Video Oyun Kafesi ­čÄ«

(I sexually Identify as an Attack Helicopter. Ever since I was a boy I dreamed of soaring over the oilfields dropping hot sticky loads on disgusting foreigners. People say to me that a person being a helicopter is Impossible and IÔÇÖm fucking retarded.) #4476

O de─čilde haz─▒r indirimdeyken Jedi Academy-Outcast ve KOTOR 1-2 ald─▒m umar─▒m ├Âv├╝ld├╝─č├╝ kadar iyi oyunlard─▒r.
Bu arada Republic Commando oynayan varsa g├Âr├╝┼člerini merak ediyorum.

(Kaan ) #4477

KOTOR 1ÔÇÖi oynarken ├žok s─▒k─▒labilirsin ama 2. oyun hala s─▒k─▒lmadan oynanabilir.

(Emirhan) #4478

Jedi AcademyÔÇÖnin Movie Battles 2 diye bir modu var. Mod olmas─▒na ra─čmen piyasadaki en iyi multiplayer Star Wars oyunu benim i├žin. S─▒n─▒flar aras─▒ denge m├╝kemmel sa─članm─▒┼č. ─░lgini ├žekerse diye bir video b─▒rakmak istiyorum a┼ča─č─▒ya. Y─▒llara ra─čmen hala aktif bir communitysi var. Serverlarda s├╝rekli oyuncu bulabilirsin. Yeni oyunculara oyunu ├Â─čretmeye ├žal─▒┼čan insanlarla da kar┼č─▒la┼č─▒rs─▒n. K├╝├ž├╝k bir topluluk olduklar─▒ i├žin yard─▒mseverler. Ayr─▒ca bu multiplayer modu ├žok zor. Mekanikleri ve taktikleri ├Â─črenmeden Jedi veya Sith olup ma├ža girersen bir g├╝zel tokatlan─▒yorsun. Bir d├Ânem bu moda baya─č─▒ sarm─▒┼čt─▒m.

(I sexually Identify as an Attack Helicopter. Ever since I was a boy I dreamed of soaring over the oilfields dropping hot sticky loads on disgusting foreigners. People say to me that a person being a helicopter is Impossible and IÔÇÖm fucking retarded.) #4479

Sa─čol bakar─▒m buna ben sevdim.

(fza) #4480

Konsolda bu kadar iyi g├Âr├╝nmeyece─čine eminim. Ayn─▒ ┼čey GTA V i├žin de olmu┼čtu. Muhtemel bir PC ├ž─▒k─▒┼č─▒nda olur anca b├Âyle g├Âr├╝nt├╝.

Ayr─▒ca yine s├Âyl├╝yorum, ke┼čke ┼ču kad─▒n ba┼č karakter olsayd─▒:

(Babayaga) #4481

Herhalde kimse Steamden al─▒┼čveri┼č yapm─▒yor burada? :sweat_smile:

(Cem Ekiz) #4482

Steam yuvam─▒z oldu, indirimleri ve anlaml─▒ anlams─▒z indie oyunlar─▒ takip etmekten sohbetini edemez olduk :slight_smile: Yaln─▒z ger├žekten oyun konusunda ├žok ┼či┼čti Steam indie i┼čler yoluyla. Umar─▒m bir g├╝n patlay─▒p gitmez (en az─▒ndan ben bir oyun yap─▒p SteamÔÇÖe koyana kadar bitmez :smiley:)

(Do─čan) #4483

Sonu├ž belli. Bug├╝n ba┼čl─▒yor mu oyun tavsiyeleri?

(*) #4484

E hadi ba┼člay─▒n madem tavsiyelere ben yata─č─▒mda d├Ânerken tavsiye d├╝┼č├╝n├╝cem

(Go down swinging.) #4485

Madem bug├╝n├╝ oyun tavsiyesi g├╝n├╝ yapt─▒k, o zaman size en sevdi─čim oyunu tavsiye edeyim;

Persona 5.
JRPGÔÇÖlerden hi├ž ho┼članmayan bir insan─▒m. ├ľzellikle de turn-based combat ├žok can─▒m─▒ s─▒k─▒yor. Yeterince dinamik gelmiyor ve kendimi ├žok s─▒n─▒rlanm─▒┼č hissediyorum. Persona 5 de tabii ki bir JRPG ve turn-based combata sahip. Normalde ┼ču iki element birle┼čince bir oyundan keyif almam beklenemez ama aksine, en sevdi─čim oyun oldu.

Persona serisi Shin Megami Tensei evreninde ge├žen bir seri. Persona serisi di─čer Shin Megami Tensei oyunlar─▒na g├Âre daha ayd─▒nl─▒k bir tona sahiptir ama depresif ve a─č─▒r tonlu oyunlar─▒ da yok de─čil (bknz: Persona 3). Shin Megami Tensei evrenindeki ÔÇťdemonÔÇŁ muhabbeti bu oyunlarda da mevcut. Oyunlar─▒n sava┼člar─▒nda genellikle bu demonlarla kap─▒┼č─▒yoruz. Tabii bunlar di─čer Shin Megami Tensei oyunlar─▒na g├Âre farkl─▒ isimde ve temadalar (bknz: Shadows).

Persona sadece bir JRPG de─čil. Kuvvetli JRPG ├Â─čelerinin yan─▒nda life-simulator ├Â─čeleri de ├žok. Hatta life-simulator ├Â─čeleri daha fazla desem yanl─▒┼č olmaz. Oyunun uzun saatleri dungeonlarda shadow avlarken de─čil, JaponyaÔÇÖda aktiviteden aktiviteye ko┼čarken ve arkada┼člar─▒n─▒zla zaman ge├žirirken ge├žiyor. Uzun zaman demi┼čken Persona oyunlar─▒ 70-80 saat aras─▒ uzunlukta oyunlar ama bu g├Âz├╝n├╝z├╝ korkutmas─▒n, oyun su gibi ak─▒p gidiyor.

Her Persona oyunlar─▒n─▒n temas─▒ farkl─▒d─▒r. ├ľrne─čin Persona 3ÔÇÖ├╝n temas─▒ ├Âl├╝m ve nihilizm, Persona 4ÔÇÖ├╝n temas─▒ cinayet gizemi ve insanlar─▒n televizyon taraf─▒ndan uyu┼čturulmas─▒, Persona 5ÔÇÖin temas─▒ ise h─▒rs─▒zl─▒k ( vigilante olarak) ve sistem ele┼čtirisidir.

Persona oyunlar─▒n─▒n en ├Ânemli k─▒sm─▒ oynan─▒┼č veya grafik de─čildir (bunlar k├Ât├╝ demek de─čil). Persona oyunlar─▒ senaryo, karakterler ve m├╝zikleriyle ├╝nl├╝d├╝r. Her zaman ├ž─▒─č─▒r a├ž─▒c─▒ bir senaryosu olmasa da genelde gayet iyi senaryolar─▒ vard─▒r. Persona oyunlar─▒ndaki m├╝zikler bir oyunda duydu─čum en iyi m├╝zikler. Saatlerce dinlesem de s─▒kmayan ve oyunun temas─▒na cuk oturan m├╝ziklere sahiptir Persona oyunlar─▒. Ve karakterlerÔÇŽ Oyun size karakterleri ├Âyle bir sevdirir ki, oyun bitti─či zaman arkada┼člar─▒n─▒z─▒ kaybetmi┼čcesine ├╝z├╝l├╝rs├╝n├╝z. Bu arkada┼člar─▒n─▒z ayn─▒ zamanda confidantlar. Yani onlarla zaman ge├žirerek ve social-linklerini artt─▒rarak yeni ├Âzellikler kazanabilir ve daha g├╝├žl├╝ PersonaÔÇÖlar yaratabilirsiniz.

Personalar─▒ her karakterde bir tane olan sava┼č├ž─▒ ruhlar─▒ olarak d├╝┼č├╝nebilirsiniz. Combatta Personalar─▒n skillerini, kendi melee silah─▒n─▒z─▒ ve uzun menzilli silah─▒n─▒z─▒ kullanarak rakibinizi alt etmeye ├žal─▒┼č─▒rs─▒n─▒z. Ha bu arada, sadece sizin karakteriniz birden fazla Persona kullanabilir. Ayr─▒ca elde etti─činiz iki PersonaÔÇÖy─▒ birbiriyle birle┼čtirerek daha g├╝├žl├╝ Personalar elde edebilirsiniz.

┼×imdi Persona 5ÔÇÖin senaryosundan bahsedece─čim. Ana karakterimiz (sizin isimlendirdi─činiz) bir politikac─▒ taraf─▒ndan gereksiz yere su├žlan─▒r ve bu su├žlanma sab─▒kas─▒na i┼členir. Ceza olarak da evinizden uzak TokyoÔÇÖda okula devam etmeli ve g├Âz hapsinde olmak zorundas─▒n─▒zd─▒r. Ana karakterimiz ve yeni edinece─či arkada┼člar─▒, Personalara sahip olduklar─▒n─▒ ve insanlar─▒n kalbindeki k├Ât├╝ arzular─▒n yaratt─▒─č─▒ ÔÇťPalaceÔÇŁ ad─▒ verilen dungeonlara girebildikleri ├Â─črenince, toplumu de─či┼čtirerek d├╝nyan─▒n daha iyi bir yer haline gelmesi i├žin bu g├╝c├╝ kullanmaya karar verirler.

Persona 5ÔÇÖin en k├Ât├╝ yan─▒ bitmesi. Ger├žekten. Bitti─činde sizi g├╝zel bir depresyona sokmas─▒ ├žok muhtemel. Oyun bitti─či zaman b├╝y├╝k bo┼člu─ča d├╝┼čm├╝┼čt├╝m ├ž├╝nk├╝ 100 saattir al─▒┼čt─▒─č─▒m ve arkada┼člar─▒m gibi olan karakterlere veda etmek ├žok zor gelmi┼čti. Bir eksi y├Ân olarak da PlayStationÔÇÖa ├Âzel olmas─▒ s├Âylenebilir.

Persona 5 t├╝r├╝n hayran─▒ olmayanlar─▒ bile kendine hasta edebilecek bir oyun. Bir PlayStation 3 veya PlayStation 4ÔÇÖ├╝n├╝z varsa sak─▒n ka├ž─▒rmay─▒n.
resim

(Umur) #4486

Oynay─▒n, oynatt─▒r─▒n. :+1:

(Akl─▒ olan delirsin. ) #4487

Bende son zamanlarda oynarken en zevk ald─▒─č─▒m oyunla devam devam ettireyim o zaman:AssassinÔÇÖs creed origins.

UbisoftÔÇÖun di─čer oyunlar─▒ndan ders ald─▒─č─▒ ├žok belli oluyor ve oyuna gelen yeniliklerin hepsi oyunu bir ├╝st seviyeye y├╝kseltmi┼č. D├Âv├╝┼č mekaniklerinden tutun d├╝nyas─▒na kadar ├žok kaliteli bir yap─▒m origins. Son oyunlardaki silik kahramanlar─▒m─▒z─▒n aksine bayek ki┼čili─čini hissettiren biri olmu┼č,├Âzellikle her sinirlendi─činde karakteri hayranl─▒kla izliyorsunuz. Tabi yan g├Ârevlerden bahsetmeden olmaz. Oyunda ciddi miktarda yan g├Ârev var ve %85 civar─▒ ├žok iyi yan g├Ârevler. ┼čunu takip et,┼čunu ├Âld├╝rden ziyade ├╝st├╝ne d├╝┼č├╝n├╝lm├╝┼č kaliteli yan g├Ârevler. Ayn─▒ ┼čekilde Oyundaki di─čer aktivitelerde zaman─▒n nas─▒l ge├žti─čini anlam─▒yorsunuz. At yar─▒┼č─▒n─▒n b├╝y├╝k bir hayran─▒ de─čilim ama gladyat├Âr arenas─▒ ya da mezarl─▒klar─▒ ke┼čfetmek i├žin harcad─▒─č─▒m s├╝re di─čer g├Ârevlerle harcad─▒─č─▒m s├╝reyle yar─▒┼č─▒r. OriginsÔÇÖten bahsedip d├╝nyas─▒ndan bahsetmemek olamayaca─č─▒ndan ┼čunu s├Âyleyeyim:m├╝thi┼č. Nerdeyse ne zaman y├╝ksek bir yere ├ž─▒ksan─▒z hemen ekran g├Âr├╝nt├╝s├╝ almak istiyorsunuz,├ževreye bak─▒p hayran olmamak elde de─čil. Hayvan hayat─▒ ve avlanmak ta g├╝zel halledilmi┼č. Etrafta gezinirken bir ├žitan─▒n bir CeylanÔÇÖ─▒ avlad─▒─č─▒n─▒ ya da bir timsah ve bir su ayg─▒r─▒n─▒n kavgas─▒n─▒ g├Ârmek ki┼čisel olarak ├žok zevk ald─▒─č─▒m bir olay. Origins genel olarak ├žok say─▒da z─▒rh ve silah varyasyonuna sahip,baz─▒lar─▒n─▒ k├Â┼čedeki abladan baz─▒lar─▒n─▒da saatlerce u─čra┼č─▒p alabiliyoruz. Ama bir eksi─či var o da en sonda ├ž─▒kan b├╝y├╝k villain, A├ž─▒k├žas─▒ Bekledi─čim etkiyi yapamayan silik bir karakter oldu.

Genel olarak bitirdikten sonra bitirdi─činiz i├žin ├╝z├╝lece─činiz, 40-50 saatlik bir deneyim assassinÔÇÖs creed origins. ├çok iyi indirimler al─▒yor,ilkinde edinmenizi ├Âneririm.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #4488

OriginsÔÇÖin en b├╝y├╝k g├╝nah─▒ Iulius CaesarÔÇÖ─▒n k├Ât├╝ adam olmas─▒ :frowning:

(Akl─▒ olan delirsin. ) #4489

Tarihsel arka plan─▒na hakim olmad─▒─č─▒mdanda olabilir ben be─čendim a├ž─▒k├žas─▒.

(Umur) #4490

M├╝kemmel. Senaryosu etkiliyor. Soundtrack ruhunuza i┼čliyor. Her sahnesinde durdurup dakikalarca bakmak istiyorsunuz. Mekanikleri e─člendiriyor. E bir oyun daha ne yaps─▒n? 31,25 lirayla neredeyse bedava. Belki de herkes oynam─▒┼čt─▒r ama ├Âneri bahanesiyle ├Âvesim geldi.

Ge├žen sene 2. oyunu da duyuruldu. Hala bekliyoruz.

(Akl─▒ olan delirsin. ) #4491

Y├╝celÔÇÖin a├žt─▒─č─▒ yay─▒n─▒ izlerken ilk defa ps oyuncusu oldu─čuma ├╝z├╝lm├╝┼čt├╝m. Mecbur youtubeÔÇÖdan ─░zleyecem.

(Muhsin Bayram) #4492

Sanat y├Ânetimi a├ž─▒s─▒ndan muhte┼čem bir oyun. M├╝zikler de ┼čahane. Her ne kadar puzzle a─č─▒rl─▒kl─▒ platform oyunlar─▒na ├žok bay─▒lmasam da OriÔÇÖyi ay─▒la bay─▒la oynam─▒┼čt─▒m.

(Cem Ekiz) #4493

Ben asl─▒nda herkesin bildi─či ama g├Ârd├╝─č├╝m kadar─▒yla ├Âzellikle ├╝lkemizde oynayan─▒n ├žok az oldu─ču bir oyundan bahsetmek istiyorum: Silent Hill 2.

Ben korku/gerilim tarz─▒ oyunlar─▒ ├žok seven bir insan de─čilim. Birincisi, ├žabuk korkan bir insan─▒m. ─░kincisi, bu i┼či g├╝zel yapan oyun ├žok az. Ama Silent Hill 2ÔÇÖnin o muhte┼čem hikayesi; benim hayat─▒m─▒ de─či┼čtiren, bak─▒┼č a├ž─▒m─▒ son derece de─či┼čtiren bir hikaye oldu. Karakterimiz James SunderlandÔÇÖin ve hikayedeki di─čer insanlar─▒n (Mary, Maria, Angela, Eddie, Laura ilk akl─▒ma gelenler) trajedileri, insana kendini sorgulatan ├žok girift bir yap─▒ya sahip. Korkun├ž bir hayalg├╝c├╝n├╝n eseri olan ÔÇťd├╝┼čmanlar─▒m─▒zdanÔÇŁ (tabi ki ba┼čta Pyramid Head) hi├ž bahsetmiyorum bile. Ve Akira YamaokaÔÇÖn─▒n o e┼čsiz m├╝zikleriyle bu devasa atmosfer tamamlan─▒yor.

Hayat─▒nda hi├ž korku oyunu oynamam─▒┼č insanlar─▒n bile mutlaka oynamas─▒ gereken, bir benzerinin daha olmad─▒─č─▒ bir oyun Silent Hill 2. Bu oyundan ba┼čka hayat─▒m─▒ bunca de─či┼čtiren, beni hayat ├╝zerinde d├╝┼č├╝nmeye sevk eden ba┼čka bir oyun da yoktur bireysel deneyimimi payla┼čacak olursam. Ki en ├žok oynad─▒─č─▒m oyunlar aras─▒na (tabi ki hepsi strateji ya da RPG t├╝r├╝nde) yakla┼čamad─▒─č─▒n─▒ da d├╝┼č├╝n├╝rsek nas─▒l bir etki b─▒rakt─▒─č─▒n─▒ fark etmek zor olmayacakt─▒r.

Tabi ki eski bir oyun ve pek ├žok ki┼činin bu ├ža─čda PS2 bulma ihtimali ├žok az. Ben de PS2ÔÇÖde de─čil, em├╝lat├Ârler yard─▒m─▒yla PCÔÇÖde oynam─▒┼čt─▒m. Bunu yapabilirsiniz fakat ├žok dikkat edin: Nereden oynarsan─▒z oynay─▒n, asla ama asla remastered versiyonuna yakla┼čmay─▒n. Bu di─čer b├╝t├╝n SH oyunlar─▒ i├žin de ge├žerlidir bu arada.

Yaz─▒m─▒ da oyunun ana m├╝zi─či olan Promise ile bitiriyorum:

P.S.: Hi├ž spoiler vermedi─čim i├žin kendimle gurur duyabilirim san─▒r─▒m. Gelecek oyun tavsiyelerinde g├Âr├╝┼čmek ├╝zere! :raised_hand_with_fingers_splayed:

(fza) #4494

Bu oyunla beraber daha da iyi anlad─▒m ki hikaye bir oyunun temel ta┼č─▒d─▒r. Oyunlara ÔÇśÔÇśinteraktif filmÔÇÖÔÇÖ mant─▒─č─▒yla yakla┼čan bir insan olarak, beni derinden etkileyen az say─▒da oyundan biri. Soundtrack de muhte┼čem zaten. G├Âr├╝n├╝┼č├╝ne aldanmay─▒n ve bir g├╝n├╝n├╝z├╝ bu maceraya ay─▒r─▒n.

(Emirhan) #4495

Origins g├╝zel ├Âvg├╝ler ald─▒─č─▒ i├žin AC maratonuma devam ediyorum ben de bu aralar. Senin ├Âvg├╝lerin de seri i├žin i┼čtah─▒m─▒ kabartt─▒ tekrardan.

┼×uan Black FlagÔÇÖdeyim. Oyunu bitirince AssassinÔÇÖs Creed Tap─▒na─č─▒ ba┼čl─▒─č─▒nda oyunu ├Âvece─čim ├ž├╝nk├╝ Black Flag, AC 2ÔÇÖden sonra en iyi AC oyunu oldu g├Âz├╝mde ┼čimdiden. Oyunun y├╝zde 70lik k─▒sm─▒ bitti. ├çok bozaca─č─▒n─▒ da d├╝┼č├╝nm├╝yorum bu saatten sonra. En ├žok merak etti─čim ┼čey de ┼ču, AC serisi ger├žekten bozdu mu? Oynad─▒─č─▒m 5 oyundan sadece AC 3 biraz fiyasko ├ž─▒kt─▒. Onun d─▒┼č─▒nda zevkle oynad─▒m 5 oyunu da.