The Dark Knight Trilogy

(fza) #203

Bence TDKR’nin en iyi tarafı, dövüşler dışında ki epik olan sahneleri acayip etkileyiciydi. Özellikle Batman’ın ortaya çıktığı ve peşine polis sürüsünün takıldığı, en sonunda orkestranın coşmasıyla bütün ekiplerin etrafını sarması filan.

(Y.F Apple Guru) #204

TDKR filmindeki en güzel şeylerden biri kendi nezdimde zaten epiklikti. Batman gibi bir karakterin her ama her sahnesi epik olmalı ve ben çakıldığı yerden çıkan karakter hikayelerine cidden bayılırım TDKR’de bunun olması da ayrı güzeldi benim açımdan.

(Umut Zeren) #205

I am one with the MUHİT, the MUHİT is with me!

(evethearteyes) #206

Biraz uzun bir yazı ama okumaya değer. Okuyun, üstüne tartışalım.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #207

yönetmen: karanlık prens iblis’in önde gideni nolan

Devamını birazdan okuyacağım.

Edit1:

nolan bu kadar sıradan bir adam değil. abd ideolojik propaganda masası şefi iblis nolan’ın bu yasayı nasıl kanıksattığını, sadece kanıksatmakla kalmayıp birey hak ve özgürlüklerine karşı big brother’a, insanların gerçek’i sorgulamamasına, sistemin kölesi olmaya nasıl razı ettiğini anlatırken bu filmdeki gemi sahnesi üzerinden sosyal deneyi de ele alacağız.

Okuyamayabilirim de şimdi…

Edit2:

kapitalist yaşam tarzının ve düzenin bekçisi batman, 11 eylül sonrası küresel stratejinin 3 aktörü washington, pentagon ve hollywood’un flörtü ile yeniden diriltildi. yalan kanıksatma ustası ve hakikat düşmanı nolan, panik hali ve dahi 11 eylül saldırıları ile ikiz kulelerin yıkılması travmasını, batman begins ile silmeye çalıştı.

Got you _8c3f3adf05726092c55d9bc0cb8c154e

Edit3:

sonrasında harvey nutuk çekmeye devam ediyor. şehri korumak için demokrasinin askıya alınabileceğini söylüyor. demokrasi’nin ne denli öcü bir şey olarak gösterildiği bir başka film daha vardı: 300 ( 2006 ) . yönetmeni de zack synder’dı, bu ismi de unutmayın.

:alnınavuranemoji:

Bahsettiği, Harvey’nin demokrasiyi “öcü gibi gösterdiği konuşma” :
batman’i kim atadı ?
biz atadık. şehrimizi o pisliklerin ele geçirmesine izin veren herkes.
ancak burası demokrasi harvey.
demokrasi tehlikeye girince romalı’lar demokrasiyi askıya alır ve bir kişinin şehri koruması için yetki verirdi…

Edit4:

bu harvey’in konuşması yani ideolojik propaganda, filmin her anında karşımıza çıkacak. şimdi joker’in mafya ile konuştuğu sahnedeyiz, suçlularımız italyanlar, ruslar, zenciler ve onunla da işbirliği yapan bir çinli’miz var. buraları hızlıca geçiyorum, hollywood ideolojisini bilen herkes buraları çözebilir.

Bahsettiği suçluların film değil çizgiroman kökenli olduğu gerçeği.

Edit5:

birincisi bruce, lau’nun ne iş çevirdiğini öğrenmek için hesaplarını inceliyor, ikincisi reese batman’in gerçek kimliğini fark ediyor, üçüncüsü joker batman’den halka gerçek kimliğini açıklamasını istiyor, dördüncüsü gordon vuruluyor, beşincisi rachel bruce’a onu bekleyeceğini söylüyor. şimdi buna ekleyeceğimiz bir diğer anlatı da harvey’in ben batman’im dediği sahne. bu altı sahne gemi sahnesi ile filmin en önemli sahneleri.

bu sahnelerin tamamı yalan ve gerçek’leri saklamak üzerine kurulu.

önce bruce lau’nun hesaplarını inceleyerek suç şebekesi ile bağlantılarını ortaya çıkarıyor. şimdi de nolan, reese meselesini lucius fox ile hallediyor: gerçek’i bilebiliyor olabilirsin ama bunu açıklamanın sonunu düşündün mü ? gerçek’i açıklamaya bir tehdit.

Gazoz soğuk içilir, intikam soğuk yenen bir yemektir, demek ki gazoz şirketleri gazozun intikam tadında olduğunu düşünmemizi istiyor.

Edit6:

harvey’in ben batman’im yalanı joker’in yakalanmasını sağlıyor. işte yalanın faydası. onu yakalayan hem ailesine hem de halka öldüğü yalanını söyleyen gordon, işte yalanın bir faydası daha. şu an kendimizi kandırılmış hissetsek bile mutluyuz çünkü iyi bir sonuca ulaştık. üzerine gordon terfi ödülünü de alıyor joker gibi biz de seviniyoruz.

İdiotloji bilmeyenler için meali:
“Paranoyak kafa yapım ve sınırlı analoji anlama yeteneğimle bu filmden hiç alakasız bir mesaj çıkartmak istiyorum, bu yüzden hiç alakası olmayan şeyleri zorlama benzetmelerle birbirine bağlıyorum.”

(evethearteyes) #208

Çok mu saçma geldi ya :d

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #209

Kemoterapi faturamı sana göndereceğim.

(evethearteyes) #210

:smiley: Vallahi başlarda ben de baya cringe geçirdim de sahne sahne desteklediği kısımlardan sonra okumaya değer buldum. Ha hala saçma geliyor tabii :d

(Burak) #211

Hiç de saçma değil. Amerika yakın tarihine ilgi duyan herkes ucundan kıyısından mantıklı bulur bunları. İblis falan yazınca çomarın teki bir şeyler saçmalamış dedim ama durum farklıymış. Kendinize şu soruyu sorun, ABD’nin reklam yüzü olan Hollywood’da senaryosunu CIA’in onaylamadığı bir film çekilebilir mi? Kamu diplomasisi deniyor bu ABD’nin yaptığına. Bir fikri açık açık söylemeden önce beyinlere bunun olumlu bir şey olduğunu kazımak. Reklam, film, kitap, TV, gazete, makale, internet ile. Aklınıza ne geliyorsa. Dünyada bütün ülkeler kamu diplomasisinde ABD’yi örnek alır, manipülasyonda bir numaralar çünkü. Dışişleri Bakanlığı’nda tanıdığınız varsa kamu diplomasisini sorabilirsiniz, internetten kendiniz de araştırabilirsiniz. 2008 krizi ve Rises’taki borsa sahnesi aralarındaki en güçlü iddia bu arada, Nolan’ın önlenemez yükselişi de proje adamı olduğu iddialarını doğruluyor. Adam uzay filmi yapacağım diyor NASA bütün imkanlarını sunuyor yani düşünürseniz. Ben baya inandırıcı buldum.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #212

Yaptığı benzetme ve çıkarımların büyük bir çoğunluğu zorlama. Ne çizgiroman dünyasıyla ne de filmin yapım aşamasıyla ne de hikaye yazma teknikleri hakkında bir bilgisi var.
Dolayısıyla dedikleri, iddialarının hiçbirini kanıtlayabilecek nitelikte değil. Ancak iddialarının ön kabulüyle haklı görülebilir ki bu kendi içinde kısır bir döngüdür.

(İbrahim Kaya) #213

Zack baba da olaya detay olarak müdahil olmuş. Helal be Zack!

(evethearteyes) #214

Nolan gerçekten böyle bir düşünceyi hedeflediyse gözümde dünyanın en zeki yönetmeni olur :d

(Burak) #215

Kaba bir dil değil de ağdalı bir dil kullansaydı problemleri daha net ve anlaşılır ifade edebilirdi. Üstüne araştırmaya devam ederse ilginç şeyler bulabilir, ben içinde Hollywood’un geçtiği her şeyden nem kapıyorum açıkçası.

Edit: Komplo teorileri başlığı mı açsak bir tane?

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #216

İşte bu yüzden yazıya olumlu bir gözle bakıyorsun. Oysa yazı sadece üstünde tek taraflı düşünülmüş bir paranoya ürünü.

Eğer sorun, dilinde olsaydı, bu kadar bilgisizce yeltenilmezdi yazıya. Ki zaten dil problemi de kişinin mentalitesini gösterir, ofansif, agresif bir yazı dili kişinin adamakıllı düşünemediğinin ispatlarıdır.

Ki metinden çıkardığı sonuçlar da birazcık bile metin yazarlığı bilmediğini açıkça gösteriyor.

(Kid A) #217

Yalnız bir saniye. Sanırım bu yazıyı yazan şahıs Interstellar’ın ensest konusunu işlediğini söyleyen şahıs. Kullanıcı adı tanıdık geldi.

Okuyacağım varsa da sanırım okumayacağım aynı kişi ise.

Normalde ne yaparsın? Materyalden fikir çıkarırsın. Interstellar yazısını yazan adam ne yapıyor? Materyalleri fikrine göre şekillendiriyor.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #218

Aynı şey bu yazıda da var, dediğim gibi:

(evethearteyes) #219

Abooov aynı kişiyse kapa kepenkleri kapa.

(Kid A) #220

Aynıymış. Hatta Dunkirk için de yazmış bir tane.

(evethearteyes) #221

Paslasana sana zahmet.

(Kid A) #222

Adam Nolan’la kafayı yemiş. :scream: