Yüzüklerin Efendisi Dizi Oluyor

(Cem Ekiz) #81

Hobbitlerdir bence onlar. Cüceler yerden bitme olabilmek için biraz uzun :slight_smile:

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #82

Hiç kadın cüce gördün mü?

(Cem Ekiz) #83

Görme işine gelirsek iş büyür. Belki kadın insan da yok. Onu da görmedim ben. Söylenti belki sadece. Kadın elf de olmayabilir. Adam hayal etmiştir, öyle yazmıştır. Sonuçta Legendarium dediğimiz olay, aslında Bilbo’nun yazıp Frodo ve Sam’in devam ettirdiği bir şey değil mi? Salladılar belki de hepsi :stuck_out_tongue:

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #84

Bilbo ve Sam’e güvenmesem, “Frodo sallamış olabilir” derdim.

(Cem Ekiz) #85

Ben Bilbo’ya güvenmem. Yüzüğü kaç yıl boyunca saklamış bir adam sonuçta :slight_smile:

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #86

Ama tutarsız bir bakış açısı, Bilbo’nun yüzüğü sakladığını Bilbo yüzüğü sakladığını söylediği için biliyoruz. Eğer böyle olursa ona güvenmeme sebebin ona güveniyor olman.

Beni endişelendiren sadece iki nokta var, birisi Frodo’nun tahrif etmiş olma ihtimali -ki buna çok olasılık vermiyorum Samwise’a güvendiğim için-, bir de Kırmızı Kitap’ın orijinal cildi elimizde yok.

(Cem Ekiz) #87

Belki Bilbo’nun yüzüğü sakladığı gerçeğini Frodo ortaya çıkardı ve yazdı ortaya. Yoksa Bilbo’nun böyle bir fikri de yoktu. Bilemezsin ki. Sonuçta kaç yıl beraber yaşamış insanlar. Frodo o yüzüğü mutlaka bir yerlerde görüp izini sürmüştür ya da olaylar ortaya çıkınca “Haaa, demek ki Tek Yüzük o yüzükmüş” demiştir.

Frodo’nun tahrif etmiş olma olasılığı da düşük senin bakış açınla. Çünkü kitapta da baktığında gayet aşağılık sayılacak bir karakter. Ben tahrif etmeye kalksam kendimi büyük kahraman ilan ederdim. “Ben olmasaydım bunlar yoktu ha!” falan derdim sık sık. Ama bir yerde haklı olabilirsin: Sam’e bir gıcığı var belli ki. Habire kendisine “Efendi Frodo, Master Frodo” falan dedirtmiş. İyice köpeği haline çevirmiş zavallı Sam’i.

Sam’e güvensen de güvenmesen de çok fark etmiyor çünkü çok az, belki bir iki sayfa bir şey yazıyor. Onlar da işte Frodo gittikten sonra. Orada da olay yok. Hatta o da tahrifat yapmış olabilir “9 kere belediye reisi seçildim” falan diye. Sonuçta kaynak mı var ortada? Sallamasyon beleş.

(Batuhan Burak) #88

Aslında doğru ahahahah sonuçta Aule cücelerin 7 babasını yarattı, herhalde eğer dişi cüceler olsaydı cücelerin 7 babası 7 anası falan derdi, hem Aule’nin gerçek olduğuna nasıl inanabiliyoruz ki, akraba katili elflerin iddiasına mı inanacağız?!

(Batuhan Burak) #89

Esasen Aragorn’un hayatına dair bilgiler Kralın dönüşü kitabının arkasında yazıyor sadece, İthaki’nin Silmarillion cildinde dahi bu kadar fazla yer etmiyor.
İthaki’nin tek ciltlik Lotr’unu hiç elime almadım bende Metis’in 3 ciltlik kitapları var, ama ekler kısmını İthaki kendi kitaplarına koymuyorsa ayıp ediyor.
Ki bu eklerden bildiğimiz tek şey Aragorn’un annesinin Elrond’a sığınması ve Aragorn’un gençliğinde Estel isimli bir insan olarak Ayrıkvadi’de yaşaması ve çocukken kendisinin taçsız bir Numenor Kralı olduğunu bilmemesi söz konusu. Genel olarak Tolkien bu ekler kısmında kral olduktan sonrasına daha çok değinmiştir. Zaten ek bölümün varmak istediği yer de, İnsanların faniliği ve Bu ölümlülüğün kurtuluş olduğu üzerinedir, Aragorn Eski zamanların Kudretli İnsan Kralları gibi kendi iradesi ile ölüme yürüyüp Numenor’un eski geleneklerine sadık bir dönem başlamasının mesajı verilir.

(Baba Yaga Dentist) #90

Aragorn’u çok ama çok severim ama bundan bizi etkileyecek bir hikaye nasıl çıkaracaklar ya? İnşallah bok etmezler. Ayrıca Peter Jackson konusunda artık ısrar etmesinler ya.

(Ömer Taşkaya) #91

Ya nasıl ne çıkaracaklar adamın koskoca 60 yıllık bir gezgin hayatı var işte. İstemediğin kadar hikaye çıkar.

(Baba Yaga Dentist) #92

Tolkien’in yazdığı bir gezgin hayatı değil ama maalesef.

(Batuhan Burak) #93

Evet ama bu gezgin hayatı içerikle dolu değil, bildiğimiz şeyler sınırlı;
Gondor Vekilharcı’nı Umbar ile savaşmaya ikna edip, Gondarla birlikte deniz savaşı kazanmak. Theoden’in babası Thegel ile Dunlandlıları geri püskürtmek. Eriadorda dolanıp Arnor kalıntısı Bree halkını ve hobbitleri Angmar kalıntısı düşmanlara karşı korumak.
Zaten hayatının bu aksiyonlu günlerinde Arwen’i de görmüyor hiç, ama Arwen’in kardeşleri Elledan ve Elrohir ile seyahat ediyorlar. Peter Jackson bu iki elften birini çıkarıp yerine Arwen’i koyacaktır gibi geliyor bana. Daha ileri gidip gruba Legolas’ı dahil ederse bu adamın katli vaciptir.
Keşke dizi iptal edilse