Video Oyun Kafesi ­čÄ«

(Dovahkiin) #5484

Death Stranding: Hambal Simulation gibi bir┼čey ├ž─▒kmazsa oynayaca─č─▒m oyunlar listemde en ├╝st s─▒rada. Adama helal olsun ├žok g├╝zel merak uyand─▒r─▒yor insanda.

(Finn) #5485

Phantom Pain a─čz─▒mdan salyalar ak─▒ta ak─▒ta 114 saat oynad─▒─č─▒m bir oyun hala da oynuyorum.Hayat─▒mda oynad─▒─č─▒m en iyi stealth oyunu diyebilirim.AI m├╝thi┼č ve ac─▒mas─▒ yok en az sizin kadar zeki ve bunu hissettiriyor.Level design ├Âzellikle ana g├Ârevlerde haddinden fazla iyi g├Ârevleri tamamlamak i├žin kullanabilece─činiz yollar ├žok farkl─▒,├žo─ču ana g├Ârevi S rank almak i├žin 3-4 kere oynad─▒m ve her oynay─▒┼č─▒mda farkl─▒ yollardan bitirdim.Kontrol klavyevle oynamama r├ómen ├žok rahatt─▒ Snake bir kere bile istemedi─čim bir ┼čey yapmad─▒.K─▒sacas─▒ oynan─▒┼č olarak bak─▒nca muazzam bir oyun konu┼čmaya bile gerek yok.

Ama hikayesi cidden s─▒k─▒nt─▒l─▒.Her ┼čeyden ├Ânce oyunda toplam 4.5 saat sinematik var.Toplam oynan─▒┼člar─▒ 15-20 saat olan eski oyunlarda bile bundan ├žok sinematik vard─▒ ve bu oyunun yan g├Ârevlere dokunmadan sadece ana g├Ârevlerini oynamak bile en az 45-50 saat s├╝r├╝yor.Sinematikleri ger├žekten ├žok epikti ama o kadar nadir ├ž─▒k─▒yorlar ki ├Âzellikle 30. saate geldikten sonra epeyce bir s├╝re hi├ž bir sinematik g├Ârmedim,sinematiklere hasret kald─▒m.

Ayr─▒ca karakterlerin ├žo─ču sadece laf olsun diye vard─▒.├ço─ču oyunda kilit rol oynayan Ocelot bu oyunda tutorial vermek ve arada i┼čkence yapmak d─▒┼č─▒nda hi├žbir ┼čey yapmad─▒.KazÔÇÖ─▒n iki laf─▒ndan biri intikamd─▒.Meydan bo┼č kalmas─▒n diye koyulmu┼č gibi hissettiriyorlard─▒.

Ayr─▒ca ana g├Ârevlerin ├žo─ču ana hikayeden alakas─▒z g├Ârevlerdi.├ço─ču zaman MGS de─čil de Paral─▒ Asker Simulator oynar gibi hissettim.Hatta oyunun ger├žekten MGS gibi hissettirdi─či tek k─▒s─▒m a├ž─▒l─▒┼č ve Code TalkerÔÇÖ─▒ bulmakla ba┼člay─▒p Metal GearÔÇÖ─▒ yenmekle biten k─▒s─▒md─▒.Koca oyunda toplam 3 tane boss var.Metal Gear,Sniper Skullar ve normal Skullar.

K─▒sacas─▒ oyun temel mekanikler olarak ├žok g├╝zel ama ├žo─ču k─▒sm─▒n aceleyle yap─▒ld─▒─č─▒ ve eksik kald─▒─č─▒ ├žok belli.

(Sorrow) #5486

Phantom PainÔÇÖin biz oldu─čumuzu ├Â─črendi─čimde bana b├╝t├╝n her┼čeyi unutturdu ama evet seninde bahsetti─čin gibi bende sinematiklere hasret kald─▒m Kojima film sekt├Âr├╝ne girmeli hem
en.

(falanfilan) #5487

O da iyiymi┼č. Ben sadece yakalanmadan bitireyim derken 5 6 kere ayn─▒ k─▒sm─▒ oynuyorum.

(Serkan of ─░zmir) #5488

Ayn─▒ mekaniklerle, ├╝├ž├╝nc├╝ oyundaki gibi sa─člam bir hikayesi de olsayd─▒ ├žok net efsanelere oynard─▒. Bug├╝n Witcher ├Âverken bir yandan da onu ├Âv├╝yor olurduk. Ama KonamiÔÇÖnin sa├žma salak hareketleri y├╝z├╝nden ne halde sundular oyunu.

(Robin Ryger) #5490

D├╝n bakamad─▒m arkada┼člar o y├╝zden Phantom Pain hakk─▒ndaki d├╝┼č├╝ncelerimi yaz─▒yorum ┼čimdi.

├ľncelikle oyunun vaat etti─či ┼čeylere g├Âre ne verdi─čine bakmam─▒z laz─▒m. Oyunu pazarlad─▒klar─▒ s─▒rada hep ÔÇťserideki hikaye bo┼čluklar─▒n─▒ kapatacakÔÇŁ diye sunuldu oyuncuya. Biz de Kojima oldu─ču i├žin, MGS markas─▒ oldu─ču i├žin ┼č├╝phe etmedik ama hem oyunun ge├žti─či d├Ânem hikaye a├ž─▒s─▒ndan tats─▒z hem de bunun sunulu┼ču k├Ât├╝.

MGS4ÔÇÖ├╝n sonunda ilk kez kanl─▒ canl─▒ g├Ârd├╝─č├╝m├╝z Major Zero, Metal Gear evrenini ┼čekillendiren en ├Ânemli 3 karakterden biri. Di─čerleri The Boss ve Big Boss.(ucundan k─▒y─▒s─▒ndan Ocelot eklenebilir bu listeye) Zaten daha ├Ânce ├žok az derinle┼čtirilmi┼č bu karakter bu oyunda k├Ât├╝ adam olarak yer almal─▒yd─▒. Big Boss ile y─▒llar s├╝ren sava┼č─▒n─▒n sonu├žlar─▒n─▒ biz izledik MGSÔÇÖde y─▒llarca. Hikayenin eksik kalan par├žas─▒ da bir nevi buydu. Big Boss bu sava┼č s─▒ras─▒nda neler kaybetti, nas─▒l g├Âz├╝ karard─▒ ve k├Ât├╝ adam oldu? Big BossÔÇÖun dark sideÔÇÖa ge├ži┼či oyunun ana temas─▒ olmal─▒yd─▒. Ama gel g├Âr ki oyunda Big Boss bile yok.

KojimaÔÇÖn─▒n ÔÇťy─▒llar boyunca bu karakterlerin hikayesini uzaktan izlediniz, art─▒k Big Boss sizsinizÔÇŁ temal─▒ hikaye anlay─▒┼č─▒na sayg─▒ duydum. Ama bunu serinin finalinde, bo┼čluklar─▒n kapat─▒laca─č─▒n─▒ bekledi─čimiz bir oyunda yapmak ve bunun i├žin loreÔÇÖu berbat etmek g├╝zel olmam─▒┼č. ├ľyle ├žok ah─▒m ┼čah─▒m bir twist de de─čildi bana g├Âre. Oyun boyunca karakterimizin Big Boss olmad─▒─č─▒na dair bir s├╝r├╝ referans veriliyor. Ona ra─čmen Kojima gizlili─či korumak amac─▒yla Big BossÔÇÖa(Big Medic) 10 tane diyalog yazm─▒┼č. Adam─▒n a─čz─▒n─▒ b─▒├žak a├žm─▒yor. Oyun s├╝resi de uzun oldu─ču i├žin a┼č─▒r─▒ s─▒k─▒c─▒ bir karakterle ge├žirilen en az 50 saatlik bir tecr├╝be kal─▒yor ortaya.

Benim teorim, Kojima bir noktada Big Boss ile ilgili ├Ânemli bir karar ald─▒. ─░lk iki Metal Gear oyununda saf bir k├Ât├╝ adam olan Big BossÔÇÖu MGS3ÔÇÖde gen├ž olarak resmetti─činde, fazlas─▒yla toy, saf ve iyi niyetli bir karakter yazd─▒. Ak─▒l hocas─▒ i├žin besledi─či sevgiyi ve sayg─▒y─▒ ├Âne ├ž─▒kartt─▒ ve karakter ├žok sevildi. O noktadan sonra Big BossÔÇÖu tam anlam─▒yla k├Ât├╝ bir karakter olarak g├Âstermek istemedi. O y├╝zden MGS4ÔÇÖde hatalar─▒ndan g├╝nah ├ž─▒karan, pi┼čmanl─▒k g├Âsteren Big BossÔÇÖu, Portable Ops ve Peace WalkerÔÇÖda da ┼čefkatli askeri izletti. O y├╝zden dark sideÔÇÖa ge├žen ki┼činin asl─▒nda Big Boss olmad─▒─č─▒n─▒, ├Âfke ve intikam duygular─▒ i├žinde ortal─▒─č─▒ kan g├Âl├╝ne ├ževiren Big Medic oldu─čunu g├Âsterdi. Big BossÔÇÖun lore i├žindeki konumuna b├╝y├╝k bir darbe.

Bunlar d─▒┼č─▒nda yeni eklenen karakterler, daha ├Ânce oyunda olan karakterler ve yeni mevzular b├╝y├╝k hayal k─▒r─▒kl─▒─č─▒. Parasites muhabbeti var mesela bu oyunda. MGS3ÔÇÖdeki ya┼čl─▒ sniper The End ├╝zerinde yapt─▒─č─▒ deneyler sonucu parazitlere ula┼č─▒p ├Âmr├╝n├╝ uzatan, parazitler arac─▒l─▒─č─▒yla pek ├žok ┼čey g├Âr├╝p duyan Code Talker ismindeki ya┼čl─▒ amca anlat─▒yor bu parasites muhabbetini ama bu kadar m─▒ s─▒k─▒c─▒ olur. O kadar ilgi ├žekicilikten uzak ki s├Âyledi─či her ┼čey. S├╝rekli de kasetlerden dinliyoruz hikayesini. 5 dakikal─▒k kasetleri var s├╝rekli anlat─▒yor da anlat─▒yor. Bu kaset olay─▒ da b├╝y├╝k rezalet. Hadi devir de─či┼čti art─▒k Codec konu┼čmas─▒ yapmaya gerek kalm─▒yor, oyunun ak─▒c─▒l─▒─č─▒ da bozulmuyor bu ┼čekilde ancak bu kasetleri dinlemeden de oyunda ne oluyor ne bitiyor anlamak imkans─▒z. Oyunun hikayesiyle ilgili en g├╝zel ince detaylar─▒ da hep bu kasetlerin i├žine bir yerlere kitlemi┼č Kojima, bunlara sahne yazsa daha g├╝zel olurdu. Mesela oyun bitince ZeroÔÇÖnun 5 adet kayd─▒ a├ž─▒l─▒yor. Paz ve Zero, Ocelot ve Zero konu┼čmalar─▒ var ve bunlar oyunun b├╝t├╝n hikayesinden daha ├žok ilgimi ├žekti. Ben b├╝t├╝n oyun ergen LiquidÔÇÖin Big MedicÔÇÖe atarlanmas─▒n─▒ niye izliyorum, versene bana bu hikayeleri i┼čte.

Ocelot, Master Miller, Liquid ve Volgin gibi karakterlerin ├žok k├Ât├╝ i┼členmesi, ├Âzellikle Ocelot ve MillerÔÇÖ─▒n geri planda kalmas─▒ da k├Ât├╝ olmu┼č. ├ľzellikle MillerÔÇÖ─▒n bu oyundaki varl─▒─č─▒ ├žok ├Ânemliydi. Kendisi Big BossÔÇÖla yollar─▒n─▒ ay─▒r─▒p Solid SnakeÔÇÖi yeti┼čtiren ve Big BossÔÇÖun iki defa y─▒k─▒m─▒ olan ki┼či. Sen bu karakterin b├╝y├╝k motivasyonunu ara sahne bile yazmadan sondaki iki dakikal─▒k konu┼čmayla a├ž─▒klay─▒nca etki kayboluyor. Onun d─▒┼č─▒nda Miller huysuz huysuz ┼čikayet edip telsizden g├Ârevler boyunca bilgi veriyor ba┼čka bir numaras─▒ yok. Ocelot daha da beter. Ara sahnelerde elinde ┼č─▒r─▒ngayla birilerini bay─▒lt─▒yor ya da i┼čkence ediyor. Onun d─▒┼č─▒nda pek konu┼čmadan, bir defa sava┼č alan─▒nda g├Âz├╝kmeden tamaml─▒yor oyunu. Bu kadar ├Ânemli bir karakter bu kadar az g├Âsterilmemeliydi.

Hikayeyi g├Âmecek daha ├žok nokta var asl─▒nda ama akl─▒ma gelmiyor daha fazlas─▒. Bu kadar g├╝zel mekanikleri olan bir oyuna, bu kadar zevkli bir oyunu en g├╝├žl├╝ olmas─▒ gereken yerde bat─▒rmak bence yak─▒┼čmam─▒┼čt─▒ KojimaÔÇÖya. Umar─▒m Death StrandingÔÇÖde daha iyi bir hikaye altyap─▒s─▒ olur.

(Finn) #5491

├ço─ču ki┼či oyun Big BossÔÇÖun nas─▒l tam olarak k├Ât├╝ oldudu─čunu anlatamad─▒ diyor.─░lk ba┼čta ben de ├Âyle d├╝┼č├╝n├╝yordum ama Big Boss asl─▒nda Peace WalkerÔÇÖdan beri fazlas─▒yla k├Ât├╝ bir adam.Denizin ortas─▒nda b├╝t├╝n devletlerden ba─č─▒ms─▒z bir askeri ├╝s kuruyor,bu ├╝ss├╝n asker ihtiyac─▒n─▒ zorla ka├ž─▒r─▒p beynini y─▒katt─▒─č─▒ askerlerle kar┼č─▒l─▒yor,bu ├╝ste iki tane ├žocuk asker var,├╝ss├╝n alt─▒nda s─▒rt─▒nda her an ate┼členmeye haz─▒r n├╝kleer bombalar ta┼č─▒yan 50 metrelik bir robot var.

Big Boss yapt─▒─č─▒ i┼člerde onun bak─▒┼č a├ž─▒s─▒ndan oynad─▒─č─▒m─▒z i├žin hakl─▒ gibi g├Âz├╝kebilir ama asl─▒nda Big Boss bir ter├Ârist.

(Sorrow) #5492

Bence Kojima 4.oyunda ├žok fazla olan sinamatiklere gelen ele┼čtirilerden dolay─▒ b├Âyle bir yol izledi
yada konami b├╝t├že kesip oyunu aceleye getirdi.

(fza) #5493

Arkham KnightÔÇÖ─▒n challange modu ile ilgili en b├╝y├╝k problem ├žok fazla kalkanl─▒ ve elektrikli sopa ta┼č─▒yan adam olmas─▒. Say─▒lar─▒ gereksiz fazla ve oyun zevkini ├Âld├╝r├╝yor. Hele bir de Batman d─▒┼č─▒nda t├╝m karakterlerden Disarm and Destroy kombosunu alm─▒┼člar(City ve OriginsÔÇÖte hepsinde vard─▒ halbuki), o y├╝zden Batman d─▒┼č─▒nda di─čer karakterler ile oynamak istedi─činizde iyice zorla┼č─▒yor olay.

Demiyorum ki kalkanl─▒/elektrik sopal─▒ adamlar vs hi├ž olmas─▒n ama bu haliyle dengesiz olmu┼č baya─č─▒, di─čer karakterlerden al─▒nan silahs─▒zland─▒rma ├Âzelli─či de cabas─▒.

San─▒r─▒m CityÔÇÖyi tekrar kurup orada oynayaca─č─▒m challange modunu art─▒k. KnightÔÇÖta ki challange modunda baya─č─▒ vakit ge├žirdim ve bu dediklerim sebebiyle de ekstra so─čudum zaten.

(Ercan Berber) #5494

┼×├Âyle bir veri s─▒zm─▒┼č.

(Wet Meatball) #5495

XA6MJ-07D4W-PEV5K
Hay─▒rl─▒ olsun

(Bulut ) #5496

cs:go oynayan varsa yazs─▒n, bu gece skype a├ž─▒p rekabet├ži oynayal─▒m~

(falanfilan) #5497

(Umur) #5498

Bu sefer PC taraf─▒ kaz─▒klanm─▒┼č.

(fza) #5499

Oyun fiyatlar─▒ beni ├žok ├╝z├╝yor. 300 liradan ├ž─▒kan Spider-Man ve RDR2 y├╝re─čimi da─čl─▒yor. Hele bir de The Last of Us Part IIÔÇÖnin fiyat─▒ duyurulsun, o zaman tabutuma son ├živiyi ├žakacaklar.

(Witch-Dentist of Muhit) #5500

Baz─▒ oyunlar─▒n ÔÇťEasyÔÇŁ modu b├Âyle de─čil mi cidden? :smiley:

(K) #5501

Gece arkada┼člarla Evil Within oynad─▒k ve bitirdik. Ben atmosferi ve kafaya konulan konsepti bu kadar ba┼čar─▒l─▒ i┼čleyip, senaryo ve oynan─▒┼č k─▒sm─▒nda bu kadar patlayan ba┼čka bir oyun g├Ârmedim desem yeridir herhalde. Karakter tasar─▒mlar─▒, evrenin geri plan loreÔÇÖu ve genel anlamda esteti─či muazzam ama o diyaloglar veya o hikaye gidi┼čat─▒ i├žin baya baya birini tutup ├╝st├╝ne para verip yazd─▒rm─▒┼člar m─▒ ciddili? ─░kinci oyun i├žin ├žok daha iyi diyorlard─▒, ne kadar do─čru bilemiyorum, oynayan varsa bir iki ┼čey s├Âyler

(Wet Meatball) #5502

(fza) #5503

─░zledi─čim oynan─▒┼č videolar─▒ umut vaadediyordu. Dene bence.

Do─čru s├Âze ne denir:

(H. Yakup) #5504

Eksilerinden ba┼člayacak olursamÔÇŽ
─░lk oyuna nazaran boss ve gerilim unsurlar─▒ baya k─▒rp─▒lm─▒┼č. ├ľzellikle boss k─▒s─▒mlar─▒.
Yap─▒lan ┼čehir k─▒smen a├ž─▒k d├╝nya gibi g├Âz├╝kse de pek ba┼čar─▒l─▒ kullanamam─▒┼člar.
┼×ehir g├╝zel ama ke┼čfedilecek pek bir ┼čey yok.
Yan g├Ârevimsi iki ┼čey var onlara hi├ž girmiyorum.

Bunun d─▒┼č─▒nda art─▒ olarak g├Ârsellik ├žok ├žok daha ho┼č olmu┼č.
Hikaye merak uyand─▒r─▒yor. Devam etmek i├žin yeterli motivasyonu sa─čl─▒yor.
Ayr─▒ca SebastianÔÇÖ─▒n ├Âyk├╝s├╝ derinle┼čiyor adam sonunda ka─č─▒t bir karakter olmaktan ├ž─▒km─▒┼č.
Stealth mekani─či bu sefer daha verimli ├žal─▒┼č─▒yor. S─▒k─▒┼č─▒nca topuk yay─▒p kurtulmak daha kolay.

Bence kesinliklikle oyna sonu├žta iyi bir oyun. Ben oyunun %60ÔÇÖ─▒na kadar ilk oyundan daha iyi oldu─čunu savundum lakin sonras─▒nda ├Âyk├╝ olarak de─čil ama oynay─▒┼č olarak ilk oyunun daha iyi oldu─čuna kanaat getirdim. ─░kinci oyuna ba┼člamadan ├Ânce ilk oyunun ek paketleri olan The Assignment ve The ConsequenceÔÇÖi oynaman da iyi olur asl─▒nda. ├ç├╝nk├╝ bu ikisinde KidmanÔÇÖ─▒ y├Ânetiyoruz ve ├Âyk├╝ biraz daha derinle┼čiyor.