Yüzüklerin Efendisi Dizi Oluyor

(Witch-Dentist of Muhit) #41

Bence Silmarillion için çok erken, ben isterim ki teknoloji biraz daha ilerlesin ve Tolkien okuyucusuna en zor beğendirebileceğin hikayeler Silmarillion’da duruyor. Cesaret işi, o kadar para yatırıp da cesaret edemediler demek ki.

Ben diziden çok umutluydum, sizin gibi düşünüyordum Silmarillion’dan bir hikaye ile başlarlar diye: Güç Yüzüklerine Dair
Hele hele LotR film evreninin öncesi anlatılacağı söylendiğinde dedim, bundan güzel hikaye mi olur? Nazgûllerin nasıl bu hale geldiğini bile öğreniriz.

Neyse daha yeni gördüm bu haberi, yoğundum uzun zamandır, Genç Aragorn hikayesi de bence gayet iyi. Temiz bir başlangıç. Ben kadroyu ve karakterleri çok merak etmeye başladım. Şahsen filmiyle kalsaydı, dizisi olmasaydı diyen tarafta değilim. Kitaplarını da okudum çokça ama sadece LotR filmleri ile kalmamalı bu evren. Bir sürü film, dizi çekilmeli. Tiyatrolar yapılmalı. Aktarılmalı yani, bu hazine kullanılmalı. Tolkien mitolojisini ders diye okutuyorsan, uygulamasını da göstereceksin, görmeliyiz.

Bu arada Aragorn bilmem kaç yaşındaydı, terimleri hatırlayamıyorum şu an ama uzun yaşayan insan ırkından. Yani gençliği bir sürü merak ettiğimiz hikayeye belki konu olabilir. Onu unutmayalım.

(I'm not a robot, sir) #42

Hurin’in Çocukları o kadar da aşırı bütçe istemez ya… Sahip oldukları bütçeyle rahat rahat çekerler. Paranın gidecrği en büyük yer Glaurung’un CGI’ı. Morgoth bile çok sıkıntı olmaz

(Witch-Dentist of Muhit) #43

Doğru diyorsun ama zamana ihtiyaçları olurdu, Smaug’un derisini iki senede oluşturmuşlar diye duymuştum, gerçi zamanları da var 2020’ye kadar.

Hurin’in Çocukları benim için de çok özeldir, lise edebiyat hocam tavsiye etmişti, çok duygusal kesinlikle oku diye. Okuduğumda da çok etkilenmiştim, çok trajik… Ama ama bana sorarsanız dizi Aragorn’un gençliğinden başlayıp ilerler, o kadar geriye gitmez artık diye düşünüyorum.

(I'm not a robot, sir) #44

Yapımcıların risk alıp “Yeni ve güzel” fikirleri uygulamak yerine garantici davranıp “Eski ve sıkıcı” fikirleri uygulamayı tercih ettikleri bir dönemdeyiz. O yüzden Aragorn dizisine şaşırmadım. Tıpkı Han Solo filmine, Star Trek Discovery’e ve Stargate Origins’e şaşırmadığım gibi.

Dizinin saydıklarımdan daha üst seviye bir dizi olabileceğini de sanmıyorum. İnşallah yanılırım.

(Witch-Dentist of Muhit) #45

Çok haklısın, risk almıyorlar. Bir yönden onları da anlayabiliyorum. Dünyanın en pahalı dizisini çekecekler, beklenen ilgiyi görmezse sadece hayal kırıklığı yaşamazlar, büyük maddi zararlara girerler. Onları da anlayabiliyorum dedim ama haklılar mı? Bence değil. Yani sen kendine ve ekibine güvenip, milyar dolar harcadığın bir diziyi her şekilde izlenebilir hale getirebilirsin. Sonuçta arkanda koskoca bir Tolkien Evren’i var. Kötü Hobbit filmleri bile izlendi, defalarca hatta. Ben hala izliyorum mesela. Keşke daha orijinal hikayeleri görseydik. Valar’ları da görebilirdik mesela, zor belki ama çok fantastik bir dizi olurdu. Aaa bak ama aklıma şimdi geldi, şunu da düşünüyorlar, risk almama konusunda, tanıdık karakterler olmazsa, çoğu kişi (Eminim) önyargı ile yaklaşacak diziye. Hatta çok iyi olduğu halde beğenmeyecek bir sürü insan çıkacak. Neden diyeceksin? Gandalf olsaydı keşke, Legolas’ı Aragorn’u görseydik keşke diyecek. Yani dediğin gibi kısaca.

Bence yanılıyorsun, bu dizi her türlü farklı bir etki bırakacak. Bir üst basamaktan giriş yapıyor bence. Şu an en iyi fantastik dizi Game of Thrones ise bu dizi ondan önde başlıyor, çok da önüne geceçek.

(I'm not a robot, sir) #46

Tamam da, Hobbit’te bile en azından ellerinde kaynak materyal vardı. Hikaye uzatılmış ya da değil, cüce kafilesinin oradan oraya gezip maceralar yaşaması eğlenceli geliyordu. Aragorn dizisi için elimizde böyle bir kaynak yok. Bir yolculuk hikaye izleyemeyeceğiz mesela. En azından Misty Mountains’dan doğusunu göreceğimizi sanmıyorum. Orta Dünya’nın batısı da pek ilginç bir yer sayılmaz.

Dunedain’lerin yaşamı, Aragorn’un oek avlaması ve Ayrıkvadi’de takılması filan da bir diziyi doldurmaya yeterli değil gibi.

Game of Thrones örneği de bence biraz yanlış. Ne de olsa orafa inanulmaz kaynak materyal vardı. Kitaplar o kadar kapsamlıydı ki diziye pek çok şeyi uyarlayamadılar. Ancak “Aragorn’un gençliği” hakkında elimizde yeterince hikaye yok ki.

İyice “Fakat beyim, böyle bir güç yok” moduna girdim. Keşke “Yok aslında Aragorn’un gençliğini anlatan koca bir roman serisi var” diye bir cevap alsam. Ama yok öyle bir şey :smile:

(√) #47

Yalnız dostum senin dediğin şey aşırı saçma bir yere çıkıyor şuan ciddi anlamda.

“Kaynak Materyal yok o zaman anlatılacak hikaye yok” ne demek.

O zaman bu dünyada bir roman veya çizgiromanlardan uyarlanmayan şeyler “anlatacak hikayesi olmayan” şeyler mi oluyor ?

Bir yapımın birşey anlatabilmesi için illa ortada bir materyal olması gerekmiyor. Dünyada senaryosu mükemmel olan orjinal binlerce film ve dizi var.
Bu diziye de çok güzel bir orjinal senaryo yazabilirler ki konu muhteşem derecede geniş. 87 yıllık bir geçmiş var ortada. Varya envai çeşit şey sığdırılır o diziye o süre zarfıyla.

(I'm not a robot, sir) #48

Sıfırdan bir hikaye yazsalar sıkıntı olmaz ancak sonuçta yapacakları dizi JRR Tolkien’in eserlerinden oluşan bir evrenden uyarlanacak. Bence bu durumda kaynak materyal önemli oluyor.

Aurıca çok geniş bir evrenin çok sığ bir noktasına odaklanmaları bana pek umut verici görünmüyor.

(Witch-Dentist of Muhit) #49

Bunu araştıracağım, nasıl bir yol izleyeceklerini bulacağım en kısa zamanda. Ben de ilk gördüğümde aklıma şu geldi:

Bence güvendikleri bir şey var. Yoksa asıl risk bu oluyor.

(I'm not a robot, sir) #50

Star Trek Discovery ve Han Solo örneklerini tekrar hatırlatayım. Gerçi Han Solo filmi henüz çıkmadı ama ortaya nasıl bir film çıkacağını az çok biliyoruz

(I'm not a robot, sir) #51

Belki de biraz fazla önyargı yaptım. Bilemiyorum. Ancak “X filmi/dizisi çok tuttu. Biz bunun bi 10-50 yıl öncesini anlatan bir Y projesine başlayalım. X’i seven zaten izler. Üstüne bir de X’deki karakterleri bol bol koyarız seyirci iyice coşar. Senaryo çok da önemli değil buluruz bir şeyler” kafasında çekilmiş hiçbir dizi/filmden memnun kalmadım. Yine de dizi gelince bir şans vereceğim.

(I sexually Identify as an Attack Helicopter. Ever since I was a boy I dreamed of soaring over the oilfields dropping hot sticky loads on disgusting foreigners. People say to me that a person being a helicopter is Impossible and I’m fucking retarded.) #52

(4 8 15 16 23 42 hey gidi lost) #53

Valla böyle sinematografi gerektiren işlerin dizilerine karşıyım. Hele ki bu orta dünya hikayeriyse. Ancak Aragorn iyi bir deneme tahtası olur bu açıdan. Amma velakin Silmarillion işine dizi olarak girerlerse en ağır küfürlerimi her gün ederim. O iş dev bütçe ile sinema işi kesin ve net. Dizi için 20 sene daha beklemek gerek.

(Can) #54

Bildiğim kadarıyla üçlemenin her filmine 90 küsür milyon dolar falan bütçe verilmişti ve harika sahneler çekildi o paralar ile. Bu dizi için ise yaklaşık 500 milyon dolar bütçe ayrılacak. Bölüm sayısı ve iyi yönetmen kadrosu ile sinematografik açıdan çok tatmin edici şeyler çıkabilir.

(4 8 15 16 23 42 hey gidi lost) #55

15 sene önce 90 milyon dolar çok büyük bütçeler, ve dönemin en sağlam grafiklerini kullanıyor. Ben Aragorn’da çıkartacakları işe göre yargılıcam. Eğer gerçekten çok sağlam iş çıkarırlar ve bütçeyi de her sezon CGI’ların gerektirdiği ölçekte tutarlarsa olabilir. Ama Silmarillion için kesinlikle olmamalı düşünüyorum. Diziyi de merakla bekliyorum bu arada.

(Can) #56

Yani evet, o dönem için çok büyük paralar ancak 500 milyon dolar ile Avengers Infinity War çekildi bu sene ve çıkardıkları iş ortada. Tarihin en pahalı 3-5 yapımından bir tanesi. Dediğim gibi, ‘bölüm sayısı ve vizyoner yönetmenler’ kilit nokta burada. Yoksa bütçe fazlasıyla yeterli. Dünyanın bu işi en iyi şekilde yapabilecek 3-5 platformundan bir tanesi devraldı projeyi. Prodüksiyon anlamında hiç endişem yok benim.

(4 8 15 16 23 42 hey gidi lost) #57

Evet ama bu adamların 500 milyonu 5 sezonluk proje olarak düşündüklerini ve her sezonun muhtemelen en az 8 bölüm olacağını unutmamak lazım. Sen 300 milyon doları 1 filme veriyorsun infinity varda ve 2,5 saat. 3-3,5 dizi bölümü ile denk. Bu sebeple sinemanın yaratacağı sinematografi ile diziyi kıyaslamam bile. Dizinin en güzel yanı, hikayeyi istediği uzunlukta ve detayda işleyebilmesi. Bakalım bekleyip göreceğiz. En büyük avuntum, her sene teknolojini hızla gelişip ucuzlaması ve dizilerin se kalitesinin hızla artması.

(Can) #58

İlk sezon beğenilirse, o paranın devamı akar. Bütçe konusunda sıkıntın olmasın. 500 milyon dolar sağlayan firma gerektiği zaman arkasını da getirir.

(Petyr Baelish) #59

Bende LOTR evrenine ısınmaya başladım, bakalım. Şu konuşmayı da bırakayım bari;

(√) #60

o 500 milyon 5 sezon için planlanan para değil yalnız. 2 sezon için planlanan para. Yani çok uçuk bir rakam. Sezon başına 250M düşüyor. GoT’un bütçesinin 2.5 katı.

a242e9c3369e079be6f7102892ea722d6a74de99_1_690x387