Türkçe Çizgi Roman Haberleri

(Oolong) #2698

Amaç çizgi roman evlerine destek vermekse, ben aylardır çizgi romanlarımı Edessa’da alıyorum. Bastıkları çizgi romanların, baskı kalitesini her daim eleştirsem de, umarım bu krizden sağ çıkmayı başarırlar.

(Bugra) #2699

Asıl sorun adamlar okuyuculara güncel kur ile vermemek için kurda sabitleme yapıyor sorun şu ki teliflerden vs. firmalara olan borçları döviz olarak ve bu adamlar nereden baksan bu sene içerisinde %30 %35 arası kur farkı yediler. Umarın ayakta kalırlar.Sonuç olarak Arkabahçe çizgi roman sektöründe her ne kadar kanser etse de öncü firmalardan.

(İkbal Kartal) #2701

Haklısın Yusuf,ABD-Türkiye arasında bir kriz çıkacağını ve doların bir anda fırlayacağını tahmin etmeleri gerekirdi

(marko) #2702

Büyük dükkan açmasalar da bu sefer “ülkede doğru düzgün çizgi roman dükkanı yok” derdiniz arkadaşlar, şirketlerin kriz ile ilgili yaptığı anormal bir şey yok ki Arkabahçe’yi ben de zerre sevmem ama durum bu.

(Oolong) #2703

Kazın ayağı hiçte öyle değil. Emin ol o saydığın yerlerde şuna aynı durumdalar. Adamlar ürünlere “zam yapsak bir türlü yapmasak başka türlü” diye düşünüyorlardır. Zamanında 2000’li yılların başında yine kriz yüzünden N1 Comics, Büyük Mavi, Arkabahçe gibi yayın evleri çizgi roman basmayı bırakmıştı. Yine öyle olursa şaşırmayın.

(Berkay Küçük) #2704

Öncelikle Arkabahçe’nin iş ahlakını bende eleştirsem de.

Bu çok çirkin ya. Dolar bir ayda nasıl bir ivmeyle yükseldi farkında mısın? Hem yayınevi olarak bastıkları her eser için hem de çizgi roman dükkanı olarak ingilizce fasikülleri getirirsek oldukça ciddi miktarda ücret ödüyorlar. Toplu alım yaptıkları için kasalarına para girmediği an her şey bitiyor. Buna rağmen Arkabahçe, Zahiri ve Paralel Evren kuru düşük tutmaya çalışıyorlar zarar etme ihtimaline rağmen. Buna rağmen fasikülleri her hafta yeniliyorlar.

Arkabahçe belki de çizgi roman dükkanları içinde en bilineni iken bu durumun içinde sıkışıp kaldı. Diğer tek mağazalı butik çizgi roman dükkanlarının düştükleri sıkıntıyı düşünemiyorum bile. Çizgi roman kültürünü yaymak için verdikleri çaba ne olursa olsun taktir edici. Arkabahçe her ay yeni cilt duyuruyor. Çizgi Düşler ile birlikte bu konuda en taktir ettiğim yayıncı onlar. JBC, Arkabahçe, Marmara Çizgi, Çizgi Düşler elini eteğini tıpkı daha önce

@Estranged’ın belirttiği gibi (Arkabahçe Fantastic Four Klasik basıyormuş o zaman galiba keşke yeniden bir yayınevi bassa.) çekerse bir yıl boyunca tek bir cilt için Yapı Kredi’ye vs dileniriz muhtemelen
Ortada kültür falan kalmaz zaten bundan bahsetmiyorum bile.

(marko) #2705

Bu arada şöyle bir şey var, Paralel Evren ve Zahiri yayıncı olmadıkları için bu kadar etkilenmiyorlar bu kur muhabbetinden. Eğer siz Marvel veya DC ile dolar 3’ken anlaşıp dolar ile telif öderseniz ve dolar birden 5 küsüre fırlarsa siz de zarar edersiniz. Kağıdı da euro ile alıyorlar mesela, 6 lira olan euro pek konuşulmuyor ama o da ayrı bir külfet. Kısaca durum bu, imkanı olan gitsin dükkanlara sahip çıkmaya çalışsın ama malesef ülke krizde ve her sektör az-çok etkileniyor.

(Fransuva'nın Ayranı) #2706

Sebebi her şeyin kut ile alınması. Kağıt bile yurt dışından gelip kur ile satın alınıyor ayrıca telif ücüretleri de var. En önemlisi çizgi roman bu masrafları kaldıracak kadar satış adetine sahip değil.

(marko) #2707

Büyük ihtimalle bu krizde Image/Vertigo/IDW ve daha küçük firmaların yayınlarını yayıncılar bastıkları ürünlerin satış garantisi olmadığı için basmak istemeyecekler, Marvel/DC ciltleri ise daha yüksek fiyatlara basılacak. Buna alışsak iyi olur bence.

(Hear me and rejoice) #2708

Şimdi herhangi bir çizgi roman yayınevi kapandı diyelim onun hakları sahip olduğu serileri başka bir yayınevi alamıyormu? Büyük yayın evleri alabilirr ithaki gibi

(marko) #2709

Yılda 1 cilt Sandman basan Ithaki ve 7 aydır tek Rebirth cildi basan YKY kısa seriler dışında hiçbir şeye el atmazlar umarım.

(brksgn) #2710

İthaki sadece kitap bassın lütfen. Çok güzel eserleri çevirdiler, çok güzel bilimkurgu kütüphanesi oluşturuyorlar, onlarca kitap aldım onlardan, ama çizgi roman basmasınlar, Sandman ve Vaiz ellerinde, resmen sürünüyor.

(Mert İdil) #2711

200w(1)

Bence direk şu anda bastıklarından da ellerini çeksinler

(marko) #2712

Arkadaşlar az önce bir yayının basılacağını çok ilginç bir yolla öğrendik dsfxcz

Bu gördüğünüz tweet’in sahibi Tom King. Kendisi şu an Batman, Heroes in Crisis ve Mister Miracle yazıyor, geçmişte Grayson ve Vision falan yazdı. Kendisi bu kelimeyi şu tweet’ine

gelen şu cevaba yazdı.

Kaba dili için King’i ülkemizin önce gelen çizerlerinden Yıldıray Çınar da uyardı tabii.

Kısaca, Sheriff on Babylon ülkemizde basılacak eserler arasında. Kim basar, ne zaman basar bilmiyorum ama belli ki hazırlıkları yapılıyor/yapılmış.

(Oolong) #2713

Bence Marmara Çizgi basacak. Mister Miracle ve Vision’ı da basacaklar. Hatta Vision’ı basacaklarını geçen sene açıklamışlardı.

(marko) #2714

Az yukarıda bokladığımız ve zor günler yaşayan Arkabahçe müthiş bir işe imza atıyor, bir Trakya öyküsü basıyor.

Şöyle de bir açıklamaları var:

"Ergene Spor’dan Rüstemin dediği gibi ‘Vakit geç olduğunda belanı zorlama.’
Belki de paketi patlattığında Yasin’in dediği gibi ‘Az biraz sal adaş’. Kısaca mevzu, Trakya’nın kepir topraklarında büyüyenler ve büyümeye çalışanlar…

ARKABAHÇE’DEN ÇOK YAKINDA!!!

EGE AVCI yazdı ve çizdi.

Renkli -4 sayılık bir mini seri-Eylül 2018"

(Geekiz ama ergeniz) #2715

İtiraf etmeliyim ki senin sayende özüme dönmeye başladım.Trakya twettleri falan :joy::joy::joy:

(brksgn) #2716

Sherrif of Babylon sevdiğim bir iş, ancak Türkiye’de ki okura ne kadar hitap eder bilemedim. Scalped ve 100 Kurşun bence halihazırda Türkçe basılan en iyi çizgi romanlardan ama satışlarının düşük olduğunu tahmin ediyorum. Sherrif’de benzer bir yerde, özünde bir “suç” çizgi romanı ve yetişkin bir içeriğe sahip.

Umarım basan firmayı zarar ettirmez ve artık superhero janrı dışında işleri daha fazla görürüz.

(Oolong) #2717

Çizgi Düşler’in bastığı Vertigor’ların az satmasına cidden üzülüyorum. Çok güzel hikayeler ama Türk okuruna çok hitap eden işler değiller maalesef. Bir de gençler artık paralarına Manga’ya yatırıyor.

(brksgn) #2718

Benim de çok beğendiğim manga ve animeler var ama herhalde 4 büyük ekolden en az etkilendiğim japonlar. Özellike gençlere hitap eden mangaların çizimlerini hiç beğenmiyorum, oldukça detaysız ve basit gibi geliyor bana. Zevk meselesi nihayetinde ancak Vertigo bir yana diğerleri bir yana benim için, az satacak olmasına üzülüyorum :confused: