Size göre İkinci Dünya Savaşı'nın kilit/dönüm noktası?

(I sexually Identify as an Attack Helicopter. Ever since I was a boy I dreamed of soaring over the oilfields dropping hot sticky loads on disgusting foreigners. People say to me that a person being a helicopter is Impossible and I’m fucking retarded.) #21

Bu başlık yüzünden şimdi HOI4 de Almanya alıp İngilizleri tokatlamaya gidiyorum.

(Burak ) #22

Dunkirk'ü de unutmayalım. Almanlar İngiliz müttefik ordusunu tamamen yok edebilirlerdi.
Midway savaşında japon uçak gemilerinin hepsinin yok edilmesi sonucu Pasifik hakimiyeti tamamen müttefiklere geçti hem havada hem denizde.
Gerçi ben tek bir kırılma noktası göremem. Almanya Rusya'ya girdi, Japonya Pearl Harbour'a saldırdı ve ABD savaş dahil oldu. Yani Japonya Pearl Harbour'a saldırmasaydı; ABD savaşa girmezdi diyemem. Veya Almanya Rusya'ya yürümeseydi; Rusya herşeye kayıtsız kalırdı da diyemem. Önünde sonunda bu ülkeler savaşa dahil olacaktı. Belki 5-6 sene daha uzun sürerdi 2. Dünya Savaşı.

(Refik Alp Çağdaş) #23

Stalingrad Muharebesi tabii ki sonun başlangıcıydı. Ama bence en önemli dönüm noktası 1943 de Alman Hava Kuvvetlerine ABD ve İngiltere tarafından yapılan saldırıydı. Hava hakimiyetini kaybetmesi Almanların sonu oldu.

(Burak) #24

Sadece bu konudan en az 4 finale girmiş bir Uluslararası İlişkiler mezunu olarak ABD'nin savaşa dahil olması diyebilirim. İngiltere ve Fransa'ya yaptığı yardımlar da etkili olmuştur muhakkak ama savaşa fiili olarak katılması Almanya'yı korkuttu bence. Almanlar yayılmacılıktan vazgeçip mevcut sınırları korumaya yöneldi resmen tedirginlikten. Bu sebepten de Stalingrad biraz daha sembolik anlam taşıyor diyebiliriz.

(Burak ) #25

Korktuklarını sanmıyorum ama sonuçta tüm dünya üzerlerine gelince zaten kaybetmeye mahkumdular. ABD'nin savaşa dahil olmasını şöyle irdeleyebiliriz. Japonlar uçak gemilerini yok edemediler çünkü Pearl Harbour'da değildiler. Japonlar Midway'de bütün uçak gemilerini kaybedince pasifikteki hakimiyet Müttefiklerin eline geçti. Eğer ABD uçak gemileri Pearl Harbour'da yok edilseydi ABD'nin gücü çok büyük ölçüde düşecekti. O zaman Pasifik'te Japon üstünlüğü olacaktı. Belki ABD Afrika ve Avrupa'ya asker çıkarmaktan çok Pasifik'teki Japon tehditine yoğunlaşacaktı. O da Almanlar'ı çok rahatlatacaktı.

(Burak) #26

ABD'nin bütün tarihi saman altından su yürütmek deyiminin tanımı adeta joker kart gibiler. Kendilerini ne yapıp edip bir şekilde savaşa sokucaklardı zaten. Ayrıca bu konuyla ilgili Oliver Stone'un "ABD'nin Gizli Tarihi" belgeselini öneririm. 2. Dünya savaşı ve ABD'nin o dönem yaptıklarıyla alakalı ilginç bilgiler var.

(Güray Orçun) #27

Kesinlikle Barbarossa harekatı. Hitler için hüsran, Stalin için yeni bir ışık olmuştur

(Ege) #28

Stalingrad? Çok dönüm noktası var ya da hikayeleştirip, büyütüyorlar olayı bilemiyorum ama Kuzey Afrika'da olduğu gibi hava şartlarının hesaba katılmaması -aynısını Napolyon da yapmıştı yanılmıyorsam- feci kayıplar verdirtti. SSCB orada daha çok asker kaybetse de nüfusu daha fazla olduğundan Almanya kadar etkilenmedi. Bir de kendi ülkesi, savunan daima biraz daha avantajlıdır. Zaten savaşı geniş bir haritaya yaymak zorladı Almanya'yı. Bir de İngiltere'yi bombalayan uçakların yakıtlarının yetmemesi ilginç bir olay. Ona çözüm bulsalar iş değişebilir, İngilizler çökebilirdi.

(I sexually Identify as an Attack Helicopter. Ever since I was a boy I dreamed of soaring over the oilfields dropping hot sticky loads on disgusting foreigners. People say to me that a person being a helicopter is Impossible and I’m fucking retarded.) #29

Napolyon'dan çok Rus ordusu akıllıca taktik uyguladı.İçlere doğru çekildiler çekilirken tüm kaynakları su gibi yıkıp çekilmeye devam ettiler.Yorgun ve aç olan Fransız ordusu ağır kayıplar verdi.Yanlış hatırlamıyorsam ordunun yarısı zaten soğuk,açlık,susuzluktan gidiyor.Almanların hatası hızlı ilerleyişlerini Stalingrad da durdurmaları yoksa Almanlar bir çok cephede kazandılar.

(Ege) #30

Almanya zaten savaşın genelini önde götürdü ama Rusya o kadar büyük ki git git bitmiyor ve yanılıyorsam düzelt, kışa da sarkınca tanklar, arabalar -Vosvoslardı sanırım :D- çalışmadı, dondu o soğukta. O hava koşulu ayrı, koskoca bir ülkede kalmak ayrı. Rus cephesi direkt kilit ya ama oranın da en kilidi Stalingrad bana göre.

(I sexually Identify as an Attack Helicopter. Ever since I was a boy I dreamed of soaring over the oilfields dropping hot sticky loads on disgusting foreigners. People say to me that a person being a helicopter is Impossible and I’m fucking retarded.) #31

Hepsini almana gerek yok zaten Rusya'nın önemli toprakları Karadeniz ya da İran'a kadar olan bölümü oraları ele geçirince zaten beyaz bayrak çekerlerdi.

(Cenk Atasoy) #32

Stalingrad'ın doğu cephesinin çöküşüne giden, savaşın sonuna zemin hazırlayan muharebe olduğu genel olarak kabul görmüş bir fikir. Ancak araştırdığım kadarıyla Stalingrad'ın bu dönüm noktası oluşu, genelde sanılanın aksine, bir şehir kaybetmek ya da asker kaybetmekten çok ordunun üzerinde bıraktığı psikolojik etkilerle de açıklanıyor. Benim de fikrim bu yönde.

Haritaya bakarsanız eğer, şimdiki adıyla Volgograd'ın Moskova'nın baya güneyinde ve hatta doğusunda olduğunu görebilirsiniz. Moskova'yı almak için kuzeydeki savaşların önemi çok daha büyüktü. Yanlış anlaşılmasın Stalingrad'ı almak Almanya'nın savaşı kazanmak adına yaptığı en önemli hamlelerden biriydi. Hem Sovyetler'in güneyini kontrol altına alabileceklerdi hem de Stalin'in ismi verilen şehrin alınması psikolojik savaşta da avantaj demekti. Ama öte yandan Moskova'nın düşmesi savaşı bitirebilirdi.

Demek istediğim şu: Sovyetler için hayati anlam ifade eden Stalingrad, Almanlar için o kadar da hayati olmak zorunda değildi. Mesela, şehri kaybetseler bile kuşatmaya devam edebilmiş olsalar yeterli olabilirdi belki. Ancak kayıpları o kadar büyüktü ki (yaklaşık 1 milyon!) yenilgiden sonra Sovyetler karşısında bir daha, özellikle psikolojik olarak, tutunmaları mümkün olmadı. Diğer cephelerde haberler yayıldığında büyük tedirginlik olduğu söyleniyor. Bu yenilginin yankılarıyla başlayan süreçte, zaten biliyorsunuz ki, Berlin'e kadar geri çekildiler.

Şunu da eklemekte fayda var; Normandiya çıkarması bu yenilgiden 16 ay sonra. Yani Avrupa'da savaşı bitiren hamle oydu ama bir Stalingrad değil sanki.

Niye gece gece bu araştırmaya girdim ben de bilmiyorum :slight_smile:

(I sexually Identify as an Attack Helicopter. Ever since I was a boy I dreamed of soaring over the oilfields dropping hot sticky loads on disgusting foreigners. People say to me that a person being a helicopter is Impossible and I’m fucking retarded.) #33

Şehri kaybettiler zaten,kötü olan içerde Alman ordusunun hapis kalması.Epey de uğraştılar kuşatmayı yıkıp orduya ulaşmak için ama başaramadılar.

(evethearteyes) #34

Tabii ki de Dunkirk Tahliyesi. Çünkü Nolan filmini yapıyor. Bi de sebep mi soracaksınız? (Fanboylukta çağ atladım)

(sergen) #35

kaybetmesine neden olan şey zaten beklemesi, savaş daha karın yogun olarak yağmadığı bir zamanda başlıyor ancak birlikler moskovaya varmadan baska birliklere yardim için dağılıyor sonra bir araya geldiklerinde karşılarında daha iyi hazırlanmış bir rus ordusu ve kara kış çıkıyor. tank avantajları olmasına rağmen bunu kullanamıyor çünkü pek çok tank o kış şartlarında donup kalıyor.

(Özkan) #36

Dönüm noktası , kanıtlanmış olduğu üzere , Stalingrad'dır . Alman kuvvetleri aceleci davrandı , sonuç taktik yok BAM BAM .

(Burak) #37

Christopher Nolan'dan sonra yaşayan en büyük Nolan'cı sen misin dostum bari bu başlıkta yapma be :d

(evethearteyes) #38

Yok be abi altı üstü top 10'imde 9 tane Nolan filmi var fanboyluk mu bu yani :d

(Dreamer) #39

Nolan filmleri arasında tek başına ayakta duran o yüce filmi merak ettim şu an.

(evethearteyes) #40

Kendisi daha gösterime girmedi. Önümüzdeki yaz vizyona giriyor. İkinci Dünya Savaşı filmi.