Video Oyun Kafesi ­čÄ«

(Go down swinging.) #4374

Sa─č altta Alpha Footage yaz─▒yor. Bu tarz sorunlar─▒n (baz─▒ web-swing hareketlerinde de var) d├╝zeltilece─čini a├ž─▒klam─▒┼čt─▒ Insomniac.

([Godwoken]) #4375

PS4 hen├╝z elimde yok. Olsa dahi 300 TL bir oyuna vermem. Sa├žmal─▒k.

(Geek Velet) #4376

Arkham oyunlar─▒n─▒, Spider Man oyunlar─▒n─▒ g├Âr├╝nce a─čz─▒m sulan─▒yor. PCÔÇÖim Arkham KnightÔÇÖ"ta bile a─č─▒r kasar. Spider Man zaten PS Exclusive. :tired_face:

(falanfilan) #4377

70 Ôé║ dan fazla fiyat─▒ olan oyun pahal─▒d─▒r.

(hal─▒, kilim, travel) #4378

300 lira ├žok normal bir rakam. Yurtd─▒┼č─▒nda da bu fiyatlara sat─▒l─▒yor.

(Umur) #4379

300 lira hi├ž ama hi├ž normal de─čil. Gayet fazla. Kura g├Âre de─čil ├╝lkeye g├Âre fiyatland─▒rma yap─▒lmas─▒ laz─▒m.

(Kerem) #4380

Troll bir yorum ise komik, de─čilse daha da komik

(Kaan ) #4381

Kura g├Âre de─čerlendirme yapmak do─čru olmaz bence.

(A) #4382

Mevcut kur uzerinden degerlendirilse bile Ingiltere ve Amerika fiyatlariyla kiyaslayinca Turk Lirasi karsiligi kabaca 250TL ediyor.

Oyun fiyatlarinda lokalizasyon gorulmemis bir sey degil ama 70TL biraz ekstrem. Dijital platformlarda region lock uygulamasi yerlestirmek daha kolay, aksi takdirde fiyatlandirmada lokalizasyon, suistimal etmesi cok kolay bir durum. Ben IngiltereÔÇÖdeyim ama VPN kullanarak IPÔÇÖmi TurkiyeÔÇÖde gostererek oyunu 70TLÔÇÖye alamiyor olmam lazim mesela.

(y) #4383

Yurtd─▒┼č─▒n da 70 birime al─▒yorlar biz 300 birime al─▒yoruz nesi normal :smiley: T├╝rkiyeye ├Âzel fiyat yapmalar─▒ laz─▒m 220tl bile kabul edilebilir ama 300 ├žok y├╝ksek t├╝rkiye i├žin

(A) #4384

Urunu yapan sirket Amerikan sirketiyse, giderleri de o ulkenin yasam masraflari dogrultusunda olacak. Senin yasadigin ulkenin ekonomik durumu ve parasinin degeri onlari ilgilendirmek zorunda degil hic bir zaman.

Konu donanim oldugu zaman bunlarin tartismasini pek yapmiyoruz. iPhoneÔÇÖu brim fiyat uzerinden alma beklentisinin mantiksizligini konusmuyoruz. Ama urun yazilimsal olunca isler biraz degisiyor, ekstra kopyalar maliyeti artirmadigi icin (dijital platformlar ozelinde en azindan). Ama gene de bu demek degil ki, oyunu satan insanlarin alim gucu zayif ulkeler icin lokal fiyat belirlemek gibi bir sorumlulugu var. Eger dusuk fiyattan satarak surumden daha cok kar edemeyecegini dusunuyorsa, 300ÔÇÖe satar. Muhtemelen bunlarin hesabini bilerek yapiyorlardir.

(falanfilan) #4385

Firmalar kesinlikle babas─▒n─▒n hayr─▒na, bunlar oyun oynas─▒n diye fiyat─▒ d├╝┼č├╝rmez. Yukar─▒daki arkada┼č─▒n da dedi─či gibi fiyat d├╝┼č├╝nce sat─▒n al─▒nan miktar fiyattaki d├╝┼č├╝┼č├╝ kapatacak ┼čekilde art─▒yorsa d├╝┼č├╝rmeleri mant─▒kl─▒, olur d├╝┼č├╝r├╝rler de zaten. Fakat bu fiyata nas─▒l karar veriyorlar fiyat─▒ d├╝┼č├╝rmek miktar o kadar da artmaz nas─▒l diyebiliyorlar bilmiyorum. Ama bence de ├žok y├╝ksek bir fiyat 300 Ôé║.

Oyun sat─▒┼č─▒ da tuhaf bir mevzu art─▒k. Sabit maliyet hayvan gibi ilk ba┼čta ├žok masraf yap─▒yor hatta b├╝t├╝n masraf─▒ yap─▒yor. Ondan sonra oyunlar art─▒k ├žo─čunluk olarak dijital sat─▒ld─▒─č─▒ i├žin neredeyse hi├ž masraf yok. Sat─▒┼č─▒ artt─▒rarak i┼čin i├žinden bence daha kolay ├ž─▒kabilirler. Y├╝ksek fiyatla k─▒sa d├Ânemde iyi para toplamak istiyor olabilirler. ├ç├╝nk├╝ ┼č├Âyle bir ┼čey var benim gibi bir oyuna 70 liradan fazla vermeyen var. Spiderman desen 400 liray─▒ ekrana atacak adam var. En ba┼č─▒ndan 70 liraya ├ž─▒karsa ben de 70 e al─▒r─▒m ama cebinden 400 lira alabilecek adama da 70 e satm─▒┼č olur. Firma a├ž─▒s─▒ndan ilkten pahal─▒ ├ž─▒kart─▒p yava┼č yava┼č fiyat─▒ d├╝┼č├╝rmek en mant─▒kl─▒ hareket. Herkese tam ├Âdemek istedi─či fiyattan satars─▒n. Kimseden az para alm─▒┼č olmazs─▒n.

(Umur) #4386

Peki, God of War 210 lirayken, Spider-Man neden 300 lira? Sonu├žta ikisi de 60 dolarl─▒k, AAA oyunlar. Far Cry da 270 lira mesela. ├ť├ž├╝n├╝n fiyatlar─▒ ├žo─ču ma─čazada fix, ya 70 euro ya da 60 dolar. Bizde neden de─či┼čiklik g├Âsteriyor?

(Go down swinging.) #4387

1 Nisan 2018ÔÇÖden sonra a├ž─▒klanan oyunlarda PlayStation StoreÔÇÖa l├╝ks vergisi gelecek diye bir yorum okumu┼čtum. E─čer do─čruysa sebebi budur.

(Oozaru) #4389

T├╝rkiyeÔÇÖnin kanayan yaras─▒: TLÔÇÖye ├ževirmekÔÇŽ :smiley:

(y) #4390

Abd de saatlik calisma ucreti 8-10 dolar arasin da.Adamlar bi gun de 1 tane aaa oyun alabilir.Turkiye de kac gun de alabilirsin.Turkiyede ki fiyatlarda kura gore normal steam de ozel indirimlerle bayagi dusuyor yeni cikan oyunlari hemen oynayamasak bile 2-3 ay sonra indirime girince alip oyniyabiliriz.Ayni sekilde psde de guzel indirimler oluyor yani beklemek lazim biraz ciktiktan sonra

(Bersan ┼×ahin) #4391

Neden kimse iplemiyor bilmiyorum ama Modern Warfare 2 Remastered 30 NisanÔÇÖda ├ž─▒k─▒yor deniliyor

(Cem Ekiz) #4392

Bug├╝nlerde ├Â─črendi─čim (ama daha ├Âncesinde olan ama benim fark edemedi─čim) bir bilgiyi sizlerle payla┼čmak istiyorum: Microsoft, Win10 g├╝venlik g├╝ncelle┼čtirmelerinin biri yoluyla (KB3xxxx gibi bir say─▒s─▒ var, eski bir g├╝ncelleme) bug├╝nk├╝ DRM mant─▒─č─▒na uymayan birtak─▒m oyunlar─▒n ├žal─▒┼čmas─▒n─▒ engellemi┼č ne yaz─▒k ki. Ben bunu The Movies oyununu oynamaya ├žal─▒┼č─▒rken fark ettim. Verdi─či Visual Basic runtime error kodunu arat─▒nca kar┼č─▒ma b├Âyle i─čren├ž ├Âtesi bir uygulama ├ž─▒kt─▒. Halbuki bundan birka├ž ay ├Âncesine kadar gayet d├╝zg├╝n bir ┼čekilde oynay─▒p e─členiyordum kendi kendime.

Oyunu oynayanlar bilecektir, piyasada ├Ârne─či olan bir oyun da de─čil ve yap─▒mc─▒s─▒ olan Lionhead Studios ├Ânce Microsoft taraf─▒ndan sat─▒n al─▒n─▒p sonra fi┼či ├žekildi. Steam, GoG gibi platformlar─▒n hi├žbirinde oyuna ula┼čma ┼čans─▒m─▒z bulunmuyor.

VirtualBox yoluyla hem XP hem de Win7 ├╝zerinde ├žal─▒┼čt─▒rmak i├žin u─čra┼čt─▒m ama yine ba┼čar─▒s─▒z oldum. Win10ÔÇÖun beyinsiz sistemati─či y├╝z├╝nden dual boot da kullanam─▒yorum ├ž├╝nk├╝ Win10 y├╝kl├╝ bir PCÔÇÖde eski i┼čletim sistemleri dual boot kurulam─▒yor. ├ľnce eski OSÔÇÖnin y├╝kl├╝ olmas─▒ gerekiyor, Win10 dual boot olarak kullan─▒labiliyor.

├ľzetle, Win10 pi┼čmanl─▒kt─▒r :frowning:

(hal─▒, kilim, travel) #4393

Burada vergiler falan da fazla. Gayet normal bence. Adamlar biz mutlu olal─▒m diye kendileri i├žin anlam ifade etmeyecek kadar k├╝├ž├╝k rakamlara m─▒ sats─▒n?

(Deniz) #4395

─░nsan─▒n bunu diyebilecek kadar paras─▒ olmas─▒ gerek. Dememek i├žin de Witcher 3 oynamal─▒.

Bir oyuna 4 Witcher 3 paras─▒ vermek bana koyuyor arkada┼člar ne yapay─▒m?