Star Wars: The Last Jedi

(Geek Velet) #467

Rey mi?

(Geek Velet) #468

Bu spotu izledikten sonra filmle ilgili beklentim: Saçma twistler yapmaya çalışmazlarsa çok güzel olma potansiyeli var. Bir de Rian Johnson’ın açıları çok güzel duruyor. Ama renkler çok hatlı olduğu için rahatsız etti. Ama büyük ihtimalle filmi izlerken ona takılmam.

(Doğukan) #469

Luke Luke, hani bir de onun Karanlık taraf görünümlü bir resmi var ya.

(Hakan) #470

(“Daisy Ridley Fanboi” ) #471

(y) #472

(ahmet kara) #473

(Ertunç Doğan) #474

Ama sudan korkan kedi gibi Rey den korkuyor.

(Oozaru) #475

Bu haberin üstüne meşalemi söndürdüm, silahımı kılıfına soktum. Tişikkirler Mark Hamill

(fza) #476

Keşke film çıkmadan önce, böyle açıklama yapmasaydı.

(Palyaço gibi giyinen ucubelerle kötü bir geçmişimiz var!) #477

Star Wars serisinin ilk üçlemesi 1977 – 1983, ikinci üçleme 1999-2005 arasında çekilmişti. Son üçleme ise 2015’teki The Force Awakens‘la başlamıştı ve henüz adı bilinmeyen bir filmle 2019’da tamamlanmış olacaktı. Fakat The Last Jedi’ın yönetmeni ve yazarı Rian Johnson‘ın da söylediğine göre yeni bir üçleme de kapıdaymış.

Bu kez Skywalker ailesini anlatmayacak olan üçlemenin nasıl olacağını gerçekten merak ediyoruz. Ama insan demez mi; “Bir soluklanın be kardeşim!” diye?

Ayrıca Star Wars’ın televizyon serisi de 2019 sonunda yayınlanmış olacak.

Haber bu şekilde. Sanırım yapımcılar ‘‘Paranın Yüzü Sıcaktır’’ moduna geçtiler.

(ozando) #478

Bu filme dair birkaç temel beklentim var:

1. Luke; kendini şaşırmış, akli melekelerini kaybetmiş, yolundan sapmış biri olarak gösterilmesin. Mark Hamill’ın bu filme ve karaktere karşı duyduğu rahatsızlık, “Ben bu biçim gücü daha önce de görmüştüm, o zaman çok iplemedim ama şimdi korkuyorum” falan diyor ya gözleri pörtletmiş. Umarım bahsettiği o biçim güç, First Order’ın silah gücü falandır. Rey’in gücünden bahsediyorsa gerçekten kahrolacağım. Sen saf kötü güçten beslenen imparatorla yüzleşmiş bir insansın, kötücül güç deneyleri sonucu ortaya çıkmış Anakin’in oğlusun. Son jedi dönemine yetişmesen de düzenin en büyük ustası Yoda’dan eğitim aldın, Obi-Wan Kenobi gibi jedi düzeninde belki de yozlaşmayan tek insan akıl hocandı. Senin güçten korkmak gibi bir lüksün yok Grand Master. Sen gücün evladısın. Hayatında güç nedir bilmeyen bir kızcağız dağı taşı çatlattı diye ürkmek falan senin genetik kodunda yok.

2. Rey’e, çoluk çocuk franchise’ın büyüsüne kapılsın diye, büyük bir paye verilecek, onu ne yazık ki kabullenmek zorunda kaldık. Hadi ilk filmde, karnındaki blaster yarasından dolayı, çocukluğundan beri eğitim gören Ben Solo’yu alt ettirdiniz. Şimdi bu filmde 3-5 eğitim gördü diye kendini bir şey sanıp Kylo Ren’in karşısına “Ben oldum façalı, seni devirmeye geldim” diye çıkarır, bir tur daha tokatlattırırsanız ne ciddiyet kalır ne bir şey. Luke abimiz böyle elini kaptırmıştı, bu kızcağız bu işin altından alnının akıyla kalkarsa 40 yıldır bir şekilde altı doldurulan lightsaber ve force kavramlarının içi bomboş kalır. Bir de bu kıza double-bladed lightsaber verin, 7. filmde o sopayı kullanmasının hiç anlamı kalmaz başka türlü.

3. Filme dair herkesin bildiği kadar detay biliyorum ama nolur nolmaz diye yapıştırdım bluru. Luke babamız, güç öğretisinin peşine düştü ve muhtemelen de karanlık taraf kadar yozlaştığını fark etti. O “It’s time for the jedi to end.” palavrası da muhtemelen bunu kastediyor. Hatta bu arada, “Lan aydınlık taraf böyle şerefsizmiş, babam zamanında iyi yapmış karanlığa düşerek.” diyerek karanlığın etrafından bir kısa tur atmış bile olabilir. 40 yıldır işlenen “Jedilar adam kere adamdır, hain sith lord al sana bomba” alt metni böyle çat diye çöpe atılmaz. Umarım makul bir şekilde açıklayabilirler. Çünkü bu adamın yanında, üç büyük güç kullanıcısının güç hayaleti var, az biraz yolundan sapsa “Hele bir soluklan yeğenim o iş öyle değil.” diye alırlar gazını. Luke’u bir şekilde, bir zamanlar grey jedi denen, gücün ortasına itecekler ki aydınlığın son temsilcisi Rey kalsın. (bkz: Last jedi) (bkz: Madde 2) Rebels’ta Bendu denen, geyiğe benzeyen ama aslında geyik de olmayan force-sensitive yaratığa boşu boşuna okutmadılar o “Gücün bir aydınlık tarafı, bir karanlık tarafı, bir de ortası vardır; ben ortada duruyorum.” tiradını. Gücün ortası var ama nasıl işlenecek, göreceğiz. Marvel’ın Darth Vader çizgi romanlarında karşımızda çıkan barash vow meselesi de bir şekilde buraya girer diyordum ama ilgili sayıyı okuyunca bu yeminin jedi düzeni tehlikeye girince bozulabildiğini anladım, jedi düzeni biteli zaten yıllar oldu, ayrıca Luke’un jedi düzenini savunmak gibi bir kaygısı da yok gibi görünüyor.

Güzel bir film olmasını ümit ediyorum ama çok umudum yok. Trailerlardan gördüğüm kadarıyla uzay savaşı sahneleri hayli keyifli olacak gibi görünüyor. Filme dair, olumlu bir havada beklediğim tek şey de o zaten.

(“Daisy Ridley Fanboi” ) #479

Bence rey’in için de bilmediğimiz bir güç var. Ve Luke bu yüzden ondan korkuyor. :slight_smile:

Aynen katılıyorum. :slight_smile:

(Cenker Karace) #480

Bu sahnede bence öldürmüyor leia’yı , orda bir saldırı oluyor , arkada millet yürüyor ediyor çünkü. :sweat_smile:

(Süt Satan Kabadayı (İBO)) #481

Az önce, Star Wars 8’in yönetmenin bir işi olan Looper’ı izledim. Hayatımda harcadığım gereksiz zamanlardan biri OLABİLİR. Bilimkurguyu çok sevmeme rağmen “-Vaktimi harcamaya değer miydi?” dedim. İnşallah Yeni filmi böyle yapmaz. (“Yapmaz”dan çok; inşallah “yapmamıştır” daha mantıklı gibi) Neyse, çıksa da izlesek ya. Kötü mötü, Star Wars izleyeceğiz sonuçta. Bir Falcon’u görsek, iki ışın kılıcı, biraz force falan… Zaten coşarız. Hele bir de güzel bir senaryo-oyunculuk-CGI-sinematografi uyumu da varsa…

(ÖEÜ) #482

Affına sığınarak soruyorum. Star Wars evreninin herhangi bir yerinde, ‘‘gelmiş geçmiş en büyük force kullanıcısı Palpatine veya Vader dır. Bundan sonra da onlardan büyüğü gelmeyecektir’’ diye bir kural var da ben mi bilmiyorum? Öte yandan Luke fragmanda ‘‘Daha önce bu saf, ehlileştirilmemiş gücü bir defa gördüm’’ diyor. Yani karanlık veya aydınlık tarafın gücünden öte, yontulmamış ve kontrolsüz bir güçten bahsediyor. Palpatine veya Anakin’in gücü, Luke onlarla karşılaştığında çoktan eğitilmiş ve kontol altına alınmıştı.

Luke, Vader’ın karşısına Yoda’yı birkaç tur sırtında taşıyarak, bir posta da amuda kalkarak çıkmıştı ya, Ölüm Yıldızı’nı, ilk kez X-wing uçuran biri olarak hedef bilgisayarını kapatarak patlatmıştı ya…
Star Wars evreninde buna ‘‘potansiyel’’ diyoruz. Herhangi bir spor veya sanat dalına karşı doğuştan yeteneği olan birinin, yıllarca pratik yapmış bir kimsenin seviyesine çok daha kısa zamanda gelebilmesi gibi düşünmek lazım. George Lucas yapınca şapır şupur sevip, aynı haltı sırf Disney yedi diye önyargı ile yermek ne kadar yanlış.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #483

Genel olarak katılıyor gibiyim ama Luke X-Wing kullanmadan önce de zaten gayet iyi bir pilottu, filmde söylüyor bunu.

(JR Ewing) #484

Rey ve Luke’un kısa sürede bu kadar güçlü gösterilmelerini düşününce, en beğendiğim Star Wars serisinin Prequel Trilogy olmasının ne kadar yerinde olduğunu tekrar görmüş oldum.

Bir yanda mind trick’i başarıszlıkla sonuçlanan Qui-Gon Jinn, diğer yanda bir anda en güçlü olan Rey ve Luke.

(ozando) #485

Luke’un şaşırmasını normal kabul ederim, endişelenmesi bile bi yere kadar kabul edilebilir ama ürkmesi, korkması yanlış. Benim sıkıntım yüzündeki o anlamsız korkuyla. Hayatının 40 yılını güce adamış bir jedi’ın, ne olursa olsun, korkması doğru gelmiyor bana. Hiçbir jedi’ı ya da güç kullanıcısnı korku içinde görmediğimiz için kabullenemiyorum belki de.

Star Wars evreninde buna ‘‘potansiyel’’ diyoruz. Herhangi bir spor veya sanat dalına karşı doğuştan yeteneği olan birinin, yıllarca pratik yapmış bir kimsenin seviyesine çok daha kısa zamanda gelebilmesi gibi düşünmek lazım.

O açıdan bakınca Kylo Ren’in potansiyelinin Rey’den çok daha yüksek olması lazım, hiç eğitim görmemiş olsa bile seçilmiş kişinin torunu bu adam sonuçta. Gücün soybağıyla güçlü bir ilişkisi var. Bir de -detayını bilemiyoruz ama- küçüklüğünden beri eğitim alıyor. Yeni Jedi Tapınağı’nı dağıtabilecek kadar bir kapasitesi var, demek ki boş beleş bir karakter değil.

Luke, X-Wing’e ilk defa biniyorduysa da Tatooine’in en iyi pilotlarından biri olduğunu işaret eden bir sürü sahne var. A New Hope’ta kesilen sahnede, sonradan hangarda karşılaştığı elemanla sohbet ediyor, eleman “Reis en iyimiz sensin, sen de gelseydin keşke” minvalinde konuşuyor. Sonra hangarda “Luke, Tatooine’in en iyilerinden biri” minvalinde bir laf da geçiyor. Luke X-Wing pilotu değilse de iyi bir pilottu.

Darth Vader ile Luke’un ilk düellosunda elini kaybetmişti Luke, ikinci düellodan önce “Bir zamanlar benim babam Anakin Skywalker olduğun gerçeğini kabullendim” sohbeti olmasaydı Vader yine ezer geçerdi Luke’u. Ha bir de Luke’un orada karanlık tarafa kayma mevzusu var, kıyafetle açıklanan. Hadi ezip geçemedi, Sidious öldürürdü zaten. Luke, Kylo Ren’in çeyreği kadar eğitim görmedi düşününce. Sadece saf gücü var diye, her ne kadar doğru işlenemese de, koskoca Kylo Ren’i Rey’e ezdirmek; bunca zamanlık birikime ayıp etmek oldu/oluyor/olacak benim düşünceme göre.

(“Daisy Ridley Fanboi” ) #486

Looper bence güzel bir filmdir. (Yönetmen sadece o işin izledim. ):slight_smile: