Size göre İkinci Dünya Savaşı'nın kilit/dönüm noktası?

(Melik Murat) #1

Ben kendi fikrimi söyleyeyim, bana göre İkinci Dünya Savaşı'nın en önemli mihenk taşı Stalingrad Muharebesi'dir.

23 Ağustos 1942'de Axis, yani Mihver Devletleri'nden 5 devlet (Almanya, İtalya, Romanya, Macaristan, Hırvatistan) Sovyetler Birliği'nin güneyinde bulunan Stalingrad şehrine çok büyük güçle saldırıya geçti. Bu kadar büyük bir orduyla yüklenmelerinin nedeni şehrin en az Moskova ve Leningrad kadar büyük bir endüstri merkezi olması ve Sovyetler'in son dayanaklarındandır.

Kışın gelmesiyle Mihver Devletleri kuşatmayı çok uzun sürdüremedi ve toparlanan Sovyet orduları 2 milyon asker ile Mihver Devletleri'ni geri kovalamaya başladı. Bunun sonucu olarak Mihver Devletleri doğu cephesinde çok büyük kayıplar verdi ve cepheleri geriledi. Almanlar'ın çok güvendikleri 6. Orduları'da yok edildi.

Bana göre en önemli nokta budur İkinci Dünya Savaşı'nda.
Peki size göre hangi olay/muharebe savaşın kilit noktasıdır?

(Hazar Hazarlı) #2

yogun kis sartlari ve almanlarin moskova'da yaptiklari yanlis hamleler savasin kirilma anidir bence.

sovyetleri paramparca eden 6. ordu artik moskova'da -30 dereceye ve kizil orduyla birlikte savasan sovyet halkina daha fazla dayanacak gucleri kalmayinca, geri cekilmek zorunda kalip almanlarin sonunu getirdi. hitler'in kis sartlarini aldirmadan surekli taarruz emri vermesi de alman ordusunu cok yipratti ve sonun baslangici oldu.

(Melik Murat) #3

Hatta burada Mustafa Kemal Atatürk'ün Birinci Dünya Savaşı'nda Almanya için yaptığı yorum İkinci Dünya Savaşı'nda bile geçerliliğini korumuş. Bunlar neredeyse kelimesi kelimesine olan şeyler.

(Iron Man) #4

Almanların Rusyaya girmesi. Buz gibi hava az beklesene Hitler. Ne bu acele

(Anıl Can) #5

Bence dönüm noktası İngiltere'nin Almanya'nın hava saldırılarına karşı dayanabilmesi oldu.Almanya'nın hava saldırıları başarılı olsa İngiltere düşecek belki de Hİtler Rusya'ya saldırma gereksinimi duymayacaktı.Gerçi o kibirde bir insan yine de saldırmaz mı bilemiyorum.Konuyu açan arkadaşa teşekkür ediyorum.

(Melik Murat) #6

Ben teşekkür ederim ve cevabın gayet iyi. Hitler'in egosu savaşı nasıl yönlendirirdi tabi orası muamma.

(Mehmet Can) #7

Stalingrad ve Normandiya çıkarmasını sayabiliriz ama enigma gibi arka planda gerçekleşen olayları gözardı etmemek lazım.

(I sexually Identify as an Attack Helicopter. Ever since I was a boy I dreamed of soaring over the oilfields dropping hot sticky loads on disgusting foreigners. People say to me that a person being a helicopter is Impossible and I’m fucking retarded.) #8

Japonya'nın Amerika'ya savaş açması
İtalya(Rezil Ülke)
Hitler'in verdiği aptalca kararlar
Bana göre Normandiya daha kilit bir nokta.Çünkü tek şansları vardı.Çıkarma başarısızlıkla sonuçlansa herhalde başka bir çıkarma söz konusu olmazdı.Allies olmadan Sovyetler tek başına ne yapabilirdi bilinmez.

(Mrs Mercedes'i Arıyor) #9

Hitler'in sabırsızlığı ve gaza gelmesi derim.

(Melik Murat) #10

Allies olmadan Sovyetler yani şimdi bence şöyle, Sovyetler o kadar iç Rusya'ya çekildi ki Almanlar'ı bildiğin o soğuk coğrafya yuttu. O kadar geniş bi coğrafyada Sovyetler kendi içlerine kadar çekilince Almanlar da haliyle çok etrafa dağıldı, bu da sonlarını getirdi diye düşünüyorum.

(I sexually Identify as an Attack Helicopter. Ever since I was a boy I dreamed of soaring over the oilfields dropping hot sticky loads on disgusting foreigners. People say to me that a person being a helicopter is Impossible and I’m fucking retarded.) #11

Napolyon'un başına da aynı şey geldi.Fakat Almanların Stalingrad da kaybetmesinin sebebi o değil şehire girip orada savaşması.Sokak savaşları Almanları tüketti ve hızlı ilerleyişlerini durdurdu.Kızıl Orduyu da tebrik etmek lazım adamlar kaç ay savunuyorlar.

(Deus Meus) #12

Leş İtalya'yla müttefik olunması. İtalya'nın hiçbir katkısı olmadı Almanya'ya. Ayak bağı oldular resmen. İtalyasız savaşı kazanma ihtimalleri çok yüksekti.

(Melik Murat) #13

Bunu da buraya bırakmazsam içimde kalırdı.

(Mert Özden) #14

Elbette Captain America deneyi.

(Althide) #15

Hitler ı büyük yapan şey Wehrmach tır bence
Erich von Manstein
Himmler
Rommel gibi generalleridir
ve 2. Dünya savaşının kaybedilmesinin en büyük nedeni de Hitlerin kendisidir bana soracak olursanız
entelektüel ve elit kesimi ülkeden kovalayacak kadar düşünme yetisine sahip bir lider(?)

Ha birde Churchill in Hitleri kışkırtması ve Hitlerin bunu yutmasıda var

(I sexually Identify as an Attack Helicopter. Ever since I was a boy I dreamed of soaring over the oilfields dropping hot sticky loads on disgusting foreigners. People say to me that a person being a helicopter is Impossible and I’m fucking retarded.) #16

Durduk yere falan değil Rusya da petrol bol.Savaş uzadığı için daha fazla hammaddeye ihtiyaç duyuyordu Almanya .Rusya'yı alırsan Karadeniz'e oradan İrana oradan da Hindistan'a ulaşabilirsin.Direk aşağı inerek Orta Doğu ya da ulaşabilirsin buralara ulaşırsan İngiltere'nin diğer sömürgeleriyle bağlantısını kesebilirsin.

(Melik Murat) #17

Bu nedenlerden ziyade sadece saldırma nedeni zıt ideolojiler bile olabilir. En az yahudilere kadar komünizme karşı duyduğu nefret.

(Althide) #18

Evet haklısınız bu konuda, Bakü petrollerine ulaşıp Japonya ya kadar ulaşan bir hat yapılması planlanmış temelde
Savaşın son yıllarında kömürden elde edilen sıvılarla hareket ettirilmiş birlikler
Saldırı Planı Mart 1941 ken Mussolini Çuvallayınca 11 Hazirana çekilmiş

(I sexually Identify as an Attack Helicopter. Ever since I was a boy I dreamed of soaring over the oilfields dropping hot sticky loads on disgusting foreigners. People say to me that a person being a helicopter is Impossible and I’m fucking retarded.) #19

(EddieBoy) #20

1942 kışı sonrası Afrikada Erwin Rommel'in geri çekilmesi ve Afrikayı yüzbinlerce esirle Müttefiklere bırakması bunun yanında Stalingrad'da "Hain" Friedreich Paulus'un 6. ordusunun teslim olması sonun başlangıcı olmuştur. Ardından gelen 2. Kursk Muhaberesi'nin kaybı Mihveri saldırıdan savunmaya çekmiştir.

Nazilerin sosyolojik sapkınlıkları da kırılma sayılabilir. İşgal edilen Polonya ve Ukrayna topraklarındaki halkın Alman sevgisine rağmen , Başta Göring'in "insanlık dışı" zihniyeti bu bölgedeki çok önemli bir destekten mahrum kalmalarına yol açmıştır ki bunu Rusya-Ukrayna-Polonya işgal topraklarından çok hızlı şekilde geri çekilmelerine neden olmuştur.

Vichy Fransa hükümetinin büyük donanma gücünün Amiral François Darlan komutasında tamamen Müttefik safına geçmesi Akdeniz'de Mihveri bitirmiştir.

İkinci Cephenin nereden açılması gerektiği tartışmasında Türkiye'nin savaşa katılıp Edirne'den bir cephe açılması değilde Sicilya'dan ABD destekli cephe açılması da bizim açımızdan kırılma noktası sayılabilir.

Bu maddelerden hangisi en dehşet kırılma noktası bilemedim hepsi birbirinden kırıklı :kissing_heart: