The Dark Knight Trilogy

(‪Ya arkadaşlar Marvel çocukça diyenler cidden sıktı artık.13 yaşında çocuklar Dark Knight izliyor karanlık efekt görüyor sonra buraya geliyor hemen ''off çok büyük işi filmm marvel çok çocukçaa'' diyor.Marvel'da Daredevil,Blade,Ghost Rider‬) #21

Şu bağırıp çığırdıpı sahnelerde kendisi ama sakin konuştuğu sahnelerde efekt eklemişler. Daha önce de söyledim, belli ki Nolan'ın isteği o hırıltı.

(Burak) #22

Ben de başlarda Rises'ı üçlemeye yakıştıramıyordum ama son senelerde o kadar boktan filmler çıktı ki gözümde değeri arttı filmin. Sinemada Bane gibi bir tane eli yüzü düzgün villain çıktı mı son 5 yılda ? Nolan'ın en başarısız işi bile MCU veya DCEU'nun kendilerini başarılı olarak gördükleri işlerinden birçok konuda fersah fersah önde.

(Kid A) #23

Alemin derdi olmuşum...

(anon17803553) #24

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #26

Çok abarttınız yalnız?! Ortada Winter Soldier filan var yahu? Ne yaptınız siz o Rises'ı? Bana kalırsa BvS kat kat daha güzel film Rises'dan ama bu sadece benim şahsi kanaatim tabi. Yine de, Winter Soldier, Iron Man 3, Dr.Strange filan Rises'a uykularında on basarlar. Bane'de (Rises filminde) hiç de eli yüzü düzgün bir karakter değildi. Onu da belirtelim. Ha görüntü yönetmenliğine girersem küfretmeye başlatırsınız beni hayatımda ilk defa!

(Mert Özden) #27

Arkadaş başımıza ne geldiyse bu nolan'ın şahsi isteklerinden geldi zaten.

(anon17803553) #28

Zack Snyder filtre istiyor, Nolan hırıltı istiyor. Başımıza daha neler gelecek kim bilir.

(Kyle Reese) #29

Doğru. Man of Steel'i The Dark Knight'ımsı bir havaya soktu ve DCEU'nun ebesini belledi David S. Goyer'le birlikte.

(‪Ya arkadaşlar Marvel çocukça diyenler cidden sıktı artık.13 yaşında çocuklar Dark Knight izliyor karanlık efekt görüyor sonra buraya geliyor hemen ''off çok büyük işi filmm marvel çok çocukçaa'' diyor.Marvel'da Daredevil,Blade,Ghost Rider‬) #30

Ya ajwnkssnkwwmlwlwp. Unf post.

(Kid A) #31

Trilogy'e ayrı konu mu açılsa ne olsa acaba lan? Çorba oluyor burası sürekli.

(Şevval) #32

Hazır Batman 3'lemesi konusu açılmışken atayım bari​:joy::joy:

(anon17803553) #33

Adam yılların suikastçısı, daha yeni Batman olmuş birine kaybetmesi bana mantıklı gelmiyor.

(‪Ya arkadaşlar Marvel çocukça diyenler cidden sıktı artık.13 yaşında çocuklar Dark Knight izliyor karanlık efekt görüyor sonra buraya geliyor hemen ''off çok büyük işi filmm marvel çok çocukçaa'' diyor.Marvel'da Daredevil,Blade,Ghost Rider‬) #34

Ha ben de patlayan trenden kaçamamasına saçma dedin sandım.

(Brainsucker) #35

Şimdi burada sizlere Rises'ı sevmek için 5 sebebi sıralayacağım.

1-Gerçek bir süper kahraman hikayesi.Dark Knight harika filmdi evet.Ama kabul edelim bir Batman filminden çok Joker filmiydi.Süper kahraman filmi değil de Crime Drama türüne daha çok uyuyordu.Rises tam anlamıyla bir süper kahraman filmi.Filmin yıldızı kesinlikle Batman.Olması gerekende bu.

2-Tom Hardy! Filmin villain'ı Bane kesinlikle çizgiromandakinden daha ilgi çekici ve karizmatikti.Batman'i gerçekten zorladı,alt etti.İlk kavgaları çok iyiydi bence.Arkaya müzik konmaması çok hoşuma gitmişti,İki insan üstü karakterin kozlarını paylaşması.Teke tek.Çok sert.Batman'in belini kırması gibi güzel çizgiroman göndermeleride mevcuttu.(Son kavga pek iyi değildi evet,onu saymıyorum.) Kurduğu planda kısmen mantıklıydı.Tom Hardy'de zaten harika oynamış.Joker kadar akılda kalıcı bir villain oldu bence.

3- Gaza getirici sahneler.Evet bu filmde Batman'İn çöküşünü ve yükselişini görüyoruz.Kahramanların çöküş hikayelerini hep sevmişimdir.Çünkü ne kadar çok çökerlerse o kadar sağlamda kalkarlar.Film Batman'e önce kaybettirerek hem üzülmemizi hem de öfkelenmemizi sağlıyor.Kuyuya atıldıktan sonrada her çıkmaya çalıştığında kendini sorgulaması 'Neden düşeriz Bruce? Daha iyi kalkabilmek için' gibi replikleri falan sizi iyice gaza getiriyor.En sonunda o kuyudan çıkıp Bane'le yüzleşmeye gittiğinde ve onu alaşağı ettiğinde sizinde tüyleriniz diken diken oluyor.Batman'e olan hayranlığınız tekrardan tavan yapıyor.(Bu 8 yıl aradan sonra tekrardan ortaya çıktığı sahne içinde geçerli.)

4- Talia twisti.Bir çok kişi için saçma bir hikaye unsuru gibi gelebilir ama aslında oldukça etkileyici.Batman Bane'in yakasına yapışmış.'Where is the trigger?' diye bağırarak ağzını burnunu dağıtıyor.Bane ise 'Nasıl geri döndün?' diyerek şaşırıyor.Batman'de 'Kaçabilecek kadar güçlü olmayı bir tek kendin mi öğrenebilirsin sanıyordun.' diyerek lafı yapıştırıyor.İşte o anda Bane'den Batman'i dumura uğratacak o cevabı alıyoruz.'Ben hiç kaçmadım ki'.'Ama Ra's Al Ghul'un çocuğu kaçmayı başarmıştı' diyen Batman'in böğrüne saplıyor bıçağı Talia.'Ras Al Ghul'un çocuğu benim' diyerek.Cehennemde doğmuş olan o çocuk bizim Bruce'un en güvendiği kişilerden biriydi belki de.Bundan daha vurucu bir şey olabilir mi ya? (Ölüm sahnesine çok dalga geçilse de o kadar abartılacak kadar kötü olduğunu düşünmüyorum.)

5- Finali.İlk olarak Batman'in şehri için kendini feda ettiğini sandığımız o an çok iyiydi.İşte gerçek bir kahraman diye düşünmüştüm.İkinci filmde ettiği lafın hakkını vermişti.Batman şehrin ihtiyacı olduğu kahramandı.Bu fedakarlığı ise hiç bir zaman unutulmayacak olsa da kim olduğunu asla bilemeyeceklerdi.Onunda istediği buydu zaten.Batman Gotham şehrinden herhangi biri olabilirdi.Bu şehri korumak isteyen herhangi biri.Sadece maskeli bir adam değildi o.Bunu çok güzel vermişlerdi.Aslında bu ölümü bile planladığını sonradan öğrenmemiz ve Alfred'in onu hayal ettiği gibi mutlu bir şekilde görmesi hem Batman'in hazırlıklı olma geyiğine ihanet etmemiş hem de bizlere oldukça duygusal bir sahne izletmişti.
(Sondaki Batcave'e giren Joseph Gordon 'Robin' sahneside ayrı bir müthişti.)

İşte kendimce sebeplerimi böyle sıraladım.Baya bir yazmışım,daha da yazardım aslında.İlk iki film kadar iyi değil belki ama kesinlikle bu kadar gömülmeyi hak edecek bir filmde değil TKDR.

(Mert Özden) #36

Tahmin edilebilir Miranda twisti
Miranda'nın berbatlar berbatı ölüm sahnesi
Bane'in Bale'den bile kısa olması. O nasıl Bane?
Alfred'in Batman'e hiç yapmayacağı bir hareket yapıp terketmesi.
Berbat dövüş koreogrofileri
Batman'in kanser sesi.

Batman'in Gotham'ı hiç eğitmediği bir polis memuruna bırakıp, Selina ile cafe'de kahve içmesi.

(fza) #37

Deshi deshi basara basara. Tüylerim diken diken izledim o sahneyi, müthişti!

Bunda da arkada Zimmer'ın meşhur Batman Theme'i çalıyor. Offf, tüyler diken diken!! Bu üçlemede en sevdiğim şeylerden biri de bu tüyleri diken diken etme işini harika yapması.

(Brainsucker) #38

Sen bu filmde ayı gibi bir Bane bekliyorsan çok yanlış beklentilere girmişsin.Nolan'ın evreni hep realistik oldu.Sırf Bale'den kısa diye çamur atıyorsan kusura bakma ama biraz yüzeysel bakıyorsun meselelere.Süper kahraman filmi diye her şeyi çizgiromanla birebir aynı olacak diye bir şey yok.Farklı evrenler,farklı karakterler ki Tom Hardy oyunculuğuyla başarıyla Bane rolünü üstlendi bence.Sırf bir boy meselesinden dolayı bu kadar gömmemeliyiz.

Miranda twist'i tahmin edilebilir gelmiş olabilir ama ben ilk izlediğimde pek tahmin edememiştim.Şimdi tekrar izlesem belki ederim ama bu filmin sevmemin büyük bir sebebi değil zaten o twist.Filmi gömme açısından da çok önemli bir yer kaplamamalı.Ölüm sahnesi ise şu filmin bunca seneden sonra hala şu ölüm sahnesiyle gömülmesini anlayamıyorum ya.Tamam süper değil evet biraz göze batıyor ama berbatlar berbatı falan diyecek kadar ne var yani?

Sese yorum yapmıyorum.Gerçekten filmi bir ses üzerinden değerlendirecek değilim önceki filmlerde de buna benzerdi zaten.Alfred olayı dediğim gibi karakteri daha farklı ele almış Nolan.Normalde Alfred öyle bir şey yapmaz deyip o güzel sahneyi çöpe atmamak gerek.Koreogrofiler kötüydü ona katılıyorum.Filme yazdığım bir eksi hanesi o.

Gotham'ı hiç eğitmediği bir polis memuruna bırakmaya olayının arkasında ise bir mesaj var.Gotham şehrini düşünen ve korumaya çalışan herkes aslında bir Batman'dir demek için yapılan bir sahne.Maske aslında bir sembol sadece.Bir gün gerektiğinde başka biride o sembolü üstlenebilir.Bu yüzden nasıl Gotham'ı bırakır diye hemen atlamamak lazım.

Bu dediklerinden sadece dövüş koreogrofileri kısmına katılabiliyorum.Ama her şey de orada bitmiyor işte Snyder BvS'de güzel koreogrofili dövüşler hazırladı diye süper bir film mi oldu? Hayır.Bence sende filmle ilgili düşüncelerini tekrardan bir gözden geçir.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #39

Film sürerlilik açısından çok kötü, bak süreklilik demiyorum, sürerliliği az önce ben uydurdum (sanırım), şu manaya geliyor "Filmde görsel açıdan tek parça olma hissi" karşılayan başka bir terim filan vardır mutlaka ama...
Senaryo, plot açısından "iyi", iyi derken, monomit'i takip ediyor, genelde plotlarda iyilik derecelendirmesi budur. Sembolizm filan da gayet muhteşem. Oyunculuklar da harika, koreografiler filan aşırı rezalet o ayrı bir konu.
Filmin asıl problemi, öncesinde bahsettiğim sürerlilik problemi, plot-hole'lar ve de out-of-character portreler, bunun dışında genel bir karakter eksikliği (nicelik değil nitelik olarak). Karakterlerin genel olarak yapısal eksiklikleri var. Şimdi tam anlatamayacağım yemeğim soğuyor. Ama genel olarak film, gerçek hissetmiyor, orada hissetmiyor, yok sanki, kurmaca sanki. Bence asıl problem bu.

(Brainsucker) #40

Ben filmi ilk izlediğimde senin dediklerini hiç hissetmemiştim.Bu biraz benle alakalı galiba.Genel olarak Marvel'ı daha çok takip eden ve seven biriyim DC ile daha sonradan haşır neşir oldum.Bu yüzden Batman karakterinin de süper bir fanı değilim.Fakat Nolan'ın yarattığı evren ve yapmak istediği şey çok farklı gelmişti bana.Bu yüzden sevdim belki de.Yani Rises'ı izlerken çizgiroman Batman'i ile hiç kıyasmaladım.Bizim dünyamızda Batman olsa nasıl olurdu kafasında izlemiştim o yüzden out-of-character durumuna canım sıkılmamıştı.Koreografiler sinirimi bozmuştu bir tek ama sinema salonundan çıktığımda tatmin olmuştum ve bence hala her şeye rağmen 'Kötü' bir film değil.Nolan'ın diğer iki filme göre üstüne çok uğraşmadığı belli oluyor fakat bu haliyle bile gözümde BvS ve Suicide Squad gibi DC filmlerinden daha anlamlı.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #41

Bende mesela BvS'i acayip seviyorum, o da başka bir başlığın konusu tabii