├Âne s├╝rmeleri filmi daha da k├Ât├╝ k─▒l─▒yor. Andrew Garfield da bir iki sahne d─▒┼č─▒nda parlam─▒yor. Claire FoyÔÇÖa da oyunculu─čunu g├Âsterebilece─či kadar alan a├ž─▒lm─▒yor.
Song to Song: Alt─▒ y─▒l ├Ânce ├žekilen bu film sonunda bu y─▒l kar┼č─▒m─▒za ├ž─▒km─▒┼čt─▒ ama ke┼čke iptal edilseydi de ├ž─▒kmasayd─▒. Terrence MalickÔÇÖin The Tree of Life filmiyle birlikte de─či┼čen sinemas─▒n─▒n (art─▒k senaryo yazm─▒yor olu┼ču) son ├Ârne─či oldu Song to Song: Berbat aforizmalar ve diyaloglar/monologlar, dakika ba┼č─▒na on kesme, kli┼če ├Âtesi ├Âyk├╝s├╝, kimin eli kimin cebinde belli olmayan-pembe dizilerden hallice ili┼čkiler a─č─▒, soundtrack listesindeki hi├žbir ┼čark─▒y─▒ on saniyeden fazla ├žalmama sa├žmal─▒─č─▒ -11. saniyeden itibaren telif ├Âdeniyor galiba(!)- (filmin ad─▒ ┼čark─▒dan ┼čark─▒ya olunca en az─▒ndan ┼čark─▒lara doyaca─č─▒z sand─▒k, ama o da olmad─▒)ÔÇŽ Emmanuel LubezkiÔÇÖnin ┼čahane g├Âr├╝nt├╝ y├Ânetmenli─čini ├ž─▒karsan─▒z geriye bombo┼č bir film kalacak, ki y─▒llard─▒r vasat alt─▒ filmler yapan Malick cephesinde bu durum ┼ča┼č─▒rt─▒c─▒ de─čil. ─░lkokul ├Â─črencisinin kompozisyonu kadar derin olan bu filme ba┼čyap─▒t muamelesi yapanlara ise denecek bir ┼čey yok tabii. Velhas─▒l y─▒l─▒n ├Âm├╝r t├Ârp├╝lerinden.

Guardians of the Galaxy Vol. 2: ─░lk film, MarvelÔÇÖ─▒n e─členceli olmay─▒ ba┼čaran filmlerindendi, ki benim a├ž─▒mdan say─▒lar─▒ az. Hem e─člendirip hem de nostaljinin dibine vurmu┼čtu ilk film. Karakterleri de sevimliydiler. Onlar─▒n d├╝┼čmandan tak─▒m olma yolculuklar─▒ da fena i┼členmemi┼čti. ┼×ark─▒ listesi ise iyiydi. ─░kinci film ilkinin ba┼čard─▒─č─▒ hi├žbir ┼čeyi ba┼čaramay─▒p ilkinin epey k├Ât├╝ ve inan─▒lmaz s─▒k─▒c─▒ bir kopyas─▒ olmu┼č. Resmen ilkinin ekme─či yeniyor iki bu├žuk saat boyunca. Soundtracki tats─▒z, k├Ât├╝ karakterleri daha da tats─▒z, babal─▒k mefhumunun i┼členi┼či k├Ât├╝ÔÇŽ Ye┼čil├žam seviyesindeki dramas─▒ ve berbat romantizmi filmi iyice ├žekilmez k─▒l─▒yor. Bebek Groot da on dakika ge├žmeden t├╝m sevimlili─čini yitirmeye ba┼čl─▒yor. Sonu├žta Gunn bu kez MarvelÔÇÖ─▒n k├Ât├╝ i┼člerinden birisine imzas─▒n─▒ atm─▒┼č.
Kong: Skull Island: MarvelÔÇÖ─▒n en k├Ât├╝ taraf─▒ s─▒k├ža k├Ât├╝ filmler, nadiren ortalama ├╝st├╝ filmler yap─▒yor olmas─▒ de─čil, HollywoodÔÇÖu belki de ebediyen de─či┼čtirmi┼č olmas─▒. Art─▒k b├╝t├╝n st├╝dyolar MCU gibi evren (universe) yaratmak istiyorlar. Warner Bros. bunu King Kong ve GodzillaÔÇÖn─▒n ba┼č─▒n─▒ ├žekti─či canavarlardan olu┼čan MonsterVerseÔÇÖ├╝yle ba┼čard─▒. Evrenin GodzillaÔÇśdan sonraki ikinci filmi Kong: Skull Island en az Godzilla kadar k├Ât├╝, i┼čin k├Ât├╝s├╝ GodzillaÔÇśn─▒n ayn─▒s─▒. King Kong, Godzilla gibi embesil insanlar─▒n kurtar─▒c─▒s─▒ haline getiriliyor, insanlar canavarlardan Kong sayesinde kurtuluyorlar. Efektler ve g├Âr├╝nt├╝ y├Ânetmenli─čiyle renk paleti iyi, kalan─▒ ├ž├Âp. Kli┼če ├Âtesi, derinliksiz karakterleri, zorlama ve k├Ât├╝ mizah─▒yla bir s├╝re sonra bu film de ├žekilmez oluyor.
Gifted: Amazing Spider-Man ikilemesinde berbat bir performans ortaya koyan y├Ânetmen Marc Webb ikinci filmden sonra seriden kovulunca ba─č─▒ms─▒z sinemaya d├Ânse de toparlanamad─▒ gitti, tek hitli (500 Days of Summer) bir y├Ânetmen olarak kalmaya devam ediyor. Bu y─▒la s─▒─čd─▒rd─▒─č─▒ iki filmden ilki olan Gifted t├╝r├╝n k├Ât├╝ kli┼čelerini biraraya getiren ba─č─▒ms─▒z bir film. Dahi oldu─ču anla┼č─▒lan k├╝├ž├╝k bir k─▒z, onu ├žok seven amcas─▒, k─▒z─▒n evlatl─▒─č─▒n─▒ al─▒p onu bir ├╝niversiteye g├Ândermek isteyen anneannesi ve k─▒z─▒n ilkokuldaki ├Â─čretmeniÔÇŽ Karakterler bunlar, bu karakterlerden olu┼čturulan ├Âyk├╝ daha ├Ânce bin kez i┼členmi┼č benzerlerinden farkl─▒la┼čm─▒yor, hi├ž de ├Âyle bir niyet ta┼č─▒m─▒yor. Ba┼č─▒ndan sonuna dek s├╝rprizsiz, dramas─▒ k├Ât├╝ bir film. Webb bu filmi takip eden filmi The Only Boy Living in New YorkÔÇśla da toparlanamad─▒, bakal─▒m ne zaman 500 Days of Summer seviyesine ├ž─▒kacak.

The Mummy: Yabanc─▒ sitede birisi ÔÇťBu filmi daha ├Ânce hi├ž film ├žekmemi┼č Alex Kurtzman de─čil de, canavarlar─▒ sevip onlara sayg─▒ duyan Guillermo del Toro ├žekmeliydi,ÔÇŁ demi┼čti. del Toro y├Ânetse iyi bir film olur muydu bilinmez, ama bu denli berbat olmazd─▒. The Mummy her taraftan d├Âk├╝len, ├╝zerinde en az bir y─▒l daha d├╝┼č├╝n├╝lmesi gerekirken hemen ├žekilen, sonu├žta tren enkaz─▒ndan farks─▒z filmlerden. G├Ârevimiz TehlikeÔÇśden kopyalanm─▒┼č aksiyon sahneleri s─▒k─▒c─▒, ├Âyk├╝s├╝ mant─▒ks─▒z, mizah─▒ (Kong: Skull IslandÔÇśta oldu─ču gibi) berbat, karakterleri tek boyutlu, karakterlerin birbirleriyle ili┼čkileri inand─▒r─▒c─▒l─▒ktan uzak, gerilimi k├Ât├╝, oyuncular─▒n performans─▒ vasat alt─▒ÔÇŽ O kadar k├Ât├╝ ki 2000ÔÇÖlerde TVÔÇÖde s─▒k├ža izledi─čimiz eski serinin dahi gerisinde kalmay─▒ ba┼čar─▒yor. O kadar k├Ât├╝ bir filmdi ki UniversalÔÇÖ─▒n Dark UniverseÔÇś├╝n├╝ ba┼člar ba┼člamaz bitirmi┼č olabilir. Evrenin ikinci filmi belirsiz bir tarihe ertelendi, zaten DrakulaÔÇÖdan, MumyaÔÇÖdan, Van HelsingÔÇÖten, Kurt AdamÔÇÖdan Marvel benzeri bir evren yaratma fikri iyi de─čildi bence.
The Dark Tower: Y─▒llarca ├žekilemeyen, 10 y─▒ld─▒r haz─▒rl─▒k a┼čamas─▒nda olan bu filmi bu y─▒l izledik. Sonu├ž ┼ča┼č─▒rt─▒c─▒ de─čildi. Film ├žok k├Ât├╝. Bunun pek ├žok nedeni var. ─░lki SonyÔÇÖnin 13 ya┼č ve ├╝st├╝ kitleyi ka├ž─▒rmak istemedi─či i├žin ┼čiddetli sahnelere yer vermemesi, di─čeri filme orta b├╝t├že (60m$) ayr─▒lmas─▒, bir di─čeri ekibin k├Ât├╝ veya deneyimsiz ki┼čilerden olu┼čmas─▒. Filmin senaristleri aras─▒nda Akiva Goldsman yer al─▒yor, ki kendisi k├Ât├╝ bir senarist. Filmi ├žeken Nikolaj Arcel ise bu t├╝r filmlerde deneyimsiz birisi. Sonu├žta ortaya k├Ât├╝ bir film ├ž─▒kt─▒, roman serisini sevenleri ├╝zd├╝. Bir roman serisi daha ilk filmle katledilmi┼č oldu. Halbuki ├žok iyi senaristlerle, 17 ya┼č s─▒n─▒r─▒yla, b├╝y├╝k bir b├╝t├žeyle ve iyi bir y├Ânetmenle ├žekilse y─▒l─▒n kaliteli fantastik filmlerinden olabilirdi. Zira romanlarda iyi bir film i├žin pek ├žok ┼čey mevcut. Bakal─▒m dizisi ne kadar k├Ât├╝ olacak.

Di─čerleri: Arnold SchwarzeneggerÔÇÖli dram filmi Aftermath (fikir iyi, i┼členi┼č k├Ât├╝), Jamie FoxxÔÇÖl─▒ yeniden ├ževrim Sleepless (her ┼čeyi k├Ât├╝), Zoey DeutchÔÇÖlu Groundhog Day ├žakmas─▒ Before I Fall (tel tel d├Âk├╝l├╝yor), James GrayÔÇÖin filmi The Lost City of Z, Gerard ButlerÔÇÖl─▒ A Family Man, Dwayne JohnsonÔÇÖl─▒ Baywatch (komik de, e─členceli de de─čil), Arjantin yap─▒m─▒, Ricardo DarinÔÇÖli Nieve negra (├ž├Âz├╝m b├Âl├╝m├╝ filmin tamam─▒ndan k├Ât├╝), Trey ShultsÔÇÖ─▒n bombo┼č filmi It Comes at Night, Matthew VaughnÔÇÖ─▒n ilk devam filmi Kingsman 2, Ethan HawkeÔÇÖl─▒ bombo┼č aksiyon filmi 24 Hours to Live, George ClooneyÔÇÖnin Matt DamonÔÇÖl─▒ yeni filmi Suburbicion, Charlize TheronÔÇÖl─▒ Atomic Blonde, NetflixÔÇÖin pek ├žok filmi: King uyarlamas─▒ GerardÔÇÖs Game, ─░spanyol komedisi (!) El bar, ter├Âr komedisi (!) Fe de etarras, manga uyarlamas─▒ Death Note, aksiyon filmi Wheelman (├Âzetle DriveÔÇś─▒n ve LockeÔÇś─▒n ├žakmas─▒)ÔÇŽ bu y─▒l─▒n di─čer k├Ât├╝ filmleri.

(ÔÇťDaisy Ridley FanboiÔÇŁ ) #4070
  1. bak─▒n─▒z da ki her yazar─▒n ÔÇśÔÇśmarvel sinemay─▒ mahvediyorÔÇÖÔÇÖ kafas─▒n da olmas─▒nda nefret ediyorum.
  2. marvel ya ortalamÔÇÖ─▒n alt─▒ film yap─▒yor ya da ├╝st├╝ film yap─▒yor daha k├Ât├╝s├╝n yapm─▒yor.
  3. marvelÔÇÖi demedi di─čer ┼čirketler evren kurarken boktan filmler yap─▒n diye.

(Gizem) #4071

Hi├ž de k├Ât├╝ bir film de─čildi bence

(KartaL) #4072

Yaw he he.

(meta) #4073

Ridley Scott tam huysuz, aksi ihtiyara d├Ând├╝ as┼čldkas

About Blade Runner 2049: ÔÇťI have to be careful what I say. I have to be careful what I say. It was f**king way too long. F**k me! And most of that scriptÔÇÖs mine.ÔÇŁ

Blade Runner 2049 i├žin: ÔÇťDediklerime dikkat etmeliyim. Dediklerime dikkat etmeliyim. Gere─činden fazla uzundu am─▒na koyim. Hay dilimi sikeyim. Ve o senaryonun ├žo─ču benim.ÔÇŁ

(Salih Alp G├Âk├žek ) #4074

Prometheus ve The MartianÔÇÖdan sonra ciddiye almamaya ba┼člad─▒m kendisini.

(Mrs Mercedes'i Ar─▒yor) #4075

MartianÔÇÖ─▒ neden sevmedin be Fransuvam?

(ÔÇó) #4076

MartianÔÇÖa neden bu kadar g├Âm├╝l├╝yor ya, bence e─členceli filmdi.

(Salih Alp G├Âk├žek ) #4077

Kitab─▒n─▒ ├žok severek okumu┼čtum, film ona g├Âre biraz zay─▒f kalsa yine be─čenirdim de, ├Âzellikle sonunu de─či┼čtirmeleri ve filmin kitaba g├Âre ├žok zay─▒f kalmas─▒, genel olarak da zay─▒f bir i┼členi┼čin olmas─▒ so─čutmu┼čtu beni. O kadar adayl─▒─č─▒ da hak etmedi bence.

(Mrs Mercedes'i Ar─▒yor) #4078

Kitab─▒n─▒ ben de okudum ve kitaba g├Âre vasat. ├ľzellikle kitaptaki samimiyet yoktu ama gene de MartianÔÇÖ─▒ sevmi┼čtim.

(Salih Alp G├Âk├žek ) #4079

Fena bir film de─čildi ama kitab─▒n─▒ ├žok sevince, ister istemez insan─▒n be─čenisi d├╝┼č├╝yor.

(meta) #4080

Ben de kitab─▒ filmi izledikten sonra okudum. Kitaptaki detayl─▒l─▒k yok tabii ki filmde ama fena bi uyarlama de─čildi bence. G├Ârsel olarak olduk├ža iyi yans─▒t─▒ld─▒─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorum mesela, Matt Damon iyi uymu┼čtu karaktere, m├╝zikleri de ho┼čtu. Mars taraflar─▒n─▒ ├žo─čunlukla sevmi┼čtim, D├╝nya taraf─▒ biraz daha iyi olabilirdi tabii.

(Salih Alp G├Âk├žek ) #4081

Kitab─▒ filmi izlemeden ├Ânce okuyunca ister istemez be─čeniyi etkiliyor. Filmi izledikten sonra okuyunca kitap, filmde g├Ârd├╝─č├╝n g├Ârsellere g├Âre ┼čekillendi─či i├žin be─čeni biraz daha makul seviyede oluyor. Bence de fena bir film de─čil ama o y─▒l─▒n yoklu─čunda fena g├Âklere ├ž─▒kar─▒ld─▒. MarsÔÇÖtaki baz─▒ sahneler de fazla aceleye getirilmi┼čti, Matt Damon bence de karaktere ├žok uymu┼čtu, sonunu da de─či┼čtirmeselerdi ├žok daha iyi olurdu.

(ÔÇťDaisy Ridley FanboiÔÇŁ ) #4082

(meta) #4083

PTA hayranlar─▒ i├žin keyifli bi podcast

(The Godwoken) #4084

Listede hak etmeyen tek insan─▒n Vin Diesel olmas─▒.

(KartaL) #4085

Bir siz eksiktiniz.

(Gizem) #4086

Bir ┼čey sormak istiyorum bir filmin hangi sinemalarda vizyona girece─čini g├Âsteren bir site var m─▒? Gidece─čim sinema gelecek filmleri sitesine yazmam─▒┼č :confused: