Thor: Ragnarok Arenası ☠

(4 8 15 16 23 42 hey gidi lost) #4410

ben indirip bi daha bi daha izledim “hd hali nete sızdı ya” kaldı ki fragmanlardan belliydi zaten renkler. 3d elbette düşürüyor aklınızda o kaldıysa… 3d de ki renkleri doğruluk olarak kabullenmek zaten yanlış.

(Hear me and rejoice) #4411

evet 3d den kaynaklı sanırım ama beni sinemada rahatsız etmedi bu .Burada konusu açıldı diye yorumumu yaptım sadece gotg2 yi 3 kere izledim 1 tanesini bluray versiyonu olarak izledim çok güzel gözüküyor renkler cap canlı ragnarokta öyle sanıyorum 3d rezalet bir şey

(Kid A) #4412

Adamlar sinemada izlememiş ki? Evde oturup izleyip öyle yorumlamışlar, 3d faktörünü katmak yersiz.

Bahsettikleri olay temelde şu videoda 3. dakikada görülüyor :

Sevilir veya sevilmez, kişisel tercih ancak Marvel çoğu filminde bu tarz bir filtre kullandı. Bunu inkar etmek doğru olmaz.

(Hear me and rejoice) #4413

Adamın yaptığı daha güzel duruyo cidden :smiley:

(4 8 15 16 23 42 hey gidi lost) #4414

bi defa sinemanın hepsinde filtre kullanılır, filmlerin hemen hiç biri doğal renkte olmaz, olsa bile tvlerin kalitesi bunu göstermeye yetmez quantum dot teknolojili tv falan yoksa…

ayrıca fragman ile filmi izlerken filtre farkları oluyor bunu bilmemek baştan yanlış karar. şimdi bir de nete düşen kalitedeki haliyle kıyaslayalım… hangisi daha iyi renk kontrastına sahip? ayrıca yapay renklendirme ile profesyonel renklendirme farkı da burada… burada ne gibi soluk bi filtre kullanılmış tam anlayamadım ama neyse fark burada…

(Kid A) #4415

Yo, “Diğerlerinde kullanılmıyor, bunda niye kullanılmış? Olur mu öyle şey? Film çöp.” olayı değil bahsedilen mevzu.

Sadece tercih edilen filtreden ve bu filtrenin kendilerine verdikleri rahatsızlıktan bahsetmişler. Ortada yapılan bir hatadan bahsedilmiyor yorumlarda, yalnızca yapılan tercihi beğenmediklerini söylüyorlar.

Renkler, zevkler özetle.

(4 8 15 16 23 42 hey gidi lost) #4416

tabiki de zevkler renkler ama bu soluk ton olayını içermeyen yegane filmler varsa onlar da gotg 2 ve thor 3 tür, bunu anlatmaya çalışıyorum ama demek ki farklı görüyorum diğer insanlardan… zira elimdeki vidyo renkgarenk gram soluk değil. bu eleştiri civil war için yapıldığında cuk oturuyor mesela.

(Kid A) #4417

Ha o konuya dönersek ben de senin tarafındayım. Filmin görselliğini ben zaten beğendim. :smile:

(4 8 15 16 23 42 hey gidi lost) #4418

ama dediğim gibi olayı neden beğenmediler minvalinde değerlendirmedim, ben kimim zaten zevk meselesi, sadece soluk denmesi tuhafıma gitti… fragmanlar çıktığında herkes görür görmez “renk skalası aynı gotg” dendi direkt. şimdi soluk deniyor. hayat çok garip vapurlar falan :smiley:

(Kyle Reese) #4419

Hem sinemada izlediğimde hem de internette tekrar izlediğimde renklerin GoTG2’den çok daha kötü kullanıldığını fark etmiştim, benimle aynı görüşte kimse mi yok diye düşünüyordum. Bence filmin CGI’ı da MCU standartlarına göre iyi değildi, biraz onun da etkisi varmış gibi geldi bana. Mesela arenadaki dövüş sahnesinde hem boğuk bir renk kullanılmış hem de ana karakterlerin dışında kötü bir CGI kullanılmış. Bu iki faktör bu şekilde düşünmemize sebep olmuş bence.

(I sexually Identify as an Attack Helicopter. Ever since I was a boy I dreamed of soaring over the oilfields dropping hot sticky loads on disgusting foreigners. People say to me that a person being a helicopter is Impossible and I’m fucking retarded.) #4420

(Can) #4421

Keşke Thor için daha farklı bir dövme türü bulsaydı böyle direkt Lokiye yaptığını kopyala yapıştır yapınca Lokinin yediği dayağın anlamı kalmıyor.

(Hear me and rejoice) #4422

Sinemada izlerken çok gülmüştüm burada :grinning:

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #4423

Muted-colours olayı ve hiç “real-black” in olmaması MCU filmlerinde cidden içten içe bir rahatsızlık veriyor. Marvel’ın eski filmleri böyle değil mesela, dijital kameraya geçtikten sonra oldu sanırım ama detaylara hakim değilim en başından beri dijital kamera da kullanıyor olabilirler.

(A) #4424

Renklerin saturasyonu veya siyahlarin derinliginin, filmin dijital veya analog cekilmis olmasiyla alakasi pek yok. Her ikisinde de film dijital colour grading’e giriyor ve ortaya cikan sonuc bu filmlerden teknolojik kisitlamalardan kaynakli degil tamamiyle tercih oluyor. Renklerin capcanli, siyahlarin kapkara, kontrastin cok yuksek olmasi goruntunun iyi oldugu anlamina da gelmiyor her zaman. Tamamiyle goreceli ve filmi yapanlarin insiyatifine kalmis bir sey.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #4425

İkisi de colour grading’e giriyor tabi ama sanırım görüntüde değişikliğe gittikleri nokta orası.

Muted colours ve real black’in olmaması beni rahatsız ediyor. İzlemekten çok zevk almadığım görüntüler ortaya çıkartıyor.

Bunu özellikle Civil War’da fark ettim.

Ve bu konudan rahatsız olan bir sürü insan da var, ben tek değilim yani.

(A) #4426

Acikcasi ben de bayilmiyorum ama bunu bilincli bir terich oldugunu dusunuyorum gene de. Neticede teknik anlamda isinde cok basarili insanlarla calisiyor Marvel, yuksek butcelerle film yaptiklari icin. Ve soluk siyahlarin da bir tercih oldugunu dusunuyorum bu yuzden.

Mesele gecen sene cikan Mindhunter dizisi de sinematografisi ovulen bir isti ama dusuk kontrast ve soluk siyahlarla grade edilmisti. Belki super kahraman filmlerine kiasla konsept ve icerik acisindan boyle bir gorsellige daha uyumlu oldugu icin negatif bir tepki almadi.

Demek istedigim, film dijitale cekilse de cok farkli sekillerde grade edilebiliyor. Su an sadece Marvel filmleri degil neredeyse butun Hollywood filmleri Arri Alexa 65 ile cekiliyor zaten.

(Samet Yalçın) #4427

Avengers’larda yine renlkler hoş duruyordu özellikle AoU’daki gün batımlı çatı partisinde falan. Ama Civil War’u Winter Soldier’la birebir aynı tonlarda çekince bu beni bir ölçüde rahatsız etse de bu hareket filmin Cap America fimi oluşunun küçük bir alameti gibi geldi bana ve serilerin kendi içinde bu tip tutarlılıkları cidden hoş bence. Aynı şeyi Thor Ragnarok’daki Doc Strange sahnesinde de hissettim iki ayrı film gibiydi o sahneyle filmin geri kalanı.

(I sexually Identify as an Attack Helicopter. Ever since I was a boy I dreamed of soaring over the oilfields dropping hot sticky loads on disgusting foreigners. People say to me that a person being a helicopter is Impossible and I’m fucking retarded.) #4428

(Y.F Apple Guru) #4429

Valla ne yalan söyleyeyim ben iş güç fırsat bulamadım Thor filmine de sinemada gitmeye ve gidesim de gelmedi ama bu kadar beğeneceğimi tahmin etmezdim. iTunes’a düşsün satın almayı düşünüyorum kendimi affettirmek için baya eğlendim salak bir eğlence filmi de değil baya yerinde güldürdü ve hep bir gülümsemeyle izletti kendini.

Thor karakteri gerçekten kendini buldu bu filmde Loki ve Thor’un tatlı çekişmeleri de film boyunca çok güzeldi bence şaşırtıcı derecede olmuş bir film bu. Eğer ki güzel olmasaydı önceki filmlerden kopuk olmasına söylenirdim ancak güzel yapabilmek için biraz geçmişi unutmuşlar orası da çok açık filmde de mantık hataları tabii ki gırla ama sevdim mi çok sevdim güzel iş gerçekten.