Star Wars Galaksisi ­čîî

(─░nad─▒na Reylo(Geekiz ama ergeniz)) #2690

├ľyle bir ├Âdeyecek ki hem de,istemese bile devam ettirmek zorunda oldu─ču ┼čeyler var

(├Â─čnk├╝) #2691

De─čerini bilemedik.

(Berdan ) #2692

Prequellerin g├╝zel filmler oldu─čunu ge├ž ke┼čfetmek sen

unnamed%20(1)

(├ľmer Ta┼čkaya) #2693

Prequellerin toptan hakk─▒ yeniyor ciddi oranda ya. Bu beni ├╝z├╝yor.

(i) #2694

Prequeller adamd─▒r.

Var b├Âyle bir ┼čey. Revenge Of The Sith d─▒┼č─▒nda -ki onun bile hakk─▒n─▒n tam olarak verildi─čini d├╝┼č├╝nm├╝yorum- di─čer iki film ciddi anlamda underrated kalm─▒┼č.

(Geek Velet) #2695

Allah! Prequel m─▒ konu┼čuluyor. Vallaha PrequellerÔÇÖ─▒n ikinci filmi evlat utand─▒r─▒yor. Her Sahnesi!!! :open_mouth: Ama gel g├Âr ki muhte┼čem finale ├žok iyi bir y├╝zey haz─▒rl─▒yor. Evet, Attack Of The Clones tek ba┼č─▒na 5/10ÔÇÖluk bir film gibi durabilir. Ama Prequel d├╝nyas─▒na katt─▒─č─▒ ┼čeyler ile ├žok iyi bir ┼čey ba┼čar─▒yor. Attack Of The ClonesÔÇÖun en k├Ât├╝ yan─▒ Phantom Menace ile ayn─▒. ├çok iyi fikirleri ├žok k├Ât├╝ uyguluyor. Ama o fikirlerin devam─▒n─▒ izledi─čimiz RoTSÔÇÖde muazzam uygulan─▒ncaÔÇŽ:metal:

(├Â─čnk├╝) #2696

Yoo asl─▒nda ilk izledi─čimden beri ├žok seviyorum ve bir ├žok a├ž─▒dan orijinal seriden bile daha iyi buluyorum, sadece sevmedi─čim baz─▒ k─▒s─▒mlarda (├Âzellikle yeni filmler ile birlikte) biraz haks─▒zl─▒k etti─čimi d├╝┼č├╝n├╝yorum. ├ť├ž filmi birlikte tek olarak ele al─▒nca ger├žekten ├žok ba┼čar─▒l─▒ bir b├╝t├╝n olu┼čturuyor bence.

(─░nad─▒na Reylo(Geekiz ama ergeniz)) #2697

Bence o filmleri k├Ât├╝ yapan 2 ┼čey vard─▒
-Jar Jar
-2.film Anidala

(ÔÇťDaisy Ridley FanboiÔÇŁ ) #2698

Prequel ben de seviyorum ama k├Ât├╝ filmler yani bunun kabul etmek laz─▒m. Bunun haricinde bir g├╝n 2.kez b├╝t├╝n filmler ba┼čtan sona kadar izleyece─čim.

Eeee Anakin-padme a┼čk─▒?

(Berdan ) #2699

K├Ât├╝ filmler falan de─čil ama bunu d├╝md├╝z kabul ettirmeye ├žal─▒┼čman baya─č─▒ sa├žma olmu┼č.

Jar Jar ├žok ├Ânemli bir yere sahip de─čildi.
Anakin Padme a┼čk─▒n─▒ seri olarak ele ald─▒─č─▒nda eskiden g├Âze batan noktalar ├žok rahats─▒z etmiyor. Hatta TLJÔÇÖ─▒ d├╝┼č├╝n├╝nce bu a┼čk─▒n tutarl─▒ ve yerinde oldu─ču net belli oluyor.

(─░nad─▒na Reylo(Geekiz ama ergeniz)) #2700

Bak─▒n sadece 2.film dedim, o ┼čelale alt─▒ sahneleri falan

(ÔÇťDaisy Ridley FanboiÔÇŁ ) #2701

Ya Allah a┼čk─▒na s─▒rf yeni ├╝├žleme k├Ât├╝ ├ž─▒kt─▒ diye prequel iyi demek sa├žmal─▒k bence bana at─▒rmay─▒n o rezil diyoluklu sahneleri ayr─▒ca ilk 2 filmi RazzieÔÇÖlar aday olmu┼č bir ├╝├žlemeden bahsediyoruz.

(ÔÇťDaisy Ridley FanboiÔÇŁ ) #2703

Buna i┼čte kat─▒l─▒yorum.

(├Â─čnk├╝) #2704

─░zninizle Shakespeare ├Âvece─čim,

George LucasÔÇÖ─▒n Shakespeare sevgisi malum, ilk ├╝├žlemeden beri dikkatli g├Âzlerin ka├ž─▒rmad─▒─č─▒ bu etkilenme ├Âzellikle prequel ├╝├žlemede bolca var. K─▒l─▒├ž sahnelerinden tut love interestÔÇÖin geli┼čmesine kadar bu ├žok bariz hissediliyor, fakat Shakespeare hayranlar─▒n─▒n da gayet yak─▒ndan bildi─či ├╝zere Shakespeare demek upuzun ve ├žok kar─▒┼č─▒k diyaloglar, monologlar demek. MercutioÔÇÖnun BenvolioÔÇÖya normal sohbetleri aras─▒nda bir s├Âz├╝ne kar┼č─▒l─▒k olarak verdi─či boyumdan uzun, 5 dakikal─▒k replikler var ve bu replikler her t├╝rl├╝ figure of speechÔÇÖi i├žeren ve edebi de─čeri ├žok y├╝ksek c├╝mlelerden olu┼čuyor. Benzer ┼čekilde Juliet ile RomeoÔÇÖnun balo ve balkon sahneleri, Lady MacbethÔÇÖin Macbeth ile olanhemen t├╝m sahneleri ve Petruchio ile ShrewÔÇÖun birlikte olan sahneleri bu karakterlerin t├╝m motivasyonlar─▒n─▒ i├žeren ├žok ├Ânemli diyaloglara e┼člik etti─či i├žin hikaye anlat─▒m─▒nda zerre aksama olmuyor.

Peki bunlar─▒ neden anlatt─▒m? ├ç├╝nk├╝ bir Shakespeare hayran─▒ ve ├žok iyi bir evren yarat─▒c─▒s─▒ olarak George Lucas ├žok k├Ât├╝ bir diyalog yazar─▒. Padme ve AnakinÔÇÖi yaln─▒z b─▒rak─▒p y├╝zlerce saat konu┼čturabilecek senaryoyu yaz─▒p sonras─▒nda ├žok k─▒sa ve maalesef edebi de─čeri ├žok d├╝┼č├╝k, karakterlerin yap─▒p ettiklerinin motivasyonunu tam yans─▒tmayan diyaloglar yazm─▒┼č. Hikayeyi ta┼č─▒mas─▒ gereken diyaloglar k├Ât├╝ olunca, maalesef bu filmlerin a┼čk y├Ân├╝ ├žok zay─▒f kal─▒yor. Bunun d─▒┼č─▒nda olaylar─▒n geli┼čimi gayet iyi, hatta politik alt yap─▒ ve dark-sideÔÇÖa ge├ži┼č ├žok iyi i┼členmi┼č fakat dedi─čim gibi romance olaylar─▒nda diyalog ├žok ├Ânemli. Ke┼čke daha i┼či bilen birisi yazsaym─▒┼č ┼ču diyaloglar─▒ ve biraz daha zaman ayr─▒lsaym─▒┼č.

(ÔÇťDaisy Ridley FanboiÔÇŁ ) #2705

Abi benim ├žo─čunlukla o filmler k├Ât├╝ dememim sebebi bu dedi─čin o diyoluklar bir az daha iyi olsa oyunculuklar s─▒r─▒tmaz kimse k├Ât├╝ demez.

(─░nad─▒na Reylo(Geekiz ama ergeniz)) #2706

Sonunda biri tam olarak o sahnelerde ki rahats─▒zl─▒─č─▒m─▒ dile getirebilmi┼č.Diyaloglar o kadar bay─▒kt─▒ ki,love story de bundan nasibini bir hayli al─▒yordu .

(Berdan ) #2707

Yeni ├╝├žlemeden ├žok ├Ânce filmleri izleyip be─čendi─čimi ve iyi buldu─čumu s├Âyleyim de kafandan bu tarz gereksiz ├ž─▒kar─▒mlar yapma.

Diyaloglar iyi de─čil ama sahneler bo┼č de─čil. Hikayeye iyi hizmet ediyor ve bir amac─▒ var. Bu y├╝zden TLJ ├Ârne─čini verdim, ne kadar aralar─▒nda devasa farklar da olsa.

Ciddiye al─▒nacak tek bir yan─▒ olmayan bir ┼čey.

(├Â─čnk├╝) #2708

Fakat ┼č├Âyle de bir ┼čey var, bir filmi (├Âzellikle Shakespearean bir dil kullanma iddias─▒nda olan bir eser ise) ta┼č─▒yan ┼čey diyaloglar─▒ olabilse de bu k├Ât├╝ diyaloglu bir filmi otomatik olarak k├Ât├╝ yapmaz. Star Wars gibi fantastik eserler ile drama/tragedya tiyatrosu ayn─▒ ┼čeyler de─čildir, o y├╝zden de─čerlendirme yaparken diyaloglar─▒ bu kadar ├Ân plana almaya gerek yok. E─čer diyaloglar illa ├Ânemli diyorsan─▒z da zaten ilk Star Wars filminden beri Lucas droidÔÇÖlere daha iyi diyalog yazan ve bu diyalog i┼čini pek de beceremeyen biri, t├╝m filmlere otomatik bir eksi puan vermeniz laz─▒m ki bu da prequelÔÇÖlar─▒n bu ┼čekilde ele┼čtirilmesini ├žok da ge├žerli k─▒lm─▒yor.

(ÔÇťDaisy Ridley FanboiÔÇŁ ) #2709

Vallahi ben original ├╝├žleme de prequelÔÇÖlar da ki kadar k├Ât├╝ diyoluklar ve oyunculuklar izledim hat─▒rlam─▒yorum. Siz ne derseniz deyin bir film i├žin diyoluklar ├Ânemlidir. ─░ster fantastik bir film olsun ister s─▒radan bir a┼čk film ve bir film diyoluklar ve oyunculuklar k├Ât├╝yse o film k├Ât├╝ filmdir bence.

(Geek Velet) #2710

Ben b├╝t├╝n filmleri 17 kez izledim. :slightly_smiling_face: