Star Wars: The Last Jedi

(Geek Velet) #507

Üç yıl içerisinde kendisini geliştirimez mi?

(JR Ewing) #508

Geliştirir de problem orada, daha ilk filmde geliştirdi. Hem de uzay gemisinde seyahat ederken. Yoda ve Obi-Wan’dan da çok kısa süre eğitim almış oldu.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #509

Yalnız o ilk filmde, o filmde hiç lightsaber duel’e girmedi. İkinci filmde de haftalar veya aylar sürüyor Yoda ile eğitimi.

(JR Ewing) #510

Gemide Obi-Wan ile konuşurken lightsaber’ı çalıştırmasından söz etmiştim. Yoda’dan söz etme sebebim üç senelik sürecin kısa bir bölümünü Obi-Wan ve Yoda’dan eğitim alarak geçirmesiydi.

(Yiğit Çanga) #511

Katılıyorum sana kesinlikle. Filmde tek sevdiğim yan Emily Blunt un oynamış olması…

(ozando) #512

Zaten altını doldururlarsa diyecek hiç lafım kalmaz, beğenirim ben filmi.

Benim sıkıntım tam olarak Disney’le değil de 40 yıllık bir seriyi sadece oyuncak satma projesi olarak gören Lucas Film yöneticileriyle. Yoksa Rebels olsun, çizgi romanlar olsun, ardı ardına gelen kitaplar olsun, Star Wars markasını hayatımızın iyice içine sokması olsun, Disney’in yaptığı işi seviyorum. Ama işte “Kız çocuklar örnek alsın, erkek çocuklar masum bir aşka tutulsun” diye yersiz parlatıyorlar yeni karakterleri. Altı dolsa ne ala ama dolamıyor.

Hadi Rey’de çok yoğun bir güç var diyelim, antik çağlardan kalma bir güç kullanıcısının güçleri bir şekilde Rey’e bulaştı vs. bir kılıf bulalım. Finn’e nasıl bir anlam yüklersek yükleyelim, elde kalıyor. Çocukluğundan beri asker olmak için yetiştirilen biri düzene nasıl isyan edebilir ki? İmparatorluk askerleri gibi gönüllülük esasına göre seçilse deriz ki, anlamamış bu işin böyle olduğunu vazgeçmiş. Ama yok, First Order ufaklıktan topluyor çocukları, beyin yıkama projesiyle üst düzey askerler haline getiriyor. Ki yanılmıyorsam Phasma kitabında Finn’in en başarılı stormtrooperlardan biri olduğu yazıyor, işinde bu kadar iyi birinin çat diye “Bu iş yanlış hacı ben kaçar” diyip uzaması mümkün değil.

Yine Poe Dameron denen, filmin yeni triosunun 3. olan pilotu neden sevmemiz gerektiğini bir türlü çözemedim. Biz bu evrende çok iyi pilotlar gördük, tanıdık, bildik. Anakin’in ağzında süt dişiyle pod race kazandığını gördük, yörüngede mekikler üstünden takla attığını gördük. Şu karakteri sevmek için bir makul gerekçe yok. Zaten normalde Jakku’ya düştüklerinde ölecekmiş de JJ vazgeçmişmiş. Rastgele film yapmak bu işte. Karakterin hiç derinliği yok, ölse de olur ama ölmesin, oyuncak satılacak.

(Emre) #513

Rian Johnson Breaking Bad’in Ozymandias bölümünü yönetmiş lan. Şimdi ilgimi çekmeyi başardı adam.

(Geek Velet) #514

Bir, Force onda çok yoğun, iki Obi-Wan, Üç sadece yavaş gelen ışınları karşıladı sadece.

(Geek Velet) #515

Finn ilk görevinde karar verdi kaçmaya. Sıhhiyeci olarak mı en iyi Stormtrooperlardan olacak?
:stuck_out_tongue_winking_eye:
Bu arada Poe hakkında katılıyorum. Sempatik birine ihtiyacımız var, ama bir işe yarasın da, hadi cesur olsun, e bir de para kasacağımız BB-8 de onun olsun, aaa
BB-8’in sadıklığıya R2D2’ya gönderme yaparız hem diye çıkmış bir karakter bence Poe Dameron. Ama Karakteri seviyor muyum, Evet.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #516

Yuh yani. Bu seride en iyi pilotluk sahnelerini Poe Dameron’dan gördük. Adam kaç Tie-Fighter indirdi tek seferde.

(Umur) #517

Şu sahne kanıt olmaya yetmez mi?

(Burak) #518

Poe Dameron şu yeni kadroda eski Star Wars ruhunu yakalayabilmiş tek karakter. Ve dolayısıyla eleştirilecek son karakter bence.

(JR Ewing) #519

Star Wars’taki pilotluk becerileri, öykünün seyirciye sevecekleri karakter sunmasından ibaret geliyor bana. Bu karakter çok kabiliyetli aynı zamanda da sempatik, buyurun sevin gibi sahneler oluyor bir nevi.

Filmler çok uzun yılları konu ediniyor, şimdiye kadar en iyi pilotlar hep Jedi’ların tarafından çıktı. Zaten uzay gemisi muharebelerinin bu serideki ana öyküye çok uzak olduğunu düşünüyorum. Maalesef filmlerin önemli bir bölümünü de bu sahneler kapsıyor.

İşte konunun en başında dediğim husus bu zaten, Anakin’de daha da yoğunken Obi-Wan’ın yanı sıra pek çok Jedi tarafından eğitilmişken bu kadar hızlı gelişme göstermiyor. Tabii Luke, yeni serideki Rey kadar abartılmamıştı. Onu da belirtmek lazım.

(ozando) #520

Bu seride en iyi pilotluk becerilerini Poe’da görmedik, CGI çok gelişti sadece. Hiçbir ek özelliği olmayan bir karakter, maksat bir de Hispanik olsundan fazlası değil malesef… Alt yapısı yok, derinliği yok. Olmasa “Yav acaba şöyle de bi karakter olsa nasıl olurdu” dedirtmez. Dediğim gibi, daha Jakku’ya düştüğünde ölecekmiş de JJ vazgeçmiş. Hikayenin işleyişine bir etkisi yok, BB-8’in güncel sahibi olmaktan fazlası değil.

(Fransuva'nın Ayranı) #521

Bence rey darth bane

(“Daisy Ridley Fanboi” ) #522

film de Fin stormtrooper olmadan önce sadece First Order için çalışan bir tesisacı olduğu söylendi yani o olay adamın ilk göreviydi.

1.'si @Easy_B dediği gibi Poe Dameron yeni seri de star wars ruhun yakalımış tek karakter.
2.'si film en iyi sahneleri saten onundu. ki @Audomarus_Fridia dediği gibi Bu seride en iyi pilotluk sahnelerini Poe Dameron’dan gördük.

(“Daisy Ridley Fanboi” ) #523

sadece tek bir film de gördüğümüz bir karakter için alt yapısı yok demek bence saçma aynın şey rey ve fin karakterleri için de geçerli. :slight_smile:

(Geek Velet) #524

Okay, Rey kadar abartılmadı. Ama yine de Luke Ani kadar iyi dövüşmüyor.

(ahmet kara) #525

(ozando) #526

Rey’in altı doldurulacak zaten, annesi bu babası bu, güç ile şuradan bağlı denecek. Finn’e eğitim hatası denecek, geçecek. Ama Poe ölecekti, sonra vazgeçtiler öldürmekten. Yani olsa da olur, olmasa da olur bir karakter. Poe Dameron diye ön plana çıkarılmasa da yerine herhangi bir Resistance pilotu olsa hikaye aksamazdı, anlatım bozulmazdı. Altı boştan kastım budur. Yoksa orijinal karakterler hariç hepsinin altı boş zaten.