The Dark Knight Trilogy

(nam-ı diğer) #163

Hangi genellemem gereksiz geldi onu anlamadım filozof abim.

(İkbal Kartal) #164

Asıl joker heath demedi ki kimse en iyisi dedi asıl joker nicholson’dur çizgi romana en yakın tipleme dir bence (bence) ama ledger ortaya daha leziz bir iş koydu

(nam-ı diğer) #165

Ben buradaki insanlar için söylemedim yanlış anlaşılmasın, buradaki tartışmadan esinlenerek serzenişte bulundum :smiley: Kuzenlerimden tut okulda karşılaştığım 18 yaşında gençlere kadar etrafımdaki genç kitlede böyle bir algı var, ondan yakındım. Dark Knight Trilogy ve Injustice çıkmasaydı belki çok daha güzel DC işleri görüyor olabilirdik diye bir düşüncem var, bütün derdim o.

Bütün bunlar sübjektif şeyler abi zaten, tartışmanın bir yere varması mümkün değil ki. Herkes sevdiğini seviyor işte napalım?

(meta) #166

Sadece bu cümledeki 2 tanesini göstereyim.

Bunun nesille alakası yok. Alan Moore yazar en iyisi o olur, Jack Nicholson canlandırır en iyi o olur, Mark Hamill seslendirir en iyi o olur. İnsan doğası bu davranış.

Bu başlı başına eksik bir itham. Öznel düşünce diye bir şey var. “Birisinin Nolan versiyonunu seçmesi için külliyattan haberi olmaması gerekir.” ifadesi fazla kibir içeriyor. Başkalarının fikirlerine kendince tek bir kabul edilebilir sebep bulmak için zorlamaya gerek yok.

(Kyle Reese) #167

The Dark Knight ve Batman Begins filmleri DC adı altında çıkmış olan eserlerin %95’inden daha iyi. DC fanboy’uyum

(Burak) #168

Elinde jiletle gezen çocuk istismarcısı bir Joker yerine toplumsal normlara kafa tutan bir Joker kurguladıkları için Heath Ledger ve Nolan bütün diğer Joker varyasyonlarının çok üstünde bir karakter yarattılar. Karakteri biraz fazla yücelttiler ama sonuç olarak çizgi romandakini bile basit gösteren bir sinema efsanesi doğdu. İyi ki de çizgi romandakine benzememiş.

(İkbal Kartal) #169

%5 i merak ettim

(Kyle Reese) #170

Arada çıkıyor işte. Kingdom Come falan

(nam-ı diğer) #171

Külliyattan haberi yok dememin nedeni bir şeyle karşılaştıracak birikimi yok demek istememdi. En iyisi budur diyebilmek için farklı versiyonları biliyor olmak gerekmez mi?

Genelleme konusunda haklısın ama, etrafımdaki gençlik böyle olduğu için dolmuşum biraz. Genelleme cinayettir. Saygılar.

(meta) #172

Fikir alışverişinde bulunmanın başlıca yapıcı sebebi başkalarının neden öyle düşündüğünü anlamak zaten. Misal benim başlarda pek ısınamadığım fakat başkalarının fikirlerine, bakış açılarına rastladıkça etkisi büyüyen bir sürü karakter, öykü vs. var.

Tartışmaların bir yer varamaması normal aslında da, anlamak için değil cevap vermek için uğraşılması biraz soğutabiliyor insanı.

(Sapere Aude!) #173

Bunu duymak sevindirdi. Tartışmaların çoğundan bir sonuç elde edilebilir. Yalnızca tartışanların açık fikirli bir şekilde tartışmaya girişmesi lazım. Tartışmanın amacı, karşıdakini alt etmek değil; karşı karşıya gelen iki fikrin birbirlerini etkileyerek zenginleşmesini, daha iyi fikirlere yol açmasını sağlamaktır. Biz genelde bunu yapmıyoruz, ne burada ne gündelik hayatımızda.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #174

Burada “en iyi Joker Heath Ledger versiyonu” deyince millet diyorum ki öznel görüş, istediklerini derler. Ama millet “Çizgiroman Joker’i çok düz karakter”, “İyi ki çizgiroman Joker’ine benzememiş” deyince (bakın gönülden söylüyorum) üzülüyorum.

Lütfen arkadaşlar, düşündüklerinizi iyice bir tartın, “ne diyorum ben yahu?!” deyin, ondan sonra böyle negatif eleştiriler yapın.

Anlıyorum, sinirler gerilmiş filan ama, lütfen. İçtenlikle rica ediyorum.

(Mert Özden) #175

Na… Na… Nasıl ya? Cidden nasıl? Allah’ım nabzımı hissetmiyorum. Dil altı hapımı şey ettirin…

(meta) #176

Ufak bir matematik hesabı fazla uçuk bir yargı olmadığını gösteriyor aslında. Sadece filmleri bile ele alsak, ki DC’nin kendi sitesine göre tam 80 filmleri çıkmış bu güne kadar. Aralarından daha iyi 5 tane seçilemediği durumda önerme doğru olarak kalıyor.

http://www.dccomics.com/movies

Bugüne kadar kaç adet çizgi roman çıktığını düşünürsek(Yaklaşık 15 bin) her 20 eserden sadece 1’inin belirtilen iki filmden daha iyi olması da önermenin doğruluğunu bozmuyor.

http://www.dccomics.com/comics?all=1#browse

Son dönem çıkan eserlerin niteliğinin düşüklüğünü de iddia eden birisi olarak bu neden aşırı geldi ki sana :thinking:

(takılıyorum)

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #177

Goodbye cruel world… :wave: [silah sesi]

(Atakan Y.) #178

(Y.F Apple Guru) #179

Ben bu seriyi acayip seviyorum herkes gibi ben de dövüşlerin sıkıntılı olduğunu düşünmekteyim ama bu seri Batman çok Badass abi kafasında olmadı ve bunu bizim gözümüze sokmak hiç istemedi.

Bu filmde yapılan bence inanılmaz başarılı bir kaç konuya da değinmek isterim; Bruce, Alfred ilişkisi çok iyi işlendi, Bruce’un Gotham ile olan bağı ve Gotham takıntısı çok iyi işlendi, Lucius Fox karakterinin kullanımı çok çok başarılıydı ve Fox ile ilişki de çok kısa olmasına rağmen çok iyi aktarıldı seyirciye ve en önemlisi Batman’i daha da insanlaştırdı bu seri bunun Nolan’ın realist bir Batman evreni yapalım takıntısının da etkisi var.

Ancak şunu da söylememek olmaz yukarıda bir arkadaş bundan bahsetmiş dediğine %100 katılıyorum; İzlediğim hiç bir karakter Batman, Bane, Joker, Two-Face, Ra’s sadece çizgi romandan esinlenilmiş ve sonrasında yeniden inşaa edilmiş karakterlerdi Nolan hepsinin ana hatlarını alıp yeniden inşaa etti ve tam olarak böyle ifade etmem azıcık yanlış olacak ama gene de söylemek isterim Nolan çizgi romanları çok iplemedi ve saygı da duymadı adam şu kafada ilerledi hep ‘’ Evet bunlar burda var hepsi güzel eserler ama ben kendi evrenimi yaratıyorum burda bunlardan ders alıp kendi dünyamı buyrun böyle yarattım.’’ dedi.

Bu konuda benim gram sıkıntım yok çünkü bakıldığında çizgi roman evreninde de ana seriden ziyade hep usta yazar ve çizerlerin bir araya geldiği ve çok kısa süren spin off hikayeler çıkar ve bunlar daha çok sevilir Nolan’da bu yaklaşımdaydı ve bence oldu güzel bir yorumlama idi.

(Ali Demirci) #180

tam da senin dediğin gibi bir nolan fanboydum. eski filmleri izlemezdim sadece 2000 sonrası filmleri izlerdim bu yüzden nolan benim için gelmiş geçmiş en iyi yönetmendi.sonra önyargımı kırıp 90 ve 60 lar sinemasına ufaktan bi göz atınca filmler hakkında hiç bi şey bilmediğimi farkettim :slight_smile:

(anıl) #181

Çok güzel bi açıklama olmuş eline sağlık.

(Burak) #182

Buna niye bu kadar güldüm ben kdskdksks